Samsun Gezilecek Yerler – En Muhteşem 80 Yer

Samsun Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan ve M.Ö 12000-8000 yıllık geçmişi olan farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış il konumundadır. Yazımıza başlamadan önce Samsun şehri ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

Karadeniz’in en büyük ve en gelişmiş şehirlerinden olan Samsun farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmasından dolayı her köşesinde tarihi kalıntıları ve yapıları mevcuttur.

19 Mayıs 1919 Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millî Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a ayak basmasından sonra farklı kimliğe bürünen il, Dünya milletlerine örnek teşkil eden ve Türk Milli Mücadelesinin simge şehri olmuştur.

Tarihi ve kültürel güzellikleri, dağları, gölleri, şelaleleri, yaylaları, plajları, sahilleri ile ön planda olan Samsun farklı atmosferiyle gezi severlerin uğrak yerlerindendir.

Samsun gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

YAZI İÇERİĞİNİ

1.Samsun Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Şahinkaya Kanyonu

Samsun Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan ve Kızılırmağın binlerce yılda aşındırarak oluşturduğu doğa harikası kanyon 1500 metre uzunluğunda ve 324 metre yüksekliğinde sarp kayalıklar arasında olup Vezirköprü ilçesinde yer almaktadır. Türkiye’nin ikinci büyük kanyonu olan Şahinkaya 2015 yılında tabiat park ilan edilmiştir. Kızılırmak Nehri üzerinde göz kamaştıran doğal güzelliğe sahip olan kanyon yıl içerisinde yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kanyonda trekking, kamp, kano, tekne turu gibi birçok aktivite gerçekleştirebilirsiniz. Belirtmekte fayda var ki kanyona Türkmen Köyü ve Vezirsuyu Tabiat Parkından olmak üzere 2 farklı noktadan tekne turları düzenlenmektedir.

Samsun Gezilecek Yerler Şahinkaya Kanyonu

2.Galeriç Ormanı (Subasar Ormanı)

19 Mayıs ilçesinin Yörükler beldesinde yer alan orman Kızılırmak Deltasının üzerindeki doğa harikasını gözler önüne seriyor. İlkbaharda tabanının tamamen suyla kaplandığı orman Türkiye’de benzerine az rastlanan niteliktedir. Özellikle ilkbaharla birlikte suyun üzerinde açan papatyalar görsel şölen sunarken görenleri hayran bıraktırıyor. Doğa fotoğrafçılarının ilgi odağı olan orman da güzel manzarasına karşı fotoğraflar çekilebilirsiniz. Ayrıca 35 ötücü kuş türünün yer aldığı ormanda kuş gözlemciliği de yapabilirsiniz.

Galeriç Ormanı (Subasar Ormanı)

3.Kirazlık Adası

Samsun ilinin Ayvacık ilçesinde yer alan Kirazlık adası 1975-1981 yılları arasında inşa edilen Suat uğurlu barajı sularının bölgeyi kaplaması sonucunda oluşmuştur. Göller içinde tek ada olma özelliğiyle ve eşsiz manzarasıyla birçok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.  Tekne turunun düzenlendiği adayı ziyaret ederek doyumsuz manzaranın keyfini çıkartabilir ve harika anılar biriktirerek fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Kirazlık Adası

4.Sevgi Gölü

Yapay bir göl olan Sevgi Gölü muhteşem atmosferiyle sizleri kendisine hayran bırakıyor. Dilerseniz göl üstünde yüzen kuğuların güzelliğini izleyebilir dilerseniz de sevdiklerinizle hoş sohbet eşliğinde harika ışıklandırmalar eşliğinde yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Ayrıca içerisinde yer alan tesislerde yeme içme ihtiyacını karşılayabileceğiniz gibi piknik yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur. Sevgi Gölüne gelmişken yanında bulunan büyük hayvanat bahçesini de gezmeyi unutmayınız.

Sevgi Gölü

5.Simenit Gölü

Terme ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan gölün derinliği yaklaşık 2 metre olup dibi çamurla kaplıdır. Yer yer derin bölümleri olan gölün doğu kısmı tamamen sazlıklarla kaplıdır. Ayrıca gölün içerisinde ağaçlarla kaplı bir ada da yer almaktadır. Sizler de bu doğa harikası yeri görerek harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Simenit Gölü

6.Samsun Gezilecek Yerler Ladik Gölü

Toplam 870 hektarlık alana sahip olan göl Samsun ilinin Ladik ilçesinde yer almaktadır. Doğal bir göl olan Ladik içerisinde turna, sazan, kızıl kanat, tatlı su levreği ve tahta balığı gibi bir çok balık barındırmaktadır. Ayrıca kuş gözlemciliğinin de yapıldığı alanda kız kuşu, tepeli koygar, kara leylek, sumru, gümüş martı gibi birçok kuş türü de bulunmaktadır. Balıkların ve kuşların yanı sıra yüzen adaları ile de sıkça ziyaret edilen göl de yelkenli yarışlarda yapılabilmektedir.

Samsun Gezilecek Yerler Ladik Gölü

7.Karacaören Şelalesi

Salıpazarı ilçesi Karacaören Köyünde bulunan şelale Salıpazarı ilçe merkezine 11 kilometre uzaklıktadır. 92 metre uzunluğundaki şelale çevresindeki kayın, gürgen, kızılağaç gibi bitki örtülerine de sahip olup doğal güzelliği gözler önüne sermektedir. 85 metre yükseklikten akan şelalesi ile manzaranın tadını çıkartabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Karacaören Şelalesi

8.Kabaceviz Şelalesi

Çarşamba ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta bulunan şelale manzarası ile görmeniz gereken yerler arasındadır. 60 metre yükseklikten akan şelalesi ile güzelliğini gözler önüne seren alanda trekkinng, dağcılık, doğa fotoğrafçılığı veya piknik yaparak doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Kabaceviz Şelalesi

9.Samsun Gezilecek Yerler Gölalan Şelalesi

Canik ilçesinin Gölalan Köyünde yer alan şelale harika manzarası ile görmeniz gereken yerler arasındadır. Patika yol yürüyüşünden sonra dere yatağında bulunan şelaleye ulaşabilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. Küçüklü büyüklü birçok şelalenin bulunduğu alanda en önemli ve görülmesi gereken iki şelale bulunmaktadır. Köye yakın mesafede olan şelale 5 metre yükseklikten akarken, diğeri ise 30 dakikalık yürüyüş sonrası varılmakta ve 10 metre yükseklikten küçük bir göle akmaktadır.

