Sirkeci Gezilecek Yerler

Sirkeci Gezilecek Yerler yazımızda İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sirkeci de Gezilecek Yerler ve Rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Sirkeci ile ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Fatih’e bağlı bir semt olan Sirkeci, batısında Bahçekapı Semtini, doğusunda Topkapı Sarayını, güneyinde de Cağaloğlu Semtini barındırır.

Semt Osmanlı Döneminde hem Topkapı Sarayına hem de sadrazamlık sarayına yakın olmasından dolayı önemli bir yere sahipti. Semt 1890 yılında Sirkeci Garı’nın inşası ile daha da önemli bir durak haline gelmiştir.

Sirkeci yıllarca İstanbul’a gelenlerin ilk duraklarından birisi olan Sirkeci Tren Garını, tarihi camileri, müzeleri bünyesinde barındırmaktadır.

1.Sirkeci Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Sirkeci Tren Garı

İstanbul Avrupa Yakasının ilk tren garı olan Sirkeci Tren Garı Fatih ilçesinin Hocapaşa Mahallesinde konumlanmaktadır. Abdülhamid Döneminden izler taşıyan garın temeli 11 Şubat 1888 yılı atılmış ve 3 Kasım 1890 da hizmete açılmıştır.

Alman Mimar Jasmund tarafından yapılan gar sahip olduğu mimarisi ile dikkat çekmektedir. Taş ve tuğlalarla örülmüş Bizans stili duvarı, Selçuklu üslubunu yansıtan oymalı kapısı ve at nalı görünümündeki kemerli pencereleri tarihi yapının güzelliğini gözler önüne seriyor.

Sirkeci Gezilecek Yerler Sirkeci Tren Garı

Sirkeci Tren Garı yol tarifi için tıklayınız.

2.İstanbul Demiryolları Müzesi

Sirkeci Tren Garının içerisinde ki küçük bir salonda yer alan müze 23 Eylül 2005 yılında ziyarete açılmıştır. 145 bin metrekare alan üzerinde bulunan müzede Sirkeci Garı başta olmak üzere birçok tren garına ait parçalar sergilenmektedir.

TCDD’nin eski birimlerine ait fotoğraf ve objeler, Osmanlı dönemine ait evrak, vesika, harita, plan-projeler, Atatürk’ün 1928 yılında “Harf Devrimi”ni anlatmak için gittiği Kayseri seyahatine ait hareket cetveli, Rumeli Demir Yolları’na ve TCDD’nin Trakya hattına ait orijinal vaziyet planları, çizimler ve demiryolu aletleri müzede sergilenen bazı eserlerdir.

Demiryolu,  tren ve garlarda kullanılmış 400’den fazla parçanın sergilendiği müze hem çocuklara hem yetişkinlere demiryolu sevgisini aşılıyor.

Girişi ücretsiz olan müze Pazar, Pazartesi ve bayram günleri hariç haftanın 5 günü 09:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

Sirkeci Gezilecek Yerler İstanbul Demiryolları Müzesi

İstanbul Demiryolları Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

3.Türkiye İş Bankası Müzesi

Bugün ki müze binası ilk olarak 23 Eylül 1892’de İstanbul Postanesi olarak inşa edilmiş ve 20 Şubat 1928 yılında Türkiye İş Bankası’nın İstanbul Şubesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. 1950’li yıllarda şubenin ismi Yenicami Şubesi olmuş ve 2004 yılına kadar bu isimle hizmet vermiştir.

Yapılan restorasyonun ardından 14 Kasım 2007 yılında müze olarak ziyarete açılan tarihi yapı üç kattan oluşmaktadır. Müzenin birinci katında farklı dönemlere ait daktilo, hesap makinesi, kumbara, promosyon malzemeleri, reklam filmleri, İş Bankası’na ait zengin arşivden toplumsal ve iktisadi hayatı yansıtan belge ve fotoğraflar yer alırken, giriş ve bodrum katında da Şube döneminden kalma sabit olarak bulunan tarihi bankolar, ana kasa ve kiralık kasa daireleri bulunmaktadır.

Girişi ücretsiz olan müze Pazartesi günü hariç haftanın 6 günü 10:00-17:00 arası ziyarete açıktır.

Sirkeci Gezilecek Yerler Türkiye İş Bankası Müzesi

Türkiye İş Bankası Müzesi yol tarifi için tıklayınız.

