Cide Gezilecek Yerler, En İyi 10+ Yer

Cide Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan Kastamonu ilinin ilçelerinden olan Cide de gezilecek yerler ve rotasını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Cide ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

Sahile kıyısı bulunan ilçe yeşilin farklı tonlarının bulunduğu ormanları, kilometrelerce uzanan sahili, koyları,doğa manzarası, temiz havası ile tam bir doğa harikası yerlerden olup görülmesi gereken yerler arasındadır.

Cide Gezilecek Yerler aşağıda yer almaktadır.

1. Cide Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Küre Dağları Milli Parkı

Kastamonu ve Bartın il sınırların içerisinde yer almaktadır. Toplam 37.753 hektar büyüklüğünde olan alan 2000 yılında Milli Park ilan edilmiştir. 2012 yılında ise Küre Dağları Milli Parkı Türkiye’nin ilk, Avrupa’nın 13. ‘Pan Parkı’ (Avrupa’nın Seçkin Milli Parkları Ağı) olarak ilan edilmiştir.

Türkiye’de en çok mağaraya sahip olan Küre Dağları Milli Parkı oldukça geniş alana sahip olan Küre dağları milli parkında 14 farklı tur güzergahı yer almakta olup, gezeceğiniz bölgede tura katılarak daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Cide Gezilecek Yerler Küre Dağları Milli Parkı

Küre Dağları Milli Parkı yol tarifi için tıklayınız.

2.Loç Vadisi

Küre Dağları Milli Parkın içerisinde ki Cide ilçesinde yer alan kanyon 1000 rakıma sahip olup, seyir terasında Gömeren Kanyonunu, Kılıçlı Mağarasını ve Valla Kanyonunun çıkış kısmını gören konuma sahiptir. Manzarasıyla göz dolduran Loç vadisi seyir terasında manzaranın keyfini çıkartabilir ve güzel anılar biriktirerek harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Cide Gezilecek Yerler Loç Vadisi

Loç Vadisi yol tarifi için tıklayınız.

3.Malyas Kanyonu

Küre Dağları Milli Parkının içerisinde ki Loç Vadisinde yer alan kanyon 3 bin 300 metre uzunluğuna sahip doğa harikası bir yer konumundadır. Malyas kanyonunda trekking yapabilir veya serin sularında yüzebilirsiniz. Dilerseniz de çevresinde ki mesire alanlarında pikniğinizi yapabilirsiniz.

Malyas Kanyonu

Malyas Kanyonu yol tarifi için tıklayınız.

4.Evken Şelalesi

Loç vadisinin kuzeyinde yer alan şelale Cide ilçesinin Gökçeler köyüne varmadan hemen önce ayrılan patika yoldan ulaşılmaktadır. 1 kilometrelik patika yürüyüşünden sonra yaklaşık 6 metre yükseklikten dökülerek havuz oluşturan şelale ile karşılaşacaksınız. Evken Şelalesinde doğa ile iç içe bir gün geçirebilir ve bu harika manzarada güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Evken Şelalesi

Evken Şelalesi yol tarifi için tıklayınız.

5.Cide Gezilecek Yerler Aydos Kanyonu

Cide ilçesinin Aydos çayı üzerinde bulunan kanyonun girişi Şenpazar ilçesinin Dağlı Köyü sınırlarından başlamakta olup Cide’ye kadar uzanmaktadır. Aydos kanyonu rafting sporuna ilgi duyanların uğrak alanlarından olmasının yanı sıra farklı bitki türlerine sahip olup manzarasıyla göz doldurmaktadır.

6.Kılıçlı Mağarası

Cide ilçesinin Çamdibi Köyünde yer alan Mağara tarihi ve doğal yapısı ile oldukça dikkat çekmektedir.350 metre derinliğe sahip mağaranın ilk kısmında farklı boyutta havuzlar yer almaktadır. İkinci kısmında ise sarkıtlar ve dikitler görsel şölen oluştururken üst kısmında ise Kalkolitik döneminden Bizans Dönemine kadar parçalar yer almaktadır.  Arkeolji severlerin uğraması gereken yerlerden olan mağara doğal yapısı ile de görülmeye değer yerler arasındadır.

Cide Gezilecek Yerler Kılıçlı Mağarası

Kılıçlı Mağarası yol tarifi için tıklayınız.

7.Cide Gideros Koyu  

Kastamonu’nu Cide ilçesinde yer alan koy arkeolojik ve tabii sit alanı olup doğal güzelliğe sahiptir. Yeşilin ve mavinin buluştuğu koy Karadenizin hırçın dalgaları yerine berrak ve sakin suyu ile dikkat çekmekteyken manzarası Karadeniz’in güzelliğini yansıtmaktadır. Dilerseniz koy da denize girebilir veya çevresinde yer alan restoranlarda farklı lezzetleri tadarak günü sonlandırabilirsiniz.

Cide ilçesinde yer alan diğer plajlar; Kumluca plajı, Akbayır Köyü Kumsalıdır.

Cide Gideros Koyu

8.Kerempe Feneri

Kastamonu’nun Cide ilçesinin Aydıncık köyünde bulunan fener 1885 yılında Fransızlar tarafından yapılmıştır. Denizden 82 metre yükseklikte bulunan fener özgün mimarisi ile dikkat çekerken ypısıyla da göz doldurmaktadır. 100 yılı aşkındır yapısını koruyan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran yapıyı yakından ziyaret ederek tarihi yapısını görebilirsiniz.

Cide Gezilecek Yerler Kerempe Feneri

Kerempe Feneri yol tarifi için tıklayınız.

9.Cide Gezilecek Yerler Rıfat Ilgaz Müzesi

Kastamonu’nun Cide ilçesinde yer alan müze Hababam Sınıfı yazarı olan Rıfat Ilgaza ait eserlerin, fotoğrafların, kişisel eşyaların sergilendiği müze konumunda olup ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Rıfat Ilgaz Müzesi

Rıfat Ilgaz Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

10.Okçu Kalesi

Hangi tarihe ait olduğu tam olarak bilinemeyen kale, doğudan batıya kadar uzanan doğal bir kayalık üzerine konumlanmış olup Okçular köyünde yer almaktadır.

Okçu Kalesi yol tarifi için tıklayınız.

11.Timle Kalesi

Bizans dönemine ait olan kale deniz seviyesinden 100 metre yukarısında doğal bir tepe üzerine konumlanmıştır.

12.Çoban Kalesi

Romalılar dönemine ait olan kale deniz seviyesinden 50 metre yukarısında doğal bir tepe üzerine konumlanmıştır.

Cide Gezilecek Yerler Çoban Kalesi

Çoban Kalesi yol tarifi için tıklayınız.

13.Cide Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Gazallı Kalesi

Bizans dönemine ait olan kale bir burun üzerinde yer almakta olup ilçenin Köseli Köyün ’de bulunmaktadır.

Gazallı Kalesi yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*