Bingöl Gezilecek Yerler – En Çok Gezilen 37 Muhteşem Yer

Bingöl Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ve tarihi geçmişi M.Ö 4000-5000 yıl öncesine kadar dayanan Urartular, Asurlar, Hititler, Persler, Romalılar, Selçuklular ve Osmanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmış il konumundadır. Doğusunda Muş, kuzeyinde Erzincan-Erzurum, Batısında Tunceli-Elazığ, güneyinde de Erzurum İlleri ile komşudur. Bilinen ilk ismi Cebel-cur olan il zamanla Çapakçur olarak telaffuz edilmiş ve 1944 yılına kadar resmi olarak bu isim kullanılmıştır. 1945 yılından sonra da Çapakçur ismi Bingöl olarak değiştirilmiştir.

Doğal güzellikleri tarihi kalıntıları ile görülmesi gereken illerden olan Bingöl Gezilecek Yerler aşağıda yer almaktadır.

Doğal Güzellikler

1.Bingöl Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Pargasur Şelalesi

Yayladere ilçesine bağlı Kalkanlı Köyü sınırları içerisinde yer alan şelale keşfedilmemiş güzelliği ile adeta cennetten bir köşe. Yaklaşık 30 metre yükseklikten süzülen su sizleri dinlendirirken, çevresinin sahip olduğu yeşil alanda güzelliğine güzellik katıyor. Doğa severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden olan Pargasur Şelalesine gelerek harika fotoğraflar çekilebilir ve bu doyumsuz manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler Pargasur Şelalesi

2.Çır Şelalesi

Bingöl Merkeze bağlı Uzundere Köyünde konumlanan bu şelale 100 metre yükseklikteki Çır Taşı adı verilen kayalığın ortasından akmakta ve 50 metre yükseklikten alt tarafı kayalık olan dere yatağına süzülmektedir. Harika manzaralara ev sahipliği yapan çır şelalesine gelerek su sesi eşliğinde pikniğinizi yapabilir veya doğa ile iç içe trekking yapabilir ya da harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler Çır Şelalesi

3.Yüzen Ada

Solhan ilçesine bağlı Hazarşah Köyünde yer alan adanın üç tarafı dağlarla ve tepelerle çevrilmiş olup düz bir arazi üzerinde konumlanmaktadır. Doğal oluşumlu bir krater gölü konumunda olan yüzen ada ilk yöre halkı tarafından keşfedilmiştir. Yaklaşık 300 metrekare alana sahip olan gölün derinliği 50 metreyi geçmekte, yaz ve kış aynı seviyede derinliğini korumaktadır. 

Gölün ortasında bağımsız hareket eden üç ada olması gölün en dikkat çeken güzelliğidir. Adanın üzerinde de mevcut 4-5 adet bodur dişbudak ağacı bulunmaktadır. Gölün çevireside meşe ve bitkilerle çevrili olup, gölün suyu ile beslenmektedir.

Bingöl gezi rotanıza mutlaka yüzen adayı katmalı ve bu doğa harikası gölü yakından görmelisiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler Yüzen Ada

4.Bingöl Ovası

İl merkezine 24 kilometre mesafede Gözeler Köyünde yer alan ova içerisinde barındırdığı güzelliklerle kendisine hayran bıraktırıyor. Özellikle bahar aylarında yemyeşil ovada açan kırmızı laleler ile harika görüntülere ev sahipliği yapıyor. Bingöl Ovasını ziyaret ederek harika doğa fotoğrafları çekebilir ve bu güzelliğin keyfini sürebilirsiniz.

Bingöl Ovası

5.Sülbüs Dağı

Yayladere ilçesinin kuzeybatısında konumlanan dağ sivri bir koni görünümünde olsa da üstü düzdür. Etekleri ve üstü yayla olarak kullanılmaktadır. Volkanik bir dağ olan Sülbüs dağının üstü her daim karlıdır. Özellikle dağcıların uğrak alanlarındandır.

Dağın ismini aldığı sülbüs ziyareti dağın tepesinde konumlanmaktadır. Rivayete göre Sülbüs ismindeki genç adam Starı adındaki genç bir kıza aşık olur ve araya giren cadı da bu aşka engel olur. Adam aşkından vereme yakalanır ve hayatını kaybeder, genç kızda bu üzüntüye dayanamayıp ölür ve vasiyetince sevdiği adamın yanına gömülür. Yalnız ölseler bile cadı mezarlarının arasında dikenli bir ağaç olarak filizlenip birleşmelerini engeller.

