Bakırköy Gezilecek Yerler – En Muhteşem 20 Yer

Bakırköy Gezilecek Yerler yazımızda, Bakırköy ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Bakırköy İlçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Bakırköy ilçesi Avrupa yakasında yer almakta olup, İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden birisidir. Bir zamanlar Hebdomon ismiyle anılırken 1925 yılında Bakırköy olarak değişmiştir.  Bakırköy İstanbul’un tarihinde önemli yere sahip olup, o döneme ait sarayları, köşkleri ve kiliseleri olan tarihi dokuya sahiptir.

Ayrıca, Bakırköy parkları, bahçeleri, oldukça fazla alışveriş ve yaşam merkezleri, yeşil alanı, sahili sosyal tesisleri olan yaşam alanına sahiptir.

Bakırköy gezilecek yerler aşağıda ye almaktadır.

1.Bakırköy Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Botanik Park

Bakırköy Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan Botanik Park 2013 yılından bu yana hizmet vermektedir. Toplam 96 bin metrekare alan üzerine kurulu olan parkta, Türkiye’nin en yüksek oyun kuleleri bulunmaktadır.

İçerisinde doğal gölet, süs havuzları, çocuk oyun alanları, piknik alanları, heykeller, tematik bahçeler ve sosyal tesis bulunmaktadır.

Botanik parkta her yaştan bireyin bitkiler hakkında bilgi edinebilmesi için 11 adet tematik bahçe bulunmaktadır. Bu bahçelerin içerisinde de yaklaşık 263 bin bitki bulunmakta olup bunlardan bazıları 40- 50 yıllık ağaçlardır.  Sayısız çeşit bitki ve ağaçların yer aldığı tematik bahçelerde gezerek bitkiler hakkında bilgi sahibi olmanıza olanak sağlamaktadır.

Pikniğinizi yaparak güne başlayabilir, çocuklar kendileri için ayrılmış oyun alanlarında doyasıya eğlenebilir. Ya da içerisinde yer alan sosyal tesiste sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirirken haftanın yorgunluğunu atarak dinlenebilirsiniz.

Bakırköy Gezilecek Yerler Botanik Park

Botanik Park yol tarifi için tıklayınız.

2.Florya Sosyal Tesisleri

Yeşil ve mavinin buluştuğu Sosyal Tesis, denizin hemen yanı başında olup 121 dönümlük alan üzerine kuruludur. Yeşilköy sahilinde yer alan tesisin içerisinde restoran ve cafe, geniş yürüyüş ve bisiklet yolları, spor alanları ve çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

İsterseniz deniz manzaralı restoran bölümünde farklı lezzetleri tadabilir, isterseniz Şahin tepesinde kahvenizi veya çayınızı içerek gün batımını izleyebilir, Bahar veya sahil cafede sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz. Restoran veya cafe bölümünden sonra yürüyüşünüzü yaparken çocuklar oyun alanlarında eğlenebilir. Ailecek huzurlu ve sakin bir gün geçirebileceğiniz sosyal tesis gezi rotanıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır.

Bakırköy Gezilecek Yerler Florya Sosyal Tesisleri

Florya Sosyal Tesisleri yol tarifi için tıklayınız.

3.Yeşilköy Sahil Parkı

Geniş bir alan üzerinde bulunan Yeşilköy Sahil Parkta çocuk oyun alanları, tenis kortu, basketbol sahası, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunmaktadır.

İster ailecek isterseniz de arkadaşlarınızla keyifle vakit geçirebileceğiniz Yeşilköy Parkında denizin kokusunu içinize çekerek yürüyüş yapabilir veya bisikletinizi sürebilirsiniz. İsterseniz çevresindeki cafe ve restoran bölümünde vakit geçirerek hoş sohbet edebilirsiniz.

Bakırköy Gezilecek Yerler Yeşilköy Sahil Parkı

Yeşilköy Sahil Parkı yol tarifi için tıklayınız.

4.Florya Atatürk Ormanı

1937 yılında Mustafa Kemal Paşa tarafından buranın ağaçlandırılması emredilmiştir. O zamandan bu zamana uzanan yeşil alanı ile hafta sonu sakin bir gün geçirerek hem dinlenebilir hem de ailecek keyifle vakit geçirebilirsiniz. İçerisinde piknik için ayrılan masalar, çocuk oyun alanları ve bisiklet ve yürüyüş yolları bulunmaktadır.

