Sancaktepe Gezilecek Yerler – En Güzel 7 Yer

Sancaktepe Gezilecek Yerler yazımızda Samandıra, Sancaktepe, Yenidoğan semtlerinin birleştirilmesiyle oluşan Sancaktepe de gezilecek yerleri ve rotasını aktaracağız.

İstanbul iline bağlı Anadolu yakasına yer alan Sancaktepe ilçesi mesire alanları ve tarihi yazlık saraylarıyla mutlaka gidip görülmesi gereken yerler arasındadır. Sancaktepe de gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Sancaktepe Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Safa Tepesi

Sancaktepe Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında Yenidoğan semtine bağlı Safa Tepesi yer almaktadır. Şehir gürültüsünden uzak hem dinlenip hem eğlenmek isteyenlerin uğrak mekanlarındandır. 100 dönümlük alana sahip olan Safa Tepesinde yürüyüş parkurları, çocuk parkları, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, seyir terasından oluşmaktadır.

İçerisinde yer alan tesiste farklı lezzetleri tadabilir ardından seyir terasında İstanbul’un eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Çocuklar için oyun alanlarının olmasıda ailecek hem eğlenmenize hem de sosyal aktivelerle vakit geçirmenize olanak sağlamaktadır.

Sancaktepe gezilecek yerler Sancaktepe Safa Tepesi

Safa Tepesi yol tarifi için tıklayınız.


Safa Tepesi internet sitesi için tıklayınız.

Sultanbeyli gezilecek yerler ile alakalı yazımızı okumak için tıklayınız.

2.Rings Alışveriş Merkezi

Sancaktepe Gezilecek Yerler yazımızın ikinci sırasında Sancaktepenin ilk AVM’si olan Rings Alışveriş Merkezi yer almaktadır.

Sizler alışverişinizi yaparken, dilerseniz çocuklarınızı oyun alanlarına teslim ederek ailecek keyifli vakitler geçirebilir, dilerseniz cafe ve restoranlarında dinlenerek güne başlayabilir veya sonlandırabilirsiniz.

Sancaktepe gezilecek yerler Sancaktepe Rings Avm

Rings AVM yol tarifi için tıklayınız.

3.Damatris Yazlık Sarayı

Adını Demeter ‘Tarım Tanrıçası’ ndan alan Damatris Yazlık Sarayı yer almaktadır.

Bizans döneminden bu yana kalıntılarını taşıyan Damatris Yazlık Sarayı Samandıra semtinde yer almakta olup tarih ve arkeoloji severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındandır.

Sancaktepe gezilecek yerler Sancaktepe Damatris Yazlık Sarayı

Damatris Yazlık Sarayı yol tarifi için tıklayınız.

4.Abdurahman Gazi Türbesi

Osmanlı devletinin kuruluşunda Büyük hizmetler sunmuş kumandan ve Aydos kalesinin fatihidir Abdurahman Gazi. 1329 yılında vefat eden Abdurahman Gazi adını Eskişehirde yaşayan bir köyde yaşatmakta olup, mezarlığı da Samandıra da yer almaktadır.

Sancaktepe gezilecek yerler Sancaktepe Abdurahman Gazi Türbesi

Abdurahman Gazi Türbesi yol tarifi için tıklayınız.

5.Arap Hekim Camii

Sancaktepe’nin Samandıra semtinde yer alan caminin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekte olup 1520 yılları olarak rivayet edilmektedir. Bazı bölümlerinin orijinal haliyle günümüze ulaşmasıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Sancaktepe Arap Hekim Camii

Arap Hekim Camii yol tarifi için tıklayınız.

6.Sarıgazi Köyü Mescidi ve Camii

Caminin hangi tarihte yapıldığı tam olarak bilinmemekle birlikte 1554 yılında tekke olarak yapıldığı rivayet edilmekte olup, ilerleyen tarihlerde tekke harap olmuş ve 1580 yıllarında mescit olarak yeniden inşa edilmiştir. Daha sonraki yıllarda mescit camiye dönüştürülmüştür.1972 yılında yapılan caminin adı Sarıgazi Merkez Camii olarak değiştirilmiştir.

Sarıgazi Köyü Mescidi ve Camii

Sarıgazi Köyü Mescidi yol tarifi için tıklayınız.

7.Sancaktepe Gezilecek Yerlerde Son Rotamız; Sarı Kadızade Şeyh Mustafa Efendi Türbesi

Sarıgazi köyü camii’nin bahçesinde bulunan türbe, ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.İstanbul’un fetih yıllarında Sarıgaziye yerleşen Mustafa Dede, 1482 yılında vefat etmiş ve buradaki yere defnedilmiştir.

Ayrıca türbenin yanına Sultan Abdülmecid’in saray ustaları Şevknihal tarafından yapılan çeşmenin kitabesi ve mermer taşları 1950 yılında nakledilmiştir.

Sancaktepe Sarı Kadızade Şeyh Mustafa Efendi Türbesi

Sarı Kadızade Şeyh Mustafa Efendi Türbesi yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*