Kırıkkale Nerede? Kırıkkale’ye Nasıl Gidilir?

Kırıkkale Nerede

Kırıkkale Nerede? Kırıkkale Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan İç Anadolu Bölgesinin kuzeyinde yer almaktadır. Kırıkkale ilinin nüfusu yaklaşık olarak 286 bindir. Kırıkkale ilinde toplamda 9 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Kırıkkale Merkez, Delice, Keskin, Sulakyurt, Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Karakeçili ve Yahşihan ilçeleridir. Kırıkkale iline komşu iller; Kuzeyde Çankırı, kuzeydoğuda Çorum, doğuda Yozgat, güney-güneydoğuda Kırşehir ve batıda da Ankara illeridir. Kırıkkale’nin yüzölçümü yaklaşık olarak 4791 kilometrekaredir. Kırıkkale İli harita konumu olarak 39° 25′ ve 40° 20′ Kuzey ve 33° 11′ ve 34° 12′ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Kırıkkale’nin ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 900 metredir.

Kırıkkale Nerede? Kırıkkale Haritası

kırıkkale nerede

Kırıkkale’ye Nasıl Gidilir?

Kırıkkale’de ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Kırıkkale merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Kırıkkale merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Kırıkkale Nerede, Kırıkkale Yol Tarifi, Kırıkkale’ye rota oluşturmak için tıklayınız…

Kırıkkale Nerede? Karayolu ile Kırıkkale’ye Ulaşım

Karayolu ile Merkez ilçesinden D-200 Otoyolu üzerinden yaklaşık 28 dakikada Kırıkkale iline ulaşılabilmektedir. Farklı olarak E-88 Yolunu kullanarak yaklaşık 25 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Delice İlçesinden Kırıkkale Çorum Yolu üzerinden yaklaşık 28 dakikada Kırıkkale’ye ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Çelebi ilçesinden Kırıkkale-Kırşehir Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 5 dakikada Kırıkkale’ye ulaşım sağlanmaktadır. Karakeçili ilçesinden ise Kırıkkale-Kırşehir yolunu kullanarak 1 saat 15 dakikada ulaşılabilir. Sulakyurt ilçesinden ise E-88 yolunu kullanarak 53 dakikada ulaşılabilir.

Toplu Taşıma ile Kırıkkale’ye Ulaşım

Kırıkkale ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Kırıkkale’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Kırıkkale kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Kırıkkale Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Kırıkkale Merkez’den Kırıkkale İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Sulakyurt ilçesinin Kırıkkale’ye sınırı bulunmaktadır. Sulakyurt ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Kırıkkale’ye ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Delice ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Kırıkkale’ye ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Kırıkkale’ye kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Yahşihan ilçe merkezinden Kırıkkale’ye hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Kırıkkale İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile D-200 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 36 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-140 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 30 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-753 Otoyolunu kullanarak 3 saat 5 dakikada Konya Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak D-715 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 3 saat 55 dakikada erişim sağlayabilirsiniz.

Kırıkkale Nereye Bağlı? Kırıkkale Hangi Bölgemizdedir?

Kırıkkale İli İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Kırıkkale farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Kırıkkale İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Kırıkkale’ye tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. Kırıkkale bitki örtüsü olarak karasal özellik göstermektedir. Yağışların az olmasından kaynaklı bitki örtüsü bozkır olmuştur. Yüksek kesimlerde ise ardıçlara rastlanmaktadır. Kırıkkale’nin ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır. Kırsal kesimlerde en temek gelir kaynağı hayvancılıktır. Kırıkkale’da farklı gezilecek yerler bulunmaktadır. Sulu Mağara, Hasandede Camii ve Silah Sanayi Müzesi bazılarıdır.

kırıkkale nereye bağlı

Kırıkkale Nerede? Kırıkkale Hangi Bölgemizdedir?

Kırıkkale Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan İç Anadolu Bölgesinin kuzeyinde yer almaktadır. Kırıkkale iline komşu iller; Kuzeyde Çankırı, kuzeydoğuda Çorum, doğuda Yozgat, güney-güneydoğuda Kırşehir ve batıda da Ankara illeridir.  Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Kırıkkale İstanbul arası 525 kilometre, Kırıkkale Ankara arası 72 kilometre, Kırıkkale Konya arası 250 kilometre ve Kırıkkale Eskişehir arası 321 kilometredir.

Gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*