Beyoğlu Gezilecek Yerler – En Muhteşem 65 Yer

Beyoğlu Gezilecek Yerler yazımızda İstanbul’un Avrupa Yakasında yer alan Beyoğlu’nda Gezilecek Yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Beyoğlu ile ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Bizans Döneminde bir yerleşm alanı olmayan bağ be bahçe ile kaplı olan Beyoğlu Bizanslılar tarafından karşı yaka anlamına gelen Pera ismini almıştır. Türkler’de Beyoğlu olarak adlandırmış ve daha geniş bölgeyi içerisine almıştır. 1923 yılı Cumhuriyetin ilanı ile de ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Beyoğlu içerisinde birçok tarihi yapıyı, müzeyi, camiyi, kiliseyi içerisinde barındırmaktadır. Beyoğlu gerek Galata Kulesi, İstiklal Caddesi, Taksim Meydanı, gibi İstanbul’un simgesel yapılarına ev sahipliği yapmakta ve böylelikle de yılda birçok yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

YAZI İÇERİĞİNİ

Cadde-Sokak- Meydanlar

1- İstiklal Caddesi

Tünel Meydanı ile Taksim Meydanı arasında yer alan İstiklal Caddesi İstanbul’un en popüler caddesidir. Hatta 19. yüzyıldan günümüze en popüler cadde olma unvanını korumaktadır. Yaklaşık 1,4 kilometre uzunluğunda olan bu cadde gerek ışıl ışıl ortamı gerekse de arka sokaklarında barındırdığı tarihi yapıları ile uğramanız gereken yerler arasındadır.

İstiklal Caddesi yol tarifi için tıklayınız.

İstiklal Caddesi

2- Taksim Meydanı

Beyoğlu ilçesine bağlı olan Taksim Meydanı İstanbul’un en ünlü meydanlarındandır. İsmini Osmanlı Döneminde Galata-Beyoğlu suyunun taksim edilmesi (dağıtılması) için meydana kurulan Taksim Maksemi’nden almıştır. Bu Taksim Maksemi günümüzde halen meydanda konumlanmaktadır.

Taksim Meydanı Cumhuriyet Döneminde bir meydana dönüşmüş ve böylelikle birçok siyasi ve toplumsal olaya ev sahipliği yapmıştır. Meydan çevresinde barındırdığı yeme-içme mekanları, mağazaları, eğlence mekanları, otelleri ile her yıl birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Taksim Meydanı yol tarifi için tıklayınız.

Taksim Meydanı

3- Beyoğlu Gezilecek Yerler Bankalar Caddesi

Karaköy Semtinde Voyvoda Caddesi(Bankalar Caddesi) ile çevresindeki sokakları kapsayan İstanbul’un duyulmuş popüler caddelerinden birisidir. Caddede birçok sigorta şirketi, banka ve finansal işlemlerin yapıldığı şirketler yar almaktadır.

Bankalar Caddesi

Bankalar Caddesi yol tarifi için tıklayınız.

4- Fransız Sokağı

Galatasaray Lisesi’nin arkasında konumlanan sokak Cezayir Sokak ya da Cezayir Çıkmazı olarak da bilinmektedir. Sokak Beyoğlu ile Tophane semtlerini birbirine bağlayan yaya yolu niteliğindedir. 2003 yılında yapılan düzenlemeler ile de sokakta ki binalar rengârenk boyanmış ve kaldırımlarda yenilenerek daha güzel bir görüntü elde edilmiştir.

Sizlerde Fransız Sokakta yer alan cafe ve restoranlarda farklı lezzetleri tadabilir ya da içerisinde yer alan sanat galerilerini gezerek sokağın atmosferini yakından hissedebilirsiniz.

Fransız Sokağı

Fransız Sokağı yol tarifi için tıklayınız.

5- Çukurcuma Faik Paşa Sokağı

Cihangir Çukurcuma’da yer alan sokak Çukurcuma’nın en ünlü sokaklarından bir tanesidir. Faik Paşa Sokağının kurulduğu zamanlarda sokağın bir tarafında zenginler bir tarafında da onlara hizmet eden çalışanların evleri yer almaktadır. Bu yüzden sokakta ki bazı evler sade bir mimariye sahipken bazı evler de süslü mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Çukurcuma Faik Paşa Sokağı

Çukurcuma Faik Paşa Sokağı yol tarifi için tıklayınız.

6- Karaköy Meydanı

Karaköy Meydanı Haliç ile boğazın birleştiği noktada yer alan iskelesi ile günün her günü ve her saati canlılığını korumaktadır. Gerek İstanbul’un en önemli ticaret merkezi olması gerekse de yeme içe mekânları ile gezi rotanıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır.

7- Adile Naşit Çıkmazı

Asri Turşucusundan çıktıktan sonra sola yönelin ve iki dakika daha yürüdükten sonra Adile Naşit için düzenlenmiş bu sokağı göreceksiniz. Cihangirde orijinal kalmış birkaç sokaktan birisi olan Adile Naşit Çıkmazında tarihi binalar yer almaktadır. Buraya gelerek harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Adile Naşit Çıkmazı

Adile Naşit Çıkmazı yol tarifi için tıklayınız.

Parklar

8- Beyoğlu Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Miniatürk

60 bin metrekare alanı ile Dünya’nın en geniş alana kurulmuş minyatür parkı olan Miniatürk 2 Mayıs 2003 tarihinde ziyarete açılmıştır. İçerisinde Antik Çağdan Roma’ya, Bizans’a, Selçuklu’ya, Osmanlı’ya kadar bu topraklarda iz bırakmış her medeniyetin kültürlerinden günümüze kalan mimarı eserlerin maketleri yer almaktadır. Mimari eserler 1/25 oranında küçültülerek maketlere çevrilmiştir. Miniatürk’te  60’ı İstanbul’dan, 63’ü Anadolu’dan, 13’ü de Türkiye sınırı dışında kalan Osmanlı  coğrafyasından olmak toplam 136 maketin yer almaktadır. Toplam 60 bin metrkare alana sahip olan Miniatürk’ün 15 bin metrekare alanında maketler yer alırken diğer kalan alanlarda çocuk oyun alanı, gezi treni, masal ağacı, açık hava gösteri alanı, restoran, kafeterya, hediyelik eşya, kumandalı tekne, üç yüz araç kapasiteli otopark, mini stadyumda 4 büyükler, satranç ve labirent alanı, Ters Ev ve Türkiye simülasyon helikopter turu yer almaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Miniatürk

Miniatürk yol tarifi için tıklayınız.