Ormanın içerisinde mangal ve semaver yakmak yasak olup doğa ile iç içe oksijen depolayarak pikniğinizi yapabilir veya yürüyüşünüzü yaparak sporunuzu tamamlayabilirsiniz.  Sizler sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirirken çocuklar kendileri için ayrılan oyun alanında eğlenebilirler.

Florya Atatürk Ormanı

Florya Atatürk Ormanı yol tarifi için tıklayınız.

5.Baruthane Millet Bahçesi

Osmanlı zamanında dönemin en büyük ve en modern baruthanesi hizmet veren alan üzerine kurulan Millet Bahçesi 60 dönümlük yeşil alanı kapsamaktadır. Baruthane Millet Bahçesi Mayıs 2018 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılmıştır.

Parkın içerisinde çocuk oyun alanları, açık spor alanları, koşu, yürüyüş ve bisiklet parkuru, kaykay pisti, yapay gölet, iskele, restore edilerek ziyarete açılan baruthane binaları ve baruthane kulesi yer almaktadır.

Ayrıca Baruthane parkından sahile uzanan 3 kilometrelik iskele sayesinde isteyenler denize girerek serinleyebilecek.

Bakırköy Gezilecek Yerler Baruthane Millet Bahçesi

Baruthane Millet Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

6.İstanbul Akvaryum

Dünya’nın en büyük tematik akvarumuna sahip olan İstanbul Akvaryum, Bakırköy’ün Florya semtinde Aqua Florya Alışveriş ve Yaşam Merkezinin içerisinde yer almaktadır.

İçerisinde 17 tema ve 1 adet yağmur ormanı bulunmaktadır. 17 tema içerisinde Dünya denizlerinde yaşayan birçok balık ve deniz canlısı bulunmaktadır.

1 adet yağmur ormanın içerisinde kendinizi Amazon Ormanlarında gibi hissedeceğiniz sıcaklığa ve nem oranına ve farklı canlı türlerine sahiptir. İçerisinde farklı canlı türleri, renkli ve zehirli kurbağalar, cüce timsahlar ve farklı bitki türlerinin yer almaktadır.

Ayrıca Köpekbalığından, Vatoza 5000 canlının yaşadığı 4 bin metreküp su kapasiteli tankta yarım saatlik dalış dersinden sonra dalış yapabilir ve dalış sertifikası alabilirsiniz.

İstanbul Akvaryum

İstanbul Akvaryum yol tarifi için tıklayınız.

İstanbul Akvaryum internet sitesi için tıklayınız.

7.Atatürk Deniz Köşkü

Bakırköy’ün Florya semtinde yer alan müze 1935 yılından bu zamana kadar hizmet vermektedir. Atatürk’ün Florya semtine ilgisinden dolayı İstanbul Belediyesi tarafından Seyfi Arkan’a yaptırılmıştır. Köşk deniz tabanına çakılan sütunlarla yapılmış ve köprü ile karaya bağlanmıştır.

Köşk 1936 yılı Haziran ve Temmuz aylarında uzun bir süre Mustafa Kemal Atatürk tarafından kullanılmış, siyasi ve bilimsel toplantıları buradan yapmış ve önemli isimleri konuk olarak ağırlamıştır.

Atatürk’ün son olarak 28 Mayıs 1938 günü müzeyi kullanmış olup, ölümünden sonra İsmet İnönü, Celal Bayar, Kenan Evren dönemlerinde kullanılmıştır.

Çeşitli restoranlardan geçerek 1988 yılı müze olarak açılan Atatürk Deniz Köşkünü hafta içi 09.00 17.00 arası ziyaret edebilirsiniz.

Bakırköy Gezilecek Yerler Atatürk Deniz Köşkü

Atatürk Deniz Köşkü yol tarifi için tıklayınız.

