Eminönü Gezilecek Yerler

Eminönü Gezilecek Yerler yazımızda İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Eminönü’n de Gezilecek Yerler ve Rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Eminönü ile ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Fatih’e bağlı bir semt olan Eminönü, İstanbul tarihi yarımadasının hem en çok turist çeken hem de en hareketli semtlerindendir. Eminönü bünyesinde birçok tarihi ve dini yapıyı barındırmaktadır.  Bunun dışında her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz dükkânların yer aldığı Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısını da içerisinde barındırmaktadır.

Eminönü Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

1.Eminönü Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Eminönü Meydanı

Eminönü Gezilecek Yerlerde ilk rotamız Eminönü Meydanı. Yeni Cami, Mısır Çarşısı, Tarihi Sirkeci Tren Garı gibi tarihi yapıları içerisinde barındıran meydan haftanın her günü ve her saati oldukça yoğundur. Yerli ve yabancı turistlerin İstanbul ziyareti sırasında mutlaka uğradığı yer olan Eminönü Meydan gerek tarihi dokusu gerekse de sahip olduğu yeme içme mekanları ile farklı bir ortama sahiptir.

Sizlerde tekstilden beyaz eşyaya, elektronik cihazlardan kuyumcuya kadar bir çok dükkanın, seyyar satıcının yer aldığı Eminönü Meydanına gelerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, içerisinde barındırdığı tarihi yapıları ziyaret edebilir ve sahilinde deniz havası alarak yürüyebilirsiniz.

Eminönü Meydanı yol tarifi için tıklayınız.

Eminönü Meydanı

2.Mısır Çarşısı

İstanbul’un en eski kapalı çarşılarından birisi olan Mısır Çarşısının inşasına 1597 yılında Sultan III. Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından başlanmış ve uzun bir duraklama yaşasa da Sultan IV. Mehmet’in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından tamamlattırılmıştır.

Eminönü’nde Yeni Camii’nin arkasında konumlanan çarşı aslında Yeni Caminin inşası sırasında camiye gelir getirmesi amacı ile yapılmıştır. Yeni Camii külliyesinin bir parçası olan ve Yeni Cami külliyesinin içerisinde yer alan çarşı toplam 6 bin metrekare alana sahiptir. Mimar Davut Ağa ve Mustafa Ağa tarafından yapılan çarşı 1663-1664 yılında bir törenle açılmıştır.

17. yüzyılda Yeni Çarşı ve Valide Çarşısı isimleri ile anılan yapı 18. yüzyılın ortalarından sonra ‘Mısır Çarşısı’ ismini almıştır. Bu ismi de çarşının içerisinde yer alan dükkânlarda da satılan malların çoğunlukla Mısır’dan gelen mal ve baharatlar olması sebebi ile almıştır.

2013-2018 yılları arasında da detaylı bir restorasyondan geçen çarşı gerek 1664 yılından günümüze dek ulaşan tarihi yapısı gerek de içerisinde barındırdığı envaı çeşit ürünleri ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Eminönü Gezilecek Yerler Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı yol tarifi için tıklayınız.

3.Kapalı Çarşı

Dünya’nın en eski ve en büyük çarşısı olan Kapalı Çarşı Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerinin ortasında yer almaktadır. Kapalı Çarşının çekirdeğini oluşturan iki bedesten bulunmaktadır. Bu bedestenlerden biri olan İç Bedesten (Cevahir Bedesteni) Bizans Döneminde, Yeni Bedesten (Sandal Bedesteni) ise Fatih Sultan Mehmet Döneminde yapılmıştır. Asıl büyük çarşı da Kanuni Sultan Süleyman tarafından ahşap olarak inşa edilmiştir.

30 bin 700 metrekare alana yayılan ve yaklaşık 4 bin dükkanın bulunduğu çarşıda çok sayıda ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Dünyanın en fazla ziyaret edilen turistlik mekanı olan Kapalı Çarşı verilere göre yılda 91 milyon turist ağırlamaktadır. Sizlerde Kapalı Çarşıya gelerek hem bu tarihi yapıyı yakından inceleyebilir hem de buranın tarihi atmosferi eşliğinde alışverişinizi yapabilirsiniz.

