MENGEN GEZİLECEK YERLER

Mengen Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan Bolu iline bağlı Mengen ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Mengen ilçesiyle ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Mengen Anadolu’da ilk siyasi birliği sağlayan Hitit medeniyetine ve sonrasında da farklı kavim ve devletlere ev sahipliği yapmıştır. Mengen’in en büyük özelliği çok ünlü aşçılar yetiştirmesidir. Bu nedenle ilçede her yıl geleneksel “Mengen Aşçılar ve Turizm Festivali” düzenlenmektedir. Bu festival Uluslararası olarak kutlanmaktadır.

Aynı zamanda Mengen ormanlık bir bölgede yer aldığı için bünyesinde birçok yayla barındırmaktadır. Mengen sahip olduğu yaylaları, mesire alanları, göletleri ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Mengen Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

DOĞAL GÜZELLİKLER

1.Mengen Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Gelin Kayası

İlçe merkezine 3 kilometre mesafede Düzler Köyü Güneyhisar Mahallesi sınırlarında konumlanan Gelin Kayası Mengen’in en popüler noktalarındandır.

Kayalar uzaktan bakıldığında duvak takmış bir gelini andırdığı için ‘Gelin Kayası’ ismini almıştır. Rivayete göre Gelin Kayasının hikayesi ise şöyledir; bu kayaların bulunduğu yere yakın bir köyde, oldukça güzel bir kızın yaşadığı, bu kıza gelen görücüye rızası olmadan verildiği rivayet edilmektedir. Kızın gönlü başkasında olduğu için, kayalıkların yanından geçerken “Allah’ım beni taş et de o eve varmayayım.” diye dua etmesi ile kız taş kesilmiş ve kayalıklar duvaklı gelin şeklini almıştır.

Mengen Gezilecek Yerler Gelin Kayası

2.Ağalar Gölü

Ağalar Gölü Mengen ilçe merkezine 6 kilometre mesafede yer almaktadır. Gölde yaban ördekleri ve balıklar yaşamaktadır. Özellikle gölde yüzen yaban ördekleri ortama ayrı bir hava katmaktadır.

Sizlerde Ağalar Gölüne gelerek kamp kurabilir, piknik yapabilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve trekking yaparak bu eşsiz manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

3.Şirinyazı Göleti

Mengen ilçesine bağlı Bürnük Köyü yakınlarında konumlanan Şirinyazı Göleti Orman İşletmesi tarafından orman içi yangınlarında su kaynağı olarak kullanılmak üzere inşa edilmiştir. Gölet 30 dekar alana sahip olup derinliği 5 metredir. Göl içerisinde aynalı sazan ve gökkuşağı alabalık yaşamaktadır.

Sizlerde Şirinyazı Göletine gelerek piknik yapabilir, kamp kurabilir ve amatörce olta ile balık avcılığı yapabilirsiniz.  

Mengen Gezilecek Yerler Şirinyazı Göleti

YAYLALAR

4.Mamatlar Yaylası   

Mengen ilçe merkezine 30 kilometre mesafede Mamat Köyü sınırlarında konumlanan yayla ilçenin en güzel yaylalarındandır. İsmini Mamat Köyü’nden alan yayla 59 dekar alana sahip olup ağaçlarla çevrilidir. Ayrıca yaylada türü meşe olan ve gövde kalınlıkları 2 metreyi geçen 2 adet 900’lü yaşlarda anıt ağaç yer almaktadır.

Sizlerde yaylaya gelerek piknik yapabilir, kamp kurabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

5.Akçakoca Yaylası

Mengen ilçe merkezine 30 kilometre mesafede yer alan yayla ilçesinin en büyük yaylasıdır. Mengen, Eskipazar ve Gerede sınırlarının birleştiği yerde olan Akçakoca Yaylası sarıçam ve köknar ağaçları ile çevrilidir. Aynı zamanda yaylada doğal kaynak suyundan yapılmış bir alabalık üretme çiftliği yer almaktadır.

Sizlerde yaylaya gelerek piknik yapabilir, kamp kurabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

6.Sırıklı Yaylası

Nazırlar Köyünün yaylalarından olan Sırıklı Yaylası dağ yamaçları üzerinde kuruludur. Bu yüzden yaylada dağcılık sporu yapabilir, kamp kurabilir ve piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda yaylada,  yayla geleneğini canlandırmak amacıyla her yıl 26-27 Temmuz tarihleri arasında “Pazarköy Yayla Şenlikleri” düzenlenmektedir. Sizlerde bu şenliklere katılıp doyasıya eğlenebilir ve güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Aynı zamanda yaylada, hiç çivi kullanılmadan, çam ağaçlarının birbirine geçmesi ile yapılmış olan “Yayla Geliği” adı verilen tahta evler yer almaktadır. Burada yayla geleneğini sürdürenler kalmakta ve kaldıkları süre zarfında peynir, keşi, tarhana, bulgur gibi kışlık hazırlıklarını yapmaktadırlar.  

7.Eğriova Yaylası

Yayla, Mengen ilçe merkezine 25 kilometre mesafede yer almaktadır. Kışın çok soğuk olduğu için kullanılmayan yayla, havaların ısınmasıyla cıvıl cıvıl bir görünüme kavuşmaktadır. Yayla sahip olduğu yeşil alanı, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından yapılmış suni göleti ve temiz havası ile yaz aylarında rağbet görmektedir.

8.Afşar Yaylası

Mengen ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer alan yayla deniz seviyesinden 1550 metre rakımda yer almaktadır Yayla gerek temiz havası, gerekse de doğal güzelliği ile ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

9.Ağalar Yaylası

Mengen ilçe merkezine 15 kilometre mesafede yer alan yayla 10 dönüm alana sahiptir.  Yayla gerek temiz havası, gerekse de doğal güzelliği ile görmeniz gereken yerler arasındadır.

10.Soğucak Yaylası

Mengen Eskipazar sınırında yer alan yayla Çay Köy ve İlyaslar Köyü’nün yaylasıdır. 167 dekar alana sahip olan yayla çam ve köknar ağaçları ile çevrili olup soğuk suyu ile meşhurdur.

11.Küçükkuz Yaylası

Yayla, Mengen ilçesine bağlı Küçükkuzkuz Köyü’nün güneyinde konumlanmaktadır. ibreli ve yapraklı ağaçlarla çevrili olan yayla yeşilin her tonuna hakimdir. Sizlerde oksijeni bol olan Küçükkuz Yaylasına gelerek piknik yapabilir ve ailecek hoş sohbet vakit geçirerek doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

12.Mengen Gezilecek Yerler Göl Yaylası

Mengen ilçesine bağlı Nazırlar Köyünde konumlanan yayla Nazırlar Köyü Göl Mahallesinin sakinleri tarafından kullanılmaktadır. Küçük ve şirin bir yayla olan Göl Yaylası temiz havası ile dikkat çekmektedir.

13.Aktepe Yaylası

Aktepe Yaylası, Pazarköy’ün güneyinde yer almakta ve Düzağaç Köyü tarafından hayvanları otlatmak amacı ile kullanılmaktadır.

14.Civcivler Yaylası

100 dekara alana sahip olan yayla Kayışlar Köyü’nün Civcivler Mahallesi ile Mamatlar ve Terziler Köyleri tarafından kullanılmaktadır.

15.Çukur Yayla

Çukur Yayla Mengen ilçesine bağlı Düzağaç Köyü sınırlarında yer almaktadır.

16.Mengen Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Elemen Yaylası

Elemen Yaylası, Mengen ilçesine bağlı Elemen Köyü ile Köprübaşı Köyü arasında konumlanmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*