4.Büyük Postane

Türkiye’nin en büyük postane binası olan tarihi yapının temeli 1905 yılında atılmış ve 1909 yılında Posta ve Telgraf Nezareti ismi ile hizmete açılmıştır. 1930’lu yıllarda  “Yeni Postane”, daha sonrada “Büyük Postane’’ ismini alan tarihi yapı mimar Vedat Tek tarafından yapılmıştır.

Bir dönem İstanbul Radyo Evi olarak da kullanılan bina daha sonra 1958 yılından günümüze dek tamamen posta ve telgraf işlerinde kullanılmıştır. Şimdilerde İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet veren bu tarihi yapı gerek iç mimarisi gerek de dış mimarisi ile görmeniz gereken eserler arasındadır.

Sirkeci Gezilecek Yerler Büyük Postane

Büyük Postane yol tarifi için tıklayınız.

5.Sirkeci Gezilecek Yerler Doğubank İş Hanı

Sirkeciye bağlı Hobyar Mahallesinde konumlanan han bünyesinde telefondan, bilgisayara, fotoğraf makinesinden, kameraya kadar birçok teknolojik ürün mağazası ve tamir atölyeleri bulundurmaktadır. 08:30-19:00 arasında açık olan hana giderek birçok teknolojik ürünü kolaylıkla bulabilir veya tamir yaptırabilirsiniz.

Doğubank İş Hanı

Doğubank İş Hanı yol tarifi için tıklayınız.

6.Vilayet Camii

Sultan Mehmed döneminde İmam Ali Efendi tarafından yaptırılan tarihi cami ‘Nallı Mescit’ olarak da bilinmektedir. 1800’lerde çıkan bir yangın sonucu harap olan cami 1868 yılında onarım geçirerek yeniden ibadete açılmıştır.

Günümüzde ki şeklini ise 2011-2013 yılları arasında yapılan restorasyonla alan bu cami özellikle iç mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Sirkeci Gezilecek Yerler Vilayet Camii

Vilayet Camii yol tarifi için tıklayınız.

7.Hobyar Camii

1473 yılında Hoca Hubyar tarafından yaptırılan cami Sirkeci semtinin Aşirefendi Caddesi konumlanmaktadır. Zamanla harap olan cami Büyük Postane binasının yapımı sırasında Mimar Vedat Tek tarafından yeniden yapılmıştır.

Tek kubbeli ve iç alanı 150 metrekare olan cami çini süslemeleri ile dikkat çekmektedir.

Hobyar Camii

Hobyar Camii yol tarifi için tıklayınız.

8.Hocapaşa Hamamı

Üzerinde bir kitabesi bulunmadığından kim tarafından ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinemese de yaklaşık 540 yıllık tarihi bir geçmişi bulunmaktadır. Hamam ismini bulunduğu konum ve Sinan Paşa’nın lakabından almıştır.

Tuğla hatıllı düzgün kesme taştan yapılan Hocapaşa Hamamı büyük bir çifte hamamdır. Bir zamanlar depo olarak da kullanılan hamam 1988 yılında restorasyon geçirmiş ve hamamın bir kısmı çarşıya dönüştürülmüştür.

2008 yılına gelindiğinde de bir restorasyon daha geçirmiş ve üst kubbe altı bölümleri Kültür Merkezi olarak ziyarete açılmıştır.

Buraya gelerek hem yaklaşık 540 yıllık tarihi hamamı gezebilir hemde Kültür Merkezinin bünyesinde düzenlenen sergi ve gösterilere katılabilirsiniz.

Hocapaşa Hamamı

Hocapaşa Hamamı yol tarifi için tıklayınız.

9.Sirkeci Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Hocapaşa Sokak

Sirkeci’de yer alan sokak birçok yeme-içme mekânını bünyesinde barındırmaktadır. Kebaptan pideye, köfteden tavuğa kadar çok sayıda yerel lezzetin bulunduğu bu sokak ünü ile çevre ilçelerden de ziyaretçi ağırlamaktadır. Her bir dükkan yıllarını vermiş ustalığı ile sizlere Balkan mutfağından Anadolu mutfağına, ev yemeklerinden yöresel yemeklere kadar aşırı lezzetli seçenekler sunuyor.

Hocapaşa Sokak

Hocapaşa Sokak yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*