Kapalı Çarşı yol tarifi için tıklayınız.

Eminönü Gezilecek Yerler Kapalı Çarşı

4.Hocapaşa Sokak

Sirkeci’de yer alan sokak birçok yeme-içme mekânını bünyesinde barındırmaktadır. Kebaptan pideye, köfteden tavuğa kadar çok sayıda yerel lezzetin bulunduğu bu sokak ünü ile çevre ilçelerden de ziyaretçi ağırlamaktadır. Her bir dükkan yıllarını vermiş ustalığı ile sizlere Balkan mutfağından Anadolu mutfağına, ev yemeklerinden yöresel yemeklere kadar aşırı lezzetli seçenekler sunuyor.

Hocapaşa Sokak

Hocapaşa Sokak yol tarifi için tıklayınız.

5.Eminönü Gezilecek Yerler Tahtakale

Eminönü semtinde Mısır Çarşısı’nın güneybatısında, Mercan’la Rüstem Paşa Camii ve Hasırcılar Caddesi arasında kalan Tahtakale Bizans ve Osmanlı döneminden günümüze dek önemli bir ticaret ve iş bölgesi olmuştur. Bunun dışında İstanbul’un eski sokak dokusunun en iyi şekilde korunduğu yer olan Tahtakale gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tahtakale yol tarifi için tıklayınız.

Tahtakale

6.Gülhane Parkı

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olan ve içerisinde bir koru ve gül bahçelerini barındıran Gülhane Parkı, Alay Köşkü, Topkapı Sarayı ve Sarayburnu arasında konumlanmaktadır.

Cemil Paşa zamanında düzenlenerek 1912 yılında park haline getirilen Gülhane halkın hizmetine açılmıştır. 163 dönüm alan üzerinde yer alan ve iki tarafı ağaçlarla kaplı olan Gülhane Parkı sizlere doğayı, kültürü ve tarihi bir arada sunuyor.

2001-2003 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan restorasyonla yeniden halkın hizmetine açılan park Yarımada’nın en bakımlı en büyük parkı olmuştur.

Alemdar Caddesi’nde ve Saraybununda olmak üzere iki giriş kapısı bulunan Gülhane Parkının, Alemdar Caddesinde ki kapısından girdiğinizde sol tarafta sultanların resmi geçitleri izledikleri Topkapı Müzesi Alay Köşkü ( Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi) bulunmaktadır.

İki yanı ağaçlarla kaplı olan Gülhane parkında yol boyunca yürürken sol tarafınızda 2017 yılında hizmete açılan Prof. Dr. Fuat Sezgin ve Dr. Ursula Sezgin Bilimler Tarihi Kütüphanesi ile karşılaşacaksınız.  Kütüphanenin ilerisinde de 24 Mayıs 2008 yılında hizmete açılan Türkiye’de ilk, Dünya’ da da ikinci örneği olan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi yer almaktadır. Müzenin içerisinde alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonları bulunmaktadır.

Artık Sarayburnu çıkışına doğru yol alırken sağ tarafta yokuşu takip ettiğinizde ise 15 metre yüksekliğinde Gotlar Sütunu görebilirsiniz.

Sizlerde Gülhane Parkına gelerek içerisinde ki müze ve kütüphaneleri gezebilir sonrasında da Gülhane Parkının temiz havası eşliğinde yürüyüşünüzü yapabilir ve yeşil alanlarda oturarak ortamın ve doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Eminönü Gezilecek Yerler Gülhane Parkı

Gülhane Parkı yol tarifi için tıklayınız.

MÜZELER

7.İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

Müze, Gülhane Parkı içerisinde iki katlı Has Ahır Binasının restore edilmesi ile ziyarete açılmıştır. Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde 2008 yılında hizmete açılan müze alanında Türkiye’de ilk Dünya’da da ikincidir.  İçerisinde 3500 metrekarelik sergi alanı ve toplam 585 adet alet, cihaz kopyaları, maket ve model koleksiyonu barındırmaktadır.

