Zeytinburnu Gezilecek Yerler – En Güzel 10+ Yer

Zeytinburnu Gezilecek Yerler, yazımızda Zeytinburnu ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Zeytinburnu ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Avrupa yakasında yer alan Zeytinburnu ilk Fatih ilçesine bağlı iken gün geçtikçe artan nüfusu ile 1957 yılında ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. İstanbul’un kalabalık ve canlı ilçelerinden olan Zeytinburnu tarihi, turistik, yeşil alanı, sahili, dinlenme alanları, spor alanları ile donatılmış bir yaşam alanına sahiptir.

Zeytinburnu’nda gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

1. Zeytinburnu Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Panaroma 1453 Tarihi Müzesi

Zeytinburnu Gezilecek Yerler, yazımızın ilk sırasında yer alan Panorama müzesi 3 yıla yakın çalışma ile 2009 yılında açılmıştır. İstanbul fethinin ses ve panoramik görüntülerle anlatıldığı müzeye girdiğinizde fethin ambiyansını, heyecanını ve coşkusunu yakalıyorsunuz. Her bireyin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasında olan müze haftanın her günü 08.00 ve 17.00 arası açık olup girişi ücretlidir.

Zeytinburnu Gezilecek Yerler Panorama 1453 Tarihi Müzesi

Panaroma 1453 Tarihi Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

Küçükçekmece gezilecek yerler ile alakalı yazımızı okumak için tıklayınız.

2.Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Türkiye’nin ilk ve tek tıbbi bitkiler bahçesi olan yer 14 dönümlük alana kurulmuştur. 700’den fazla bitki çeşidinin bulunduğu bahçedeki amaç; bu çeşitliliğin korunması ve gelişmesi, bitkiler hakkında bilgi sahibi olmak, araştırmak ve doğru şekilde kullanılmalarını teşvik etmektir. Ailecek hem keşfedebileceğiniz hem keyifle vakit geçirebileceğiniz tıbbi bitkiler bahçesine giriş ücretsiz olup haftanın her günü açıktır.

Zeytinburnu Gezilecek Yerler Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

3.Topkapı Kültür Park

Hafta sonu ailecek güzel vakit geçirip yeşil alana doyacağınız içerisindeki çocuk oyun alanları, süs havuzu, göleti ve ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz dükkanların bulunduğu alan hem dinlenmek hem eğlenmek isteyenlerin uğrak yerlerindendir.

Zeytinburnu Gezilecek Yerler Topkapı Kültür Park

Topkapı Kültür Park yol tarifi için tıklayınız.

4.Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı

Türkiye’nin İlk ve tek temalı park olma niteliğini taşıyan Soğanlı bitkiler parkı 264 bin çiçeği içinde barındırmaktadır. Özellikle hafta sonu, ilkbahar ve yaz ayları kalabalıklaşan park lale, sümbül, nergis gül gibi çiçeklerle renk cümbüşüne ve güzel manzaraya ev sahipliği yapıyor.

Yedikule Soğanlı Bitkiler Müzesi

Yedikule Soğanlı Bitkiler Parkı yol tarifi için tıklayınız.

5.Merkez Efendi Camii

Camii, türbe ve hamamdan oluşan külliye yolunuz düştüğünde ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır. Hekim Merkez Efendi o zamanlar hasta olan Kanuni Sultan Süleyman’ın annesini mesir macununu bularak iyileştirmiştir. Camii Kanuni Sultan Süleyman’ın kız kardeşi Şah Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Camii ‘nin yanında bulunan türbe II. Mahmut zamanında orijinal haline uyarlanarak yenilenmiş ve günümüze kadar ulaşmıştır. Diğer bir alan olan Merkez Efendi hamamının suyu Merkez Efendi tarafından bulunmuş ve Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Erkek ve kadın bölümünden oluşan hamamın günümüze erkek bölümü ulaşmıştır.