Sülbüs Dağı

6.Şerafettin Dağı

2 bin 500 rakımlı olan Şerafettin Dağları Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yer almaktadır. Dağcıların uğrak alanlarından olan alana gelerek yamaç paraşütü gerçekleştirebilir ya da kampınızı kurarak doğa ile iç içe harika bir gün geçirebilirsiniz.

Şerafettin Dağı

7.Bingöl Gezilecek Yerler Kız Gölü (Metan Gölü)

Bingöl Merkeze bağlı Balpınar (Metan) köyünde 2 bin 600 rakımlı Metan Dağı’nın eteğinde konumlanmaktır. Soğuk suyu ile meşhur olan gölde gölü besleyen iki kaynak yer almaktadır. Derinliği kesin olarak bilinmeyen göle halk arasında ‘Dipsiz Göl’de denilmektedir. İlkbahar aylarında dahi gölü çevreleyen dağların üzerinde karının eksik olmaması sizlere doyumsuz bir seyir keyfi sunuyor.

8.Gerendal Gölü

Bingöl Merkeze bağlı Şaban Köyü ile Elazığ’ın Palu ilçesine bağlı Büyükçaltı Köyü arasında yer alan göl doğası ile hayranlık uyandırıyor. Kalp şeklindeki görünümü ile harika görüntülere ev sahipliği yapan göl yılda birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. 2 bin 323 rakımlı yaylada yer alan ve yaz kış su seviyesi değişmeyen göl doğa severlerin uğrak alanlarındandır. Sizlerde gölü ziyaret ederek kamp yapıp doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve bu harika manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler Gerendal Gölü

9.Büyük Sülüklü Göl

İl merkezine bağlı Sarıçiçek köyünde konumlanan göl sahip olduğu doğası ile hayranlık uyandırıyor. Gölün içerisinde balık dışında çok sayıda sülüğünde yaşamasından dolayı Sülüklü Göl ismini almıştır. Sizlerde sülüklü göle gelerek doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve bu harika manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Büyük Sülüklü Göl

10.Korlu Gölü

Yayladere ilçesine bağlı Günlük Köyü içerisinde yer alan gölde malzemelerinizi götürerek pikniğinizi yapabilir veya kamp yaparak doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Korlu Gölü

11.Kanireş Barajı

Karlıova ilçesinde yer alan baraj yöre halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. İster pikniğiniz yapabilir ister oltanızı alıp balık tutabilir isterseniz de sessizliğin tadını çıkartarak kamp yapabilirsiniz.

12.Bingöl Gezilecek Yerler Cayit Barajı

İl merkezine bağlı Uzunsavat mevkiinde yer alan barajda malzemelerinizi götürerek pikniğinizi yapabilir veya kamp yaparak doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

13.Özlüce Barajı

Kiğı ilçesine bağlı Kutluca ve Baklalı Köyleri arasında yer alan barajda pikniğinizi yapabilir veya kamp yaparak doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Özlüce Barajı - Bingöl Gezilecek Yerler

14.Bingöl Gezilecek Yerler Çevrimpınar Çayı

İl merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede yer alan Çevrimpınar Çayında malzemelerinizi götürerek çayın kenarında su sesi eşliğinde pikniğinizi yapabilir ve manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

15.DSİ Dinlenme Parkı

İl merkezine bağlı Saray Mahallesi Düzağaç mevkiinde yer alan Devlet Su İşleri tarafından Gayt Çayı üzerine inşa edilmiştir. Park hem dinlenebileceğiniz hem de mangalınızı yaparak sizlere sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebileceğiniz bir ortam sunmaktadır.

16.Abdulkadir Sarı Dinlenme Parkı

İl merkezine 7 kilometre mesafede Kaleönü Mahallesinde yer alan park 110 bin metrekare alana sahip olup 1985 yılında hizmete açılmıştır. Parka gelerek yeşilin ve doğanın keyfini sürebilir ya da içerisinde yer alan piknik masalarında pikniğinizi yapabilirsiniz.

