Adana Gezilecek Yerler – En Muhteşem 55 Yer

Adana Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan ve tarihi geçmişi 3000 yıl öncesine kadar dayanan farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış il konumundadır.

Antik kentleri, doğal güzellikleri tarihi ve doğal güzelliği bir arada sunan Adana yer plajlarıyla da yılda birçok turist ağırlamaktadır.

Adana Gezilecek Yerler aşağıda yer almaktadır.

YAZI İÇERİĞİNİ

Doğal Güzellikler

1.Adana Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Kapıkaya Kanyonu

Adana Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında Karaisalı ilçesine bağlı Kapıkaya Köyünde yer alan kanyon yaklaşık 200 metre yüksekliğe sahiptir. Ayrıca kanyonun ortasından Niğde-Ulukışla’dan çıkan Çakıt Çayı geçmektedir. Kapıkaya Kanyonuna gelerek yamaç tırmanışı yapabilir veya 7 bin 250 metre olan yürüyüş parkurunda doğa yürüyüşü yaparak içinde barındırdığı güzellikleri fotoğraflayabilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Kapıkaya Kanyonu

2.Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

Adana’nın Karaisalı ilçesinde bulunan kanyon ırmak üzerinde görüntüsü ve eşsiz manzarası kendisine hayran bıraktırıyor. 9 ayrı oluktan su akması dolayısı ile bu ismi alan kanyon özellikle yaz aylarında serinlemek ve doğanın tadını çıkartmak isteyenlerin uğrak alanlarından oluyor.  Dokuzoluk kanyonunda pikniğinizi veya mangalınızı yaparken doğanın tadını çıkartıp sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilir veya buz gibi suyunda serinleyerek yüzebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Karaisalı Dokuzoluk Kanyonu

3.Çakıt Vadisi

Özellikle dağ sporu yapanların ilgi odağı olan vadi yalçın ve dik kayaların bulunduğu dağlarla çevrili. Vahşi doğaya sahip olan vadide dağ keçilerinin görüldüğü, dağlarda yankılanan su sesinin rahatlattığı bir ortama sahiptir. Bozulmamış doğası, manzarası, tertemiz suyu ile görülmeye değer yerler arasındadır.

Adana Gezilecek Yerler Çakıt Vadisi

4.Belemedik Vadisi

Adana’nın Pozantı ilçesine 9 kilometre mesafesinde yer alan vadi bozulmamış yapısı ile mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. İçerisinde barındırdığı sarı ve yeşilin her tonunu yansıtan çınar ağaçları, dağı, ormanı, akarsuyu ile doğa tutkunları ve fotoğrafçıları için adeta bir cennet.

Ayrıca vadide I. Dünya Savaşı sırasında burada görev alan Alman personelinin kullandığı yapılar ve mezarlıkta mevcuttur.

Adana Gezilecek Yerler Belemedik Vadisi

5.Seyhan Nehri

560 kilometre uzunluğu ve 20 bin 600 kilometre kare havza alanı ile Akdeniz’e dökülen nehirler arasında en büyüğü ve en önemli yere sahip olanıdır. Sizlerde Adana gezinizde Seyhan nehrini yakından görebilir ve nehir kenarında yürüyüşünüzü yaparak harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Seyhan Nehri

6.Ceyhan Nehri

Seyhan’dan sonra Türkiye2nin en önemli akarsularından olan Ceyhan 509 kilometrelik uzunluğu ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Ceyhan nehrini yakından görerek harika fotoğraflar çekilebilir ve yakınındaki Kartepe Aslantaş Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Ceyhan Nehri

7.Feke-Göksu Nehri

Seyhan Nehri’nin ikinci büyük kolu olan Göksu, Aladağ ilçesinin Akinek Dağı eteklerinde Zamantı suyu ile birleşerek Seyhan Nehrini oluşturmaktadır. Feke ilçesinden geçen Göksu Deresinde rafting, kano gibi su sporları yapma imkânı sağlanmaktadır. Sizlerde zaman zaman seyehat acentaları tarafından düzenlenen turlara katılarak eğlenceli ve adranelinli bir gün geçirebilirsiniz.