İki kattan oluşan müzenin ikinci katında; müzeyle ilgili görsellerin izlenebildiği Sinevizyon Salonu, Astronomi, Saat Teknolojisi, Denizcilik, Savaş Teknolojisi ve Tıp Bölümü yer almaktadır. Müzenin alt katında da; madenler, fizik, matematik-geometri, şehircilik ve mimari, optik, kimya ve coğrafyayla ilgili harita ve çizimlerinin sergilendiği bir alan bulunmaktadır. Müzenin bahçesinde ise  üstünde Halife el-Me’mun’un 9. yüzyılda yaptırdığı dünya haritasının kopyası olan yerküreyle, İbn-i Sina’nın el-Kanun fi’t-Tıbb kitabının ikinci cildinde bahsedilen tıbbi bitkilerden 26’ sının bulunduğu 2013 yılında açılan İbn-i Sina Botanik Bahçesi yer almaktadır.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi

8.Eminönü Gezilecek Yerler Tanzimat Müzesi

Günümüzde Gülhane Parkı içerisinde, 1983 yılında inşa edilen bir binada yer alan müze birçok eseri bünyesinde barındırmaktadır. Tanzimat Fermanı, dönemin ileri gelen devlet adamlarına ait imzalı fotoğraflar, çeşitli tablolar, Mustafa Reşid Paşa, Sadık Muhtar Bey ve Ziya Paşa’ya ait eşyalar müzede sergilenen eserler arasında yer almaktadır.

Tanzimat Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

9.Türkiye İş Bankası Müzesi

Bugün ki müze binası ilk olarak 23 Eylül 1892’de İstanbul Postanesi olarak inşa edilmiş ve 20 Şubat 1928 yılında Türkiye İş Bankası’nın İstanbul Şubesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1950’li yıllarda şubenin ismi Yenicami Şubesi olmuş ve 2004 yılına kadar bu isimle hizmet vermiştir.

Yapılan restorasyonun ardından 14 Kasım 2007 yılında müze olarak ziyarete açılan tarihi yapı üç kattan oluşmaktadır. Müzenin birinci katında farklı dönemlere ait daktilo, hesap makinesi, kumbara, promosyon malzemeleri, reklam filmleri, İş Bankası’na ait zengin arşivden toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belge ve fotoğraflar yer alırken, giriş ve bodrum katında da Şube döneminden kalma sabit olarak bulunan tarihi bankolar, ana kasa ve kiralık kasa daireleri bulunmaktadır.

Girişi ücretsiz olan müze Pazartesi günü hariç haftanın 6 günü 10:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

Eminönü Gezilecek Yerler Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

10.İstanbul Demiryolları Müzesi

Sirkeci Tren Garının içerisinde ki küçük bir salonda yer alan müze 23 Eylül 2005 yılında ziyarete açılmıştır. 145 bin metrekare alan üzerinde bulunan müzede Sirkeci Garı başta olmak üzere birçok tren garına ait parçalar sergilenmektedir.

TCDD’nin eski birimlerine ait fotoğraf ve objeler, Osmanlı dönemine ait evrak, vesika, harita, plan-projeler, Atatürk’ün 1928 yılında “Harf Devrimi”ni anlatmak için gittiği Kayseri seyahatine ait hareket cetveli, Rumeli Demir Yolları’na ve TCDD’nin Trakya hattına ait orijinal vaziyet planları, çizimler ve demiryolu aletleri müzede sergilenen bazı eserlerdir.

Demiryolu,  tren ve garlarda kullanılmış 400’den fazla parçanın sergilendiği müze hem çocuklara hem yetişkinlere demiryolu sevgisini aşılıyor.