Dini Yapılar

17.Kiğı Camisi (Balaban Bey Camii)

Kiğı ilçesinde konumlanan cami üzerinde yer alan kitabeye göre Bayındırlı Pir Ali Bey Bin İbrahim Bey tarafından Hicri 700 tarihinde inşa edildiği anlaşılmaktadır. Ulaşılan başka bir kayıtta ise yıkılan minarenin Hacı Hasan tarafından tamir ettirildiği, caminin de Pir Ali Bey oğlu Pilten Bey tarafından onarıldığı yazmaktadır.

Akkoyunlu Dönemine ait olan bu yapı ilçenin en eski eserlerinden olup tek minareli ve tek şerefelidir. Avlusunda da Kiğı eşraflarından olan zat üstün zekâsı, ilmi ve silahşörlüğü ile bilinen Hacı Mehmet Efendi’nin kabri bulunmaktadır.

Kiğı Camisi (Balaban Bey Camii)

18.Bingöl Gezilecek Yerler İsfahan Bey Camii

Bingöl Merkezde günümüze kadar ulaşabilen tek tarihi yapı olan cami yıllara meydan okuyan mimarisi ile dikkati üzerine çekiyor. 16. Yüzyılda Akkoyunlu mimarisi ile İsfahan Bey tarafından inşa edilen caminin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Birçok kez hasar görmesine rağmen onarılan cami günümüze ulaşan tarihi eserlerden olup ziyaret edilmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır.

İsfahan Bey Cami - Bingöl Gezilecek Yerler

19.Şeyh Ahmed Türbesi

İl merkezine 17 kilometre mesafede Göltepesi Köyünde yer alan türbe Bingöl ilinin önemli değerlerinden bir tanesidir. Köy mezarlığının içinde köye hâkim bir tepe üzerinde konumlanan türbenin yapımında taş kullanılmış olup dört köşeli ve tek kubbelidir.1815-1884 yılları arasında yaşamını sürdüren Şeyh Ahmet Efendi birçok ilim adamı yetiştirmiş olup günümüzde yöre halkı ve çevre illerce ziyaret edilmektedir.

Bingölde yer alan diğer türbeler ise Şeyh Ahmed-II, Şey Abdullah, Şeyh Alauddin, Şeyh Muhyiddin, Şeyh Mustafa, Sultan Kibes, Yusuf-ı Harputi, Molla İsmail, Şeyh Cemal, Şeyh Hasan, Şeker Baba ve Şeyh Süleyman Türbeleridir.

20.Bingöl Gezilecek Yerler Vank Kilisesi

Kiğı ilçesine bağlı Açıkgüney Köyündeki Vank Mezrasında bulunmaktadır. İki tepe arasında konumlanan türbe yüksek bir tepe de konumlandığı için Perisuyu Barajı altında kalmamıştır. En az 300 yıllık olduğu tahmin edilen türbenin özellikle kapısı en dikkat çeken mimarisidir. Ne yazık ki günümüzde kapısı harap olmuştur.

Tarihi Yapılar

21.Buban Peri Bacaları

Kapadokya Peri Bacalarına benzerliği ile dikkatleri üzerine çeken peri bacaları il merkezine 50 kilometre mesafedeki Sancak beldesine bağlı Oğuldere Köyünde yer almaktadır. Oluşumu hakkında net bir bilgi olmasa da geçmişinin çok eskilere dayandığı bir gerçektir. Akarsu, rüzgâr gibi dış kuvvetlerin aşındırıp taşınması sonucu meydana gelen bu doğa harikası yeri ziyaret etmeli ve yakından inceleyip görmelisiniz.

Buban Peri Bacaları

22.Bingöl Gezilecek Yerler Kale Tepesi

Türkiye’de Güneşin doğuşunun en güzel izlendiği yer olan Kale tepesi Karlıova ilçesinin 3250 metre yüksekliğindeki Bingöl Dağlarında bulunmaktadır. Özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında çok güzel görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. Kartpostal görünüme sahip olan güneşin doğuşunu mutlaka izlemeli ve bu ana şahitlik etmelisiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler Kale Tepesi - Bingöl Gezilecek Yerler