Feke-Göksu Nehri

8.Adana Gezilecek Yerler Akyatan Gölü

Ülkemizin en büyük Lagün Gölü olan Akyatan, Seyhan ve Ceyhan nehirlerinin oluşturduğu Çukurova delta ovasında yer almaktadır. Karataş ilçesi sınırlarında yer alan göl göçmen kuşlar için kış mevsimini geçirdiği bölgedir. Fiyu, kocagöz, turaç, saz horozu gibi yüzlerce çeşit kuş türünün görüldüğü alan adeta bir kuş cenneti. Ayrıca caretta caretta ve yeşil deniz kaplumbağası türleri de bulunmaktadır. Akyatan Lagünü ’nü ziyaret ederek dalyan balıkçılığı, kuş gözlemi, avlanma, balık tutma gibi aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz.

Akyatan Gölü

9.Yerköprü Mesire Alanı

Karaisalı ilçesine 13 kilometre mesafede bulunan mesire alanı tüm haftanın yorgunluğunu atmak ve şehir gürültüsünden uzaklaşmak için tercih edebileceğiniz yeşilin farklı tonlarını barındıran bir mesire alanıdır. Yerköprü Mesire Alanında yer alan kameriyelerde pikniğinizi yaparak doğanın tadını çıkartabilir ve sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Yerköprü Mesire Alanı

10.Adana Gezilecek Yerler Küp Şelalesi

Doğal güzelliği ve manzarası ile kendisine hayran bıraktıran Küp Şelaleleri Aladağ ilçesinin 37 kilometre mesafesinde yer almaktadır. 1,5 kilometrelik kanyon içerisinde bulunan Küp Şelaleleri toplam 10 şelaleden oluşmaktadır. Etrafını çevreleyen ormanlar ise her mevsim farklı güzelliğini ön plana çıkartmaktadır. Sıra ile dizilmiş şelaleler eşliğinde kuş seslerinin yükseldiği bu doğa harikası yerde pikniğinizi yapabilir, şelalelerde serinleyebilir ve doğa ile iç iç vakit geçirerek kamp yapabilirsiniz.

Küp Şelalesi

11.Bahçecik Şelalesi

Karaisalı ilçesine bağlı doğa harikası olan şelale çok bilinmemesinden dolayı doğal güzelliğini fazlası ile korumuş yerler arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülen şelale görsel şölen sunarken nehir kenarında dinlendiren su sesiyle bütün yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Bahçecik şelalesinde dilerseniz kamp yapabilir doğanın keyfini ve güzelliğini fazlasıyla çıkartabilir, dilerseniz de mesire alanındaki kameriyelerde pikniğinizi yapabilirsiniz.

Bahçecik Şelalesi

Tarihi Yapılar

12.Adana Gezilecek Yerler Taş Köprü

Adana’nın en önemli simgelerinden olan Taş Köprü Seyhan Nehri üzerinde bulunmaktadır. Adana Arkeoloji Müzesinde yer alan kitabeye göre Roma Dönemine ait 1700 yıllık olan köprü ‘Auxentios’ isminde bir mimar tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca Dünya’nın halen aktif olarak kullanılan en eski köprü ünvanına sahip olup 319 metre uzunluğunda ve 11,4 metre genişliğindedir.2006 yılında yapılan onarımla araç trafiğine kapatılan köprü günümüzde 21 yuvarlak kemerden 14 tanesi görülse de tüm ihtişamı ve tarihe meydan okuyan güzelliği ile görmeniz gereken yerler arasındadır.

Taş Köprü

13.Varda Köprüsü

Halk arasında ‘Koca Köprü’ olarak da bilinen köprü 1907-1912 yılları arasında inşa edilmiştir. Karaisalı ilçesine bağlı Hacıkırı köyünün yaklaşık 2 kilometre kuzeyinde bulunan köprü derin bir vadiyi birbirine bağlayan 172 metre uzunluğunda ve 99 metre yüksekliğindedir. Kendisini diğer köprülerden ayıran virajlı yapısı ve mimarisi ile dikkat çekmektedir. Birçok yerli ve yabancı filmlerde de yer alan köprü gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Varda Köprüsü

14.Büyük Saat Kulesi

Seyhan ilçesine bağlı Ali Münif Caddesi üzerine yer alan saat kulesinin yapımına 1881 yılında Vali Ziya Paşa tarafından başlanmış ve 1882 yılında Vali Abidin Paşa tarafından tamamlanmıştır. Osmanlı Saat Kuleleri arasında en uzunu olan Büyük Saat kulesinin uzunluğu 32 metre derinliği ise 35 metredir.  Kule kare prizma şeklinde olup duvarları oldukça zor örülen küçük taş tuğlalardan yapılmıştır.