8.Özgürlük Meydanı (Cumhuriyet Meydanı)

Haftanın her günü ve her saati kalabalık olan meydan Bakırköy’ün merkezi olarak kabul edilmektedir. Çevre ilçelerden gelenlerinde buluşma noktası olan Özgürlük meydanı trafiğe kapalı olup oldukça geniş alana sahiptir. Çevresinde arkadaşlarınızla hoş sohbet vakit geçirebileceğiniz restoran ve cafeler, alışveriş yapmak için mağazalar bulunmaktadır. Meydanda dinlenebileceğiniz oturma bankları ve süs havuzları yer almakta olup yılın bazı günleri çeşitli gösterilere ve konserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Özgürlük Meydanı (Cumhuriyet Meydanı)

Özgürlük Meydanı yol tarifi için tıklayınız.

9.Bakırköy Gezilecek Yerler Yeşilköy Feneri

Bakırköy’ün Yeşilköy semtinde yer alan fenerin eski ismi Ayastefanos Feneri olup Yeşilköy Burnu üzerindedir. İstanbul’un ilk fenerlerinden olan Yeşilköy feneri Abdülmecit’in isteği üzerine İstanbul’un deniz trafiğindeki güvenliğini sağlamak amacıyla Fransız mühendisler tarafından 1856 yılında yapılmıştır. 16. yy. dan bu zamana kadar çeşitli onarımlardan geçen ve 3 kere restore edilen fener günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

23 metre uzunluğundaki fenerin tarihi mimarisini görebilir hem de yer alan fener lokantasında deniz manzarası eşliğinde ve tarihi fenerin altında farklı lezzetleri tadarak hafta sonu sessiz ve huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Yeşilköy Feneri

Yeşilköy Feneri yol tarifi için tıklayınız.

10.Veli Efendi Hipodrom

Toplam 560 dönüm alan üzerine kurulan hipodrom 2020 metre uzunluğunda olup 36 metre genişliğinde yarış severlerin uğrak yeri olan yarış pisti konumundadır. Yarış severler dilerlerse tribünlerden yarış coşkusunu izleyebilir isterlerse de veli efendi hipodromunda yer alan yeşil piknik alanında piknik yapabilir veya kafeteryasında dinlenebilir. Sizler dinlenirken çocuklarda kendileri için ayrılmış oyun alanında eğlenebilirler.

Veli Efendi Hipodrom

Veli Efendi Hipodrom yol tarifi için tıklayınız.

11.Bakırköy Gezilecek Yerler Fildamı Sarnıcı

5. ve 6 yüzyılları arasında yapıldığı tahmin edilen sarnıcın isminin nereden geldiği tam olarak bilinemese de, Bizans’ın son dönemlerine ait saray ve orduya ait filler yetiştirildiği ağır bastığı için ismini buradan almıştır.

Sarnıç duvarının kalınlığı 7 metre yüksekliği 11 metre olup uzun bir süre bostan olarak kullanılmıştır. 1996 yılında kamulaştırılarak çeşitli konserlere ve etkinliklere ev sahipliği yapmıştır. 2003 yılından sonra sarnıcın duvarlarına zarar verdiği için konserler iptal edilmiştir. Günümüzde ramazan şenliklerinin yapıldığı sarnıcın tarihi dokusunu ve yapısını görmek için ziyaret edebilir, Ramazan ayında gittiğinde etkinliklere katılarak güzel vakit geçirebilirsiniz.

Fildamı Sarnıcı

Fildamı Sarnıcı yol tarifi için tıklayınız.

12.Bakırköy Çarşı Cami

Cami 1601-1602 yılları arasında bir hayırsever tarafından ahşap olarak yaptırılmıştır. Zamanla harap olan cami 1875 yılında Sultan Abdülaziz tarafından kagir olarak yeniden yaptırılmıştır. 1980 yılına kadar aynı şekliyle kullanılan cami 1980 yılından sonra genişletilerek günümüze kadar ulaşmıştır.

Bakırköy Çarşı Cami

Bakırköy Çarşı Cami yol tarifi için tıklayınız.

13.İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

Toplam 65 bin metrekare alan üzerine kurulu olan müze 1985 yılında açılmıştır. Modern müzecilik adı altında Türk Hava Kuvvetlerine ait helikopterler, uçaklar yer almaktadır. Yakından içini ve dışını görebileceğiniz aynı zamanda bilgi sahibi olabileceğiniz müze özellikle uçağa ilgi duyanların ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Müzenin içerisinde yer alan Anı Salonunda ise Hava Kuvvetlerindeki önemli isimlerin eşyaları ve silahları sergilenmektedir.