Zeytinburnu Merkez Efendi Camii

Merkez Efendi Camii yol tarifi için tıklayınız.

6.Balıklı Rum Kilisesi (Meryem Ana Kilisesi)

Gerçek adı Panagia Pege olan kilise Bizans İmparatoru I. Leo tarafından 5. yy. da yapılmıştır. Yapıldığı dönemden bu zamana kadar çeşitli onarımlardan geçse de orijinal haliyle günümüze ulaşmıştır. Kilise tarihi büyüsüyle ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Balıklı Rum Kilisesi(Meryem Ana Kilisesi)

Balıklı Rum Kilisesi (Meryem Ana Kilisesi) yol tarifi için tıklayınız.

7.Balıklı Ayazması

Balıklı Rum kilisesinin içerisinde bulunan Balıklı ayazması İstanbul’un en ünlü ve önemli ayazmalarındandır. Hristiyan inancına göre şifa verdiğine inanılan su anlamına gelen ayazma yine yapıldığı zamandan bu yana çeşitli onarımlardan geçse de günümüze kadar ulaşmıştır.

Balıklı Ayazması

Balıklı Ayazması yol tarifi için tıklayınız.

8.Takkeci İbrahim Ağa Camii

1591’li yıllarda takkeci İbrahim ağa tarafından yaptırılan camii hem tarihi dokusu hem hikayesiyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

İbrahim ağa gördüğü bir rüya üzerine Bağdat’a gider ve eve döndüğünde bahçesindeki kömürlüğü kazarak altınları çıkarır ve hayali olan camiyi yapar.

Takkeci İbrahim Ağa Camii

Takkeci İbrahim Ağa Camii yol tarifi için tıklayınız.

9.Kazlıçeşme Fatih Camii

Camii kim tarafından ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinmemekle birlikte İstanbul’un fethinden önce kuşatmaya katılan askerlerin ihtiyacı için yapıldığı düşünülmektedir. Günümüze kadar çeşitli onarımlardan geçen camiinin sadece minaresinin alt gövdesi ve temelinde kullanılan taşlar günümüze orijinal olarak ulaşmıştır. Camiinin en önemli özelliği minaresinin sağda değil solda olmasıdır. Kendine özgün mimarisiyle yolunuz düştüğünde ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Kazlıçeşme Fatih Camii

Kazlıçeşme Fatih Camii yol tarifi için tıklayınız.

10.Yenikapı Mevlihanesi

Şeyh Galip, Itri, hattat Ali Nutki gibi birçok ünlü divan şairi bu mevlihanede yetişmiştir. O dönemde İstanbulda açılıp ilk Mevlevi yetiştiren hane olma özelliği vardır. 77 dönümlük alan üzerinde olan mevlihanenin günümüze 7 dönünü ulaşmıştır. Yolunuz düştüğünde ziyaret edip atmosferini görmeniz gereken yerler arasındadır.

Yenikapı Mevlihanesi

Yenikapı Mevlihanesi yol tarifi için tıklayınız.

11. Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Zeytinburnu Olivium Outlet AVM

2000 yılında açılan AVM, İstanbul’un ilk ve tek outlet olma özelliğini uzunca bir süre sürdürmüştür. Yerli ve yabancı birçok markanın bulunduğu alışveriş merkezinde alışverişinizi yapabilir, dilerseniz de cafe ve restoran bölümlerinde farklı lezzetleri tadabilirsiniz, dilerseniz de bünyesinde düzenlediği etkinliklere katılarak ailecek keyifle vakit geçirebilirsiniz. Yine bir ilk olarak ‘Salı Pazarı’ organizasyonu ile haftanın bir günü oldukça hesaplı alışveriş imkânı sunmaktadır.

Zeytinburnu Olivium Outlet AVM

Zeytinburnu Olivium Outlet AVM yol tarifi için tıklayınız.

Olivium Outlet AVM internet sitesi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*