Tokat Nerede? Tokat’a Nasıl Gidilir?

Tokat nerede

Tokat Nerede? Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Tokat ilinin nüfusu yaklaşık olarak 603 bindir. Tokat ilinde toplamda 12 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Tokat Merkez, Yeşilyurt ve Zile ilçeleridir. Tokat iline komşu iller; doğuda Giresun; güneyde Sivas ve Yozgat ile batıda Amasya ilidir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 9.959 kilometrekaredir. Tokat İli harita konumu olarak 40° 19′ 24.4668” Kuzey ve 36° 33′ 7.8948” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Tokat’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 623 metredir.

Tokat Nerede? Tokat Haritası

Tokat nerede

Tokat’a Nasıl Gidilir?

Tokat’ta ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Tokat merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Tokat merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Tokat Merkez Nerede, Tokat Merkez Yol Tarifi, Tokat Merkez’e rota oluşturmak için tıklayınız…

Tokat Nerede? Karayolu ile Tokat’a Ulaşım

Karayolu ile Amasya-Erzincan Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 3 dakikada Erbaa ilçesine ulaşılabilmektedir. Almus ilçesine Tokat Almus Yolu kullanılarak yaklaşık 33 dakikada, Niksar ilçesine, Tokat Niksar Yolu üzerinden yaklaşık 46 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Yozgat Merkez’den ise D-200 Karayolu üzerinden yaklaşık 2 saat 46 dakikada, Amasya Merkez ilçesinden ise Tokat Amasya Yolu ile 1 saat 9 dakikada ve Sivas Merkez ilçesinden ise D-850 Karayolu ile 1 saat 39 dakikada Tokat Merkez’e ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Tokat’a Ulaşım

Tokat ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Tokat’ta yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Tokat kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Tokat Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.

Tokat İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile D180 Karayolu ile yaklaşık olarak 22 dakikada Tokat Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınız ile D850 Karayolu kullanarak 1 saat 31 dakikada Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na ve D-100 Karayolu ile 3 saat 15 dakikada Samsun Çarşamba Havalimanı’na da ulaşabilirsiniz.

Tokat Nereye Bağlı? Tokat Hangi Bölgemizdedir?

Tokat, Karadeniz Bölgesinde yer almaktadır. Tokat farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Tokat ilinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İl geneline baktığımızda yüzey şekillerinin engebeli yapıda olduğu görülmektedir. Tokat il geneli Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alır. İlde Karadeniz ve İç Anadolu iklimi arasında kalan tipte bir iklim hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Tokat nerede

Tokat Nerede? Tokat Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde yer alan Tokat kenti, Kuzeyde Ordu ve Samsun; doğuda Giresun; güneyde Sivas ve Yozgat ile batıda Amasya illeriyle komşudur. Topografik olarak eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Tokat İstanbul arası 791 kilometre, Tokat Ankara arası 367 kilometre, Tokat İzmir arası 964 kilometre ve Tokat Antalya arası 866 kilometredir.

Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*