9- Taksim Gezi Parkı

İstanbul’un Cumhuriyet Dönemi’nde inşa edilen ilk parkı olan Taksim Gezi Parkı günümüze kadar birçok kez çevre düzenlemesinden geçmiştir. Şu anda parkın ortasında fıskiyeli büyük bir havuz, oturma bankları, yürüyüş yolları ve bolca yeşil alan bulunmaktadır. Sizlerde Taksim Gezi Parkına gelerek ağaçların gölgelediği banklarda oturabilir ve soluklanabilirsiniz.

Taksim Gezi Parkı

Taksim Gezi Parkı yol tarifi için tıklayınız.

Müzeler

10- Pera Müzesi

Tepebaşı’nda yer alan yapı 1893 yılında Mimar Achille Manoussos tarafından inşa edilmiştir. Mimar M. Sinan tarafından da restore edilen yapı 2005 yılının Haziran ayında müze olarak kapılarını ziyarete açmıştır. Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından açılan müze nitelikli ve geniş ölçekli kültür sanat hizmeti sunmaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Pera Müzesi

Pera Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

11- Beyoğlu Gezilecek Yerler Rahmi M. Koç Müzesi

Haliç Kıyısında yer alan müze iş adamı Rahmi Koç’un desteği ile 1994 yılında ziyarete açılmıştır. Türkiye’de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış ilk önemli müzesidir. Müze denizcilik, havacılık, demiryolu ulaşımı, karayolu ulaşımı, bilimsel aletler, makineler, yaşayan geçmiş, modeller ve oyuncaklar, özel koleksiyonlar, Fenerbahçe vapuru, iletişim araçları ve Atatürk Bölümü koleksiyonlarından oluşmaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

12- Galatasaray Müzesi

İstiklal Caddesinde Tarihi Beyoğlu Postanesi’nde yer alan müze 6 Aralık 2009 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Yapının birinci katında; Galatasaray Lisesi`nin kurulduğu günden bugüne kadar olan öyküsü; öğrencilerin üniformaları, derslerde kullandığı aletler gibi birçok nesne ve fotoğraf yer almaktadır. İkinci katında da; Galatasaray Spor Kulübü’nün kurulduğu günden bugüne kadar olan hikâyesi, 1905’den bu zamana kadar kazanılan kupalardan bir kısmı, Metin Oktay`ın forması ve pek çok fotoğraf ve spor nesnesi bulunmaktadır.

Ayrıca müzede Atatürk’ün Galatasaray Lisesi’ni ziyaret ettiğinde kahve içtiği fincandan, imzalı fotoğrafına, 2000 yılında kazanılan UEFA Kupasından ve Süper Kupaya kadar Galatasaray Lisesi ve Kulüp tarihinde önemli belgeler ve nesneler de bulunmaktadır.

Galatasaray Müzesi

Galatasaray Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

13- İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

2004 yılında kurulan müze Karaköy limanında yer almakta olup toplam 8 bin metrekare alan sahiptir. Türkiye’nin ilk modern sanatlar müzesi olan yapı modern ve çağdaş yapıtların, mimarisini, tasarımını, fotoğrafını, yeni medya ve sinema alanlarındaki üretimi koleksiyonda toplayarak bunları korur, sergiler ve belgeler. Ayrıca sanatçılara üretimleri için uluslararası işbirlikleri kurabilmelerine de yardımcı olur.

2018 yılına kadar Karaköy’de faaliyetini sürdüren müze Galatoport Sahası içerisinde yer aldığından yeni bina inşa edilene kadar Beyoğlu’nda bulunan geçici mekânda faaliyetini sürdürmeye devam etmektedir.

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi

İstanbul Modern Sanatlar Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

14- Osmanlı Bankası Müzesi

Türkiye’de bir özel banka tarafından kurulan müze Salt Galata’nın içerisinde konumlanmaktadır. Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğunun resmi bankası olarak kullanılan bu yapı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Osmanlı Bankasının tarihine ışık tutan bu müze bankanın geçirdiği değişiklikleri, gelişmeleri, krizleri arşiv ve belgelerle anlatmaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Osmanlı Bankası Müzesi

Osmanlı Bankası Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

15- Galata Mevlevihanesi ve Müzesi

1491 yılında Galata sırtlarında kurulan Mevlevihane ilk onarımı 1651 yılında Matbah Emini İsmail Efendi tarafından olmuştur. 1765 yılında Sultan III. Mustafa tarafından Yenişehirli Osman Efendiye onartılan yapı, 1791 yılında da Sultan III. Selim tarafından yenilenmiştir. Bugün ki şeklini ise 185-1859 yıllarında Abdülmecit Döneminde almıştır.

1967-1975 yıllarında yapılan düzenlemelerle Divan Edebiyat Müzesi olarak hizmet veren yapı, 2008 yılında gerçekleşen düzenlemelerle Galata Mevlevihanesi olarak faaliyetini sürdürmüştür. 

Yapının alt kattaki derviş odalarında; tasavvuf, tarikat eşyaları, Galata Mevlevihane’sinin tarihçesi ve güzel sanatlar bölümü yer alırken, giriş katta ki sema alanında; hat levhaları ve müzik aletleri yer almaktadır.

Ayrıca Şeyh Galip Türbesi, Halet Efendi Türbesi, Cümle Kapısı, Sebilküttap ve  Hazire Mevlevihane’de görebileceğiniz diğer alanlardır.

Galata Mevlevihanesi ve Müzesi

Galata Mevlevihanesi ve Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

16- 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

500. Yıl Vakfı tarafından kurulan müze 25 Kasım 2001 yılında ziyarete açılmıştır. Halka Türk Yahudilerinin gelenekleri, kültürleri ve yaşam tarzları hakkında bilgi sunmak için açılan bu müze Karaköy Perçemli Sokakta tarihi Zülfaris Sinagogu binasında yer almaktaydı. Günümüzde de 2015 yılının Aralık ayında yeni mekanı Neve Şalom Sinagoguna taşınmıştır.

