Ağrı Nerede? Ağrı’ya Nasıl Gidilir?

Ağrı Nerede

Ağrı Nerede? Ağrı Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesinin batısında yer almaktadır. Ağrı ilinin nüfusu yaklaşık olarak 536 bindir. Ağrı ilinde toplamda 8 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Ağrı Merkez, Diyadin, Doğubeyazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak ilçeleridir. Ağrı iline komşu iller; Kuzeydoğuda Iğdır ili, güneyde Van ve Bitlis ili, güneybatıda Muş ili ve batıda Erzurum ilidir. Ağrı’nın yüzölçümü yaklaşık olarak 11.376 kilometrekaredir. Ağrı İli harita konumu olarak 38° 55′ ve 39° 59′ Kuzey ve 42° 17′ ve 44° 29′ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Ağrı’nın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1640 metredir.

Ağrı Nerede? Ağrı Haritası

ağrı nerede

Ağrı’ya Nasıl Gidilir?

Ağrı’da ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Ağrı merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Ağrı merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Ağrı Nerede, Ağrı Yol Tarifi, Ağrı’ya rota oluşturmak için tıklayınız…

Ağrı Nerede? Karayolu ile Ağrı’ya Ulaşım

Karayolu ile Diyadin ilçesinden D-100 Otoyolu üzerinden yaklaşık 59 dakikada Ağrı iline ulaşılabilmektedir. Patnos’tan ise Ağrı-Bitlis Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saatte ulaşım sağlanmaktadır. Hamur İlçesinden D-965 Otoyolu üzerinden yaklaşık 6 dakikada Ağrı’ya ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Tutak ilçesinden Ağrı Bitlis Yolunu kullanarak yaklaşık  30 dakikada Ağrı’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Ağrı’ya Ulaşım

Ağrı ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ağrı’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Ağrı kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Ağrı Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Ağrı Merkez’den Ağrı İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Tutak ilçesinin Ağrı’ya sınırı bulunmaktadır. Tutak ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Ağrı’ya ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Patnos ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Ağrı’ya ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Ağrı’ya kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Hamur ilçe merkezinden Ağrı’ya hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Ağrı İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Ağrı Bitlis Yolu üzerinden yaklaşık olarak 10 dakikada Ağrı Ahmed-i Hani Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-965 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 5 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-975 Otoyolunu kullanarak 3 saat 3 dakikada Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak E-80 Otoyolu üzerinden 3 saat 20 dakikada Van Ferit Melen Havalimanı’na ulaşılabilirsiniz.

Ağrı Nereye Bağlı? Ağrı Hangi Bölgemizdedir?

Ağrı İli Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Ağrı farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Ağrı İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Ağrı’ya tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. Urartular, Abbasiler ve Pers uygarlıkları bunlardan bazılarıdır. Ağrı ilinde görülmesi gereken pek çok tarihi mekan ve gezilecek yer bulunmaktadır. Ağrı Dağı, Meteor Çukuru, Nuh’un Gemisi, Doğu Beyazıt Eski Camii ve Hamur Kümbeti bunlardan bazılarıdır.

ağrı nereye bağlı

Ağrı Nerede? Ağrı Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusundan Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Ağrı kenti, kuzeydoğuda Iğdır ili, güneyde Van ve Bitlis ili, güneybatıda Muş ili ve batıda Erzurum iliyle komşudur. Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Ağrı İstanbul arası 1447 kilometre, Ağrı Ankara arası 1073 kilometre, Ağrı Van arası 292 kilometre ve Ağrı Erzurum arası 183 kilometredir.

Gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*