Gaziantep Nerede? Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Gaziantep nerede

Gaziantep Nerede? Gaziantep Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Güney Doğu Anadolu Bölgesinin batısında yer almaktadır. Gaziantep ilinin nüfusu yaklaşık olarak 2.163.572 dir. Gaziantep ilinde toplamda 9 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Araban, İslahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkamil, Yavuzeli ilçeleridir. Gaziantep iline komşu iller; Kuzeyinde Kahramanmaraş ve Adıyaman illeri, doğusunda Şanlıurfa, güneyinde Kilis, batısında ise Osmaniye ilidir. Gaziantep’in yüzölçümü yaklaşık olarak 6.887 kilometrekaredir. Gaziantep İli harita konumu olarak 37° 3′ 57.4272” Kuzey ve 37° 22′ 41.1924” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Gaziantep’in ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 833 metredir.

Gaziantep Nerede? Gaziantep Haritası

Gaziantep nerede

Gaziantep’e Nasıl Gidilir?

Gaziantep’te ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Gaziantep merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Gaziantep merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Gaziantep Nerede, Gaziantep Yol Tarifi, Gaziantep’e rota oluşturmak için tıklayınız…

Gaziantep Nerede? Karayolu ile Gaziantep’e Ulaşım

Karayolu ile Şehitkamil ilçesinden Prof. Muammer Aksoy Blv. üzerinden yaklaşık 6 dakikada Gaziantep iline ulaşılabilmektedir. Yavuzeli’den ise Gaziantep Adıyaman Yolu/D850 Yolunu kullanarak yaklaşık 44 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Nizip İlçesinden D400 Yolu üzerinden yaklaşık 48 dakikada Gaziantep’e ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde İslahiye ilçesinden Adana-Şanlıurfa Otoyolu/O-52/E90 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 16 dakikada Gaziantep’e ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Gaziantep’e Ulaşım

Gaziantep ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Gaziantep’te yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Gaziantep kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Gaziantep Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Gaziantep Merkez’den Gaziantep İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Şahinbey ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Gaziantep’e ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Şehitkamil ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Gaziantep’e ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Gaziantep’e kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Gaziantep il merkezinden Şehitkamil, Şahinbey, Nurdağı, Oğuzeli gibi ilçelere hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Gaziantep İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Gaziantep il merkezine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Gaziantep ili Oğuzeli ilçesinde yer alan Gaziantep Havalimanı’na gidebilirsiniz. Gaziantep Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Gaziantep iline ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gaziantep Merkezden aracınız ile D850 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 35 dakikada Gaziantep Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Yine aracınız ile D835 ve Gaziantep Kahramanmaraş Yolu/Malatya- K.Maraş Yolu/D835 Yolunu kullanarak 58 dakikada Kahramanmaraş Uluslararası Havalimanı’na ulaşılabilir.

Gaziantep Nereye Bağlı? Gaziantep Hangi Bölgemizdedir?

Gaziantep İli Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Gaziantep farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Gaziantep İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Paleotik dönemden beri insanların yaşadığı düşünülmektedir. Tunç çağından sonra devamlı insan yerleşimleri değişikliği tahmin edilmektedir. İpek yolu üzerinde bulunduğu için bir kent gelişmişti. 1516 yılından sonra Osmanlı tarafından yönetime geçmişti. 8 Şubat 1921 yılında Gazi unvanı verilmiştir. Gaziantep ilinin ekonomik yapısı Güneydoğu Anadolu’nun en gelişmiş ekonomisine sahiptir. Tarım, hayvancılık, sanayi ve maden sektörleri ekonomik yapısını oluşturmaktadır. Tarım sektörü bakımından her türlü ürün yetişebilmektedir. Hayvancılık sektöründe ise küçükbaş yetiştiriciliği görülmektedir. Gaziantep ilinin merkez ilçeleri Şahinbey ve Şehitkamil ilçeleridir. En kalabalık ilçeleri sırasıyla Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerdir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Yavuzeli ve Karkamış ilçeleridir.

Yüzey şekilleri oldukça engebeli, ormanlık ve dağlık yapıdadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. Gaziantep Akdeniz ve kara iklimin geçiş noktasında yer almaktadır. Merkezinde görünen iklimin aksine kuzeye doğru gidildikçe karasal iklim özellikleri görülmektedir. Güneyde yer alan bölgeleri Akdeniz ikliminin etkisindedir. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve yağışlıdır. İlde yağış en çok kış ve ilkbahar aylarında görülür.

Gaziantep nerede

Gaziantep Nerede? Gaziantep Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin güneydoğusunda Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Gaziantep kenti, Kuzeyinde Kahramanmaraş ve Adıyaman illeri, doğusunda Şanlıurfa, güneyinde Kilis, batısında ise Osmaniye iliyle komşudur. Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Gaziantep İstanbul arası 1.142 kilometre, Gaziantep Ankara arası 677 kilometre, Gaziantep Adana arası 252 kilometre ve Gaziantep Kahramanmaraş arası 78 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*