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

17- Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi

1992 yılında kurulan müze Türk Kültür ve Sanat yaşamına büyük katkılar sağlayan Vedat Terim Nör’ün ismini taşımaktadır. Yapı Kredi bünyesinde olan bu müzenin içerisinde çok sayıda sikke, metal para, nakış, kumaş, madalya yer almaktadır. Özellikle içerisinde yer alan 55 bin parçadan oluşan madeni para koleksiyonunda 6. yüzyıldan eserler yer almaktadır. Ayrıca koleksiyonda yer alan Osmanlı Madalyaları da dikkat çeken diğer eserler arasındadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi

Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

18- Beyoğlu Gezilecek Yerler Masumiyet Müzesi

Müze Masumiyet Romanının yazarı olan Orhan Pamuk’un projesidir. Orhan Pamuk romanını yazarken hep bir müze ile bağdaştırmıştır.  Masumiyet Romanı 1974 ile 2000 yılları arasında geçen bir aşkı anlatmaktadır. Roman 2008 yılında yayınlanmış, müzede 2012 yılında ziyarete açılmıştır.

Müzenin içerisinde romanda anlatılan kahramanların giydiği, gördüğü, işittiği, kullandığı, biriktirdiği ve hayal ettiği eşyalar vitrinlerde sergilenmektedir. Ayrıca müze 17 Mayıs 2014’te  Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nü almıştır.

Müzeyi ziyaret ederek romanı daha iyi anlamlandıracaksınız hatta okurken fark etmediğiniz birçok şeyi göreceksiniz.

Masumiyet Müzesi

Masumiyet Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

19- İllüzyon Müzesi

İstiklal Caddesinde Narmalı Han’ın içerisinde yer alan bu müzede 7’den 70’e herkesin ilgisini çekebilecek alanlar bulunmaktadır. Müzede Tepetaklak Oda, Vortex Tüneli, Sonsuzluk Odası, Ames Odası, Tabaktaki Kafa, Karmaşık Silindir, Klon Masa, Kaleydoskop,  Beuchet Sandalyesi İllüzyonu, Rubin’in Vazosu, Fotoğraf İllüzyonlar, Akıllı Oyun Odası gibi şaşırtıcı ve birbirinden eğlenceli illüzyon alanları yer almaktadır.

Müze haftanın her günü sabah 10:00 ile akşam 22:00 saatler arasında ziyarete açıktır.

İllüzyon Müzesi

İllüzyon Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

20- Madame Tussauds İstanbul

İstiklal Caddesinde yer alan ‘Madame Tussauds İstanbul’ bir balmumu heykel müzesidir. İçerisinde sanat, spor ve siyaset dünyasının yaklaşık 60 ünlü isminin heykeli yer almaktadır. Bu müzeye gelerek adeta gerçekmiş gibi olan müzik, film ve spor yıldızları ile fotoğraf çekilebilir, ya da Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemini yansıtan balmumu heykellerinde bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Madame Tussauds İstanbul

Madame Tussauds İstanbul yol tarifi için tıklayınız.

21- Beyoğlu Gezilecek Yerler Uluslararası Ufo Müzesi

Türkiye’nin ilk, Dünyanın da dördüncü olan Uluslararası Ufo Müzesi 18 Ocak 2001 de Beyoğlu’nda açılmıştır. Orta ve Doğu-Avrupa, Balkanlar ve Doğu Avrupa’nın ilk uluslararası Ufo Müzesi özelliğini taşıyan müze üç ayrı kısımdan oluşmaktadır. Bunlar Müze ve Sergi Bölümü, Kütüphane, Video-VCD-DVD İzleme ve Toplantı Odası’dır.

22- Orhan Kemal Müzesi

Üç katlı bir binada konumlanan müze Yazar Orhan Kemal’in anısını yaşatmak için kurulmuş olup 2000 yılında kapılarını ziyarete açmıştır. Müzenin içerisinde Orhan Kemal hakkında yazılan tez ve makaleler, yazarın 70’e yakın fotoğrafı, aile fotoğrafları, özel eşyaları, daktilosu, kitaplarının orijinal ilk baskıları,  özel mektupları, vefat ettiğinde yüzünden alınan maskesi gibi nesneler sergilenmektedir.

Ayrıca müzede bir kitaplık birde İkbal Kahvesi adı altında mekan yer almaktadır. Buraya gelerek hem müzeyi gezebilir, hem kitabınızı okuyabilir hem de İkbal Kahvesinde kahvenizi yudumlayarak dinlenebilirsiniz.

Orhan Kemal Müzesi

Orhan Kemal Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

23- Adam Mickiewicz Müzesi

Beyoğlunun Dolaptere semtinde Polonyalı şair Adam Mickiewicz’in  bir zaman yaşamını sürdürdüğü ve burada hayata gözlerini kapadığı ev 1955 yılında müzeye dönüştürülmüştür. 1870 yılında yangın geçiren ve sonra yenilenen ev 1955 yılında müze olarak işlevini sürdürmüştür. Müzenin içerisinde Adam Mickiewicz’in el yazmaları, tarihi belgeleri ve resimleri yer almaktadır.   

Adam Mickiewicz Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

24- Denizcilik İşletmeleri Müzesi

1912-1914 yılları arasında inşa edilen yapı 06.11.1995 tarihinde müzeye dönüştürülmüştür. Müzenin içerisinde pusulalar, telgraflar, fenerler, maketler, gemi objeleri ve Atatürk’ün gemi hatıra defterine yazdığı el yazmaları bulunmaktadır.

Denizcilik İşletmeleri Müzesi

25- Beyoğlu Gezilecek Yerler Doğançay Müzesi

Beyoğlu’nda 150 yıllık 5 katlı tarihi binada yer alan müze Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesidir.  2004 yılında kapılarını ziyarete açan müzede Burhan Doğançay ile babası Adil Doğançay’ın eserleri sergilenmektedir.

Doğançay Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

26- Aynalıkavak Kasrı

Haliç’te konumlanan saray Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’da bulunan dördüncü büyük sarayıdır. Bölgede yer alan tersaneden dolayı Tersane Sarayı olarak da bilinen yapıdan günümüze ise sadece Aynalıkavak Kasrı ulaşabilmiştir.

