ERDEK GEZİLECEK YERLER

Erdek Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir iline bağlı Erdek ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Erdek ilçesiyle ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Tarihi geçmişi M.Ö 5400’lü yıllara kadar uzanan Erdek birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Erdek o dönemde Arteke ismi ile anılmıştır. 1807’de de Karesi Sancağına bağlanan Erdek, 19. yüzyılın sonlarına kadar bu sancağa bağlı bir kaza olmuş, daha sonra da 1930’lu yıllara kadar Bandırma’ya bağlı bir bucak haline gelmiş ve bu tarihte ayrı bir ilçe merkezi statüsüne kavuşmuştur.

Türkiye’nin ilk ilk sayfiye yerlerinden olan Erdek Kapıdağ Yarımadası’nın Erdek Körfezi’nde yer almaktadır. Bu Kapıdağ yarımadasının kuzey ve batı çevresinde yazımızda da bahsettiğimiz Marmara ilçesine bağlı Marmara Adaları bulunmaktadır. Bu adalardan sadece Paşalimanı Adası Erdek’e bağlıdır. Ancak Erdekten ulaşım sağlandığı için biz diğer adalarıda kısaca yazımızda anlattık.

Erdek temiz denizi, ince kumlu kumsalı, antik kenti, müzesi ve tarihi yapıları ile Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir.

Erdek Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

DOĞAL GÜZELLİKLER

1.Erdek Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Kapıdağ Yarımadası

Marmara Denizi’nin güney kıyısının ortasında yer alan ada 300 kilometre karelik bir alana sahiptir. Yaklaşık %70’i ormanlık alandan oluşan ada antik çağlardan bu zamana dek yerleşim yeri olarak kullanılmıştır.

Burası daha önceden bir ada iken, dalgalar ada ile kara arasına kum-çakıl gibi malzemeler biriktirmiş ve ada yarımadaya dönüşmüştür.

Kapıdağ Yarımadası içerisinde barındırdığı koyları, manzara noktaları, kamp alanları ile doğa tutkunlarının ilgi odağı olmuştur.

Erdek Gezilecek Yerler Kapıdağ Yarımadası

2.Seyitgazi Tepesi

Dilek Tepesi olarak da bilinen tepe, Erdek’in güneydoğusunda Çuğra Plajı’nın hemen sonunda yer almaktadır. Kapıdağ’a bağlı olan tepe, koni biçiminde 350 metre genişliğinde ve 103 metre yüksekliğindedir.

Erdek’in muhteşem manzarasına ev sahipliği yapan tepede bir rivayete göre Battal Gaziye diğer bir rivayete göre de Seyit Gaziye ait bir türbe (yatır) bulunmaktadır. Genellikle kısmet açmak için, ev, araba, iş, sahibi olmak için türbe ziyaret edilmektedir. Türbeye gelenler önce türbe etrafında dua ederler, sonra taşlarla dileklerinin şeklini yaparlar en sonda türbenin yanındaki ağaca kurdela bağlayarak dileklerini dilerler. Tepe bu yüzden Dilek Tepesi olarak da bilinmektedir.

Ayrıca Tepenin denize yakın yerlerinde üç mağara bulunmaktadır. Bu mağaralardan ikisi doğuya bakan tarafta ve denizden birkaç metre yükseklikte, üçüncüsü ise tepenin güneyinde denizden otuz metre kadar yüksekte ve kubbesi yarı yarıya çökmüş vaziyettedir. Bu üçüncü mağaraya Rumlar zamanında Diavolo Skala ( Şeytan iskelesi) mağarası adı verilmiştir.

Sizlerde Seyitgazi Tepesine gelerek Erdek’in muhteşem manzarasını izleyerek sevdiklerinizle gün batımına eşlik edebilir, yürüyüş yapabilir, Zeytinliada ve limanı uzaktan fotoğraflayabilir ve türbe ziyareti gerçekleştirebilirsiniz.