Büyük Saat Kulesi sağlamlığı, heybeti ve tarihe meydan okuyan mimarisi ile görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Büyük Saat Kulesi

15.Adana Gezilecek Yerler Yılan Kale

Ceyhan ilçesine 13 kilometre mesafede yer alan kale dik bir tepe üzerinde bulunmaktadır. Kilikya Ermeni Krallığı zamanında Kral I. Leon tarafından yaptırılan kale sağlamlığı ile günümüzde halen varlığını sürdürmektedir. Şahmeser Kalesi olarak da bilinen kale Ceyhan Ovasının tamamına hakim bir yapıdadır. Dört cephesi bulunan ve 700 metre uzunluğunda olan kale 11. Yüzyılda tarihi İpek Yolunu kontrol etmek ve Çukurova’yı Haçlı İşgalinden korumak amacı ile inşa edilmiştir. Ermeni, Haçlı ve Bizans onarımlarına ait duvar kalıntıları bulunan kaleyi ziyaret ederek tarihi mimarisini yakından görebilir ve konumu itibari ile Ceyhan Ovası doyumsuz manzarasını izleyebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Yılan Kale

16.Ramazanoğlu Konağı

Çukurova’nın göbeğinde yer alan konak 500 yıllık geçmişi ile adeta tarihe meydan okuyor. Kanuni Sultan Süleyman ve IV. Murat’ın konakladığı konak 1495 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından inşa edilmiştir.  Bir zamanlar Ramazanoğulları ailesinin konağı olan binada selamlık ve ailenin yaşadığı haremlik bölümü halen ayakta durmaktadır.3 katlı ve üzeri teraslı olan konağın yapımında ise kesme taş ve tupğla kullanılmıştır.

Yapılan restorasyon çalışmasıyla Çukurova Üniversitesi Kültür Merkezi olarak kullanılan konakta halka açık ve ücretsiz olarak konferans ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca her ayın son cumartesi günü de Türk Sanat Müziği konseri de gerçekleşmektedir.

Bu zamana kadar Adana’nın tarihine tanıklık eden Ramazanoğulları konağını ziyaret ederek mimarisini yakından inceleyebilir hem de bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılabilirsiniz.

Ramazanoğlu Konağı

17.Adana Gezilecek Yerler Bahri Paşa Çeşmesi

Birçok Osmanlı ilinde yapılan anıtlardan birisi olan çeşme 1901 yılında II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı gerekçesiyle yaptırılmıştır. O dönemin valisinin ismi verilen çeşme 1952 yılında yol genişletilmesi sebebi ile yıkılmıştır.

1991-1992 tarihleri arasında Adana Valiliğinin öncülüğünde mimar Zeynep Çavuşoğlu tarafından ilk yapıldığı haliyle modellendirilip projelendirilmiş ve valilikçe yeniden inşa edilmiştir.

Sizlerde bu anıtsal çeşmeyi görerek mimarisini yakından inceleyebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Bahri Paşa Çeşmesi

18.Misis Antik Kenti

Ceyhan Nehri kenarında tarihi yol üzerinde bulunan Misis Antik Kentin kuruluşu neolotik döneme ait olup Truva kahramanlarından Mopsus tarafından kurulduğu söylenmektedir. Roma ve Bizans Döneminde önemli merkez olarak kullanılan kent M.S 8. yy.da yeniden imar edilmiştir. Ayrıca birçok savaşa sahne olan kent 1517 yılından sonra Osmanlı’nın hakimiyetine geçmiştir.

Kentten günümüze ulaşabilmiş eserler ise 9 gözlü Taşköprü, M.S 4. yy’a ait mozaikler, şehir kalıntıları, akropoldeki surlar ve 1542 tarihinde inşa edilen Havraniye Kervansarayı ile 1648 tarihinde inşa edilen tek kubbeli kübik mescittir. Ayrıca Misis ile Ceyhan arasında yer alan Sirkeli Höyüğünün’de geçmişi neolotik döneme kadar uzanmakta olup, höyüğün kenarında yer alan kayanın üzerine oyulmuş 2 adet kabartmanın Hititlere ait bir yol işareti olduğu düşünülmektedir.

Misis Antik Kenti günümüze kalan tarihi kalıntıları yakından incelenmesi gereken ve Arkeolojiye ilgi duyanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır.