Aynalıkavak Kasrı 1975 yılında Milli Sarayların himayesine geçmiş 1984 yılında da müze-saray statüsüne kavuşmuştur. 2010 yılında geçirdiği restorasyonla da ziyarete açılmıştır.

Kasrın alt katında, musikiye tutkun olan Sultan III. Selim’in ilgisine uygun olarak tarihi Türk müzik aletlerinin sergilenmektedir. Kemençe, keman, bendir, tambur, ud, ney, bu müzik aletlerinden bazılarıdır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Aynalıkavak Kasrı

Aynalıkavak Kasrı yol tarifi için tıklayınız.

Tarihi Yapılar

27- Beyoğlu Gezilecek Yerler Galata Kulesi

Galata Kulesi, Bizans Döneminde Cenevizliler tarafından Galata Surlarının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Osmanlı Döneminde de bir süre zindan olarak kullanılmış, sonrasında da yangın gözetleme kuleine dönüştürülmüştür. Kule Osmanlı Döneminde birkaç kez tadilattan geçse de 1960’lı yıllarda iyice harap olmuştur. Daha sonra da İstanbul Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. En sonda 2020 yılında 2020 yılında restore edilmiş ve bu sefer müze ıolarak kapılarını ziyarete açmıştır.

Müzede yaklaşık 16 yüzyıl boyunca üç büyük imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul’un bütün zamanlarını yansıtan eserler sergilenmektedir. İstanbul’daki en yüksek yapılardan olan Galata Kulesi İstanbul’un en güzel panoramik manzaralarına da ev sahipliği yapmaktadır. Galata Kulesine gelerek hem tarih öncesi dönemlerden itibaren yerleşime ev sahipliği yapan İstanbul hakkında eserleri inceleyebilir hem de İstanbul’un bu güzel manzarasını izleyebilirsiniz.

Ayrıca Galata Kulesi UNESCO’nun geçici Miras Listesinde bulunmaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Galata Kulesi

Galata Kulesi yol tarifi için tıklayınız.

28- Beyoğlu Gezilecek Yerler Galata Köprüsü

Haliç üzerinde yer alan köprü Eminönü ile Karaköy’ü birleştirmektedir. İstanbul’un simgesel yapılarından olan köprü ilk 1845 yılında inşa edilmiştir. 1863, 1875 ve 1912 yıllarında onarılan köprü ne yazık ki 1992 yılında yanmış ve böylelikle adı da Tarihi Galata Köprüsü olmuştur.

Daha sonra yeniden inşa edilen köprü 1994 yılının Aralık ayında hizmete açılmıştır. 490 metre uzunluğunda olan Galata Köprüsünün 80 metrelik kısmı açılabilmekte ve böylelikle baskül köprü görevi de görmektedir. . Dünya’da üzerinden tramvay geçen nadir köprülerden olan Galata Köprüsü görülmesi gereken simgesel yapılardandır.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü yol tarifi için tıklayınız.

29- Salt Galata

Bankalar Caddesi’nde yer alan Salt Galata Alexandre Vallauri tarafından tasarlanmış ve 1892-1999 yılları arasında Osmanlı Bankası’nın genel Müdürlük binası olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ise sergi, program, arşiv ve yayın koleksiyonlarını bir araya toplayan Salt Araştırma yer almaktadır. Ayrıca Türkiye’nin ilk özel Banka Müzesi olan Osmanlı Banka Müzesi ’de bu yapının içerisinde yer almaktadır.

Salt Galata

Salt Galata yol tarifi için tıklayınız.

30- Galatasaray Lisesi

Beyoğlu’nun tam ortasında yer alan bu yapı 1481 yılında II. Beyazıt tarafından ilk Enderun Mektebi olarak kurulmuştur.

19. Yüzyıl başlarında da ülke, içinde bulunduğu sıkıntılı süreçleri toparlamak adına modern müesseseler açma kararı alınmıştır. Bu kararlar arasında Enderun Mektebi kapatılmış ve gerekli düzenlemelerin ve yeni eğitici kadroların oluşturulmasıyla yapı 1838 yılında Tıp Mektebi’ne dönüştürülmüştür.

II. Mahmut ve Tanzimat devirlerinde eğitim alanında yapılan değişikler nedeni ile yapı 1 Eylül 1868 tarihinde Mekteb-i Sultan-i adı altında eğitimine devam etmiştir. O dönemde Fen Bilimleri ağırlıklı dersler Fransızca, Sosyal Bilimli ağırlıklı derslerde Türkçe okutuluyordu.

Saltanat kaldırıldıktan sonrada 1923 yılının Ağustos ayı yapı ‘Galatasaray Lisesi’ adını almıştır.

Galatasaray Lisesi gerek Osmanlı Döneminde gerekse de Cumhuriyet Döneminde önemli eğitim kurumu olarak faaliyetini sürdürmüştür. 1930’lu yıllarda da Atatürk’ün Liseyi dört defa ziyaret etmesi buraya verdiği önemi ve değeri göstermekteydi. Galatasaray Lisesi her zaman için ülkenin önde gelen eğitim kurumu olmuştur.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Galatasaray Lisesi

Galatasaray Lisesi yol tarifi için tıklayınız.

31- Tarihi Pera Palece Hotel

1892 yılında inşasına başlanan otel 1895 yılında bitirilerek hizmete açılmıştır. Açıldığı günden bu yana başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere sanatçılar, yazarlar, yönetmenler, oyuncular gibi birçok ünlü ismi ağırlamıştır. Pera Palece Hotel 126 yıllık geçmişi ile Osmanlının çöküşüne, Cumhuriyetin kuruluşuna, savaşlara, göçlere tanıklık etmiştir. Ayrıca otel Osmanlı Sarayları dışında elektrik verilen ilk yapı olması, ilk elektrikli asansörün ve ilk kar sıcak suyun bu yapıda olması oteli ilklerin yaşandığı bir mekan yapmıştır. Bu lüks imkânlar sayesinde de Dünya’da herkesin ilgisini çekmiştir.

