Torbalı Nerede? İzmir Torbalı’ya Nasıl Gidilir?

Torbalı nerede

Torbalı Nerede? Torbalı Türkiye’nin batısında bulunan Ege Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Torbalı ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 150 bindir. Torbalı ilçesine komşu ilçeler hepsi de İzmir ilçesi olmak üzere kuzeyinde Buca ve Kemalpaşa, doğusunda Bayındır, güneydoğusunda Tire, güneyinde Selçuk ve batısında da Menderes ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 577 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 36 kilometredir. Torbalı İlçesi harita konumu olarak 38° 9′ 20.6316” Kuzey ve 27° 21′ 52.1784” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Torbalı’nın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 35 metredir. Torbalı ilçesinde toplamda 27 mahalle vardır.

Torbalı Nerede? Torbalı Haritası

Torbalı nerede

Torbalı’ya Nasıl Gidilir?

Torbalı’ya ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Torbalı merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Torbalı merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Torbalı Nerede, Torbalı Yol Tarifi, Torbalı’ya rota oluşturmak için tıklayınız…

Torbalı Nerede? Karayolu ile Torbalı’ya Ulaşım

İzmir merkez ilçesinden E87 Yolu üzerinden yaklaşık 54 dakikada Torbalı ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Menderes ilçesinden İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 Yolu üzerinden yaklaşık 45 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Urla ilçesinden E881 ve İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 7 dakikada Torbalı ilçesine erişim sağlanabilir. Kemalpaşa İlçesinden Philsa Caddesi üzerinden yaklaşık 41 dakikada Torbalı’ya ulaşım sağlanmaktadır. Aliağa ilçesinden de O-33 ve O-30 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 32 dakikada Torbalı’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Torbalı’ya Ulaşım

Torbalı ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Torbalı’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Torbalı ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Torbalı Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Torbalı Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Buca ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Torbalı’ya ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Torbalı’ya kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Torbalı ilçe merkezinden İzmir merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Torbalı İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

İzmir Torbalı ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından İzmir Torbalı ilçesinde yer alan İzmir Torbalı Efes Havalimanı’na, Menderes ilçesinde yer alan Adnan Menderes Havalimanı’na gidebilirsiniz. İzmir Torbalı Efes Havalimanı’ndan yada Adnan Menderes Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Torbalı ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile D550 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 40 dakikada İzmir Selçuk Efes Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak Menderes-İzmir-Aydın Yolu/D550 ve İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 39 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Torbalı Nereye Bağlı? Torbalı Hangi Bölgemizdedir?

Torbalı İlçesi Ege Bölgesinde İzmir kentinde yer almaktadır. Torbalı farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Torbalı İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. İzmir’in güney bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede Akdeniz iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Torbalı nerede

İzmir Nerede? İzmir Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan İzmir kenti, batısında Ege Denizi, Kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Manisa, güneyinde İzmir illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. İzmir İstanbul arası 479 kilometre, İzmir Ankara arası 588 kilometre, İzmir Bursa arası 352 kilometre ve İzmir Konya arası 561 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*