Erdek Gezilecek Yerler Seyitgazi Tepesi

3.Erdek Sahili

Uzun bir kıyı şeridine sahip olan Erdek Sahilde, deniz havasını içinize çekerek yürüyüş yapabilir,  banklarda dinlenebilir, mavinin doyumsuz manzarasını izleyebilir ve çevresinde yer alan kafeterya ve restoranlarda yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Erdek Sahili

4.Ormanlı Şelalesi

Erdek ilçesine bağlı Ormanlı Köyünde yer alan şelale yaklaşık 30 metre yükseklikten akarak bir gölet oluşturmakta, burada biriken sularda tekrar aşağı akarak ikinci bir gölet meydana getirmiştir. Ormanlı şelalesine gelerek gölette yüzebilir ve doğanın muhteşem sesini dinleyerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

5.Apostol Çifte Oluk

Erdek merkez ile Ocaklar arasında konumlanan Apostol, mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Mesire alanı ismini buradaki Rumlardan kalma Ayia Apostoli adında küçük bir kiliseden almıştır.  Hatta kilisenin kalıntıları günümüzde hala yer almaktadır.

Bu çifte oluk ise mesire alanındaki bir tane çınar ağacının ortasında ki deliktir. Rivayete göre bu delikten üç kez geçenlerin dileği gerçekleşmektedir.

Apostol Çifte oluğa gelerek hem piknik yapabilir, hem tarihi kilisenin kalıntılarını görebilir hem de çifte oluklu ağacı yakından görebilirsiniz.

Apostol Çifte Oluk

6.Anıt Ağaç

Erdek sahil şeridinde konumlanan ağaç 1860 yılında dikilmiştir. 114 cm çapında ve 19 metre boyunda olan ağaç bir fıstık çamı ağacıdır. Günümüzde 163 yaşında olan ağaç tüm heybeti ile görülmesi gerekenler arasındadır. 

Erdek Gezilecek Yerler Anıt Ağaç

TARİHİ YAPILAR

7.Kyzikos Antik Kenti

Tarihi geçmişi MÖ 6000 yıllarına kadar uzanan antik kent o döneminin en büyük ticaret merkezlerinden olmuştur. Antik kentte gün yüzüne çıkmış Roma dönemi tapınakları, agora, lahitler, sütunlar, su kemerleri yer almaktadır.  Bu sergilenen eserler arasında en önemli ve en dikkat çekeni ise bölgede uzun süre hakimiyet sürmüş Roma İmparatorluğu tarafından inşa edilen Hadrian Tapınağıdır. Kentteki kazılardan çıkarılan diğer eserler ise Erdek Açık Hava Müzesi’nde sergilenmektedir.

Erdek Gezilecek Yerler Kyzikos Antik Kenti

8.Kirazlı Manastırı

Kapıdağ Yarımadası’nın kuzeydoğu sahiline yakın bir yerde, Ballıpınar köyünün altı kilometre batısında konumlanan manastır eski bir tapınağın üzerine 1895 yılında kurulmuştur. Eskiden yöredeki Rumların dini merkezi olan manastır 1922 yılında kaderine terk edilmiştir. Görkemli manastırdan günümüze de yüksek duvarlarla, büyük oranda yıkılmış bir kilisenin kalıntısı ulaşmıştır.

Erdek Gezilecek Yerler Kirazlı Manastırı

9.Balyos Feneri

Kapıdağ yarımadasının batı ucunda, denizden 38 metre yükseklikte yer alan fener 1861 yılında inşa edilmiştir. 12 metre yüksekliğinde olan fener,  silindir şeklinde çelikten yapılmış bir kuleden meydana gelmektedir. Balyos Feneri özellikle sahip olduğu manzarası ile hayranlık uyandırmaktadır.

Erdek Gezilecek Yerler Balyos Feneri

10.Tarihi Palata Çeşmesi

Çeşmenin yapım tarihi kesin olarak bilinemese de mimari özelliklerine ve etrafındaki tarihi kalıntılara bakıldığında 1704 yılından sonra yapıldığı düşünülmektedir. Çeşme o tarihten günümüze dek bozulmamış orijinal yapısı ve hiç tükenmeyen suyu ile dikkatleri üzerine çekmektedir.