Ayrıca Pera Palece Hotel’de Mustafa Kemal Atatürk’ün kaldığı 101 numaralı oda da doğumunun 100. Yılında müzeye dönüştürülmüştür. Odanın içerisinde Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Gerek sahip olduğu muhteşem Haliç manzarası, gerek müze-otel statüsünde olması gerekse de tarihi geçmişi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Tarihi Pera Palece Hotel

Tarihi Pera Palece Hotel yol tarifi için tıklayınız.

32- Zenovitch Apartmanı

Firuzağa Mahallesinde yer alan apartman Milo Zenovitch tarafından 1880 yılında yaptırılmıştır. İki kısımdan oluşan bu binanın sol ve küçük tarafını aile kendisi için tasarlamış, sağ kısmını da kiraya verip gelir elde etmek amacı ile yaptırmıştır. Uzun süre Milo Zenovitch ve ailesi tarafından kullanılan bina ailenin büyük bir kısmının Fransa’ya göç etmesi ile boşalmıştır. Bir süre metruk kalan bu bina 2010 yılında The House Hotels tarafından 20 odalı butik otele çevirmiştir.

Sizlerde buranın atmosferi içerisinde konaklayabilir ve yapının mimarisini daha yakından inceleyebilirsiniz.

Zenovitch Apartmanı

33- Beyoğlu Gezilecek Yerler Çiçek Pasajı

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan bu pasaj yangın sonucu harap olan Naum Tiyatrosu’nun arsasına 1876 yılında inşa edilmiştir. O dönemde ‘Hristaki Pasajı’ adı verilen bu alanın 1908 yılında Sadrazam Paşa’ya geçmesi ile ‘Said Paşa Geçidi’ ismini almıştır. 1940 yıllarında da pasajda ki dükkanlara çiçekçiler yerleşmiştir. Böyle olunca da pasajın ismi ‘Çiçekçiler Pasajı’na dönüşmüştür.

Beyoğlu’nun en süslü binasına sahip olan çiçek pasajı gösterişli mimarisi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Ayrıca günümüzde ki pasajda çiçek dükkanları değil meyhane ve restoranlar yer almaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Çiçek Pasajı

Çiçek Pasajı yol tarifi için tıklayınız.

34- Karaköy Palas

1910 yılında inşa edilen yapı İstanbul doğumlu Mimar Guilio Mongeri tarafından yapılmıştır. Bina ilk dört katlı olarak düşünülmüş, daha sonra üç ayrı kuruluş tarafından kullanılma koşulu binanın tasarımını değiştirmiştir. İstanbul’un anıt binalarından olan bu yapı Bizans dönemi mimarisinden izler taşımakta ve özellikle ince işçilikle yapılmış süslemeler ile dikkat çekmektedir.

Karaköy Palas

Karaköy Palas yol tarifi için tıklayınız.

35- Beyoğlu Gezilecek Yerler Fransız Geçidi

Karaköy’ün Kemankeş Mahallesinde yer alan geçit Galata Mumhanesi Sokak ile Kemankeş Caddesini birbirine bağlamaktadır.1860 yılında inşa edilen geçit 1988 yılında da tarihi eser olarak ilan edilmiştir. Günümüzde neoklasik tarzda inşa edilmiş binalara ev sahipliği yapan geçitte ayrıca bir çok kafe ve dükkânda yer almaktadır.

Fransız Geçidi

Fransız Geçidi yol tarifi için tıklayınız.

36- Kamondo Merdivenleri

Karaköy’de Voyvoda Caddesi(Bankalar Caddesi) ile Banker Sokağı’nın birleşimini oluşturan Komando Merdivenleri ismini dönemin ünlü ve zengin ailesi olan Kamondo Ailesinden almıştır. Aile büyüklerinden Abraham Salomon Kamondo tarafından yaptırılan merdivenlerin yapımı yaklaşık 13 yıl sürmüştür. Zamanla halk arasında Aşıklar Merdiveni olarak adlandırılan bu merdiven aslında Abraham Kamondo tarafından torunları için inşa edilmiştir. Yaptırıldığı yıllarda Avusturya Lisesi’nde eğitimini gören torunları Banker Sokağı’nın diğer ucundaki evlerine varabilmek için uzun ve bir o kadarda yorucu yokuşu çıkmak zorunda kalırlardı. Bunu gören Abraham Kamondo’da torunlarını bu yokuştan kurtarmak amacı ile bu merdivenleri yaptırmıştır. Yani merdivenlerin asıl yapılma amacı bir ‘torun aşkı’ dır.

Kamondo Merdivenleri

Kamondo Merdivenleri yol tarifi için tıklayınız.

37- Eski Fransız Yetimhanesi-Zanaat Atelye

Tomtom Mahallesinde yer alan yetimhane 1868 yılında Fransız Saint Joseph tarafından inşa edilmiştir. O dönemlerde yetimhane olarak kullanılan yapı Cumhuriyetin ilanından sonra tütün deposu olarak faaliyetini sürdürmüştür. Şu anda da binada kartonpiyer ustası Kemal Cinbiz’in Atölyesi yer almaktadır.

Günümüzde bahçesi çevre düzenlemesi yapılmış ve güzel bir görünüme kavuşturulmuştur. İstanbul’un gizli kalmış cennetlerinden olan bu yer güzelliği ile adeta sizi büyülüyor. İçerisinde bir cafeninde yer aldığı alanda ağaçların altında kuş sesleri eşliğinde çayınızı ya da kahvenizi yudumlayabilir ve bu cennetten bir köşenin keyfini sürebilirsiniz.

Eski Fransız Yetimhanesi-Zanaat Atelye

Eski Fransız Yetimhanesi-Zanaat Atelye yol tarifi için tıklayınız.

38- Tophane Çeşmesi

Tophane Meydanında yer alan çeşme 1732 yılında Sultan I. Mahmut tarafından inşa edilmiştir. İstanbul’un en yüksek duvarlı çeşmesi olma özelliğine sahip olan Tophane Çeşmesi ayrıca İstanbul’un en büyük üçüncü çeşmesidir. Kitabesi ise şair Nafihi tarafından yazılmıştır. Çeşme I. Mahmut Han Çeşmesi olarak da bilinmektedir.