Misis Antik Kenti

19.Ayas Antik Kenti

Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yer alan Antik Kent Kilikya’nın önemli liman kenti olup M.Ö 1. yüzyılda en gösterişli dönemini yaşamıştır. Günümüzde antik kentin ayakta kalan eserleri Ayas Kalesi, Marka Polo Kilisesi ve Süleymaniye Kulesidir. Ayrıca Marko Polo’nun doğuya yaptığı ziyaretlerde iki kez ziyaret ettiği kent Helenistik döneme ait tapınak ve hastane kalıntıları ile de ünlüdür.

Ayas Antik Kenti

20.Magarsus Antik Kenti

Adana ilinin Karataş ilçesinde bulunan antik kentin tarihi yaklaşık M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Özellikle Athena Tapınakları ve Anfi Tiyatro antik kentin önemli kalıntılarındandır. Ayrıca han ve menzil olmak üzere iki tanede Osmanlı eseri yer almaktadır.

Magarsus Antik Kenti

Parklar

21.Doğa Yıldız Jurassıc Park (Dinazor Park)

Toplam 33 bin metrekare alana sahip olan Park Adana’nın Çukurova ilçesinde bulunmaktadır. Parkın içerisinde 54 tane dinozor maketi yer alırken bunlardan 2 tanesi 62 metre büyüklüğünde yeryüzünde yaşamış dinozorların en büyüğünü yansıtmaktadır. Sese ve harekete duyarlı dinozor maketleri çocukları ilgisini çekerken bunlardan 6 tanesinin üzerine çocuklarda binebilmekte ve hayal dünyalarını gerçekleştirebilmektedirler. Maketlerin dışında çocukların sınırsızca eğlenebileceği kum havuzu, zıpzıp, top havuzu, Poni ve Midilli atlar ve 3 farklı çocuk oyun alanı bulunmaktadır. Çocuklar sınırsızca eğlenirken sizlerde parkın içerisinde yer alan kamelyalarda dinlenerek çocuklarınızı izleyebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Doğa Yıldız Jurassıc Park (Dinazor Park)

22.Doğal Park 2 Sakıp Sabancı Parkı

Jurassıc Park’ın açılmasıyla küçük bir alanda kalan Sakıp Sabancı Parkı her yaştan çocuğa hitap eden oyun alanları ile halen gözde parklardan birisidir. Parkta; örümcek trambolin, ahşap teleferik, kundak salıncak, halattan ve ahşaptan oluşan macera parkuru gibi birçok oyun alanları mevcuttur. Parkta çocuklar eğlenirken sizlerde oyun alanının yanında yer alan cafede sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilir veya çimlerde pikniğinizi yapabilirsiniz.

Doğal Park 2 Sakıp Sabancı Parkı

23.Merkez Park

Toplam 33 hektar alana sahip park Seyhan Nehri’nin her iki yakasında yer almaktadır. 2004 yılında hizmete açılan parkta çocuk oyun alanı, paten pisti, dinlenme terasları, anfi tiyatro, koşu ve bisiklet parkuru yer almaktadır. Ayrıca 40 çeşit ağacın ve 67 çeşit bitki türünün yer aldığı park yeşilin farklı tonları ve çeşitliliği ile de görsel şölen sunuyor.

Merkez Park

24.Adana Gezilecek Yerler Atatürk Parkı

4.7 hektar alana sahip olan park Atatürk Caddesi ve Ziyapaşa Caddesinin arasında şehrin tam ortasında konumlanmış bir parktır. Kuruluşu Cumhuriyetin ilk yılarına dayanan Atatürk Parkın yeşil alanın fazlaca olduğu güzel görünüme sahiptir. Atatürk Parkında bol oksijen eşliğinde yürüyüşünüzü yapabilir, banklarda dinlenebilir ve sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Atatürk Parkı

25.Karataş Kumluk ve Tabiat Parkı

Doğa severlerin uğrak yerlerinden olan tabiat parkı toplam 300 dönüm alan üzerine kurulu olup denize sıfır konumdadır. Çocuk oyun alanı, restoran ve 800 metre ince kumdan oluşan sahile sahip olup tabiat parkında yapabileceğiniz çok sayıda altarnatif bulunmaktadır. Ayrıca birçok kuş ve bitki türlerinin bulunduğu tabiat parkında özellikle ötücü kuşların varlığı doğa fotoğrafçılarının dikkatini çekmektedir. Tabiat parkında dilerseniz kamp kurabilir ve doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz de parkın içerisinde yer alan bungalov evlerde konaklayarak manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Ayrıca kano, yüzme, rüzgâr sörfü gibi su sporlarının yapıldığı alanda sınırsızca eğlenebilir ve doğa ile iç içe harika bir gün geçirebilirsiniz.

