GEREDE GEZİLECEK YERLER

Gerede Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünde yer alan Bolu iline bağlı Gerede ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Gerede ilçesiyle ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Gerede’nin ilk kuruluşu İlk Çağda Bitanyalılar’a kadar uzanmaktadır. Daha sonrada Frigyalılar, Lidyalılar, İranlılar, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslılara ev sahipliği yapmıştır. 1395 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılan Gerede 1870 yılında Bolu Sancağında 5 kazadan biri olmuştur.

Bolu’nun en büyük ilçesi olan Gerede içerisinde barındırdığı yemyeşil dağları, ormanları, yaylaları, Tarihi Keçi Kalesi, Asar Kalesi, Çalar Saat Kulesi, Kiliseli Tüccar Hanı ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Gerede Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

1.Gerede Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Esentepe Mesireliği

Gerede ilçesinin 4 kilometre kuzeyinde 1300 metre rakımda bulunan alan yazın mesire alanı kışında kayak merkezi olarak kullanılmaktadır. Asırlık çam ağaçlarının yer aldığı mesire alanında pikniğinizi yaparak ailecek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Gerede Gezilecek Yerler Esentepe Mesireliği

2.Gerede Yaylaları

Gerede ilçesinin güneyinde 1200 ve 1500 metrelik rakımda bulunan yaylalar Haşat, Zorpan, Yünlü ve Doğu Köroğlu Dağları üzerinde bulunan Dörtdivan Yaylalarıdır.  Doğal güzellikleri ile ilgi çeken yaylalar, doğa tutkunları ve kamp severlerin uğrak yerlerindendir.

Gerede Yaylaları

3.Arkut Dağı Kayak Merkezi

Arkut Dağı Kayak Merkezi Gerede ilçesinin 4 kilometre kuzeyinde, 1800 metre rakımda yer almaktadır. Kayak Merkezinde 900 metrelik slalom, 5000 metrelik mukavemet pist, 350 metrelik bir teleski ve 50 yataklı bir kayak evi bulunmaktadır. Pist kayağa yeni başlayanlar, kayaklı koşu ve Alp disiplini kayak için oldukça idealdir.

Gerede Gezilecek Yerler Arkut Dağı Kayak Merkezi

4.Gerede Asar Kalesi

Kale Gerede ilçesinin 20 kilometre doğusunda konumlanmaktadır. Örencik, Çağış ve Akçaşehir köylerinin yakınında yer alan kale kayalık olan hakim bir tepe üzerindedir. Kalenin çevresinde bol miktarda Bizans seramiğine rastlanması kalenin Bizans Döneminde yapıldığını işaret etmektedir.

5.Gerede Keçi Kalesi

Bithynialılar döneminden günümüze ulaşan kale Gerede ilçesinin 5 kilometre kuzeyinde hakim bir tepe üzerinde konumlanmaktadır. Bir savunma kalesi olan Keçi Kalesi1993 yılında restore edilmiştir. Keçi Kalesi hem tarihi dokusu hem de hikayesi ile ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Gerede Keçi Kalesi

6.Gerede Gezilecek Yerler Çalar Saat Kulesi

Gerede ilçesinde Cumhuriyet Meydanında konumlanan çalar saat kulesi 1882 yılında inşa edilmiştir. 12 metre yüksekliğinde olan saat kulesinin yapımında çam ahşabı kullanılmıştır.

Gerede Gezilecek Yerler Çalar Saat Kulesi

7.Tarihi Kiliseli Tüccar Hanı

Gerede ilçe merkezine bağlı Kitirler Mahallesinde yer alan yapı Bizanslılardan kalma tarihi bir handır. İki kattan meydana gelen hanın bazı bölümleri ahşaptan yapılmıştır. Yapının alt katında hayvan barınağı ve dinlenme odaları yer alırken, iki ahşap merdivenle çıkılan üst katında da yatak odaları bulunmaktadır.

Hana girişler ise güneyinde yer alan oldukça büyük bir kapıdan sağlanmaktadır. Hanın ortasında da üstü açık büyük bir avlu bulunmaktadır.

Gerede Gezilecek Yerler Tarihi Kiliseli Tüccar Hanı

8.Yıldırım Bayezid Hamam (Orta Hamam)

Orta Hamam olarak da bilinen yapı Miladı 1338 yılında Çelebi Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Ömer İbni olan hamamın yapımında moloz taş kullanılmıştır. Hamam çifte hamam olup kadınlar erkekler bölümünden oluşmaktadır. Yakın zamanda onarımdan geçen hamam tarihi dokusu ile görmeniz gereken yerler arasındadır.

9.Yıldırım Bayezid Camii

Gerede ilçesine bağlı Büyükcami Mahallesinde konumlanan cami Yıldırım Bayezid tarafından 1382 yılında yaptırılmıştır. Medrese, kütüphane ve camiden oluşan yapının günümüze kütüphane ve medresesi ulaşamamıştır. Camisi de 1891 yılında yanmış ve 1899 yılında tek kubbeli olarak yeniden inşa edilmiştir.

Yıldırım Bayezid Camii

10.Gerede Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Yukarı Tekke Camii

Gerede ilçesinde yer alan cami 1844 yılında Abdullah Efendi tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı olan caminin doğu köşesinde kesme taştan yapılmış bir tane türbe yer almaktadır.

Yukarı Tekke Camii

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*