Osmanlı üslubundan Batı üslubuna geçişi yansıtan çeşme günümüze kadar üç kez onarımdan geçmiştir. Çeşme gerek mimarisi gerekse de İstanbul’un en yüksek duvarlı çeşmesi olmasından dolayı görülmesi gereken yapılar arasındadır.

Tophane Çeşmesi

Tophane Çeşmesi yol tarifi için tıklayınız.

39- Beyoğlu Gezilecek Yerler Asri Turşucu

Adile Naşit ile Münir Özkul’un Neşeli Günler filminde ki turşu yapım sahnesinin çekildiği yer olan Asri Turşusu 1913 yılından bu zamana kadar faaliyetini sürdürmektedir. Cihangir’in simgesel yapılarından olan Asri Turşucusuna gelerek hem ‘En iyi tuşu sirkeli olur, yok limonlu olur’ repliğini yaad edebilir hem de bu ev yapımı leziz turşuların tadına bakarak satın alabilirsiniz.

Asri Turşucu

Asri Turşucu yol tarifi için tıklayınız.

40- Çukurcuma Antikacıları

Her sokağında antikacının yer aldığı Çukurcuma ne aradığını bilmeden gelenlerin dahi buluğunda aradığı şeyi hatırladıkları yerdir.

Semtin ismi de rivayete göre Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethinden önce askerleri ile birlikte bir Cuma vakti buraya gelir ve çukur bir yerde namazını kılar. O gün o çukur yerde kılınan Cuma Namazı semte adını vermiştir.

Antikaları ile ünlü olan Çukurcuma’ya mutlaka gelmeli ve bu tarihin ve sanatın buluştuğu dükkânları gezmelisiniz.

Çukurcuma Antikacıları

41- Cumhuriyet Anıtı

1928 yılında İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica’ya yaptırılan anıt Taksim Meydan’ında yer almaktadır. 2,5 yılda bitirilen anıtın yapımında taş ve bronz kullanılmıştır. Yaklaşık 84 ton ağırlığında ki bu anıt İtalya’dan İstanbul’a gemi ile getirilmiştir. Anıtın çevre düzenlemesi de Giulio Mongeri tarafından yapılmış ve 8 Ağustos 1928’de halka açılmıştır. Anıtın kuzey tarafı milli mücadeleyi, güney tarafı da Türkiye’nin modern çehresini yansıtmaktadır.

Cumhuriyet Anıtı

Cumhuriyet Anıtı yol tarifi için tıklayınız.

Hanlar

42- Ömer Abed Hanı

1909 yılında Sultan II. Abdülhamit’in mabeyn kâtibi Arap İzzet Paşa tarafından Mimar Alexandre Vallaury’a yaptırılmıştır. Üç bloktan oluşan yapının zemin katla birlikte beş kattan meydana gelmektedir. Üç blok arasında bi tanede avlusu yer almaktadır.

Karaköy Kemankeş Caddesi ile Halil Paşa Sokaklarının kesiştiği yerde konumlanan hanın ilk inşa edildiğinde iki kapısı yer alırken şu anda bir kapısı bulunmaktadır. Günümüzde dükkânların yer aldığı han tarihi mimarisi ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Ömer Abed Hanı

Ömer Abed Hanı yol tarifi için tıklayınız.

Hamamlar

43- Kılıç Ali Paşa Hamamı – Beyoğlu Gezilecek Yerler

1578-1583 yılları arasında Osmanlı donanmasının en başarılı ve güçlü komutanlarından olan Kaptan-ı Derya Ali Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Hamam gün ışığını geçiren geniş ve göz alıcı kubbesi ile dikkat çekmektedir. Detaylı bir restorasyondan geçen hamam orijinalliğini bozmamış mimarisi ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kılıç Ali Paşa Hamamı

Kılıç Ali Paşa Hamamı yol tarifi için tıklayınız.

44- Beyoğlu Gezilecek Yerler Galatasaray Hamamı

Sultan II. Beyazıt tarafından yaptırılan hamam bölgenin en eski hamamlarından bir tanesidir. Yüzyıllar boyunca birçok sadrazama, paşaya, kadıya hizmet veren hamam günümüzde tüm ihtişamı ile ayakta kalabilmiş hizmet veren yapılardandır.

Galatasaray Hamamı

Galatasaray Hamamı yol tarifi için tıklayınız.

Camiler

45- Sokullu Mehmet Paşa Camii

Cami 1578 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın devri sadrazamlarından Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Atatürk Köprüsü’nün Galata ayağının dibinde yer alan cami denize yakın camiler arasında en sağlam temelli olanlardan birisidir. Dikdörtgen planlı olan caminin altı mahzen olup tek minaresinin solda bulunması ile dikkat çelmektedir. Bunun sebebi de denize yakın konumundan kaynaklanmaktadır. Avlusu olmayan caminin son cemaat yerine iki merdivenle çıkılmaktadır.

1807 yılında çıkan bir yangın sonucu zarar gören cami minaresinin yıkılması sebebi ile kürsü kısmından itibaren yeniden inşa edilmiştir. Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşlarından kısa bir zaman önce cami onarımdan geçmiş ancak savaş nedeni ile onarım yarım kalmıştır. Uzun yıllar harabe olan camiye1938 yılında yenden detaylı bir onarım yapılmış ve 1941 tarihinde ibadete açılmıştır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa Camii yol tarifi için tıklayınız.

46- Beyoğlu Gezilecek Yerler Dolmabahçe Cami

Yapımına Sultan Abdülmecit’in annesi Bezmialem Valide Sultan tarafından başlatılan cami Bezmialem Valide Sultan’ın ölümü üzerine Sultan Abdülmecit tarafından tamamlanmış ve 3 Mart 1855 yılında ibadete açılmıştır. Asıl adı Bezmialem Valide Sultan Cami olan yapı konumundan dolayı Dolmabahçe Cami olarak da bilinmektedir. Kare planlı olan cami gerek iç gerek dış mimarisi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Dolmabahçe Cami

Dolmabahçe Cami yol tarifi için tıklayınız.