Girişi ücretsiz olan müze Pazar, Pazartesi ve bayram günleri hariç haftanın 5 günü 09:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

İstanbul Demiryolları Müzesi

İstanbul Demiryolları Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

11.Büyük Postane (PTT Müzesi)

Türkiye’nin en büyük postane binası olan tarihi yapının temeli 1905 yılında atılmış ve 1909 yılında Posta ve Telgraf Nezareti ismi ile hizmete açılmıştır. 1930’lu yıllarda  “Yeni Postane”, daha sonrada “Büyük Postane’’ ismini alan tarihi yapı mimar Vedat Tek tarafından yapılmıştır.

Bir dönem İstanbul Radyo Evi olarak da kullanılan bina daha sonra 1958 yılından günümüze dek tamamen posta ve telgraf işlerinde kullanılmıştır. Şimdilerde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet veren bu tarihi yapı gerek iç mimarisi gerek de dış mimarisi ile görmeniz gereken eserler arasındadır.

Büyük Postane (PTT Müzesi)

Büyük Postane (PTT Müzesi) yol tarifi için tıklayınız.

KÜTÜPHANELER

12.Atıf Efendi Kütüphanesi

1741 yılında Başdefterdar ve divan sahibi bir şair olan Atıf Mustafa Efendi tarafından yaptırılan kütüphane Vefa Caddesinde konumlanmaktadır. Osmanlıda bağımsız bir binaya sahip olan ikinci kütüphane olan Atıf Efendi Kütüphanesi kesme taştan yapılmıştır. İçerisinde 30 bine yakın eser yer almaktadır. Kütüphanede yer alan en önemli eser ise Mehmet Zeki Pakalın koleksiyonudur.

Eminönü Gezilecek Yerler Atıf Efendi Kütüphanesi

Atıf Efendi Kütüphanesi yol tarifi için tıklayınız.

13.Alay Köşkü (Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi)

II. Mahmut tarafından Topkapı Sarayı’nın dış suru üzerinde, padişahların geçit yapan alayları seyretmesi için yaptırılan köşk yuvarlak bir hünkar salonu, üç oda ve bir sofadan meydana gelmektedir. Ayrıca yedi penceresi bulunan köşk 1926 yılında Atatürk’ün emri ile Güzel Sanatlar Birliği’ne tahsis edilmiş, daha sonra da Eminönü Halkevi’nin oyun salonu olarak kullanılmıştır. 1938’de Topkapı Sarayı Müdürlüğüne bağlanan köşk detaylı bir tamirat görmüştür.  12 Kasım 2011 yılında da  Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi olarak hizmete açılmıştır.

Alay Köşkü (Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi)

Alay Köşkü (Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi) yol tarifi için tıklayınız.

DİNİ YAPILAR

14.Yeni Camii (Valide Sultan Camii)

Eminönü Gezilecek Yerlerde diğer bir rotamız Yeni Camii. İlk olarak 1597 yılında Sultan III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle inşası başlanan ve 1663 yılında IV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük çabaları ve bağışlarıyla tamamlanan cami Eminönü’nde konumlanmaktadır.

Mimar Davut Ağa tarafından başlanan ve Mimar Dalgıç Ahmed Ağa tarafından devam ettirilen cami, son olarak Mimar Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. Osmanlı dönemi Türk mimarisinde yapımı en uzun sürede tamamlanan cami olan Yeni Camii ayrıca İstanbul’da Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneğidir. Cami ile birlikte yapıya Valide Sultan Türbesi, Hünkâr Kasrı, sebil, çeşme, sıbyan mektebi, darülkurra, Mısır Çarşısı inşa edilmiş böylelikle yapı bir külliyeye dönüşmüştür.

Cami plan olarak Mimar Sinan’ın Şehzade Camii’nde,  Sedefkar Mimar Mehmed Ağa’nın da Sultanahmet Camii’nde kullandığı kubbe planı ile aynıdır. Cami gerek dış mimarisi gerekte içerisinde barındırdığı çini ve kalem işi süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Eminönü Gezilecek Yerler Yeni Camii (Valide Sultan Camii)

Yeni Camii (Valide Sultan Camii) yol tarifi için tıklayınız.