Samsun Gezilecek Yerler Gölalan Şelalesi

10.Akalan Şelalesi

Bafra ilçesine 43 kilometre uzaklıktaki Akalan Mahallesi sınırları içerisinde yer alan şelale büyüklü küçüklü 7 şelaleden oluşmaktadır. 15 metre yükseklikten süzülen şelalelerin her birinin önünde birer göl bulunmakta ve harika manzaralar sunmaktadır. Çevresindeki alanlarda hem piknik yapabilir hem de manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Akalan Şelalesi

11.Çağlayan Şelalesi

Ayvacık ilçe merkezine 1,5 kilometre mesafede yer alan şelale manzarası ile görülmeye değer yerler arasındadır. 30 metre yükseklikten akan şelalesi ile manzaranın tadını çıkartabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Çağlayan Şelalesi

12.Samsun Gezilecek Yerler Kikinin Şelalesi

Ayvacık ilçe merkezine 5 kilometre mesafede olan şelale manzarası ile görülmeye değer yerler arasındadır. 40 metre yükseklikten akan şelalesi sizleri büyülerken çevresinde yer alan piknik alanlarında da pikniğinizi yaparak dinlenebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Kikinin Şelalesi

13.Kurşunlu Şelalesi

Tekkeköy ilçesinin Büyüklü Mahallesinde yer alan şelale tam bir doğa harikası. Sahip olduğu yemyeşil ağaçların ortasından süzülen kurşunlu şelalesi ve kuş sesleri güzelliğiyle göz doldurmakta. 18 metre yükseklikten akan şelalesi ile manzaranın tadını çıkartabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Kurşunlu Şelalesi

14.Samsun Gezilecek Yerler Yeşilpınar Şelalesi

Ayvacık ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer alan şelale manzarası ile görmeniz gereken yerler arasındadır. Yeşilin farklı tonlarını barındıran ağaçların arasından 1,5 kilometre yürüyüşle varabileceğiniz şelale doyumsuz manzarasıyla sizleri büyüleyecek cinsten. 50 metre yükseklikten akan şelalesi ile güzelliğini gözler önüne seren alanda doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca şelaleye her yıl düzenlenen oksijen-doğa yürüyüşlerine katılarak eğlenceli ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Yeşilpınar Şelalesi

15.Adapark Rekreasyon Alanı

Çarşamba ilçesinde bulunan Adapark Rekreasyon Alanında Tarihi Çarşamba evi, Emirhan Çeşmesi gibi yapılardan oluşan Tarihi Çarşamba Meydanı, gençlik merkezi, tören alanı, karşılama meydanı, mescit, hamam, yürüyüş yolları, spor alanları, çim sahalar, çocuk oyun alanları, mesire alanları ve kafeterya gibi hem eğlenebileceğiniz hem dinlenebileceğiniz hem de farklı aktiviteler yapabileceğiniz spor alanları mevcuttur.

Adapark Rekreasyon Alanı

16.Batı Park

İlkadım ilçesinde yer alan park manzarasıyla mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır. İçerisinde piknik alanları, seyir terası, balık restoranları, amazon kanalı bulunmaktadır. 2 adet dev aslan figürlerininde bulunduğu tepenin birisi 160 metrekare alana sahip olup içerisinde kafeterya, gösteri merkezi, seyir terasları, hediyelik eşya satış reyonu yer almaktadır.  Ayrıca parkın içerisinde yer alan Amazon Köyünü de ziyaret ederek yakından inceleyebilirsiniz.

Batı Park

17.Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı

Çarşamba ilçe merkezine 6 kilometre mesafede yer alan park 600 dönüm alan üzerine kurulu olup bölgenin en büyük tabiat parkı niteliğini taşımaktadır. Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz tabiat parkında piknik alanları, hobi bahçeleri, spor alanları, binicilik çiftliği, Osmanlı mimarisini yansıtan cami, restoran ve cafe, yöresel ürün yapım satış reyonları gibi birçok şeyi içinde barındıran hem eğlenebileceğiniz hem de dinlenebileceğiniz park konumundadır.

Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı

18.Samsun Gezilecek Yerler Doğupark

Canik ilçesinde yer alan parkın içerisinde Bandırma vapuru, sosyal tesisler, piknik alanları, futbol ve tenis sahaları, yürüyüş ve koşu yolu, bisiklet parkuru ve su sporları merkezi gibi birçok alan mevcut olup her yaşa hitap etmektedir. Hem dinlenebileceğiniz hem eğlenebileceğiniz parkı ziyaret ederek ailecek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Doğupark

19.Vezirsuyu Tabiat Parkı

Toplam 35 hektarlık alana sahip olan park Vezirköprü ilçesine 23 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz tabiat parkında piknik alanları, voleybol ve basketbol sahaları, yürüyüş ve koşu yolu, çocuk oyun alanları, seyir terası, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe bulunmaktadır. Ayrıca jet ski, yelken gibi doğa sporlarının da yapıldığı tabiat parkında güzel ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Belirtmekte fayda var ki Vezirsuyu Tabiat Parkından sadece 7 kilometre uzaklıkta olan Şahinkaya Kanyonuna düzenlenen tekne turu ile geçebiliyorsunuz.

Vezirsuyu Tabiat Parkı

20.Bayraktepe Tabiat Parkı

2015 yılında tabiat parkı ilan edile alan Samsun ilinin Tekkeköy ilçesinde yer almaktadır. İçerisinde kır lokantası, büfe, mescit, piknik alanları, çocuk oyun alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları ve basketbol sahası bulunmaktadır. Bayraktepe Tabiat parkında doğa ile iç içe bir gün geçirerek pikniğinizi yapabilir, yürüyüşünüzü gerçekleştirebilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Bayraktepe Tabiat Parkı

21.Samsun Gezilecek Yerler Atatürk Parkı

İlkadım ilçesinin Cumhuriyet meydanında yer alan park Samsun ilinin ilk parklarındandır. Parkı çevreleyen yeşil alanı, süs havuzları ve yukarıda bahsettiğimiz Samsun ilinin simgelerinden olan Onur Anıtı bulunmaktadır.

Samsun Gezilecek Yerler Atatürk Parkı

22.Samsun Gezilecek Yerler Millet Bahçesi

2020 yılının Haziran ayında açılan ve oldukça geniş alana sahip olan millet bahçesi Canik ilçesinde yer almaktadır.  Millet bahçesinde yürüyüş ve bisiklet yolları, voleybol ve basketbol sahaları, çocuk oyun alanları, kafeteryalar gibi birçok alanın yer aldığı bahçede hem dinlenip hem eğlenebilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Millet Bahçesi

23.Samsun Kent Ormanı

14 hektar alana sahip olan kent ormanı Samsun ilinin 19 Mayıs ilçesinde yer almaktadır. İçerisinde piknik alanları, çocuk oyun alanları, gözetleme kulesi, spor alanları, yürüyüş ve koşu parkuru bulunmaktadır. Sizler de kent ormanına gelerek ailecek hem dinlenebilir hem de doğa ile iç içe güzel bir gün geçirebilirsiniz.