47- Kılıç Ali Paşa Camii – Beyoğlu Gezilecek Yerler

Karaköy’ün Karamustafa Paşa Mahallesi üzerinde yer alan camii, üzerinde yer alan kitabeye göre 1580 yılında Kaptan-ı Derya Kılıç Ali tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Bir külliye olarak inşa edilen yapı, cami, türbe, medrese ve hamamdan oluşmaktadır.

Caminin en dikkat çeken mimarisi kubbenin iki yanında yer alan yarım kubbeler ve diğer iki yanında ki kemerlerdir. Çünkü bu şekil Ayasofya Camii’nin mimarisinde de yer almaktadır. Bu yüzdende cami Ayasofya’nın küçük boyutlu versiyonu olarak da bilinmektedir. Caminin girişinde, pencere üstlerinde ve mihrap üstünde yer alan hatlarda Karahisarı Ekolünün son temsilcisi olan Hatta Demircikulu Yusuf Efendi tarafından yapılmıştır.

2011 yılında detaylı bir restorasyondan geçen cami mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii yol tarifi için tıklayınız.

48- Cihangir Camii – Beyoğlu Gezilecek Yerler

Pürtelaş Mahallesi, Cihangir yokuşunda konumlanan cami 1559 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Şehzade Cihangir adına Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Tarih boyunca birçok yangın ve deprem geçiren cami son olarak 1889 yılında II. Abdülhamid tarafından yenilenmiştir.

Dikdörtgen planlı olan caminin iki köşesinde de tek şerefeli ikiz minareler yer almaktadır. 2015 yılında da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen cami 2018 yılında tekrar ibadete açılmıştır. Cami mimarisi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Cihangir Camii

Cihangir Camii yol tarifi için tıklayınız.

49- Arap Camii

İlk olarak San (Aziz) Paula Kilisesi olarak inşa edilen yapı 1453 yılında Osmanlıların egemenliği almasıyla camiye çevrilmiştir. 1913-1919 yılında geçirilen detaylı onarımla da yapı büyük bir değişime uğrayarak genişletilir ve geçirdiği değişimle de mimarisi Osmanlılaşır.

Arap Camide her ne kadarda Osmanlı mimarisi ağırlıklı olsa da dikkatli bakıldığında ilk yapıldığı hali olan gotik mimarisinden de izler taşımaktadır.

Arap Camii

Arap Camii yol tarifi için tıklayınız.

50- Nusretiye Camii – Beyoğlu Gezilecek Yerler

1823 yılında Firuzağa yangınında yanmış olan Arabacılar Kışlası Camii yerine inşa edilmiştir. Nusretiye Camii II. Mahmut tarafından Mimar Krikor  Balyan’a yaptırılmış ve 1826 yılında ibadete açılmıştır. Kare planlı olan cami barok üslupta yapılmıştır. Tek kubbeli olup ikişer şerefeli iki minaresi vardır. Cami gerek mimarisi ile gerekse de kalem işi süslemeleri ile ziyarete etmeniz gereken yerler arasındadır.

Nusretiye Camii yol tarifi için tıklayınız.

51- Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii

Karaköy’ün Kemankeş Mahallesinde Eski Gümrük Sokağa cepheli olarak inşa edilen yapı aslında bir kilisenin üzerine inşa edilmiştir. Cenevizliler döneminde yapılan San Antonia Kilisesi 1606 yılında Hristiyanlardan alınmış ve bir zaman sonra kalıntıları üstüne bu cami yapılmıştır. Sadrazam Kemankeş Mustafa Paşa tarafından yaptırılan cami tek kubbeli olup dört yanında da yarım kubbeler mevcuttur. 220 metre alan üzerine inşa edilen camiye merdivenle çıkılmakta olup altında da dükkânlar yer almaktadır.

Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii

Kemankeş Kara Mustafa Paşa Camii yol tarifi için tıklayınız.

52- Yeraltı Camii (Kurşunlu Mahzen)

Karaköy Kemankeş Caddesi üzerinde yer alan cami diğer camilerden farklı bir mimariye sahiptir. Yapı ilk olarak Bizans Döneminde kule olarak kullanılmıştır. 1752-1756 yılları arasında da Bahir Mustafa Paşa tarafından camiye çevrilmiştir. Minaresi de I. Mahmut tarafından yapılmıştır. Ayrıca camide üç büyük zaatın sandukası da yer almaktadır.

Yeraltı Camii (Kurşunlu Mahzen) yol tarifi için tıklayınız.

53- İbrahim Paşa Camii

1536 yılında Osmanlı sadrazamı Pargalı İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Günümüze kadar birçok kez onarım ve restorasyondan geçen cami 1900’lü yıllarda yapılan restorasyonla bugün ki halini almıştır.

225 metrekarelik alan üzerine inşa edilen caminin yapımında taş kullanılmış olup iki katlıdır. Minaresi de tek şerefeli ve ahşaptandır. Caminin alt tarafında da tonozlu dükkân gözleri yer almaktadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler İbrahim Paşa Camii

İbrahim Paşa Camii yol tarifi için tıklayınız.

54- Hüseyin Ağa Camii – Beyoğlu Gezilecek Yerler

İstiklal Caddesi üzerinde yer alan cami Galata Sarayı ağalarından Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmış ve 1596 yılında ibadete açılmıştır. Caminin özellikle ince işçiliği ile göze çarpan şadırvanı fıskiyesi dikkat çekmektedir. Şadırvanı Mimar Sinan eseri olup Sinan Paşa Caminden getirilmiştir. Fıskiyesinde Türk taş oymacılığının en şaheser örneği olup Eyüp’teki Oluklu Bayır Tekke’sinden getirilmiştir. Cami günümüze kadar birçok kez onarımdan geçse de tarihi mimarisi ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

Hüseyin Ağa Camii yol tarifi için tıklayınız.

55- Beyoğlu Gezilecek Yerler Kadiri Tekkesi

Cihangirden Tophaneye doğru inerken solda konumlanan tekke 1630 yılında Abdülkadir Geylani halifelerinden Kastamonulu İsmail Rumi tarafından kurulmuştur. Kadiriler Yokuşunda yer alan bu tekke 374 yıllık bir tarikat tarihini izlerini taşımaktadır.