23.Zağ Mağaraları

İl merkezine 23 kilometre mesafede Kuşburnu Köyünde Yukarı Kaleköy Barajına hâkim bir noktada konumlanmaktadır. 5 kat ve 26 odadan oluşan bu mağaraların her katı birbirinden bağımsız olup merdivenle çıkılmaktadır. İnsan eliyle yapılmış ve M.S 5. Yüzyıldan günümüze dek ayakta kalabilmiş bu mağaralar büyük ihtimalle Roma İmparatorluğunun baskısı altında olan Hristiyanların gizli ibadet alanı olarak kullandığı yaşam ve yerleşim yeriydi. Tarihe tanıklık etmiş bu eşsiz güzellikteki mağarayı ziyaret etmeli ve doyumsuz manzarasını izlemelisiniz.

Zağ Mağaraları

24.Bingöl Gezilecek Yerler Kübik Mağarası

Karlıova ilçesine bağlı Kübik Köyü yakınlarında yer alan mağarada Cilalı Taş ve Tunç Devrine ait bazı kalıntılar bulunmaktadır. Duvarlarında bulunan işleme ve oymalarla dikkat çeken mağara görülmeye değer yapılar arasındadır.

25.Kalkanlı Köyü Mağaraları

Yayladere ilçesine bağlı Kalkanlı Köyü yakınlarında yer alan mağaranın duvarlarında bulunan birçok işleme ve oymalarla mevcut olup görülmeye değer yapılar arasındadır.

26.Çiçektepe Köyü Mağarası

Kiğı ilçesine bağlı Çiçektepe Köyünde Sivri Dağ’ın eteğinde konumlanan mağara çok eski çağlardan beri insanların yaşamını sürdürdüğü yer olmuştur. İçerisinde iki oda, at için yer, yemlik ve çocuk beşiği bulunmaktadır.

27.Bingöl Gezilecek Yerler Sentarius Kalesi

İl merkezinden 20 kilometre mesafede Murat Irmağı Vadisi üzerinde yer alan kale Urartu döneminden kalan üç önemli kaleden bir tanesidir. Diğer iki kale gibi karakol niteliğinde olup çevreyi denetlemek için inşa edilmiştir. Günümüzde sadece kalıntıları bulunan kale yine de görülmeye değer yapılar arasındadır. 

28.Kral Kızı Kalesi (Dano-Hini)

Genç ilçesinde Konsper Çayı ile Diyarbakır Çayı’nın buluştuğu alanda hâkim bir tepe üzerinde konumlanan kale Pers Kralı Dona tarafından kızı için inşa edilmiştir.  Ne yazık ki günümüzde sadece yıkıntıları kalmıştır.

Kral Kızı Kalesi (Dano-Hini) - Bingöl Gezilecek Yerler

29.Bingöl Gezilecek Yerler Urartu Yolu

Urartuların 2 bin 800 yıl önce inşa ettiği bu yol tarihi geçmişi ile görenleri hayrete düşürmektedir. Bingöl-Elâzığ karayolunda Karakoçan’dan başlayıp Kığı, Sancak ve Karlıova Karacehennem ormanlarına kadar uzanan bu tarihi yolu Bingöl gezi rotanızda mutlaka ziyaret etmeli ve yakından görmelisiniz.

Bingöl Gezilecek Yerler Urartu Yolu

30.33 Er Şehitler Anıtı

24 Mayıs 1993 tarihinde Malatya’dan usta birliklerine teslim olmak için sivil otobüslerle yola çıkan silahsız Türk askerlerine Elazığ-Bingöl karayolunda hain PKK tarafından saldırı düzenlenmiş, düzenlenen saldırı sonucu 33 askerimiz şehit olmuş ve bu anıtta bu 33 askerimiz anısına yapılmıştır.

İl merkezine 13 kilometre mesafede yer alan anıt şehit olan 33 askerlerden dolayı ’33 Er Şehitler Anıtı’ ismini almıştır. 30 Haziran 2007 tarihinde yapılan anıtta 33 askeri simgeleyen 33 sembolik mezar ve her mezarın başında şanlı Türk bayrağımız yer almaktadır.