24.Kunduz Ormanları

Vezirköprü ilçesi sınırları içerisinde yer alan ormanlar yeşilin farklı tonundaki bitki örtüsüyle hayranlık uyandırıyor. Ortasında akan akarsu ile de huzurun tadına varabileceğiniz kunduz ormanları yayla turizmine de ev sahipliği yapmaktadır. Yıl boyunca çeşitli festivallerin düzenlendiği alan saklı kalmış cennet olarak nitelendirilmektedir. Sizler de festival zamanında giderek eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Ayrıca geyik üretme çiftliğinin de bulunduğu alanda yaban hayatı yakından görebilirsiniz.

Kunduz Ormanları

25.Meşe Park Ormanı

Canik ilçesinde yer alan ormanda hem dinlenebileceğiniz hem eğlenebileceğiniz alanlar mevcut olup ailecek kaliteli ve güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ormanın içerisinde yürüyüş yolları, çocuk oyunları, macera parkuru, sosyal donatı alanı, lokanta, kafeterya, ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz büfe bulunmaktadır.

Meşe Park Ormanı

26.Çakırlar Korusu

Samsun ilinin en eski piknik alanlarından olan koru Atakum merkeze 19 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.  İçerisinde piknik yapabileceğiniz mesire alanları, cafe ve restoranlar, mescitler, tenis ve basketbol kortları gibi birçok alan bulunmaktadır. Çakırlar korusunda doğa ile iç içe bir gün geçirebilir ve ailecek farklı alanlarda eğlenebilirsiniz.

Çakırlar Korusu

27.Çamgölü Mesire Alanı

Yeşilin mavi ile birleştiği doğa harikası yerlerden birisi olan Çamgölü Mesire Alanında hem denizin hem de çam ağaçları ile çevrilmiş ormanın tadını ve keyfini çıkartabilirsiniz. Doğa ile iç içe bir gün geçirebileceğiniz alanda plaja girebilir, mesire alanında kampınızı ve pikniğinizi yapabilirsiniz.

Çamgölü Mesire Alanı

28.Nebiyan Dağı

1240 metre yüksekliği ile Samsun’un en büyük dağlarından olan Nebiyan Dağı 19 Mayıs ilçesinin sırtlarında yer almaktadır. Halk arasında ‘Sivri’ ve ‘Bünyan Dağı’ olarak da bilinen alan doğal güzelliği ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır. Yeşilin farklı tonlarının yer aldığı orman örtüsü, manzarası, içerisinde yer alan şelalesi ve temiz havası ile doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Nebiyan Dağı

29.Samsun Gezilecek Yerler Ladik Yaylası

İlçeye 7 kilometre uzaklıktaki yayla 1500 rakımda olup ulaşımı kolay olan ve her türlü araç ile gidilmesi mümkün olan bir konumdadır. Temiz orman havasının sahip olduğu yaylada her yıl şenlikler düzenlenmekte ve renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır.  Sizler de şenlik zamanında giderek eğlenceli bir gün geçirebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

30.Aktaş Yaylası

İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki yayla 950 rakımda olup ulaşımı kolay olan ve her türlü araç ile gidilmesi mümkün olan bir konumdadır. Çam ağaçları ile kaplı yaylada Ladik Gölü’nün manzarasına hayran kalacaksınız. Temiz yayla havasının hâkim olduğu yaylada piknik, kamp ve trekking yaparak doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

31.Samsun Gezilecek Yerler Küpecik Yaylası

1600 rakımdaki yaylanın ilçeye uzaklığı 23 kilometre olup her türlü araç ile gidilmesi mümkün olan bir konumdadır. Temiz orman havasının sahip olduğu yaylada ayrıca suyunun böbrek taşlarını erittiği ve tedavi ettiği de halk tarafından söylenmektedir.

Gürcü Yaylası, Hasırcı Yaylası, Büyükkızoğlu Yaylası ve Çakırgümüş Yaylası diğer görebileceğiniz yaylalar arasındadır.

Sahil ve Plajlar

32.Atakum Sahili

Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen Atakum sahili ve plajlarıyla ilçenin gözdesi konumundadır. Kilometrelerce uzanan sahil boyunca parklar, dinlenme alanları, bisiklet yolu, iskeleler, alışveriş merkezi, cafe ve restoranlar ve eğlence mekanları mevcuttur. Dilerseniz plajlarında denize girerek serinleyebilir kumsalında güneşlenebilir, dilerseniz de sahil boyunca yürüyebilir gün batımını iskelede izleyebilir ya da çevresinde yer alan cafe ve restoranlarda farklı lezzetler tadarak manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Atakum Sahili

33.Yakakent Sahili

14 kilometre uzunluğunda olan sahil Yakakent ilçesinde bulunmaktadır. Meydandan başlayan sahil yolu limana kadar uzanmakta olup mavinin ve yeşilin doyumsuz manzarasını gözler önüne sermektedir. Dilerseniz sahilde deniz havasını içine çekerek yürüyüş yapabilir, dilerseniz de çevresinde yer alan cafe ve restoranlarda farklı lezzetleri tadarak sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Yakakent Sahili

34.Geyikkoşan Sahili

Alaçam ilçesinde yer alan sahil Samsun şehir merkezine 78 km uzaklıkta bulunmaktadır. Geniş ve temiz bir kumsala sahip olan Geyikkoşan Sahili mesire alanı olarak da kullanılmaktadır. Yaz aylarında oldukça kalabalık olan plajda denize girerek serinleyebilir, kumsalında güneşlenebilir ya da koru alanında pikniğinizi yapabilirsiniz.