Karataş Kumluk ve Tabiat Parkı

26.Çoban Dede Kuş Cenneti ve Mini Hayvanat Bahçesi

Küçük bir göletin etrafında konumlanan su kuşları, yırtıcı kuşlar, memeliler ve süs tavukları gibi hayvanların yer aldığı hayvanat bahçesinde hem kuş çeşitliliğini hem de bazı hayvanları yakından görerek tanıyabilir ve manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Ayrıca göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunması sebebiyle doğal nedenlerden veya avcılar tarafından yaralanan kuşlar parkın içinde mevcut olan veteriner ve poliklinikte tedavi edilip gelen misafirler tanıştırılmakta, iyileştikten sonra da yeniden doğaya salınmaktadır.

Çoban Dede Kuş Cenneti ve Mini Hayvanat Bahçesi

27.Mavi Su Aqualand

Adana’nın Yüreğir ilçesinde yer alan Mavi Su Aqualand her yaşa hitap eden yüzme alanları ile eğlenceyi sınırsız yaşayabiliyorsunuz. İçerisinde yer alan çocuk havuzu, cadı kazanı düşme havuzu, dalga havuzu, aile havuzu, akıntılı su kanalı ve kaydıraklardan düşme havuzları gibi bir çok alternatifi mevcuttur.

Mavi Su Aqualand’da yazın bunaltıcı sıcaklarında hem serinleyebilir hem de sınırsızca eğlenebilirsiniz.

Girişte size verilen Aqua Karta yükleme yaparak içeri girebilir ve eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz.

Mavi Su Aqualand

Dini Yapılar

28.Sabancı Merkez Cami

Balkanların ve Orta Doğu’nun en büyük camilerinden biri olan yapı 1998 yılında hizmete açılmıştır. Adana’nın Reşat Bey semtinde Sabancı Merkez Parkın güneyinde bulunan cami her yerden görülen minare yüksekliği ile şehrin simgelerinden olmuştur.

Klasik Osmanlı mimarisinden izler taşıyan cami genel görünümü ile Sultan Ahmet Camiyi andırırken iç mekân ve plan olarak Selimiye Cami’ye benzemektedir. 6 minaresi olan caminin hat eserlerinin tamamı Hüseyin Kutluya ait iken, klasik İznik çinisi tekniği ile yapılan çini desenleri Mimar Nakkaş Semih İrteş’e aittir.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Sabancı Vakfının ortak çalışması ile hizmete açılan cami dikkat çekem mimarisi ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Sabancı Merkez Cami

29.Adana Gezilecek Yerler Ulu Cami

Adana’nın önemli eserlerinden olan Ulu Caminin inşasına 1513 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından başlanıp, 1541 yılında Halil Bey’in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından bitirilip ibadete açılmıştır. Selçuklu, Memlüklü ve Osmanlı mimarisinden izler taşıyan caminin batı tarafındaki giriş kısmı Halil Bey tarafından yapılmıştır. Tarihe meydan okuyan mimarisi ve süslemeleri ile Ulu Cami Adana gezinizde ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Ulu Cami

30.Yağ Camii

İlk olarak Haçlı kilisesi olarak Saint Jacque adına yaptırılan yapı 1501 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından camiye çevrilmiştir. Sade bir mimariye sahip olan camii basık kemerli, mukarnaslı, kavsaralı,  ve kalkanlıdır. Taç kapısı anıtsal olan caminin üzerinde de bir sıra sülüs hatlı kitabe yer almaktadır. Ayrıca bir zamanlar önünde yağ pazarı kurulmasından dolayı bu isme sahip olan camii görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yağ Camii

31.Adana Gezilecek Yerler Hasan Ağa Camii

Adana Merkezde Yağ Caminin arkasında yer alan Hasan Ağa Camii 1558 yılında kesme taştan ve kubbeli olarak inşa edilmiştir. Cami planının Mimar Sinan tarafından hazırlanıldığı düşünülmekte olup yolunuz düşerse ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

32.Adana Gezilecek Yerler Bebekli Kilise

Adana Merkez’de Tepabağ’da bulunan kilise St. Paul adına 1800’lü yıllarda inşa edilmiştir. İtalyan Katolik Kilisesi olan yapının tepesinde 2.5 metre uzunluğunda tunçtan yapılmış Meryem Ana heykeli yer almaktadır. Bu heykelin bebeğe benzemesinden dolayı da Bebekli Kilise olarak isimlendirilmiştir.