15.Rüstem Paşa Camii

Mısır Çarşısının güneybatısında konumlanan camii Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın eşi olan Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1560 yılında inşa edilen cami Mimar Sinan’ın en güzel örneklerinden bir tanesidir.

Zemin kat üzerine inşa edilen Rüstem Paşa Caminin alt katına mahzen ve dükkanlar yerleştirilmiştir. Caminin avlusunada iki tarafta yer alan merdivenlerle ulaşılmaktadır.

Dikdörtgen planlı olan bu cami merkezî kubbe kemerlerle dört fil ayağına ve sütunlara oturmaktadır. Son cemaat yeri altı sütunlu ve beş kubbelidir. Cami özellikle çini süslemeleri ile dikkat çekmektedir. İçerisinde yer alan lale motifli çiniler, Osmanlı çini sanatının en başarılı örneklerindendir.

Eminönü Gezilecek Yerler Rüstem Paşa Camii

Rüstem Paşa Camii yol tarifi için tıklayınız.

16.Ahi Çelebi Camii

Eminönü’nün Yoğurtçular Sokağında konumlanan cami 1480-1500 yılları arasında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın eserleri arasında yer alan bu cami 1539 ve 1653 yıllarında iki kez yanmış, 1892 depreminde debüyük hasar görmüştür. Uzun yıllar harap olarak kalan cami 1990 yılında yapılan restorasyonla yeniden ibadete kazandırılmıştır.

Camii tek şerefeli, tek minareli ve tek kubbelidir. Riveyete göre Evliya Çelebi bu camide Hz. Muhammed’i rüyasında görür. Gördüğünde de ‘Şefaat ya Resul ” yerine “Seyahat ya Resul” der ve böylelikle Evliya Çelebi’nin uzun seyahatleri başlar.

Eminönü Gezilecek Yerler Ahi Çelebi Camii

Ahi Çelebi Camii yol tarifi için tıklayınız.

17.Zeynep Sultan Camii

Cami 1769 yılında III. Ahmed’in kızı Zeynep Sultan tarafından mimar Mehmed Tahir Ağa’ya yaptırılmıştır. Barok tarzında inşa edilen cami gerek kullanılan malzemeler gerek de tarzı ile Bizans kiliselerini andırmaktadır.

Caminin haziresinde Alemdar Mustafa Paşa ve Zeynep Sultan ile evli olan Melek Mehmed Paşa’nın mezarı yer almaktadır. 

Zeynep Sultan Camii

Zeynep Sultan Camii yol tarifi için tıklayınız.

18.Eminönü Gezilecek Yerler Hidayet Camii

Eminönü’nün Yalıköşkü Caddesinde konumlanan cami ilk olarak 1813 yılında Sultan II. Mahmud tarafından ahşap olarak inşa edilmiştir. Daha sonra 1887 yılında II. Abdülhamid tarafından Alexandre Vallaury’ye yeniden yaptırılmıştır.

İki katlı olan caminin doğu ve batı cephelerinde iki büyük pencere ve kubbesinde de 21 pencere bulunmaktadır. Tek şerefeli bir minaresi bulunan cami çeşitli onarımlardan geçse de günümüze sağlam olarak ulaşmış olup ibadete açıktır.

Hidayet Camii

Hidayet Camii yol tarifi için tıklayınız.

19.Kalenderhane Camii

Doğu Roma Döneminden kalma bir yapı olan ve eski adı ile Theotokos Kyriotissa Kilisesi olan ilk kilise olarak inşa edilmiştir. 18. yüzyıl Osmanlı döneminde de camiye çevrilmiştir. Osmanlı döneminde ilk kez Kalender Tarikatı tarafından kullanıldığı için ismi Kalenderhane Camii ismini almıştır. Caminin özellikle içerisinde yer alan mermer kaplamalar caminin en dikkat çeken mimarisidir. Birçok kez onarımdan ve restorasyondan geçen cami günümüzde ibadete açık durumdadır.

Kalenderhane Camii

Kalenderhane Camii yol tarifi için tıklayınız.