Tarihi Palata Çeşmesi

MÜZELER

11.Erdek Açık Hava Müzesi

Müze 1948 yılında o dönemin kaymakamı Reşit mazhar Ertüzün’ün öncülüğünde açılmıştır. Reşit mazhar Ertüzün, ilk olarak Kyzikos Antik Kenti’nin, mermer ocaklarında yok edilen kalıntılarını Erdek’te Kaymakamlık binasının bahçesinde bir alanda sergilemeye başlamıştır. Bu müze Türkiye’nin ilk açık hava müzelerinden birisi olmuştur.

Ne yazık ki Reşit Bey’in Erdek’ten ayrılmasından sonra müze bakımsız kalmış ve kapanmış, eserlerde bir depoya kaldırılmıştır. Daha sonra müze 2009 yılında aynı yerde farklı bir tarzla yeniden açılmıştır. Günümüzde 400 metrekarelik bir alana yayılan müze içerisinde barındırdığı Kyzikos antik kentinden kalma heykelleri ve eserleri ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Erdek Açık Hava Müzesi

KÖYLER

12.Ocaklar Köyü

Erdek ilçesine bağlı bir mahalle olan Ocaklar, ilçenin 5 kilometre kuzeyinde konumlanmaktadır. 1924 ten önce Rumların yaşadığı bir köy olan ve Gonia ismi ile anılan Ocaklar 30 Aralık 1998 yılında belde, 12 Kasım 2012 yılında da mahalle statüsünü almıştır. İsmini ise dağlık kısımlarda bulunan granit taş ocaklarından almıştır.

Ocaklar içerisinde barındırdığı ödüllü Ocaklar Plajı ile ünlü bir tatil beldesidir. Bunun yanı sıra sahil şeridinde yer alan otelleri, eğlence mekanları, çay bahçeleri, cafeleri ve restaurantları ile de ünlüdür.

Ocaklar Köyü

13.Erdek Gezilecek Yerler İlhanlar Köyü

Erdek ilçesine bağlı olan İlhanlar Köyü Kapıdağ Yarımadası’nın en doğusunda konumlanmaktadır. Köy aynı zamanda Marmara Adasına en yakın deniz bağlantısı olan bir liman köyüdür. Bu konumu sebebiyle de köy geçimini balıkçılıktan sağlamaktadır.

Köyün turizm faaliyetleri ise köye bağlı olan Büyükova’da gerçekleşmektedir. Büyükova Kapıdağ’ın tek özel sayfiye koyudur. Büyükova kumluk sahili, berrak denizi ve tertemiz bir doğası ile yazları oldukça kalabalık olmaktadır.

14.Tatlısu Köyü

Erdek ilçesine bağlı bir mahalle olan Tatlısu, Kapıdağ Yarımadası’nda Kyzikos Antik Kenti’nin hemen yanında konumlanmaktadır. Köy ismini meydanında ve birkaç farklı noktasında bulunan ve Kapıdağ içlerinden gelen serin ve taze kaynak suyundan almıştır. Tarih boyunca Kyzikoslulara,  Ermenilere, Rumlara ve Osmanlılara ev sahipliği yapan köy zengin bir tarihi geçmişe sahiptir.

Tatlısu sahip olduğu şirin ve küçük kumsalı, 2 yaşlı çınarı, çay bahçeleri, köy kahveleri ve sevimli balıkçı barınağıyla gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Tatlısu Köyü

15.Narlı Köyü

Erdek ilçesine bağlı bir mahalle olan Narlı, Ocaklar ile İlhanlar Köyü arasında konumlanmaktadır. İlçe merkezine 13 kilometre mesafede Kapıdağ Yarımadasının batısında yer alan Narlı eski küçük bir Rum köyüdür. Köydeki evlerin bir kısmı da Rumlardan kalmadır. Köyün nüfusu genellikle göçmenlerden oluşmaktadır.