33 Er Şehitler Anıtı - Bingöl Gezilecek Yerler

31.Adaklı Çeşmesi

Adaklı ilçesinde yer alan çeşme Akkoyunlu döneminde inşa edilmiş ve bugüne kadar ayakta kalıp günümüze ulaşabilmiştir. Üzerinde bulunan koyun kabartması günümüzde halen görülebilmektedir. Sizlerde bu tarihi çeşmeyi ziyaret ederek hem mimarisini yakından görebilir hem de üzerindeki kabartmaları inceleyebilirsiniz.

Adaklı Çeşmesi

Kaplıcalar

32.Bingöl Gezilecek Yerler Kös Kaplıcaları

İl merkezine bağlı Ilıcalar beldesinde yer alan kaplıca suyunun sıcaklığı 45 derece olup çeşitli rahatsızlıklara şifa olmaktadır. İçerisinde 1 otel, 1 Motel, 1 pansiyon, ikisi kapalı olmak üzere 3 yüzme havuzu, çay bahçesi, lokantası ve otoparkı bulunmaktadır.

33.Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri

İl merkezine bağlı Ilıcalar beldesinde yer alan termal tesisleri Bingöl Üniversitesi bünyesinde 15.01.2014 yılında hizmete açılmıştır. Mide ve bağırsak rahatsızlığı, idrar yolu hastalıkları, kadın hastalıkları, kalp damar hastalıkları, sinirsel hastalıklar, flor eksikliği, gut tedavisi, şeker hastalığı ve kemik erimesi gibi birçok hastalığa şifa olan kaplıca suları içerisinde çok sayıda sosyal tesis barındırmaktadır. İçerisinde 5 bin metrekare kapalı alanda yer alan 18 oda ve 26 yatak, bay ve bayan olmak üzere 4 adet termal havuz, 6 vip, 2 Türk hamamı, 2 sauna, 2 buhar odası, 2 masaj odası, 2 tuz odası, restoran ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Kapalı alan dışında bir tanede açık yüzme havuzu bulunan modern görünüme sahip bu tesislerde hem hastalığınıza şifa bulup hem dinlenebilirsiniz.

Bingöl Üniversitesi Uygulama Oteli ve Termal Tesisleri - Bingöl Gezilecek Yerler

Kayak Merkezleri

34.Hesarek Kayak Merkezi

Toplam 178 bin metrekare alana sahip olan kayak merkezi il merkezine 34 kilometre mesafedeki Dikme Köyü Haserek Mevkiinde yer almaktadır. İçerisinde telesiyej, Teleski, Baby Lift olmak üzere 3 adet pist ve konaklayabileceğiniz 35 oda 70 yataktan oluşan otel bulunmaktadır.

Hesarek Kayak Merkezi

35.Bingöl Gezilecek Yerler Yolçatı Kayak Merkezi

İl merkezine 25 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin uzunluğu 1 kilometreyken yüksekliği de 1650 metre ile 1890 metre arasında değişmektedir. Amatör ve profesyonel kayakçılar için ayrı pistleri bulunan kayak merkezinde konaklayabileceğiniz 50 yataklı bir otelde bulunmaktadır.

Yolçatı Kayak Merkezi

Alışveriş

36.Kalium Alışveriş Merkezi

Bingöl’ün ilk ve tek alışveriş merkezi olan Kalium AVM il merkezine bağlı Uydukent mevkiinde yer almaktadır. Yerli ve yabancı birçok markaya ev sahipliği yapan alışveriş merkezinde doyasıya alışverişinizi yapabilir ya da terasında farklı lezzetleri tadabilir isterseniz de içeceğinizi yudumlayarak günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Alışveriş dışında bünyesinde düzenlenen etkinliklere de katılabilir ya da cinemaximum da vizyona giren filmleri izleyebilirsiniz.

Kalium Alışveriş Merkezi - Bingöl Gezilecek Yerler

37.Bingöl Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Binmax AVM

İl merkezinde yer alan Binmax Alışveriş Merkezi daha çok pasaj tarzı bir yerdir. Çok büyük bir alana sahip olmayan Binmax da her türlü ihtiyacınıza toplu olarak ulaşıp alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle yöre halkının sıklıkla ziyaret ettiği alışveriş merkezinde yöreye özgü kültürel değerleri de yakından gözlemleyebilirsiniz. Alışveriş dışında restoran ve çocuk oyun alanında yer aldığı Binmax Alışveriş Merkezinde ailecek ihtiyaçlarınızı karşılayıp güzel bir gün geçirebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*