Geyikkoşan Sahili

35.Samsun Gezilecek Yerler Sahil Yolu

İlkadım ve Canik ilçelerinin denizle buluştuğu alanda 8 kilometrelik yürüyüş ve bisiklet yolu yer almakta, ayrıca yine bu yol üzerinde 92 dönümlük alanda paten pisti, konser alanı, hayvanat bahçesi ve sevgi gölü yer almaktadır. Sahilde deniz havasını içinize çekerek yürüyüş yapabilir, gün batımını izleyebilir veya balık tutarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Sahil Yolu

36.Fener Plajı

Samsun ilinin batısında bulunan ve şehir merkezine 2 kilometre mesafede olan plaj 235 metre uzunluğunda, 48 metre genişliğindedir. Cenevizliler zamanında liman olarak kullanılmış ve ismini buradan almıştır. Şehir merkezine yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile sıklıkla tercih edilen plajın yanında konaklamak isteyenler için 5 yıldızlı otelde mevcuttur. Yeşilin ve mavinin buluştuğu plajda denize girerek serinleyebilir, temiz kumsalında güneşlenebilir ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Fener Plajı

37.Samsun Gezilecek Yerler Mert Plajı

Şehir merkezinde Mert Irmağı’nın batısında bulunan plaj toplam 20 bin metrekare alana sahiptir. Plaj; aquapark, çocuk havuzu, vitamin bar, kafeterya, duş, wc, soyunma odaları, güneşlenme grupları gibi birçok imkana sahiptir. Mert plajına gelerek aquaparkında ailecek eğlenceli vakit geçirebilir ayrıca deniz kum güneşin keyfine varabilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Mert Plajı

38.Bandırma Plajı ve Sukay

Karadeniz’in ilk su kayak tesisi olup, Türkiye’nin de deniz üzerine yapılan ilk kablolu su kayağı merkezi özelliğine sahiptir. 2010 yılında kurulan tesis resmi olarak Temmuz 2011 yılında açılmıştır. Tesisin içerisinde Su kayağı eğitim parkuru, plaj voleybol alanı, kablosuz internet, dinlenme ve izleme palatformları, konaklamak isteyenler içinde karavan park alanları mevcuttur. Bandırma plajına gelerek su sporu aktivitelerine katılabilir ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Bandırma Plajı ve Sukay

39.Engelliler Plajı

Tesisin içerisinde kafeterya, dinlenme alanları, 20 kişilik konaklama binası rehabilitasyon merkezi ve engellilerin asansör sistemi aracılığı ile tekerlekli sandalye ile içine girebilecekleri plaj, havuz bulunmaktadır. Fark yaratan sistemi ile Türkiye’de sadece Samsun’da bulunan plaj bizler içinde birer gurur kaynağı oluyor.

Engelliler Plajı

40.Çobanlı İskelesi

22 Haziran 2016’da hizmete açılan iskele 400 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir. Ayrıca iskelede şık bir kafeteryada yer almakta olup doyumsuz panoramik manzarasına karşı sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilir ve harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Çobanlı İskelesi

Kaplıcalar

41.Hamamayağı Kaplıcası

İçerdiği minareller bakımından Dünya’nın ünlü kaplıcaları arasında yer alan Hamamayağı kaplıcası Ladik ilçesinde bulunmaktadır. 37 derecelik ısıya sahip olan kaplıcalar romatizma, kireçlenme, cilt hastalıkları, sinirsel hastalıklar gibi birçok hastalığa şifa olmaktadır. Tarihi çok eskilere dayanan ve Evliya Çelebinin Seyahatname isimli eserinde bahsi geçen kaplıcalar Gençlik Suyu olarak da bilinmektedir.

Hamamayağı Kaplıcası

42.Samsun Gezilecek Yerler Havza Kaplıcaları

Havza ilçesinde bulunan kaplıcalar geçmişten günümüze birçok hastalığa şifa olmaktadır. Romatizmal hastalıklar başta olmak üzere, eklem hastalıkları, kireçlenme, kadınsa hastalıkları, sinirsel hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış ve tıbbi olarak da kanıtlanmıştır. Kaplıca yönünden zengin potansiyele sahip ilçede 5 farklı tesis yer almakta ve hem konaklayabilmenize hem de kaplıca sularından yararlanmanıza olanak sağlamaktadır.

Samsun Gezilecek Yerler Havza Kaplıcaları

Cadde ve Anıtlar

43.İstiklal Caddesi

İlkadım ilçesinde yer alan cadde Çiftlik Caddesi olarak da bilinmektedir. İstanbul’un meşhur caddelerini andıran alan Samsun’un en işlek caddelerindendir. Caddede yerli ve yabancı birçok marka, dükkanlar, restoranlar, pastaneler, bankalar gibi birçok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alanlar mevcuttur. Sizler de Çiftlik Caddesini ziyaret ederek doyasıya alışveriş yapabilir ya da sevdiklerinizle hoş sohbet ederek restoranlarda farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

İstiklal Caddesi

44.Cumhuriyet Meydanı

Samsun merkez olarak da bilinen İlkadım ilçesinde yer alan meydan Saathane meydanı ile Samsun ilinin iki önemli meydanından biri olma özelliği taşımaktadır. İlkadım ilçesinin en işlek caddelerinden olan yerin çevresinde bankalar, iş hanları ve Bulvar AVM bulunmaktadır.

Cumhuriyet Meydanı

45.Saathane Meydanı

Samsun ilinin en eski merkezlerinden olan alan ismini meydanda bulunan Saat Kulesinden almıştır. Ticari ve kültürel olarak önemli yere sahip olan meydan canlılığı ile buluşma noktası olmakta ve ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanlar yer almaktadır.

Saathane Meydanı

46.Kurtuluş Yolu

19 Mayıs 1919 sabahı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Mücadelesi için 18 silah arkadaşıyla Samsun’a ayak bastığı iskele aslına benzer şekilde yeniden yapılmıştır. İskelede Mustafa Kemal Atatürk’ün ve arkadaşlarının iskeleye çıkışları ve içi vatan sevgisiyle atan Samsun halkının balmumu tekniği ile heykelleri bulunmakta olup 19 Mayıs 1919 sabahı ölümsüzleştirilmiş oldu.

Kurtuluş Yolu

47.İlk Adım Anıtı

Atatürk’ün doğumunun 100. yıl anısına 1981-1982 yılları arasında Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından yapılmıştır. Kurtuluş Yolu iskelesinin yerinin belli olması için dikilen anıt taş blok kaide üzerinde bulunmaktadır. Kaidenin üzerinde de üniformalı Atatürk ve kumandanlar görülmekte yandaki heykellerde gençliği simgelemektedir.

