Elazığ Nerede? Elazığ’a Nasıl Gidilir?

Elazığ nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Elazığ ilinin nüfusu yaklaşık olarak 588.088 dir. Elazığ ilinde toplamda 11 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Elazığ (il merkezi), Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu, Sivrice ilçeleridir. Elazığ iline komşu iller; Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya ilidir. Elazığ’ın yüzölçümü yaklaşık olarak 9.313 kilometrekaredir. Elazığ İli harita konumu olarak 38° 43′ 32.2176” Kuzey ve 39° 22′ 7.2840” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Elazığ’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1065 metredir.

Elazığ Nerede? Elazığ Haritası

Elazığ nerede

Elazığ’a Nasıl Gidilir?

Elazığ’da ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Elazığ merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Elazığ merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Elazığ Nerede, Elazığ Yol Tarifi, Elazığ’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Elazığ Nerede? Karayolu ile Elazığ’a Ulaşım

Karayolu ile Keban ilçesinden D-260 Yolu üzerinden yaklaşık 46 dakikada Elazığ iline ulaşılabilmektedir. Kovancılar’dan ise Elazığ Bingöl Yolu/D300 Yolunu kullanarak yaklaşık 54 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Sivrice İlçesinden Diyarbakır Elazığ Yolu/D885 Yolu üzerinden yaklaşık 31 dakikada Elazığ’a ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Palu ilçesinden Elazığ Bingöl Yolu/D300 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 3 dakikada Elazığ’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Elazığ’a Ulaşım

Elazığ ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Elazığ’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Elazığ kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Elazığ Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Elazığ Merkez’den Elazığ İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Sivrice ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Elazığ’a ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Kovancılar ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Elazığ’a ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Elazığ’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Elazığ il merkezinden Sivrice, Kovancılar, Maden gibi ilçelere hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Elazığ İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Elazığ il merkezine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elazığ ili merkez ilçesinde yer alan Elazığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Elazığ iline ulaşım sağlayabilirsiniz.

Elazığ Merkezden aracınız ile Diyarbakır Elazığ Yolu/D885 ve Cahit Dalokay Blv. üzerinden yaklaşık olarak 18 dakikada Elazığ Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Elazığ Nereye Bağlı? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Elazığ İli Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Elazığ farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Elazığ İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. M.Ö. 2000 yılına dayanan Elazığ’ın ilk yerleşim bölgesi Harput’a ilk yerleşenlerin “Hurriler” olduğu söylenmektedir. MÖ. 9. yüzyılda, Urartular’ın Elazığ tarihindeki yeri ise Harput Kalesi’nin taşıdığı Urartu Döneminden olduğu düşünülmektedir. Elazığ ilinin ekonomik yapısını büyük ölçüde sanayi ve tarım sektörleri oluşturmaktadır. Sanayi bölgeleriyle ciddi ihracata imza atmıştır. Elazığ ilinin merkez ilçesi Elazığ Merkez ilçesi olarak geçmektedir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Merkez, Kovancılar ve Karakoçan ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeler ise sırasıyla Ağın, Alacakaya ve Keban ilçeleridir.

Yüzey şekilleri oldukça engebeli, ormanlık ve dağlık yapıdadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. Elazığ ve çevresinde karasal iklim hakimdir. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Elazığ nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Elazığ İstanbul arası 1.209 kilometre, Elazığ Ankara arası 781 kilometre, Elazığ Mardin arası 256 kilometre ve Elazığ Van arası 466 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*