Bebekli Kilise

Müzeler

33.Adana Arkeoloji Müzesi

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Döşeme Mahallesi’nde bulunan ve ilin ilk fabrikalarından olan Milli Mensucat Fabrikası restore edilerek 18 Mayıs 2017 tarihinde Arkeoloji Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Müzenin içerisinde sekiz salon bulunmakta olup salonların içerisinde Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait heykeller, bronz ve topraktan yapılmış kaplar, mühürler, bronz ve altın takılar gibi arkeolojik kalıntılar yer almaktadır.

Adana Arkeoloji Müzesi

34.Adana Atatürk Evi Müzesi

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı yapı 19. Yüzyılda inşası yapılmış eski Adana evlerindendir. O zamanlar Ramazanoğulları’ndan Suphi Paşaya ait olan evde 15 Mart 1923 tarihinde Atatürk ve eşi ağırlanmıştır. 1981 tarihinde ise yapı restorasyon çalışmasıyla müzeye dönüştürülmüştür.

Müzenin içerisinde kurtuluş savaşı dönemine ait eşyalar, bölgeye ait etnografik eserler, Atatürk’ün mumdan heykeli gibi eserler ve eşyalar sergilenmektedir. Müzeyi pazartesi günleri dışında her gün ziyaret edebilirsiniz.

Adana Atatürk Evi Müzesi

35. Adana Gezilecek YerlerAdana Sinema Müzesi

23 Eylül 2011 yılında hizmete açılan müze Seyhan ilçesine bağlı Kayalıbağ Mahallesinde eski bir Adana evinde yer almaktadır. Müzenin içerisinde film afişleri, Yılmaz Güney, yazar Orhan Kemal ve ressam Abidin Dino’nun heykelleri, Adanalı sanatçıların fotoğraf ve eserleri yer almaktadır. Ayrıca müzede bir tanede kütüphanede bulunmaktadır.

Adana Sinema Müzesi

Plajlar

36.Yumurtalık Plajı

Belediye tarafından işletilen Yumurtalık plajı yaklaşık 1 kilometre uzunluğundaki kumsalı yazın oldukça rağbet görmektedir. Bir halk plajı olan yumurtalık şenzlongları, lavabosu, duş alanı ve soyunma kabinleri bulunan mavi bayraklı plajlardandır.

Yumurtalık plajına gelerek deniz kum ve güneşin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Ayrıca çevresinde konaklayabileceğiniz oteller, tatil köyleri ve pansiyonlarda bulunmaktadır.

Yumurtalık Plajı

37.Adana Gezilecek Yerler Botaş Plajı

Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Kurtpınar Mahallesi içerisinde yer alan plaj yaklaşık 300 metre uzunluğundaki kumsalı ile yaz ve bahar ayları oldukça kalabalık olmaktadır. Sakin ve sığ olmayan denizi özellikle çocuklu aileler için tercih sebebi olmaktadır.

Botaş plajında şezlong, lavabo, duş alanı ve soyunma kabinleri gibi hizmetler bulunurken yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kafeterya yer almaktadır.

38.Karataş Plajı

Adana’nın Karataş ilçesinde yer alan plaj uzun kumsalı ile dikkat çekmektedir. Karataş plajında deniz, kum, güneşin tadını çıkartabileceğiniz gibi kano ve yelken gibi su sporları da yapabilirsiniz.

Karataş Plajı

Yaylalar

39.Adana Gezilecek Yerler Kürebeli Yaylası

2 bin rakıma sahip Kürebeli Yaylası Adana ili’nin Tufanbeyli ilçesinde bulunmaktadır. Her mevsim farklı güzelliklere sahip yaylanın içerisinde bulunan göletide güzelliğine güzellik katmaktadır. Bozkırın göletle buluştuğu eşsiz manzaraya sahip yaylada kamp kurup piknik yapabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Kürebeli Yaylası

40.Saimbeyli Obruk Yaylası

Sedir ağaçları, karaçam, ardıç ve kır çiçekleri ile çevrili Obruk Yaylası Saimbeyli-Tufanbeyli karayolunun 5 kilometre ilerisinde yolun iki tarafında yer alan tamamen el değmemiş bir güzelliğe sahiptir. Yaylada kamp kurarak doğa ile iç içe bir gün geçirebilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Ayrıca her yıl 15-25 Haziran arasında yaylada düzenlenen Kiraz festivaline katılarak eğlenceli vakitte geçirebilirsiniz.