Sizlerde Narlı Köyü’ne gelerek limanı gezebilir, yürüyüş yapabilir, çay bahçelerinde dinlenebilir, bisikletle turlayabilir ve tertemiz denizinde kum ve güneşin keyfini çıkartabilirsiniz. Ayrıca Narlı’da konaklayabileceğiniz birçok pansiyonda bulunmaktadır.

Erdek Gezilecek Yerler Narlı Köyü

EĞLENCE

16.ErdekLand Hayvanat Bahçesi ve Aquapark

ErdekLand Hayvanat Bahçesi ve Aquapark Erdek ilçesine bağlı Çeltikçi Mahallesinde yer almaktadır. Geniş bir alan üzerinde yer alan tesiste eğlenceli ve adranalin dolu bir gün yaşayabilirsiniz.

Tesis içerisinde yer alan aquaparkta büyük havuzu, çocuk havuzu,  havuzu, Multi Slide, Body Slide ve Kamikaze kaydırağı bulunmaktadır. Tesisin aquaparkında güneşin, yeşilin ve havuzun keyfini sürebilir ardından da tesiste yer alan hayvanat bahçesini gezerek safari heyecanını yaşayabilirsiniz.

ErdekLand Hayvanat Bahçesi ve Aquapark

ADALAR

17.Zeytinli Ada

Erdek limanının 250 metre açıklarında yer alan ada M.Ö 4 bin yılına kadar uzanan bir tarihi geçmişe sahiptir. Yaklaşık 180 metre boyunda ve 50 metre genişliğinde olan ada 8 dönümlük bir alanı kapsamaktadır. Bu 8 dönümlük alan içerisinde ikisi şapel olmak üzere dört kilise, öğrencilerin eğitim gördüğü bir manastır, bir vaftizhane, iki hamam, seramik pişirme fırınları ve bunların haricinde sosyal yaşam alanları bulunmaktadır.

Ada sahip olduğu arkeolojik ve tarihi buluntuları ile önemli bir yere sahiptir. Tarihi ve doğayı bir arada sunan Zeytinli Ada herkes için güzel bir gezi rotası olacaktır.

Zeytinli Ada

18.Marmara Adası

Ada, Marmara Denizi Adalarının Balıkesir iline bağlı en büyük adasıdır. Aynı zamanda Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin en büyük ikinci adasıdır. Adaya İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri yada feribotlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan ada Osmanlı toraklarına katıldıktan sonra içine Türkler’de yerleştirilmiştir. Ada halkının çoğunluğu oluşturan Rumlar, yüzyıllar boyu Türklerle yan yana yaşamışlardır. Lozan Antlaşması’nın mübadele maddesi hükümleri uyarınca Rumlar Yunanistan’a gitmek zorunda kalınca, adaya özellikle Karadeniz Bölgesi’nden gelenler yerleştirilmiştir. Günümüzde de ada sakinlerinin çoğu Of ve Trabzon göçmenlerinden oluşmaktadır.

Yaklaşık 110 km2 ‘lik bir alana sahip olan ada ismini antik çağlardan beri adada işletilen zengin mermer yataklarından almıştır. Hatta buradan çıkan mermerler Osmanlı döneminde yapılan cami ve saraylarda kullanılmıştır.

İrili ufaklı birçok plajı bulunan ada gerek doğal güzelliği gerekse de tarihi kalontıları ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Marmara Adası

19.Paşalimanı Adası

Paşalimanı Adası, Marmara Denizi Adalarının Balıkesir iline bağlı üç büyük adasından bir tanesidir. bağlı üç büyük adadan biridir. Erdek ilçesine bağlı olan ada Marmara Denizi adalarındandır. Ada 14. Yüzyılda Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Ada I. Dünya Savaşından sonra kısa bir süre Yunan işgali görse de daha sonra tamamen Türklerin yönetiminde kalmıştır.

Paşalimanı adası özellikle bozulmamış doğal yapısı, temiz havası ve tüm güzelliği ile sizleri kendisine hayran bıraktırmaktadır.