İlk Adım Anıtı

48.Onur Anıtı

İlkadım ilçesinde yer alan anıt Samsun halkı tarafından Avusturyalı heykeltıraş H. Kriphel’e yaptırılmıştır. Samsun’un simgelerinden oln bronz Atatürk heykeli bir Alman vapuru ile Samsun’a getirilmiş ve açılış töreni 1932 yılında H. Kriphel ve Viyanalı mühendis Mayer’in katılımı ile gerçekleşmiştir. Büyük bir kaide üzerinde şahlanan at üzerinde Atatürk Heykeli bütün heybetini gözler önüne sermektedir. Ayrıca kaidenin yan kısımlarında iki kabartma ve öteki yan kısımlarında da yazılar vardır. Kabartmanın birisinde iskelede sanalın yanında mermi ve cephane taşıyan insanlar bulunurken, arkalarında da top arabası, diğer kabartma da ise Atatürk tüm ihtişamı ile dimdik yer almaktadır.

Onur Anıtı

Tarihi Yapılar

49.Amisos Tepesi

Baruthane tepesi olarak da bilinen ve M.Ö 3. yüzyıla ait olan sit alanı 1995 yılında keşfedilmiştir. Tümülüslerde yapılan kazı sonucunda Helenistik döneme ait iki ayrı mezar ortaya çıkartılmış ve ziyarete açılmıştır. Ayrıca mezar odalarında yapılan kurtarma kazılarında Aminos Hazinesi adı altında birtakım buluntular çıkartılarak Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesine sergilenmek üzere verilmiş ve müzeler en değerli koleksiyonlardan birisini oluşturmuştur.

Aminos Tepesin de Kuzey ve Güney olmak üzere iki Tümülüs bulunmaktadır. 8 metre yüksekliğinde olan Kuzey Tümülüs’ü 3 metre genişliğinde olup iç kısmında 3 tane mezar odası bulunmaktadır. Güney Tümülüs ise 15 metre yüksekliğinde olup iki odalı mezar mezar yapısından oluşmaktadır.

Sizler de Aminos Tepesindeki sit alanını ziyaret edebilir sonrasında da alanda yer alan cafe ve restoranlarda farklı lezzetleri tadarak manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Dilerseniz Aminos tepesine Batı Parktan kalkan teleferikle ulaşabilir alanın kuş bakışı manzarasının keyfini de çıkartabilirsiniz.

Amisos Tepesi

50.Asarkale ve Kaya Mezarları

Bafra ilçesinin 30 kilometre güneybatısında bulunan Kızılırmak Vadisi içerisinde ve Altınkaya Barajı yakınında yer almaktadır. Helenistik Çağ’a ait olan Asarkale o çağda savunma amacıyla yapılmıştır. Anakayada yer alan ve oyularak yapılan 3 adet mezarında aynı döneme ait olduğu düşünülmektedir. Birisi Kızılırmağın karşı yakasında, ikisi de kalenin yamaçlarında bulunan mezarlar Grek mimarisinin özelliklerini taşımaktadır.

Asarkale ve Kaya Mezarları

51.Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy ilçesinde yer alan mağaralar 1977 yılında sit alanı ilan edilmiş ve 2013 yılında ziyarete açılmıştır. 360 bin metrekare alana sahip olan vadinin yalnızca 96 bin metrekaresi gezilebilmekte olup, Türkiye’deki en eski üçüncü yerleşim yeri olurken Karadeniz Bölgesinde de ilk insan yerleşkesi olmuştur. Büyüklü küçüklü oyuk ve mağaraların yer aldığı vadide oyuk ve mağaraların M.Ö 15 bin ile M.Ö 60 bin yıllarına ait olduğu bilinmektedir.

Ayrıca Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi içerisinde üç tescilli eski Rum evlerinden birisi restore edilerek 2014 yılında Türkiye’nin ilk imitasyon müzesi açılmıştır. Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi’nin içerisinde kazılarda ele geçirilen çanak, çömlek, mağara ve çevresindeki hayata dair malzemeler ve heykeller yer almaktadır.

Sizlerde bu mağaraları ziyaret ederek geçmişe yolculuk yapabilir ve yakından inceleyebilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları

52.Samsun Gezilecek Yerler Kız Kalesi

Ayvacık ilçesinin Çamlıkale Mahallesinde yer alan kale Demir Çağından bu zamana ulaşabilmiş ve tarihi ile (M.Ö 1200-500) amazonlarla özleştirilmiştir. Efsaneye göre ise 2000 yıl öncesinde 2 kız kardeşin yaşadığı kale olarak bilinen alan çıkartılan arkeolojik verilerle bölgenin tarihinde önemli yere sahiptir. Koruma altına alan kaleyi ziyaret ederek yakından inceleyebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Kız Kalesi

53.Büyük Camii

İlin en büyük camisi olan yapı Samsun il merkezinde fuar alanının karşısında yer almaktadır. 1884 yılında Batumlu Hacı Efendi tarafından yaptırılan cami sonrasında Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide sultan tarafından onarılmıştır. Bu yüzden halk tarafından Valide Camii olarak da bilinmektedir. Yapımında sarıya yakın kesme taş kullanılan cami kare planlı olup üzeri tromplu merkezi bir kubbe ile örtülüdür. İşciliği ve süslemeleri ile dikkat çeken camiyi ziyaret edebilir ve mimarisini daha yakından inceleyebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Büyük Camii

54.Tarihi Göğceli Camii

Çarşamba ilçesinin Çay Mahallesi Göğceli Mezarlığında bulunan cami Türkiye’de ayakta kalabilen en eski ahşap cami olarak kabul edilmektedir. Yığma tekniği ile inşa edilen cami ahşap olarak yapılmıştır. Yurdışından gelen bilim adamlarınca ahşaptan alınan numunelerin sonucunda caminin 1206 yılında yapıldığı önündeki revakında 1335 yılında eklendiği veya onarıldığına kanaat getirilmektedir. 2007 yılında detaylı olarak restorasyon geçiren camiyi ziyaret edebilir ve tarihe meydan okuyan mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Tarihi Göğceli Camii

55.Tayyar Paşa Camii

Tayyar paşa tarafından 1801-1802 tarihleri arasında yaptırılan cami Bafra ilçesinde yer almaktadır. Osmanlılarda iç kubbe yapı tarzının karesteristik bir örneği olan cami eski özelliklerini koruyan tek şerefeli minaresi ile de dikkat çekmektedir. Sizlerde günümüze sağlam olarak ulaşan yapıyı ziyaret edebilir ve mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Tayyar Paşa Camii

56.Kurşunlu (Tacettin Paşa) Camii

İlkadım ilçesi 100. Yıl bulvarı üzerinde yer alan cami 1494 yılında Tacettin İbrahim Paşa tarafından inşa ettirilmiştir. Yapımında kesme taş kullanılan cami kare planlıdır. 1943 yılı depreminde büyük hasar gören ve bazı kısımları yıkılan cami 1955 yılında halk tarafından yeniden onarılarak ibadete açılmıştır. O tarihten sonra günümüze sağlam olarak ulaşan yapıyı ziyaret edebilir ve bozulmayan mimari kısımlarını daha yakından inceleyebilirsiniz.

