Pursaklar Nerede? Ankara Pursaklar’a Nasıl Gidilir?

Pursaklar nerede

Pursaklar Nerede? Pursaklar Türkiye’nin merkezinde bulunan İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Pursaklar ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 129 bindir. Pursaklar ilçesine komşu ilçeler; Ankara’nın ilçelerinden kuzeyinde Çubuk, doğusunda Akyurt, güneyinde Altındağ ve Keçiören, batısında da Kahramankazan ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 169 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 13 kilometredir. Pursaklar İlçesi harita konumu olarak 40° 2′ 18.4704” Kuzey ve 32° 54′ 12.0780” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Pursaklar’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1058 metredir. Pursaklar ilçesinde toplamda 17 mahalle vardır.

Pursaklar Nerede? Pursaklar Haritası

Pursaklar nerede

Pursaklar’a Nasıl Gidilir?

Pursaklar’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Pursaklar merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Pursaklar merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Pursaklar Nerede, Pursaklar Yol Tarifi, Pursaklar’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Pursaklar Nerede? Karayolu ile Pursaklar’a Ulaşım

Ankara merkez ilçesinden Şht. Ömer Halisdemir Blv. üzerinden yaklaşık 21 dakikada Pursaklar ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Keçiören ilçesinden Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu kullanılarak yaklaşık 11 dakikada Pursaklar ilçesine erişim sağlanabilir. Çubuk ilçesinden ise Ankara Blv., Ankara-Çubuk Yolu ve Özal Bulvarı üzerinden yaklaşık 26 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Gölbaşı İlçesinden Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu üzerinden yaklaşık 38 dakikada Pursaklar’a ulaşım sağlanmaktadır. Polatlı ilçesinden de Ankara- Isparta Yolu/Dumlupınar Blv./D200 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 6 dakikada Pursaklar’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Pursaklar’a Ulaşım

Pursaklar ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ankara’da metro ve tramvay hatları da mevcuttur. Aktif Pursaklar-Çayyolu metro hattı Pursaklar’dan başlayarak Koru-Çayyolu durağına kadar devam etmektedir. Pursaklar’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını ve metro ile entegre ederek daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Pursaklar ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Pursaklar Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Pursaklar Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Çubuk ilçesinden halk otobüsleri ve metro hattı kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Pursaklar’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Pursaklar’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Pursaklar ilçe merkezinden Ankara merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Pursaklar İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Ankara Pursaklar ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Çubuk ilçe merkezinde yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı’na gidebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Pursaklar ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Özal Bulvarı Yolu üzerinden yaklaşık olarak 13 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pursaklar Nereye Bağlı? Pursaklar Hangi Bölgemizdedir?

Pursaklar İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Pursaklar farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Pursaklar İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Ankara’nın içinde merkez bölümünün kuzeydoğusunda yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları dondurucu karlı ve parçalı bulutludur.

Pursaklar nerede

Ankara Nerede? Ankara Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin merkezinde İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara kenti, Kuzeyinde Bolu ve Çankırı, doğusunda Kırıkkale ve Kırşehir, güneyinde Konya ve Aksaray, batısında ise Eskişehir illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. Ankara İstanbul arası 444 kilometre, Ankara Bursa arası 387 kilometre, Ankara İzmir arası 589 kilometre ve Ankara Konya arası 271 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*