20.Avşa Adası

Avşa Adası, Marmara Denizi Adalarının Balıkesir iline bağlı üç büyük adasından bir tanesidir. Ada Paşalimanı adasının batısında yer almaktadır.  Adaya İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan deniz otobüsleri yada feribotlarla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan adanın bilinen ilk ismi Aousia’dır. Rumlar adayı terk etmeden adaya Afissa ismini vermiş,  daha sonraki zamanlarda da Araplar Adası olarak anılmıştır. 2005 yılında ise resmi olarak Türkeli ismini alan ada, tarihi isminin Türkçeleştirilmesi ile Avşa ismine dönüşmüştür.

9km² uzunluğunda ve 4km² genişliğinde olan Avşa Adası doğasıyla, temiz havasıyla birbirinden güzel plaj ve koylarıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuştur.

Avşa Adası

PLAJLAR

21.Çuğra Plajı

Erdek ilçesine 1,5 kilometre uzaklıkta bulunan Çuğra Plajı, 4000 metre uzunluğa ve 10 metre genişliğe sahip olan bölgenin ünlü plajlarından biridir. Plaj altın sarısı tertemiz plajı ve berrak denizi ile ilçenin popüler plajlarından biridir. Mavi bayrak sahibi olan plajın çevresinde özel bir işletme tarafından hizmet veren beachler de bulunmaktadır. Ziyaretçilerin ihtiyaçlarını plaj çevresindeki ücretli işletmelerden karşılayabilir. Duş, tuvalet, soyunma kabini, kafe, restoran, şemsiye, şezlong gibi olanaklar vardır. Yaz aylarında kalabalıklaşmaya başlayan plajda yeşilin ve mavinin bir arada olduğu güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Çuğra Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

22.Kurbağalı Halk Plajı

Erdek bölgesinde bulunan Kurbağalı Halk Plajı, mavi bayrak sahibi olan 1 metre uzunluğa ve 5 metre genişliği ile ücretsiz halk plajlarından biridir. Plaj alanında şemsiye, şezlong gibi olanaklar yoktur. Kurbağalı Halk Plajının yanında yürüyüş ve bisiklet yolu bulunmaktadır. Çevresinde büfe, market gibi olanaklar da yer almaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Kurbağlı Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

23.Ocaklar Halk Plajı

Erdek’te ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Ocaklar Halk Plajı, 2000 metre uzunluğa ve 40 metre genişliğe sahip 2005 yılından bu yana mavi bayrak sahibi olan ücretsiz plajlardan biridir. Plajın sahili kumlu, denizi sığ, tertemiz, yer yer yosunlu olan bir yapıda keyifli bir ortam sunmaktadır. Ocaklar Halk Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, şemsiye, şezlong, büfe, market, kafeterya gibi olanaklar vardır. Plaja özel araçlarınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ocaklar Halk Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Ocaklar Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

24.Küçükova Koyu ve Plajı

Erdek ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Küçükova Koyu ve Plajı, altın rengi kumsalı, tertemiz berrak denizi ve doğa ile iç içe olan bol temiz havası ile ziyaretçilerine ücretsiz bir deniz tatili imkânı sunmaktadır. Sakin, kalabalık olmayan, bakir kalmış bir doğa içerisinde bulunan Küçükova Koyu ve Plajında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği herhangi bir olanak yoktur. Şemsiye, şezlong, duş, market, büfe, soyunma kabini gibi herhangi bir olanak bulunmuyor. Bu nedenle de plaja gelmeden önce hazırlıklı olmalısınız. Plaj alanı kampçılık içinde uygundur. Geceleri sakin, sessiz, dalga sesleri eşliğinde güzel bir gece geçirebilirsiniz.

Erdek Gezilecek Yerler Küçükova Koyu ve Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Küçükova Koyu ve Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

25.Büyükova Plajı

Erdek ilçesinde bulunan Büyükova Plajı, burada bulunan Küçükova plajının 3 kilometre ilerisinde yer almaktadır. Bölgede bulunan Doğanlar Köyü’ne 1,5 kilometre uzaklıktadır. Büyükova Plajı da kumluk sahili ile geniş, tertemiz bir doğa alanına sahiptir. Hemen derinleşmeyen bir yapısı ve zaman zaman dalgalı zaman zaman sakin bir denizi vardır. Denizi o kadar temiz ve berrak bir yapıya sahiptir ki tabanını görebiliyorsunuz. Bakir kalmış bir doğa içerisinde bulunan koyda tuvalet, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, herhangi bir yeme-içme ihtiyacının karşılanacağı işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle plaja gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz. Ancak plajın çevresinde ihtiyaçlarınızı alacağınız kafeteryalar bulunmaktadır.

