Bahçelievler Gezilecek Yerler – En İyi 9 Yer

Bahçelievler Gezilecek Yerler, yazımızda Bahçelievler ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Bahçelievler ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Avrupa yakasında yer alan Bahçelievler, 1992 yılında Bakırköy ilçesinden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir. Spor tesisleri, park ve bahçeleri, alışveriş merkezleri, tarihten izler taşıyan yapıları ve cafe- restoran alanlarına sahip yaşam merkezidir.

Bahçelievler gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

Bahçelievler Kahvaltı Mekanları için tıklayınız.

1.Bahçelievler Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Çatalmeşe Piknik Alanı

Bahçelievler Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan Çatalmeşe Piknik Alanı toplam 100 bin metrekare alan üzerine kurulu olup meşe ve kayın ve gürgen ağaçlarının yer aldığı bol oksijene sahip geniş mesire alanıdır. İçerisinde piknik için ayrılmış masalar ve kamelyalar, çocuk oyun alanları, koşu ve yürüyüş parkurları, spor alanları, kır lokantası ve kır kahvesi bulunmaktadır.

Çatalmeşe Piknik Alanı Sarıyer ilçesinde bulunmakta olup Bahçelievler Belediyesi tarafından işletilmektedir.

İsterseniz kendiniz getirdiğiniz malzemelerle pikniğinizi veya ızgaranızı yapabilir ya da içerisinde yer alan kır lokantasında farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Sonrasında trekking yolunda yürüyüşünüzü yaparak oksijen depolayabilirsiniz. Haftanın yorgunluğunu atarak dinlenirken çocuklar kendileri için ayrılan oyun alanında doyasıya eğlenebilirler. Günü sonlandırırken dilerseniz içerisinde yer alan kır kahvesinde çay eşliğinde sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Bahçelievler Gezilecek Yerler Çatalmeşe Piknik Alanı

Çatalmeşe Piknik Alanı yol tarifi için tıklayınız.

2.Bahçelievler Piknik Alanı

Bahçelievler Piknik alanı ailecek keyifle piknik yapabileceğiniz aynı zamanda hem dinlenip hem de eğlenebileceğiniz geniş bir mesire alanıdır. İçerisinde yer alan masalarda pikniğinizi yaparak güne başlayabilir ya da barbekü alanlarında ızgaranızı yapabilirsiniz. Sonrasında koşu ve yürüyüş parkurunda sporunuzu yapabilir veya bisiklet yolunda bisikletinizi sürebilirsiniz. Sizler sevdiklerinizle hoş sohbet ederken çocuklar kendileri için ayrılmış oyun alanında doyasıya eğlenebilir.

Bahçelievler Gezilecek Yerler Bahçelievler Piknik Alanı

Bahçelievler Piknik Alanı yol tarifi için tıklayınız.

3.Yeni Bosna Şehir Korusu

Yeni Bosna korusu ailecek keyifle piknik ve yürüyüş yapabileceğiniz geniş bir mesire alanıdır. İsterseniz kendiniz getirdiğiniz malzemelerle pikniğinizi veya ızgaranızı yapabilir isterseniz trekking yolunda oksijen depolayarak koşunuzu ve yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Haftanın yorgunluğunu atarak dinlenirken çocuklar kendileri için ayrılan oyun alanında doyasıya eğlenebilirler.

Bahçelievler Gezilecek Yerler Yeni Bosna Şehir Korusu

Yeni Bosna Şehir Korusu yol tarifi için tıklayınız.

4.Milli Egemenlik Parkı

Yeşil alana sahip parkın içerisinde çocuk oyun alanları dinlenmek için banklar ve bir tane çay bahçesi bulunmaktadır. Çocuklar oyun alanında eğlenirken sizler parkın sessiz ve sakinliğinin tadını çıkararak dinlenebilir ya da içerisinde yer alan çay bahçesinde sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca parkın içerisinde zaman zaman çeşitli etkinlikler ve konserlerde düzenlenmektedir.

Bahçelievler Gezilecek Yerler Miili Egemenlik Parkı

Milli Egemenlik Parkı yol tarifi için tıklayınız.

5.Bahçelievler Gezilecek Yerler Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)

İsmini 16. yy. Sultan III. Mehmet zamanında iki defa sadrazamlık alan Siyavuşpaşa’dan almıştır. 16 yy. Osmanlı mimarisinden izler taşıyan saray Milli Egemenlik Parkının içerisinde yer almaktadır. Şu anda çocuk kütüphanesi olarak kullanılan saray görünüşü ve mimarisi ile görmeniz gereken yerler arasındadır.

Bahçelievler Gezilecek Yerler Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Kasrı)

Havuzlu Köşk (Siyavuşpaşa Köşkü) yol tarifi için tıklayınız.

6.Çobançeşme Köprüsü

Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait olan köprü, 38 metre uzunluğunda ve 6 kemerli olup yontma taşlardan yapılmıştır. Eskiden suyu bol Ayamama deresi üzerinde iken şu anda suyu çekilmiş dere yatağı üzerinde yer almaktadır.

Bahçelievler Gezilecek Yerler Çobançeşme Köprüsü

Çobançeşme Köprüsü yol tarifi için tıklayınız.

7.Viran Saray (Viran Bosna)

Yeni Bosna Merkez Mahallesinde yer alan saray, Osmanlı dönemine ait olup, ismini bugün ki Yugoslavya’daki Bosna kentinden almıştır. Maalesef ki günümüze kadar sağlam ulaşamayan sarayın şu anda kalıntıları bulunmaktadır. Önceki ismi Saray Bosna iken, saldırı sonucu viran olunca Viran Bosna adını almıştır.

8.Soğanlı Çeşmesi

Bahçelievlerin Soğanlı mahallesinde yer alan çeşme Bizans döneminde İmparator Neon tarafından askerlerin su ihtiyaçlarını karşılamak için yapılmıştır. Günümüze kadar sağlam ulaşan çeşmenin üzerinde Osmanlıca yazılar bulunmaktadır.

Soğanlı Çeşmesi

9. Bahçelievler Gezilecek Yerler Son Rotamız; Metroport AVM

2008 yılından bu zamana hizmet veren yerli ve yabancı birçok markanın yer aldığı alışveriş merkezinde birçok markanın yer aldığı mağaza, çocuk eğlence merkezi, bowling salonu ve sinema salonu yer almaktadır.

Metroport Alışveriş Merkezinde isterseniz alışverişinizi yapabilir isterseniz de cafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. İsterseniz de eğlence merkezinde ailecek keyifle vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca bünyesinde düzenlediği etkinliklere katılarak eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Bölgenin diğer Alışveriş Merkezleri Starcity Outlet,  Ömür Plaza Alışveriş Merkezidir.

Metroport AVM

Metroport AVM yol tarifi için tıklayınız.

Metroport AVM internet sitesi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*