TARİHİ YAPILAR

20.Galata Köprüsü

Haliç üzerinde yer alan köprü Eminönü ile Karaköy’ü birleştirmektedir. İstanbul’un simgesel yapılarından olan köprü ilk 1845 yılında inşa edilmiştir. 1863, 1875 ve 1912 yıllarında onarılan köprü ne yazık ki 1992 yılında yanmış ve böylelikle adı da Tarihi Galata Köprüsü olmuştur.

Daha sonra yeniden inşa edilen köprü 1994 yılının Aralık ayında hizmete açılmıştır. 490 metre uzunluğunda olan Galata Köprüsünün 80 metrelik kısmı açılabilmekte ve böylelikle baskül köprü görevi de görmektedir. . Dünya’da üzerinden tramvay geçen nadir köprülerden olan Galata Köprüsü görülmesi gereken simgesel yapılardandır.

Galata Köprüsü

Galata Köprüsü yol tarifi için tıklayınız.

21.Sirkeci Tren Garı

İstanbul Avrupa Yakasının ilk tren garı olan Sirkeci Tren Garı Fatih ilçesinin Hocapaşa Mahallesinde konumlanmaktadır. Abdülhamid Döneminden izler taşıyan garın temeli 11 Şubat 1888 yılı atılmış ve 3 Kasım 1890 da hizmete açılmıştır.

Alman Mimar Jasmund tarafından yapılan gar sahip olduğu mimarisi ile dikkat çekmektedir. Taş ve tuğlalarla örülmüş Bizans stili duvarı, Selçuklu üslubunu yansıtan oymalı kapısı ve at nalı görünümündeki kemerli pencereleri tarihi yapının güzelliğini gözler önüne seriyor.

Sirkeci Tren Garı

Sirkeci Tren Garı yol tarifi için tıklayınız.

22.Eminönü Gezilecek Yerler Hünkar Kasrı

II. Murat’ın eşi Safiye Sultan tarafından yaptırılan Hünkar Kasrı Yeni Caminin hemen bitişiğinde konumlanmaktadır. Gerek iç mimarisi gerekse de dış mimarisi ile dikkatleri üzerine çeken Hünkar Kasrı 17. yüzyıl eseridir. 10 bini aşkın İznik çinisinin bulunduğu kasır yıl içinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Eminönü Gezilecek Yerler Hünkar Kasrı

Hünkar Kasrı yol tarifi için tıklayınız.

23.Sepetçiler Kasrı

Bizans İmparatoru II. Theodosius zamanında yapılan surların üzerine inşa edilen kasrın yapımına 1591 yılında, Sultan III. Murat döneminde Sadrazam Sinan Paşa tarafından başlanmış ve Ferhat Paşa’nın sadrazamlığının ilk yılında da tamamlanmıştır. Mimar Davut Ağa tarafından yapılan kasır Topkapı Sarayı’nın Sarayburnu’ndaki iki kıyı köşkünden birisidir. Bu kasırda Osmanlı sultanları donanmanın sefere çıkışını veya dönüşünü seyrederlerdi. Sepetçiler Kasrı günümüzde ise Yeşilay genel merkezi olarak hizmet vermektedir.

Sepetçiler Kasrı yol tarifi için tıklayınız.

24.Eminönü Gezilecek Yerler Balkapanı Hanı

Tahtakale’de yer alan hanın yapım tarihi kesin olarak bilinemesede yaklaşık 500 yıllık tarihi bir geçmişinin olduğu kesindir. Bizans Döneminde mahzen olarak kullanılan yapı İstanbul’un fethinden sonra Balkapanı Hanına dönüştürülmüştür.

İki katlı olan Balkapanı Hanı 80 odadan meydana gelmektedir. Görünüm olarak klasik bir kervansaray görünümünde olan Balkapanı Hanı’nın üzeri kubbelerle örtülüdür. Balkpanı Hanı bir çok kez tahrip olmuş ve onarımdan geçmiştir. Geçirdiği onarımlar sonrasında özgün yapısı bozulsa da hem İstanbul’un en eski ticaret hanlarından biri olması hem de eski bir yapının kalıntısı üstünde inşa edilmiş olmasından dolayı ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Balkapanı Hanı

Balkapanı Hanı yol tarifi için tıklayınız.