Erdek Gezilecek Yerler Büyükova Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Büyükova Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

26.Ormanlı Plajı

Erdek ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ormanlı Plajı, ücretsiz giriş yapabileceğiniz plajlardan biridir. Plajın yanında ücretli şekilde kullanılan beachler de bulunmaktadır. Dalgasız,  berrak suyu, kumsalı yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler içinde uygundur. Plajda herhangi bir olanak bulunmamaktadır. Ancak çevresinde bulunan market ve kafeteryalardan ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Özel araçlarınızla ve dolmuşlarla plaja ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ormanlı Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Ormanlı Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

27.Doğanlar Plajı

Erdek’te ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Doğanlar Plajı, ince kumlu sahili, bir kaç metre sonra derinleşen suyu, berrak, tertemiz denizi ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Plaj çevresinde konaklayabileceğiniz apart, pansiyon ve bungalovlar vardır. Doğanlar Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, büfe, kafeterya, market, bakkal, fırın gibi olanaklar bulunmaktadır. Plaj özel araçlarınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Doğanlar Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Doğanlar Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

28.Tatlısu Halk Plajı

Erdek ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Tatlısu Halk Plajı, bir tarafı yemyeşil doğa alanı bir tarafı da mavi, tertemiz bir deniz ile çevrili olan ücretsiz bir şekilde giriş yapılan plajlardan biridir. Plajın sahili kumlu, denizi ise dalgasızdır. Plajda ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya, büfe gibi olanaklar bulunmaktadır. Halk plajı olarak hizmet veren plaja özel araçlarınızla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tatlısu Halk Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Tatlısu Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

29.Erdek Halk Plajı

Erdek ilçesine 1,5 kilometre uzaklıkta bulunan Erdek Halk Plajı, mavi bayrak sahibi olan Balıkesir’in ücretsiz plajlarından biridir. Geniş bir kumsal alanına sahip olan Erdek Halk Plajının arkasında bisiklet ve yürüyüş yolları bulunmaktadır. Plaj alanında ücretli ve ücretsiz iki kısım bulunmaktadır. Bu kısımlarda olanaklar birbirinden daha fazladır. Ücretsiz plaj alanında hasır şemsiye, duş, soyunma kabini, ücretli plaj alanında ise tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya olanakları bulunmaktadır. Plaja araç girişlerinde ve otopark için ücret alınmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Erdek Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

30.Erdek Gezilecek Yerler Çınaraltı Beach

Erdek ilçesine 5 kilometre uzaklıkta Ocaklar Mahallesi yolu üzerinde bulunan Çınaraltı Beach, toplu taşıma araçları ve özel araçlarla birlikte ulaşım sağlayabileceğiniz, ücretsiz bir şekilde giriş yapıp olanaklardan ücretli bir şekilde yararlanabileceğiniz plajlardandır.. Plajın sahili ve denizin tabanı ince yumuşak kumla kaplıdır. Hem ilçe merkezine yakın olması hem ortamı hem sunduğu olanaklar ile girişin ücretsiz olması plajın tercih edilme nedenlerindendir. Plaj alanına tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar vardır.

Bulunduğunuz Konumdan Çınaraltı Beach’e Ulaşmak İçin Tıklayınız.