Müze hafta içi ve hafta sonu 09.00 ve 17.00 arası açık olup girişi ücretlidir.

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi

İstanbul Hava Kuvvetleri Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

14.Bakırköy Gezilecek Yerler Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

2008 yılından bu zamana hizmet veren müze de kültürel miras korunarak toplanmış, belgelenmiş ve sergilenmiştir. Müzenin içerisinde hastanede görev yapmış kişilerin tıbbi ve kişisel malzemeleri, tıp alanında önemli katkı sağlayan hekimlere ait belgeler, hastane bünyesinde kullanılan tıbbi cihazlar, 1940, 50 ve 60 yıllara ait hasta dosyaları sergilenmektedir.

Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi

Ruh ve Sinir Hastalıkları Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

15.Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Türkiye’nin ilk ve tek fotoğraf makine müzesi olup, Hilmi Nakipoğlu tarafından toplanan fotoğraflar ve makineler sergilenmektedir. İçerisinde en eskisi 1896 yapımı olan çeşitli marka ve ölçülerde 1000’e yakın fotoğraf makineleri, çeşitli film, aksesuarlar ve fotoğraflar sergilenmektedir.

Koleksiyon kültürünün oluşturulduğu müzeyi fotoğraf severlerin mutlaka ziyaret etmesi gerekmektedir. Müze hafta içi 09.00 ve 17.00 arası açıktır.

Bakırköy Gezilecek Yerler Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

17. 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi

29 Ekim 2017 yılında açılan müzede Cumhuriyetin 10. Yıl kutlamalarına ait fotoğraflar, gazeteler, dergiler, pullar, madalyalar, panolar, şapkalar, objeler, törende kullanılmış halılar, eşyalar ve kitaplar yer almaktadır.

İçerisinde yer alan fotoğraflar ve eşyalarla Cumhuriyet coşkusunu yakalayabileceğiniz müze pazartesi günleri hariç 10.00 ve 18.00 saatleri arası açık olup girişi ücretsizdir.

Bakırköy Gezilecek Yerler 10. Yıl Cumhuriyet Müzesi

10. Yıl Cumhuriyet Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

18.Dzınunt Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesi

Dönemin Ermeni işçilerinin ricası üzerine 1844 yılında Barut ustası Hovhannes Bay Dadyan tarafından yapılmıştır. 1999 yılına kadar çeşitli onarımlardan geçmiş ve ibadete açılmıştır. Kilisenin avlusunda Osmanlı Devleti’ne hizmette bulunmuş kişiler gömülmüştür. Kilisenin tarihi atmosferine eşlik etmek isteyenlerin ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır.

Dzınunt Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesi

Dzınunt Surp Asdvadzadzni Ermeni Kilisesi yol tarifi için tıklayınız.

19.Bakırköy Gezilecek Yerler Zuhuratbaba Türbesi

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethi sırasında Bizanslıların su kuyularını zehirlemesi üzerine savaş sırasında yoğun şekilde susuzluk çekilmiştir. Su sıkıntıları artarken sırtında su kırbası ve elinde tasları ile bir kişi belirir. O dönemde askerler aniden beliren anlamına gelen kişiye ‘Zuhurat Baba’ derler. Savaş sırasında şehit olan kişinin su kırbasındaki suyun sürekli aktığını gören askerler zatın Allah dostu olduğunu anlarlar ve olduğu yere gömerler. Özellikle Cuma günleri ve Ramazan ayında yoğun olan türbeyi ziyaret edebilirsiniz.

Bakırköy Gezilecek Yerler Zuhuratbaba Türbesi

Zuhuratbaba Türbesi yol tarifi için tıklayınız.

20.Bakırköy Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Bakırköy Alışveriş Merkezleri

*Capacity AVM *Marmara Forum AVM *Carousel AVM *Ataköy Plus AVM *Galleria AVM *Flyinn AVM *Atrium AVM *Aqua Florya *Airport Outlet Center ilçenin alışveriş ve yaşam merkezleridir.

Bakırköy Alışveriş Merkezleri Capacity AVM

Capacity AVM yol tarifi için tıklayınız.

Marmara Forum AVM yol tarifi için tıklayınız.

Aqua Florya yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*