Güngören Gezilecek Yerler

Güngören Gezilecek Yerler yazımızda, Güngören ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Güngören İlçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Güngören ilçesi Avrupa yakasında yer almakta olup, İstanbul’un en küçük ilçelerinden birisidir. Metropol ilçe konumuna sahip Güngören parkları, alışveriş merkezleri, tarihi yapıları ve kültür merkezleri olan yaşam alanına sahiptir.

Güngören kahvaltı mekanları için tıklayınız.

1.Güngören Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Aziz Paşa Mesire Alanı

Güngören Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan Aziz Paşa Mesire alanı toplam 800.000 metrekare büyüklüğündedir. Mesire alanında pikniğinizi yaparak güne başlayabilir dilerseniz yürüyüş ve koşu parkurlarında sporunuzu yapabilirsiniz. İçerisinde bulunan çocuk oyun alanlarında çocuklar eğlenirken sizler de bütün haftanın yorgunluğunu atarak dinlenebilirsiniz. Doğa harikası ve oksijen deposu olan mesire alanında şehir gürültüsünden uzak hem dinlenip hem eğlenip hem de ailecek keyifle vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca mesire alanının içerisinde bulunan Sosyal Tesisin cafe ve restoran bölümlerinde farklı lezzetleri tadarak da dinlenebilirsiniz.

Güngören gezilecek yerler Aziz Paşa Mesire Alanı

Aziz Paşa Mesire Alanı yol tarifi için tıklayınız.

2.Kale Outlet Center

2007 yılından bu zamana kadar hizmet veren alışveriş merkezi birçok yerli ve yabancı markaların outlet konseptiyle ve 127 mağazasıyla alışveriş severlerin uğrak mekanlarındandır. Ayrıca 3 bin 500 metrekare alana sahip çocuk oyun alanlarıyla sizler alışverişinizi yaparken çocuklar doyasıya eğlenmektedir. Hem eğleneceğiniz hem alışveriş yapabileceğiniz hem de farklı lezzetleri tadabileceğiniz yaşam merkezi her yaşa hitap etmekte olup bünyesinde düzenlediği etkinliklere de katılabilirsiniz.

Güngören gezilecek yerler Kale Outlet Center

Kale Outlet Center yol tarifi için tıklayınız.

Kale Outlet internet sitesi için tıklayınız.

3.Güngören Park AVM

2016 yılından bu zamana kadar hizmet vermekte olup butik bir alışveriş merkezidir. İster alışverişinizi yapabilir, ister farklı lezzetleri tadabilir, isterseniz de eğleneceğiniz alanları ve sinemasıyla günü geçirebilirsiniz.

Güngören gezilecek yerler Güngören Park AVM

Güngören Park AVM yol tarifi için tıklayınız.

4.Güngören Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Genç Osman Camii

Genç Osman Camii ilçenin nadir tarihi eserlerindendir. Ava meraklı olan Sultan Genç Osman Köyiçine bir cami ve yukarısına av köşkü yaptırmıştır. Caminin kıble duvarının arkasına iki çeşme yaptırmıştır. Bu çeşmelerden sular yazın soğuk kışın sıcak akmalarıyla ünlenmiştir. 1990’lı yıllara kadar akan su kaynaklarının üstüne okul yaptırılarak kaynaklar yok edilmiştir. Kaynaklar yok olsa da çeşmelerden birisi günümüze kadar ulaşmıştır.

Genç Osman 1622 yılında Yeniçeriler tarafından idam edilince av köşküne Yeniçeriler yerleşmiştir. Genç Osman’ın yerine geçen IV.Murat av köşkünü top ateşine tutturarak yeniçerilerle birlikte yok etmiştir. Camii de zamanla harap hale gelmişken yaklaşık 200 yıl sonra Ahıskalı Aşır Hoca tarafından tamir ettirilerek ibadete açılır.

Günümüze kadar çeşitli restoranlardan geçen camiye sonradan eklenen bölümler yıkılmış, çatısı, tavanı, giriş kapısı, minberi, ahşap kapı ve penceresi yenilenmiştir.

Güngören gezilecek yerler Genç Osman Camii

Genç Osman Camii yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*