31.Düzler Halk Plajı

Erdek ilçesine 10 kilometre, Bandırma ilçesine ise 11 kilometre uzaklıkta bulunan Düzler Halk Plajına, özel araçlarınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Düzler Halk Plajının Kyzikos Antik Kenti’ne yakın olması yerli-yabancı ziyaretçilerin tercih etmesini sağlamıştır. Hem tarihi yapıların keşfi hem de deniz keyfi için ideal bir yerdir. Plajın sahili kumlu ve topraklı bir yapıdadır. Ziyaretçilerin yararlanabileceği bir adet duş ve soyunma kabini bulunmaktadır. Diğer olanaklar için herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Düzler Halk Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Düzler Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

32.Erdek Gezilecek Yerler Tanaşa Sahili

Erdek ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Tanaşa Sahili, altın sarısı incecik kumla kaplı sahili, tertemiz berrak denizi, yerli-yabancı birçok turist tarafından tercih edilmektedir. Sahile hem özel araçlarınızla hem de toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlamak mümkündür. Plaj yaklaşık olarak 450 metre uzunluğunda denizin ve kumsalın keyfini çıkarabileceğiniz yerlerdendir. Sahilde herhangi bir işletme, tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ya da şezlong bulunmamaktadır. Bu nedenle sahile gelirken hazırlıklı olmalı ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz. Plaja yakın çevrede bazı kafe ve restoranlar bulunmaktadır. Buralardan da yararlanabilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Tanaşa Sahili’ne Ulaşmak İçin Tıklayınız.

33.Erdek Manastır Koyu (Gizli Plaj)

Erdek ilçesinde ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz Erdek Manastır Koyu (Gizli Plaj), tertemiz, masmavi denizi, etrafı yemyeşil bir doğa ile çevrili ortamı ile ziyaretçilerine muhteşem bir deniz tatili sunmaktadır. Kumsalı altın sarısı kumlarla kaplı denizi turkuaz rengi ve etrafı da yeşilin en güzel tonlarının bulunduğu koylardan biridir. Sakin, dalgasız, düz, dingin bir denizi vardır. Bakir kalmış doğa harikası koyda herhangi bir olanak ya da işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle koya gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz. Erdek kalabalık plaj yerlerine göre daha sakin, sessiz bir plajdır. Koya ulaşım özel araçlarla sağlanabilir ya da toplu taşıma araçları ile Ormanlı Köyü’ne giden dolmuşlara binip yol üzerinde indikten sonra bir süre yürüdüğünde koya ulaşabilirler.

Erdek Manastır Koyu (Gizli Plaj)

Bulunduğunuz Konumdan Erdek Manastır Koyu (Gizli Plaj)’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

34.Turan Köyü Plajı

Erdek bölgesinde Turan Köyde yer alan Turan Köyü Plajı, küçük bir yerleşim yeri olan, yeşil doğa harikası dağlık tepelere yaslanmış, sakin, sessiz kafa dinlemek şehrin bunaltıcı havasından ve ortamından uzaklaşmak isteyenler için ideal yerlerden biridir. Geniş, ince kumlarla kaplı bir plaja sahip olan Turan Köyü Plajı, dalgasız, tertemiz bir denize de sahiptir. Sahili gibi deniz tabanı da kumludur. Ailelerin rahat bir şekilde tercih edebileceği plajlardan biri olan Turan Köyü Plajına özel araçlarınızla ya da ilçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Turan Köyü Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong, kafeterya, lokanta, fırın, etrafında konaklayabileceğiniz pansiyon, apart gibi yerler bulunmaktadır.

Erdek Gezilecek Yerler Turan Köyü Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Turan Köyü Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

35.Turan Köyü Kadınlar Plajı

Erdek ilçesinde Turan’a 1 kilometre uzaklıkta olan Turan Köyü Kadınlar Plajı, bölgede kadınlara ait olan tek plaj olma özelliğine sahiptir. Üç tarafı dağlarla çevrili olan plaj rüzgara karşıda oldukça korunaklı bir yapıdadır. Dümdüz çarşaf gibi denize sahip olmasının nedeni de budur. Koya ulaşım biraz zordur. Önce koya 200 metre kala aracınızı park etmeli daha sonra dik bir yokuştan aşağı yürüyerek koya ulaşmalısınız. Koyda ziyaretçilerin yararlanabileceği herhangi bir olanak ve işletmede bulunmadığı için gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Turan Köyü Kadınlar Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