Saimbeyli Obruk Yaylası

41.Saimbeyli Çatak Yaylası

Yaylada anıt çınar ağaçları yer almakta olup gövdeleri üzerinde yer alan çardaklarda pikniğinizi yapabilir ve doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca yaylada küçük bir dinlenme tesisi yer almakta olup ister kamp yapabilir ister kuş sesleri eşliğinde pikniğinizi yapabilirsiniz.

Çatak Yaylasına Saimbeyli-Tufanbeyli karayolunun 2 kilometre ilerisinde sola dönüp bahçeler arasındaki stabilize yol ile ulaşım sağlanmaktadır.

Adana Gezilecek Yerler Saimbeyli Çatak Yaylası

42.Pozantı Fındıklı Köyü Yaylası

Bağlar ve bahçeler arasında yer alan yayla Pozantı-Çamardı karayolunun 10 kilometre ilerisinde bulunmaktadır. Yaylada kamp kurarak piknik yapabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca yaylada ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal, kır kahveleri de bulunmaktadır.

Pozantı Fındıklı Köyü Yaylası

43.Pozantı Belemedik Yaylası

Pozantı ilçesine bağlı Anbaş köyü içinden geçen stabilize yol ile ulaşılan yaylada doğa ile iç içe vakit geçirebilir ve gün sonunda Çakıt çayı kıyısına kurulmuş olan yayla evlerinde konaklayabilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Pozantı Belemedik Yaylası

44.Adana Gezilecek Yerler Pozantı Armutoğlu Yaylası

Köknar, sedir, ardıç ağaçları ve kır çiçeklerinin süslediği yayla el değmemiş yapısıyla kendisine hayran bırakmaktadır Sarımsak Dağı’nın eteğinde bulunmasından dolayı da yaban hayatın incelenmesine olanak sağlayan yayla özellikle doğa severlerin uğrak alanlarından olmuştur.

Armutoğlu yaylasına giderek akan pınarların başında kamp kurabilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve çevredeki yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.

45.Pozantı Akçatekir Yaylası

Pozantı ilçesinin 17 kilometre uzağında yer alan yayla Bürücek, Akça Köy ve Tekir Yaylası’nın birleşimi ile meydana gelmiştir. Ardıç, çam ve meyve ağaçları ile süslenmiş yaylada ahşap ve taştan yapılan yayla evleri mimarisinin yanı sıra farklı mimari tarzlarının örneklerini de yakından görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Ayrıca her yıl 1 Eylül’de düzenlenen Akçatekir Yaylası Geleneksel Yayla Şenliklerine katılarak harika ve unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Pozantı Akçatekir Yaylası

46.Adana Gezilecek Yerler Pozantı Aşar Yaylası

Sedir ağaçları, çam, köknar ve meyve bahçelerinin süslediği yaylada piknik yapabilir, doğa ile içe vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca ahşap ve taştan yapılan yayla evlerinin mimarisini yakından inceleyebilir ve harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

47.Kozan Göller Yaylası

Orman ve kır çiçekleri ile çevrili olan yaylaya Kozan ilçesinin 40 kilometre ilerisinde stabilize yol ile ulaşılmaktadır. El değmemiş yapısı ile dikkat çeken yaylada kamp kurabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca yaylada ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, bakkal ve kır kahvesi de bulunmaktadır.

Adana Gezilecek Yerler Kozan Göller Yaylası

48.Adana Gezilecek Yerler Kozan Horzum Yaylası

Çınar, çam ağaçlarıyla çevrili olan ve üzüm bağları, meyve ağaçları ile süslenmiş yaylada kamp kurarak piknik yapabilir ve doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Ayrıca yaylada ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, bakkal, kır kahvesi ve lokantada bulunmaktadır. Horzum yaylasında çok güzel yayla mimarisini yansıtan ahşap yapıları da yakından inceleyerek fotoğraf çekilebilirsiniz.