Kadiri Tekkesi

Kiliseler

56- Aya Triada Kilisesi

Taksim İstiklal Caddesinde konumlanan kilise Mimar Vasilaki İonnidi tarafından 1880 yılında inşa edilmiştir. Kilise İstanbul’da yer alan en büyük Rum Ortodoks yapısıdır. Yunan haç planına sahip olan kilisenin ikonlarının çoğu Bizans batı tarzında yapılmıştır. Kilise son olarak 23 Mart 2003 tarihinde yenilenmiş ve yeniden ibadete açılmıştır.

Aya Triada Kilisesi

Aya Triada Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

57- Üç Horan Ermeni Kilisesi – Beyoğlu Gezilecek Yerler

Galatasay Semtinde yer alan kilisenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Arsaya ilk olarak 1805 yılında ‘Surp Eçmiyadzin Çocuk Okulu’ adı altında okul açılır, daha sonra ki yıllarda da okul kiliseye dönüştürülür. 1810 yılında da yangın geçiren kilise 1836 yılında Dolmabahçe Sarayı’nın mimarı Garabed Amira Balyan ile birlikte Usta Minas Ağa ve Hovhannes Amira Serveryan kilisenin mimari çizimleri yaparak tekrar inşa etmişlerdir. 1838 yılında da İstanbul Ermeni Patriği Isdepanos Ağavni tarafından ibadete açılmıştır. Son olarak da 2000 yılında onarımdan geçen kilise günümüzde ibadete açıktır.

Üç Horan Ermeni Kilisesi

Üç Horan Ermeni Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

58- St. Antuan Katolik Kilisesi

İstanbul’da yer alan en büyük ve cemaati en geniş Katolik Kilisesi olan yapı İstiklal Caddesi zerinde yer almaktadır. 1906 yılında inşasına başlanan kilise 1912 yılında kutsanarak ibadete açılmıştır. Kilise İtalyan Mimar Giulio Mongeri tarafından Latin hacı ve neogoti biçimde inşa edilmiştir.

Beyoğlu Gezilecek Yerler St. Antuan Katolik Kilisesi

St. Antuan Katolik Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

59- Beyoğlu Gezilecek Yerler Kırım Kilisesi

1868 yılında İngilizler tarafından yaptırılan kilise Kırım Savaşı anısına inşa edilmiştir. Mimar George Edmund Street tarafından tasarlanan kilİse 24 Mayıs 1998 yılında 1. Derece Kentsel Sit Alanı ilan edilmiştir.

Kırım Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

60- Türk Ortodoks Patrikhanesi Meryem Ana Kilisesi

Karaköy’de Ali Paşa Değirmeni Sokakta yer alan patrikhane bünyesinde üç kilise bulundurmaktadır. Bu üç kilisede Türk Mücadele yıllarında Türk Ortodoksların eline geçmiştir. O zamandan bu zamana kadarda Türk Ortodoks Patrikhanesinin kontrolündedir. Kilise özellikle içerisinde yer alan Türk Bayrağı ve Ne Mutlu Türküm yazısı ile dikkat çekmektedir.

Türk Ortodoks Patrikhanesi Meryem Ana Kilisesi

Türk Ortodoks Patrikhanesi Meryem Ana Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

61- Aziz Piyer ve Paula Kilisesi (Sen Piyer Kilisesi)

İlk Galata Tepesi eteklerinde yer alan ve Aziz Paula adı ile bilinen kilisenin 1453 yılında Arap Cami’ye çevrilmesi ile Dominiken Rahipleri burayı terk etmiş ve birkaç yüz metredeki taş yapıya taşınmışlardır.

Bu taş yapıda Aziz Piyer’e adanmış ve 1603 yılına kadar hizmetini sürdürmüştür.

1841 yılında eski kilise yıkılmış ve yerine Ayasofya’nın restorasyonunu yapan ünlü Mimar Gaspare Fossati tarafından yenisi inşa edilmiştir. Aziz Piyer ve Paula adanan bu kilise dikdörtgen bir alan üzerine inşa edilmiştir. Neo klasik tarzda yapılan kilise Cenevizlilerden kalan Galata harabelerinin kalıntıları ile yapılmış olup mimarisi ile görülmeye değer yerler arasındadır.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Aziz Piyer ve Paula Kilisesi (Sen Piyer Kilisesi)

62- Aya Nikola Kilisesi – Beyoğlu Gezilecek Yerler

Karaköy ile Tophane arasında yer alan kilisenin geçmişi 16. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Zamanla birkaç kez yangın geçiren ve harap olan yapı gümümüzde ki şeklini üzerinde yer alan kitabeye göre 1804 yılında almıştır.

Yüksek duvarlarla çevrili bir avlu içinde yer alan kilise bazilikal plan tipinde yapılmıştır. Kilise Karaköy gezi rotanıza ekleyebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

Aya Nikola Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

63- Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

15 Temmuz 1831 yılında inşasına başlanan kilise Katolik Ermenilerin İstanbul’da inşa ettikleri ilk kilisedir. 13 Ocak 1834’de bitirilerek ibadete açılan kilise Surp Pirgiç’e adanmıştır. Kilisenin içinde Lübnan Emiri Beşar Şıhabi’nin mezarı yer almaktadır.

Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

Sinagoglar

64- İtalyan Sinagogu – Beyoğlu Gezilecek Yerler

1800’lü yıllarda İtalyan Yahudi Cemaati tarafından kurulan sinagog 1931 yılında yıkılmış ve aynı yere yeniden inşa edilmiştir. Gotik mimarisi ile dikkat çeken sinagog gezi rotanıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır.

İtalyan Sinagogu yol tarifi için tıklayınız.

65- Beyoğlu Gezilecek Yerler Son Rotamız; Aşkenazi Sinagogu

1900 yılında Avustralya kökenli Aşkenazlar tarafından yapılmıştır. Banker Sokağında yer alan Sinagog gerek iç mimarisi gerekse de dış mimarisi ile İstanbul’un en göz alıcı yapılarından bir tanesidir. Sinagog kadınlar balkonu anlamına gelen Azara bölümüne sahiptir.Ayrıca sinagogun içinde ki avizelerde Viyana’dan getirilmiş olup görülmeye değer güzelliklerdendir.

Beyoğlu Gezilecek Yerler Aşkenazi Sinagogu

Aşkenazi Sinagogu yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*