Yenimahalle Nerede? Ankara Yenimahalle’ye Nasıl Gidilir?

Yenimahalle nerede

Yenimahalle Nerede? Yenimahalle Türkiye’nin merkezinde bulunan İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Yenimahalle ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 608 bindir. Yenimahalle ilçesine komşu ilçeler; Ankara’nın ilçelerinden kuzeyinde Keçiören, Etimesgut ve Sincan, doğusunda Çankaya ve Gölbaşı, güneyinde Haymana ve batısında da Polatlı ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 219 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 15 kilometredir. Yenimahalle İlçesi harita konumu olarak 39° 59′ 25.5444” Kuzey ve 32° 41′ 43.9620” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Yenimahalle’nin ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 877 metredir. Yenimahalle ilçesinde toplamda 61 mahalle vardır.

Yenimahalle Nerede? Yenimahalle Haritası

Yenimahalle nerede

Yenimahalle’ye Nasıl Gidilir?

Yenimahalle’ye ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Yenimahalle merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Yenimahalle merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Yenimahalle Nerede, Yenimahalle Yol Tarifi, Yenimahalle’ye rota oluşturmak için tıklayınız…

Yenimahalle Nerede? Karayolu ile Yenimahalle’ye Ulaşım

Ankara merkez ilçesinden Fatih Sultan Mehmet Blv üzerinden yaklaşık 22 dakikada Yenimahalle ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Keçiören ilçesinden Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu kullanılarak yaklaşık 15 dakikada Yenimahalle ilçesine erişim sağlanabilir. Çubuk ilçesinden ise Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu üzerinden yaklaşık 42 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Gölbaşı İlçesinden Fatih Sultan Mehmet Blv. üzerinden yaklaşık 36 dakikada Yenimahalle’ye ulaşım sağlanmaktadır. Polatlı ilçesinden de Ankara- Isparta Yolu/Dumlupınar Blv./D200 Yolunu kullanarak yaklaşık 55 dakikada Yenimahalle’ye ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Yenimahalle’ye Ulaşım

Yenimahalle ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ankara’da metro ve tramvay hatları da mevcuttur. Aktif Yenimahalle-Çayyolu metro hattı Sincan’dan başlayarak Koru-Çayyolu durağına kadar devam etmektedir. Yenimahalle’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını ve metro ile entegre ederek daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Yenimahalle ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Yenimahalle Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Yenimahalle Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Etimesgut ilçesinden halk otobüsleri ve metro hattı kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Yenimahalle’ye ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Yenimahalle’ye kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Yenimahalle ilçe merkezinden Ankara merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Yenimahalle İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Ankara Yenimahalle ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Çubuk ilçe merkezinde yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı’na gidebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Yenimahalle ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Özal Bulvarı ve Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 30 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yenimahalle Nereye Bağlı? Yenimahalle Hangi Bölgemizdedir?

Yenimahalle İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Yenimahalle farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Yenimahalle İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Ankara’nın içinde merkez bölümünün batısında yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları dondurucu karlı ve parçalı bulutludur.

Yenimahalle nerede

Ankara Nerede? Ankara Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin merkezinde İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara kenti, Kuzeyinde Bolu ve Çankırı, doğusunda Kırıkkale ve Kırşehir, güneyinde Konya ve Aksaray, batısında ise Eskişehir illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. Ankara İstanbul arası 444 kilometre, Ankara Bursa arası 387 kilometre, Ankara İzmir arası 589 kilometre ve Ankara Konya arası 271 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*