49.Adana Gezilecek Yerler Karaisalı Kızıldağ Yaylası

Karaisalı ilçesine 27 kilometre mesafede yer alan yayla ismini Kızıldağ’dan almıştır. Kiraz, armut, elma, vişne ve ceviz ağaçları ile çevrili olan yayla görüntüsü ile görsel şölen sunarken, içinde barındırdığı her türlü ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bakkal, fırın ve kasap da yer almaktadır. Kızıldağ yaylasında doğa yürüyüşü yapabilir, kamp kurabilir, doğa fotoğrafları çekebilir ve çevredeki yaban hayatı gözlemleyebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Karaisalı Kızıldağ Yaylası

50.Aladağ Meydan Yaylası

1700 rakımda bulunan Aladağ Meydan Yaylası Aladağ ilçe merkezine 6 kilometre mesafede yer almaktadır. Çam, köknar, ardıç, sedir ağaçları ve meyve bahçeleri ile süslü yaylada kamp kurup piknik yapabilirsiniz. Ayrıca yaylada ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz, bakkal, kır kahvesi ve lokantada bulunmaktadır.

 Ağçakise, Başpınar,bici ve Kosurga yaylalarıda birbirine yaklaşık 5 kilometre mesafeleri olan diğer tercih edebileceğiniz yaylalar arasında bulunmaktadır.

Aladağ Meydan Yaylası

Alışveriş

51.M1 Adana AVM

2000 yılında hizmete açılan M1 Adana Alışveriş Merkezi Türkiye ve Dünya’nın en iyi seçkin markalarını bünyesinde bulundurmaktadır. 90 bin metrekare alanı ile yerli ve yabancı 200 mağazaya sahip olan alışveriş merkezinde sıklıkla büyük ödüllü kampanyalar düzenlenerek alışverişi ve eğlenceyi fırsata dönüştürmenize olanak sağlıyor.

Alışveriş dışında çocuk oyun alanları, eğlence alanları, cinemaximum alanları ile eğlenmenize olanak sağlıyor. Ayrıca Adana yöresine özgü lezzetleri de tadabileceğiniz cafe ve restoran alanları ile harika bir gün geçirebilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler M1 Adana AVM

M1 Adana AVM internet sitesi için tıklayınız.

52.Adana Gezilecek Yerler Adana Optimum AVM

8 Nisan 2011 yılında hizmete açılan Adana Optimum Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerinden birisi olmuştur. İçerisinde barındırdığı 160 yerli ve yabancı marka ile alışveriş tutkunlarının uğrak alanlarından olan yaşam merkezi aynı zamanda 12 kulvarlı bowling salonu ve 10 salonlu sinema hizmeti ile eğlenceyi de bir arada sunmuştur.

Mimarisi, görünümü ve eşsiz manzaralı terası ile de dikkatleri üzerine çeken alışveriş merkezi Türk ve Dünya mutfağından lezzetleri de tatmanıza olanak sağlıyor.

Mersin, Hatay, Niğde gibi çevre illere yakınlığı sebebi ile oldukça rağbet gören alışveriş merkezinde sınırsızca eğlenebilir, alışverişinizi yapabilir, restoran bölümünde de farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Adana Optimum AVM

53.Tarihi Kazancılar Çarşısı

500 yıllık geçmişe sahip olan kazancılar çarşısı Büyük Saatin yan tarafında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kapkacak imalatı, kalaylanması ve ağaç işletmeciliği gibi sanatların gerçekleştirildiği dükkanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca Adana yöresine ait lezzetleri tadabileceğiniz dükkanlarda yer almaktadır.

Adana gezinizde Tarihi kazancılar çarşısını gezerek hediyelik eşya alabilir, zanaat ustalarının atölyelerini ziyaret ederek işçiliklerini yakından izleyebilir ve Adana yöresine özgü lezzetleri tadabilirsiniz.

Adana Gezilecek Yerler Tarihi Kazancılar Çarşısı

54.Mısır Çarşısı

Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan Mısır Çarşısını gezerek ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve yöreye özgü ürünler satın alabilirsiniz. Birçok dükkânın bulunduğu mısır çarşısında özellikle yöreye özgü şalgam suyunu tatmalısınız.

55.Adana Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Ziya Paşa Bulvarı

Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan Ziya Paşa Bulvarı ilin önemli meydanlarından biri olma özelliği taşımaktadır. Seyhan ilçesinin en işlek caddelerinden olan yerin çevresinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok mağaza, yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz cafe restoran ve eğlenebileceğiniz barlar bulunmaktadır.

Adana Gezilecek Yerler Ziya Paşa Bulvarı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*