Kurşunlu (Tacettin Paşa) Camii

57.Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

Vezirköprü ilçesi Fazıl Ahmet Paşa Mahallesinde yer alan medrese inşa kitabesi olmadığından hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinememektedir.  Fazıl Ahmet Paşa tarafından yaptırılan medrese 1943 depreminde ufak çatlaklarla hasar görmüş ve orijinalinde kurşunla kaplı olan çatının kurşunları sökülerek kiremitle kaplanmış, sonrasında da ki onarımda da bakırla kaplanmıştır. 1964 yılında da İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan yapı 2010 yılında genel restorasyondan geçerek avluyu çeviren revaklara camekan çekilmiştir. İçerisinde çok sayıda Farsça ve Arapça el yazması kitaplar bulunan yapıyı ziyaret ederek yakından inceleyebilirsiniz.

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

58.Samsun Gezilecek Yerler Ahşap Camii

19 Mayıs ilçesinin Fatih Caddesi üzerindeki bir mezarlığın içerisinde yer alan caminin 17. yüzyıl ile 19. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülmektedir. Tamamen ahşap malzemeden yapılan cami tek katlı olup içten geniş ve aydınlık alana sahiptir. Günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçse de sağlam olarak ulaşmış olan yapıyı ziyaret ederek bölgedeki az sayıda olan mimari özelliğini yakından inceleyebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Ahşap Camii

59.Ayaklıalan Kilisesi

Asarcık ilçesine bağlı Ayaklıalan Köyünde bir tepe üzerinde yer alan kilise 19. Yüzyıl başlarında inşa edildiği düşünülmektedir. Kare planlı olan kilise günümüze harap olarak ulaşsa da beden duvarları ve güney duvarında yer alan süslemelerin canlılığını koruyarak sağlam olarak ulaşıldığı gözlemlenmektedir. Sizler de bu yapıyı ziyaret ederek yakından inceleyebilirsiniz.

Ayaklıalan Kilisesi

60.Samsun Gezilecek Yerler Osmanlı Hamamı

Osmanlı ve Selçuklu mimarisi ile inşa edilen hamam 600 metrekare alana sahip olup 2018 yılında hizmete açılmıştır. Kadın ve erkek olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan hamamın içerisinde yüzme havuzu, sauna, tuz odası ve dinlenme alanları yer almaktadır.

Samsun Gezilecek Yerler Osmanlı Hamamı

61.Tarihi Gelin Hamamı

17. 18. Yüzyıl arası inşa edilen hamam Osmanlı mimarisinden izler taşımaktadır. Üç oda ve bir soyunmalıkdan oluşan hamamın üst kısmı delikli kubbe ile örtülü olup, soyunmalık kısmı sonradan çöktüğü için o kısım kapatılmıştır.

Tarihi Gelin Hamamı

62.Tarihi Bedesten Çarşısı

1826 yılında inşa edilen Tarihi Bedesten Çarşısı Çarşamba ilçe merkezindeki Doğuyaka Uzun Çarşı içerisinde yer almaktadır. Osmanlı yapımı olup iki katlı ve dikdörtgen planlıdır. Yapımında kesme taş ve moloz taşı kullanılmış üzeride kırma çatı ile örtülmüştür. Orta kısmında uzunca bir hol ve iki yanında da dükkanların yer aldığı çarşı ilçeye uğrayanlar tarafından mutlaka ziyaret edilen yerler arasındadır. İlk açıldığı yıllar kuyumcu çarşısı olarak kullanıldığı söylenen çarşıda şu an dükkanlar yer almakta ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektesiniz.

Tarihi Bedesten Çarşısı

63.Samsun Gezilecek Yerler Taş Köprü

19. yüzyıl Osmanlı eserlerinden olan köprü Yörükler beldesinin Kalaba Mahallesinde yer almaktadır. Kesme taştan yapılan köprü tek gözlü ve basık kemerlidir.   Tek gözlü olan köprünün önemli bir kısmı toprak altında kalsa da kalan kısmı için görülmeye değer yapı niteliğindedir.

Samsun Gezilecek Yerler Taş Köprü

64.Amazon Köyü

İlkadım ilçesi Batı Park’ın içerisinde yer alan ve 50 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Amazon Adasının içerisinde 2.5 dönümlük alanda Amazon Köyü yer almaktadır. M.Ö 3 bin ile 2 bin yılları arasında anaerkil bir şekilde hayat sürdüren Amazonlar bir dönem Terme ilçesinde yaşamış ve onların anısına Batı Park içerisinde Amazon Köyü oluşturulmuştur. Amazon Köyü’nün içerisinde mert, savaşçı kadınların günlük yaşamını sunan balmumu heykelleri yer almaktadır. Haftanın her günü açık olan Amazon köyü 08:00 17:00 arası ziyarete açıktır.

Amazon Köyü

Müzeler

65.Alaçam Mübadele Müzesi

19. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilen bina ilk zamanlar İptidai Mektebi olarak kullanılmış sonraki yıllarda da kamu binası olarak hizmet vermiştir. 2010 yılında Samsun İl Özel İdaresi tarafından restore edilen bina 2012 yılında müze niteliğinde resmi olarak hizmete açılmıştır. 24 Temmuz 1923 yılında Lozan Antlaşmasına konulan ek protokolle zorunlu göçe tabi tutulan mübadillerin yanlarında getirdikleri günlük eşyaların, etnografik eserlerin sergilendiği tematik bir müzedir. Ayrıca mübadil kültürünü yansıtan kıl ve keten dokuma eserler, mutfak eşyaları, mübadillerin göç esnasında çekildiği fotoğrafları ve Kurtuluş Savaşına ait bazı belgelerde bulunmaktadır.

Türkiyenin ilk mübadele müzesi olma özelliğini taşıyan müzeyi Pazartesi günleri dışında 08:00 17:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Alaçam Mübadele Müzesi

66.Bandırma Vapuru Müzesi ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Samsun ilinin Canik ilçesinde bulunan Bandırma Plajında yer alan müze 19 Mayıs 2006 tarihinde ziyarete açılmıştır. Bildiğimiz üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rolü olan Bandırma Gemisi Glasgov’da ‘Trocadero’ adı ile inşa edilmiş sonrasında da Kymi adıyla uzun zamanlar yük taşımıştır. Bir kaza sonucu batan gemi 12 Aralık 1891 yılında çıkarılarak onarılmış ve aynı yıl içerisinde yeniden işlevini kazanarak yüzdürülmüştür. 1894 yılında deniz yolları işletmesine devredilen gemi ‘Panderme’ adıyla Osmanlı denizlerinde yük ve yolcu taşımaya başlamıştır. 28 Ekim 1910 tarihinde de geminin ismi ‘Bandırma’ olarak değiştirilmiş ve posta vapuru haline getirilmiştir. 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını Samsun’a ulaştırdıktan sonra 1924 yılına kadar posta hizmetine devam etmiş daha sonra devre dışı bırakılmıştır.