25.Tarihi Gedikpaşa Hamamı

Gedikpaşa tarafından 1475 yılında yaptırılan hamam İstanbul’da Osmanlı mimarisinin önemli örneklerindendir. Hamam, Gedikpaşa tarafından Osmanlı döneminin en ünlü mimarlarından olan Mimar Hayrettin’e yaptırılmıştır. Kadınlar ve erkekler bölümünden oluşan çifte hamam özelliği bulunan hamam, yaklaşık 500 yıllık tarihi geçmişi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tarihi Gedikpaşa Hamamı yol tarifi için tıklayınız.

26.Tarihi Kadırga Hamamı

Fatih ilçesinin Kadırga Semtinde yer alan hamam 1741 yılında 2. Bayezid dönemi vezirlerinden Yahya Paşa bin Abdülhay tarafından yapılmıştır. Moloz taş ve tuğla kullanılarak yapılan hamam kadın ve erkekler bölümünden oluşmaktadır. Hamam, yaklaşık 300 yıllık tarihi geçmişi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Tarihi Kadırga Hamamı yol tarifi için tıklayınız.

27.Rüstempaşa Hamamı

Tahtakale Hamamı olarak da bilinen yapı II. Mehmet dönemde inşa edilmiştir. Osmanlı Dönemi özelliklerini taşıyan hamam ne yazık ki günümüzde işlevini sürdürmemektedir. Bir dönem boş kalan daha sonra soğuk hava deposu olarak kullanılan Rüstempaşa Hamamı şu anda da iş hanı olarak hizmet vermektedir.

28.Baba Cafer Kulesi (Zindanı)

5. yüzyılda inşa edilen kule Bizans ve Osmanlı Döneminde zindan olarak kullanılmıştır. 1834 yılında da zindan uygulamasından hapishane uygulamasına geçilmesinden dolayı kapatılmıştır. Normalde 3 katlı olan zindan dan günümüze ufak bir bölümü ulaşabilmiştir. Bu bölümde zindanın en alt katı olan ve içerisinde Baba Cafer’in türbesinin bulunduğu bölümüdür. Buraya gelerek hem tarihi yapıyı yakından görebilir hem de türbe ziyareti yapabilirsiniz.

Eminönü Gezilecek Yerler Baba Cafer Kulesi (Zindanı)

Baba Cafer Kulesi (Zindanı) yol tarifi için tıklayınız.

29.Fransız Hapishanesi

1850-1914 yılları arasında Fransız Hapishanesi olarak kullanılan yapı daha sonra kapitülasyonların kaldırılmasının ardından Cumhuriyetin ilanına kadar Valilik ahırı olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra da kaderine terk edilen yapı, 2000-2002 yılları arasında Eminönü Belediyesi tarafından yapılan restorasyon ile Ali Müfit Gürtuna Kültür Merkezine dönüşmüştür. Yapı sahip olduğu 130 kişi kapasiteli oda tiyatrosu, sergi ve konferans salonu, kütüphane, yemek salonu, misafir odaları, mutfak, hamam, teras ve bahçesi ile donanımlı bir Kültür Merkezine dönüşmüştür.

Fransız Hapishanesi yol tarifi için tıklayınız.

30.Eminönü Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Kuyucu Murat Paşa Külliyesi

I. Ahmed devri sadrazamlarından Kuyucu Murad Paşa tarafından yaptırılan külliye Eminönü semtine bağı Vezneciler Caddesinde konumlanmaktadır. Külliye medrese, dershane-mescid, türbe, sebil, sıbyan mektebi ve dükkânlardan meydana gelmektedir. Külliye günümüzde İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü olarak hizmet vermektedir. 

Kuyucu Murat Paşa Külliyesi yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*