Alacakaya Nerede? Elazığ Alacakaya’ya Nasıl Gidilir?

Alacakaya nerede

Alacakaya Nerede? Elazığ Alacakaya ilçesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Alacakaya ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 7 bindir. Alacakaya ilçesine komşu ilçeler, Elazığ’ın ilçelerinden doğuda Arıcak, kuzeyde Palu, kuzeybatıda Merkez ve batıda Maden ilçeleriyle birlikte güneyde de Diyarbakır’ın Ergani ve Dicle ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 318 kilometrekaredir. Elazığ’ın merkez ilçesine olan uzaklığı 77 kilometredir. Alacakaya İlçesi harita konumu olarak 38° 27′ 42.6024” Kuzey ve 39° 51′ 42.1668” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Alacakaya’nın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1146 metredir. Alacakaya ilçesinde toplamda 2 mahalle vardır.

Alacakaya Nerede? Alacakaya Haritası

Alacakaya nerede

Alacakaya’ya Nasıl Gidilir?

Alacakaya’ya ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Alacakaya merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Alacakaya merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Alacakaya Nerede, Alacakaya Yol Tarifi, Alacakaya’ya rota oluşturmak için tıklayınız…

Alacakaya Nerede? Karayolu ile Alacakaya’ya Ulaşım

Elazığ merkez ilçesinden Elazığ Bingöl Yolu/D300 ve Alacakaya Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 11 dakikada Alacakaya ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Ağın ilçesinden D260 ve D300 Yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 18 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Keban ilçesinden D260 ve D300 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 42 dakikada Alacakaya ilçesine erişim sağlanabilir. Kovancılar İlçesinden Elazığ Bingöl Yolu/D300 Yolu üzerinden yaklaşık 44 dakikada Alacakaya’ya ulaşım sağlanmaktadır. Palu ilçesinden de Alacakaya Palu Yolu ve Alacakaya Yolunu kullanarak yaklaşık 40 dakikada Alacakaya’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Alacakaya’ya Ulaşım

Alacakaya ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Alacakaya’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Alacakaya ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Alacakaya Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Alacakaya Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Maden ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Alacakaya’ya ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Alacakaya’ya kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Alacakaya ilçe merkezinden Elazığ merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Alacakaya İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Elazığ Alacakaya ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elazığ ili Merkez ilçesinde yer alan Elazığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Alacakaya ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Diyarbakır Elazığ Bingöl Yolu/D300 ve Alacakaya Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 6 dakikada Elazığ Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Alacakaya Nereye Bağlı? Alacakaya Hangi Bölgemizdedir?

Alacakaya İlçesi Doğu Bölgesinde Elazığ kentinde yer almaktadır. Alacakaya farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Alacakaya İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Elazığ’ın güneydoğu bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hakimdir. Yazlar, genellikle çok sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Alacakaya nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Elazığ İstanbul arası 1.209 kilometre, Elazığ Ankara arası 781 kilometre, Elazığ Mardin arası 256 kilometre ve Elazığ Van arası 466 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*