Geminin orijinal çizimleri referans alınarak yeniden yapılmış ve içi belediye tarafından müzeye dönüştürülmüştür. Müzenin içerisindeki kamarada Mustafa Kemal Atatürk ve 4 silah arkadaşının balmumu heykelleri yer alırken, diğer bölümlerinde 1878 yılı tarihli duvar saati, harita ölçüm malzemeleri, telefon, yangın tüpü, masa ve sandalyeler diğer sergilenen eserler arasındadır. Toplam 35 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Millî Mücadele Parkı ve Açık Hava Müzesinde ’de Çanakkale Savaşı’ndan düşmanın İzmir’de denize dökülüşüne kadar süregelen zorlu mücadeleyi anlatan seramik rölyefler yer almaktadır. Ayrıca müzede Samsun ve ilçelerinden İstiklal Savaşı sırasında kaybettiğimiz 1200 şehidimizin isimlerinin bulunduğu şehitler yazıtı, yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı, Millî Mücadele’yi anlatan 10 adet bronz rölyef Ve istiklal Mücadelesinde Mehmetçik tarafından kullanılan denizatı mayınları, top, tüfek, torpido, uçaksavar gibi savaş malzemeleri sergilenmektedir. Girişi ücretli olan müzeyi haftanın her günü 08:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Bandırma Vapuru Müzesi ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

67.Samsun Kent Müzesi

İlkadım ilçesinde yer alan müze 2013 yılında ziyarete açılmıştır. Müzenin içerisinde Samsun ilinin tarihi, sosyal, kültürel, coğrafi ve ekonomik ilişkin bilgi ve malzemeler sergilenmektedir. Ayrıca Tarihi Kentler Birliği jüri özel ödülü alan müze yıl içerisinde birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. 2015 yılında da düzenlenen XX. Luigi Micheletti Ödüllerinde de finale kalarak Avrupa’nın en prestijli 6 müzesi arasında bulunmuştur.

Samsun Kent Müzesi

68.Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

19 Mayıs 1981 yılında ziyarete açılan müze Samsun il merkezinde yer almaktadır. Müzenin içerisinde Samsun ili ve çevresinden toparlanan arkeoloji ve etnografik eserler bulunmaktadır. Müzenin etnografya bölümünde Samsun yöresine özgü bindal, cepken, peşkir, saat keseleri, el yazmaları ve Kuran’lar bulunurken, arkeoloji bölümünde ise Hitit, İlk Tunç Çağı, Helenistik ve Roma dönemlerine ait pişmiş toprak, bronz ve kemik eserler sergilenmektedir. Müzenin en önemli bölümünü oluşturan Amisos mezar odasında bulunan eserler müzenin arkeoloji bölümünde yer almakta ve M. IV.-III yüzyıllara tarihlendirilmektedir. Girişi ücretli olan müzeyi pazartesi günleri dışında 08:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

69.Atatürk Evi ve Müzesi

1900’lü yılların başında yapıldığı düşünülen Mesudiye Oteli 25 Mayıs 13 Haziran 1919 tarihleri arası Mustafa Kemal Paşa’nın konakladığı ve çalışmalarını yürüttüğü binanın odası eşyaları ile korunmuş ve ‘Gazi Odası’ altında ziyarete açılmıştır. Üç katlı olan müzenin içerisinde ilk katı el sanatlarının sergilendiği alan olarak ayrılmış olup ikinci katı da Atatürk’ün çalışma odası, yatak ve dinlenme odası ile Havza Odası o dönemde kullanılan eşyalarla yeniden düzenlenerek ziyarete açılmıştır. Üçüncü katta ise Milli Mücadele’nin ön hazırlıklarının yapıldığı illere özgü Amasya, Erzurum, Sivas ve Ankara odaları düzenlenmiştir. Ayrıca müzede sergilenen Atatürk balmumu heykeli yerli ve yabancı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Atatürk Evi ve Müzesi

70.Samsun Gezilecek Yerler Gazi Müzesi

1902 yılında Jean İonnis Mantika tarafından alt kısmında 4 mağazası bulunan otel olarak toplam 509 metre kare alan üzerine inşa edilmiştir.19 Mayıs 1919 günü Mustafa Kemal Paşa çalışma arkadaşları ile Samsun’a çıktığında kaldığı ilk yer burası olmuştur. O yüzden zamanla ismi Mıntıka Palas Oteli ‘ne dönüşmüştür. O günün valisi tarafından 19 Mayıs 1919’un anısına Mıntıka Palas Oteli Atatürk’e hediye edilmiştir. Ayrıca Samsun’a üçüncü ve dördüncü gelişinde de bu binada kalmıştır.  1940 yılında üst katı Gazi Müzesi olarak hizmete açılmış, 1997 yılında da Kültür Bakanlığına devredilerek restore edilmiş iki katıda müze olmuştur. Giriş katı 19 mayıstan Cumhuriyetin ilanına kadar geçen evrenin fotoğraflarla anlatıldığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün silah ve giysilerinin sergilendiği alan olarak düzenlenmiştir. Üst katta ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıktığında kaldığı yatak odası, çalışma odası ve konaklarken kullandığı eşyaların yer aldığı salonlar bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan müzeyi Pazartesi günleri dışında 08:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Gazi Müzesi

71.Samsun Gezilecek Yerler Bafra Müzesi

1858 yılında Bafra ilçesi Büyükcami Mahallesinde inşa edilen 3 katlı bina bir zamanlar şehir kulübü ve öğretmen evi olarak kullanılmış daha sonra restore edilerek müzeye dönüştürülmüştür. Müzenin içerisinde İkiztepe kazılarında ortaya çıkartılan kültürel değerler ve 1520 arkeolojik ve etnografik eserler yer almaktadır. Ayrıca tarihi M.Ö 5 bin ile 4 bin yıllarına dayanan İkiztepe köyünde 1971 yılında yapılan araştırmalarda 25 antik çağa ait ve sonrasına ait kalıntı, 57 höyük tipi, 6 düz yerleşim yeri, 48 tümülüs,5 kaya mezarı, 3 mezarlık, 1 hamam, 1 kale ve köprü bulunmuştur. Girişi ücretsiz olan müzeyi Pazartesi günleri dışında 08:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Bafra Müzesi

