Riva Gezilecek Yerler

Riva Gezilecek Yerler yazımızda İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan Beykoz ilçesine bağlı Riva da Gezilecek Yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Riva ile ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Beykoz ilçesine bağlı bir mahaller olan Riva ismini daha önceleri burada yaşam süren Rumlardan almıştır. Bataklık, sulak alan anlamına gelen Riva, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü yerde kurulmuştur.

Bir tatil beldesi olarak kullanılan Riva birçok plaja da ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilen Riva gerek yeşil doğası, gerekse de masmavi denizi ile sizleri kendisine hayran bıraktırıyor.

Riva Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

1.Riva Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Elmasburnu Tabiat Parkı

Yeşilin ve mavinin birleştiği yer olan Elmasburnu Tabiat Parkı yaklaşık 13 hektar alana sahiptir. İçerisinde yer alan 165 adet piknik ünitesi, 9 bin metrekare yürüyüş alanları, plajı, restoranı, büfesi, 2 adet çocuk parkı, locaları ve 227 araç kapasiteli otoparkı ile İstanbulluların gözde mekânlarından birisi olmuştur. 5 yıldızlı olan bu tesis Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma olmak üzere haftanın 4 günü kadınlara hizmet vermektedir.

Riva Gezilecek Yerler Elmasburnu Tabiat Parkı

Elmasburnu Tabiat Parkı yol tarifi için tıklayınız.

2.Elmasburnu Plajı

Elmasburnu Tabiat Parkının içerisinde yer alan plaj Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma olmak üzere haftanın 4 günü kadınlara hizmet vermektedir. Ayrıca kadınlara özel günlerde tesiste çalışan personeller de kadınlardan oluşmaktadır. Sizlerde o günlerde ister kız arkadaşlarınızla isterseniz de çocuklarınızla gelerek deniz, kum ve güneşin keyfini rahat rahat çıkartabilir ve böylelikle harika bir gün geçirebilirsiniz.

Pazartesi, Cumartesi ve Pazar günleri de ortak kullanılan plaj yine ailecek tercih edebileceğiniz plajlar arasında yer almaktadır. Plaja giriş ücreti ise; Yetişkinler:60 TL, 6-9 yaş arası:40 TL, 0-6 yaş arası ise ücretsiz olarak tarifelendirilmektedir.

Riva Gezilecek Yerler Elmasburnu Plajı

Elmasburnu Plajı yol tarifi için tıklayınız.

3.Riva Halk Plajı

Riva’nın en büyük ve en çok tercih edilen plajı olan Halk plajı şezlong, şemsiye, duş, wc gibi imkânlar sunmaktadır. Girişi kişi başı 5-10 TL arasında çok cüzi miktarda olan plaj özellikle yazları oldukça kalabalık olmaktadır. Plaj Karadeniz’e kıyısı olduğundan Ege ve Akdeniz’e göre daha dalgalı olmaktadır. Sizlerde halk plajını tercih ederek deniz, kum ve güneşin keyfini sürebilirsiniz.

Riva Halk Plajı yol tarifi için tıklayınız.

4.Riva Gezilecek Yerler 2. Koy Plajı

Halk plajına göre daha küçük bir kumsala sahip olan 2. Koy Plajı oldukça temiz ve berrak bir suya sahiptir. Riva’da yer alan diğer plajlara göre daha sakin olan bu plaj şemsiye, şezlong, wc, duş gibi imkânlarda sunmaktadır.

Riva Gezilecek Yerler 2. Koy Plajı

5.Riva Deresi

Riva Çayı veya Çayağzı Deresi olarak da bilinen Riva Deresi Beykoz-Çekmeköy ilçelerinden geçer ve Beykoz’un Riva Deresi’nden Karadeniz’e dökülür.

Sizlerde Riva Deresine gelerek teknelerle turlayabilir ya da çevresinde pikniğinizi yaparak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Riva Deresi

Riva Deresi yol tarifi için tıklayınız.

6.Riva Kalesi

Riva Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu bir tepede konumlanan kalenin Cenevizliler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Kale her ne kadar günümüze çok iyi ve sağlam bir şekilde ulaşamasa da halen Riva’nın sembollerinden birisidir.

Riva Kalesi

7.Riva Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Riva Cam Sanat Merkezi

Türkiye’nin en büyük ve en donanımlı cam ve sanat merkezi olan yer Riva deresi kıyısında konumlanmaktadır. Ayrıca cam sanat merkezinde sizlerde kendi zevkinize göre birebir ders alabilir ve cam sanatının o inceliğini yakından yaşayabilirsiniz. Çocukları da düşünen cam sanat merkezinde yaz atölyeleri ve çocuk atölyelerde bulunmaktadır.

Riva Gezilecek Yerler Riva Cam Sanat Merkezi

Riva Cam Sanat Merkezi yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*