Adıyaman Nerede? Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman Nerede

Adıyaman Nerede? Adıyaman Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin batısında yer almaktadır. Adıyaman ilinin nüfusu yaklaşık olarak 626 bindir. Adıyaman ilinde toplamda 9 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Adıyaman Merkez, Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut ilçeleridir. Adıyaman iline komşu iller; Kuzeyde Malatya ili, kuzeydoğusunda Diyarbakır ili, güneyde ve doğuda Şanlıurfa ili, güneybatıda Gaziantep ili ve batıda Kahramanmaraş ilidir. Adıyaman’ın yüzölçümü yaklaşık olarak 7.871 kilometrekaredir. Adıyaman İli harita konumu olarak 37° 24′ ve 38° 12′ Kuzey ve 37° 26′ ve 39° 15′  Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Adıyaman’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 669 metredir.

Adıyaman Nerede? Adıyaman Haritası

adıyaman nerede

Adıyaman’a Nasıl Gidilir?

Adıyaman’da ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Adıyaman merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Adıyaman merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Adıyaman Nerede, Adıyaman Yol Tarifi, Adıyaman’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Adıyaman Nerede? Karayolu ile Adıyaman’a Ulaşım

Karayolu ile Besni ilçesinden D-360 Otoyolu üzerinden yaklaşık 1 saat 22 dakikada Adıyaman iline ulaşılabilmektedir. Gerger’den ise Adıyaman-Gerger Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 25 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Samsat İlçesinden D-360 Otoyolu üzerinden yaklaşık 1 saat 4 dakikada Adıyaman’a ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Çelikhan ilçesinden Adıyaman Çelikhan Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 5 dakikada Adıyaman’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Adıyaman’a Ulaşım

Adıyaman ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Adıyaman’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Adıyaman kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Adıyaman Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Adıyaman Merkez’den Adıyaman İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Çelikhan ilçesinin Adıyaman’a sınırı bulunmaktadır. Çelikhan ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Adıyaman’a ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Tut ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Adıyaman’a ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Adıyaman’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Besni ilçe merkezinden Adıyaman’a hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Adıyaman İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Adıyaman Diyarbakır Yolu üzerinden yaklaşık olarak 35 dakikada Adıyaman Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-360 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 40 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-875 Otoyolunu kullanarak 2 saat 9 dakikada Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak E-99 yolu üzerinden  2 saat 14 dakikada Şanlıurfa GAP Havalimanı’na ulaşılabilirsiniz.

Adıyaman Nereye Bağlı? Adıyaman Hangi Bölgemizdedir?

Adıyaman İli Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Adıyaman farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Adıyaman İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Adıyaman’a tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. Hititler, Hurri, Asur ve Pers uygarlıkları bunlardan bazılarıdır. Adıyaman ilinde görülmesi gereken pek çok tarihi mekan ve gezilecek yer bulunmaktadır. Nemrut Dağı, Eski Kahta, Adıyaman Müzesi, Şeytan Köprüsü ve Atatürk Barajı bunlardan bazılarıdır.

adıyaman nereye bağlı

Adıyaman Nerede? Adıyaman Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin güneydoğusundan Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan Adıyaman kenti, Kuzeyde Malatya ili, kuzeydoğusunda Diyarbakır ili, güneyde ve doğuda Şanlıurfa ili, güneybatıda Gaziantep ili ve batıda Kahramanmaraş iliyle komşudur. Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Adıyaman İstanbul arası 1.251 kilometre, Adıyaman Ankara arası 816 kilometre, Adıyaman Muş arası 111 kilometre ve Adıyaman Malatya arası 106 kilometredir.

Gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*