72.Sadi Tekkesi Kuvay-i Milliye Müzesi

İlkadım ilçesinde yer alan Şeyh Sadi Tekkesi 2013 yılında restore edilerek Kuvay-i Milliye Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. 19 Mayıs 1919 Kurtuluş Savaşı kararının verilmesinin önemli yerlerinden olan tekke 99 yıl önceki ruhun yansıtıldığı ve o atmosferin yaşandığı müze tematik bir müze olarak yapılmıştır. Müze; anıevi, dioramik müze, tekke binası, kantin ve tuvaletlerle birlikte farklı boyutlarda 5 adet avludan oluşmaktadır. Ayrıca içerisinde 7adet balmumu heykelin yer aldığı müze oldukça ilgi görmekte ve yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Girişi ücretsiz olan müzeyi haftanın her günü 08:00 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sadi Tekkesi Kuvay-i Milliye Müzesi

73.Samsun Gezilecek Yerler Panorama Müzesi

Üstü kapalı olarak tek panoramik müze özelliğini taşıyan yapı Karadeniz’de ilk olma özelliğini de taşımaktadır. Dijital ve diagromik olmak üzere 2 bölümden oluşmaktadır. Diagromik bölümde Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu yer almaktadır. Bu tabloda Atatürk’ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılanışını anlatmaktadır.

Haftanın 7 günü de hizmete açık olan müzeyi 13:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Panorama Müzesi

74.Samsun Gezilecek Yerler Oyuncak Müzesi

Türkiye’nin en büyük oyuncak müzesi olup Canik ilçesinde yer almaktadır. Yaklaşık 1000 oyuncağın sergilendiği müze de en eskisi 18. Yüzyıla ait bir figür ve en yenisi de 1982 yılına ait Barbie bebek bulunmaktadır. Girişi ücretsiz olan müzeyi Pazar ve Pazartesi günleri dışında 10:00 ve 16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Oyuncak Müzesi

Alışveriş Merkezleri

75.Yeşilyurt AVM

Samsun ve Karadeniz Bölgesinin ilk Alışveriş merkezi olan Yeşilyurt 2007 yılında açılarak hizmete vermeye başlamıştır. Sahip olduğu lokasyonla yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Denize sıfır konumu, kilometrelerce uzunluktaki plajı, sahil yolu, yürüyüş ve bisiklet yolu ile özgünlüğe sahip olup Türkiye ve Dünya’da örneği az bulunan lokasyona sahiptir. Toplam 5000 metre kare alan üzerine kurulan alışveriş merkezi 4 katlı olup birçok yerli ve yabancı markayı bünyesinde bulundurmaktadır. Mağazaların, 7 salonlu sinemanın, restoran ve cafelerin bulunduğu alışveriş merkezinde hem alışverişinizi yapabilir hem de deniz manzaralı restoran ve cafelerinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Yeşilyurt AVM

76.Samsun Gezilecek Yerler Piazza AVM

2013 yılında hizmete açılan Piazza Alışveriş merkezi Samsun ilinin en büyük halka açık terasına sahiptir. Yerli ve yabancı toplam 160 markayı içinde barındıran Piazza Alışveriş Merkezinde doyasıya alışveriş yapmanıza olanak sağlamaktadır. Çocuk etkinlik alanlarının da bulunduğu Piazza da sizler alışverişinizi yaparken çocuklarınız da oyun alanında sınırsızca eğlenebilir.

Samsun Gezilecek Yerler Piazza AVM

77.Samsun Gezilecek Yerler Bulvar AVM

1887 yılında kurulan ve uzun süre Tütün Fabrikası olarak hizmet veren bina 2010 yılında restorasyon çalışmaları yapılarak, 2012 yılında Bulvar Alışveriş Merkezi olarak hayata geçirilmiştir. Yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen 45 farklı markanın yer aldığı alışveriş merkezinde alışverişinizi yapabilir ve bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.  Mağazaları, restoran ve cafeleri, kültür, sanat ve eğlence etkinliklerinin gerçekleştirildiği meydanıyla olukça dikkat çekmektedir. Ayrıca meydanda fabrika emekçilerine şükran duygularını ifade etmek için tütün yaprağını sembolize eden, emekçi bir kadın ve erkeğin omuz omuza olduğu bir heykelde yer almaktadır.

Samsun Gezilecek Yerler Bulvar AVM

78.Samsun Gezilecek Yerler Lovelet Outlet AVM

Açık alanda alışveriş imkanını sağlayan Lovelet Outlet’de birçok yerli ve yabancı markaların outlet mağazaları bulunmaktadır. Mağazaların, çocuk oyun alanların, restoran ve cafelerin, eğlence ve sinema salonlarının yer aldığı alışveriş merkezinde uygun fiyatlı alışveriş keyfini sürerken güzel bir gün geçirmenize olanak sağlayan diğer alanlarında da eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Lovelet Outlet AVM

Lovelet Outlet AVM internet sitesi için tıklayınız.

Eğlence

79.Akdağ Kayak Merkezi

Samsun iline bağlı Ladik ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer alan kayak merkezi Karadeniz’in en modern tesislerinden olma özelliği taşımaktadır. Yaklaşık 1900 rakımda bulunan kayak merkezinde profesyonel kayakçılardan amatör kayakçılara kadar herkese hitap eden 1360 metre uzunluğundaki pistleri mevcut olduğu gibi, ATV, kar motosikleti gibi aktivitelerde mevcuttur. Yerli ve yabancı turistler tarafından sıklıkla tercih edilen tesiste konaklayabileceğiniz otel ve yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere restoranda bulunmaktadır.

Akdağ Kayak Merkezi

80.Samsun Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Samsun Hayvanat Bahçesi

İlk adım ilçesi Sevgi Parkının yanında yer alan hayvanat bahçesi Karadeniz Bölgesi’nin en büyük hayvanat bahçesi olma özelliğini taşımaktadır. Toplam 22 dönüm arazi üzerinde bulunan hayvanat bahçesinin içerisinde 45 farklı tür olmak üzere yaklaşık 200 çeşit hayvana ev sahipliği yapıyor. Sizler de ailecek ziyaret edebileceğiniz hayvanat bahçesinde çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayarak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Samsun Gezilecek Yerler Samsun Hayvanat Bahçesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*