Tercan Nerede? Erzincan Tercan’a Nasıl Gidilir?

Tercan nerede

Tercan Nerede? Erzincan Tercan ilçesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Tercan ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 18 bindir. Tercan ilçesine komşu ilçeler, Erzincan’ın ilçelerinden kuzeyde Otlukbeli, batıda Çayırlı ve Üzümlü ilçeleriyle birlikte doğuda Erzurum’un Aşkale ve Çat, güneyde de Bingöl’ün Yedisu ve Tunceli’nin Pülümür ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1.614 kilometrekaredir. Erzincan’ın merkez ilçesine olan uzaklığı 99 kilometredir. Tercan İlçesi harita konumu olarak 39° 46′ 39.4680” Kuzey ve 40° 23′ 1.2012” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Tercan’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1432 metredir. Tercan ilçesinde toplamda 17 mahalle vardır.

Tercan Nerede? Tercan Haritası

Tercan nerede

Tercan’a Nasıl Gidilir?

Tercan’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Tercan merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Tercan merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Tercan Nerede, Tercan Yol Tarifi, Tercan’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Tercan Nerede? Karayolu ile Tercan’a Ulaşım

Erzincan merkez ilçesinden Amasya- Erzurum Yolu/D100/E80 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 13 dakikada Tercan ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Refahiye ilçesinden Amasya- Erzurum Yolu/Sivas Erzincan Yolu/D100/E80 ve D100/E80 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 56 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. İliç ilçesinden Kemah Kuruçay Yolu ve D100/E80 Yolu kullanılarak yaklaşık 2 saat 49 dakikada Tercan ilçesine erişim sağlanabilir. Üzümlü İlçesinden Amasya- Erzurum Yolu/Erzurum Erzincan Yolu/D100/E80 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 2 dakikada Tercan’a ulaşım sağlanmaktadır. Çayırlı ilçesinden de Çayırlı Yolu ve Amasya – Erzurum Yolu/Erzurum Erzincan Yolu/D100/E80 Yolunu kullanarak yaklaşık 33 dakikada Tercan’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Tercan’a Ulaşım

Tercan ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Tercan’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Tercan ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Tercan Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Tercan Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Çayırlı ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Tercan’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Tercan’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Tercan ilçe merkezinden Erzincan merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Tercan İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Erzincan Tercan ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Erzincan ili Merkez ilçesinde yer alan Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’na gidebilirsiniz. Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Tercan ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Amasya – Erzurum Yolu/Erzurum Erzincan Yolu/D100/E80 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 6 dakikada Erzincan Yıldırım Akbulut Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Tercan Nereye Bağlı? Tercan Hangi Bölgemizdedir?

Tercan İlçesi Doğu Bölgesinde Erzincan kentinde yer almaktadır. Tercan farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Tercan İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Erzincan’ın en doğu bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hakimdir. Yazlar, genellikle çok sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Tercan nerede

Erzincan Nerede? Erzincan Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Erzincan kenti, Kuzeyinde Bingöl ve Elazığ, doğusunda Muş ve Batman illeri, güneyinde Mardin ve batısında ise Şanlıurfa ve Adıyaman iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Erzincan İstanbul arası 1.337 kilometre, Erzincan Ankara arası 1.012 kilometre, Erzincan Adana arası 552 kilometre ve Erzincan Erzurum arası 317 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*