36.Narlı Plajı

Erdek ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Narlı Plajı, yerleşim yerlerine olan yakınlığı, ulaşımın kolay olması, denizin sakin, dalgasız olması ile yoğun ilgi görmektedir. Plaj, ince kumlu sahile, küçük-büyük çakıl taşları ile kaplı deniz tabanına sahiptir. Bu nedenle ziyaretçilerin deniz ayakkabısı ve deniz terliği giymesinde fayda vardır. Denizin derinliği 4-5 metreden sonra başladığı için yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için uygundur. Narlı Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, kafeterya, iskele gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Narlı Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

37.Kılıç Koyu

Ormanlı ve Ballıpınar köyü arasında yer alan Kılıç Koyu, Erdek yarım adasının en güzel denizine sahip koyudur. Kılıç Koyu sığ bir denize sahiptir. Denizi sığ olduğu içinde genellikle yüzme bilmeyen ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Belirtmekte fayda var ki koyda herhangi bir olanak ya da işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle koya gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz.

Erdek Gezilecek Yerler Kılıç Koyu

38.Elvancık Koyu

Erdek ilçesinde yer alan Elvancık Koyu Kapıdağ’ın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Koy özellikle otantik görüntüsü ile kamp severlerin ilgisini çekmektedir. Bakir kalmış olan koy çeken koyda herhangi bir olanak ya da işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle koya gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz.

Elvancık Koyu

39.Faruk’un Koyu

Erdek ilçesinde Narlı’ya gelmeden önce yolun sağ tarafında kalan Faruk’un Koyu, doğal bir plaj olarak diğer plajlara göre daha sakin, sessiz, rahat edebileceğiniz yerlerden biridir. Plajın sahili ince kumla kaplı, denizi tertemiz, dalgasızdır. Denizin, güneşin ve kumsalın keyfini çıkaracağınız koy çevresinde piknik ve çadır kampı için uygundur. Bakir kalmış doğası ile koyda herhangi bir işletme, olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle koya gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Faruk’un Koyu’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Ücretli Plaj Yerleri

40.Manastır Beach

Erdek bölgesinde Erdek ilçesine 17 kilometre, Turan Köyüne ise 6 kilometre uzaklıkta bulunan Manastır Beach, özel araçlarınızla ve köye giden toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz ücretli mekanlardan biridir. Doğa ile baş başa bir tatil imkanı sunulan Manastır Beach plajında mavi, soğuk deniz suyunda serinleyebilir, sahilinde güneşlenebilirsiniz. Burada konaklamak isteyenler için bungalov evlerde bulunmaktadır. İster günübirlik ziyaretler isterseniz de konaklama için tercih edebilirsiniz. Gün boyu hizmet veren kafeteryalar da yemek yiyebilirsiniz.

Manastır Beach

Bulunduğunuz Konumdan Manastır Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

41.Mysia Beach Club

Erdek ilçesinde bulunan Mysia Beach Club, sadece bir denizalanı değil aynı zamanda kamp alanı olarak da hizmet veren özel işletmelerden biridir. Yeşilin ve mavinin bir arada olduğu doğa harikası Mysia Beach Club mekanında sakin, rahat, sessiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kamp kurmak her zaman ayrı bir zevk vermektedir. Deniz tatili ile birlikte kamp kurup güneşin ve denizin tadını çıkartıp akşamları güneşin batışını ve tertemiz doğanın havasını yaşayabilirsiniz.

Mysia Beach Club

Bulunduğunuz Konumdan Mysia Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

42.Erdek Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Zeytin Beach

Erdek ilçesine 26 kilometre uzaklıkta bulunan Zeytin Beach, yerli-yabancı birçok turistin tercih ettiği mekânlardan biridir. Mekana özel araçlarınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Beach adını etrafında bulunan zeytin ağaçlarından almaktadır. Sığ ve sakin denizinde yüzüp, zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenebilir, çim alanlarda güneşlenebilirsiniz. Deniz tercih etmeyenler için tesisin içinde yüzme havuzu bulunmaktadır. Beach alanında hasır şemsiyeler, şezlonglar, duş, tuvalet, soyunma kabini, kafeterya, restoran gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Zeytin Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*