Arıcak Nerede? Elazığ Arıcak’a Nasıl Gidilir?

Arıcak nerede

Arıcak Nerede? Elazığ Arıcak ilçesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Arıcak ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 15 bindir. Arıcak ilçesine komşu ilçeler Elazığ’ın ilçelerinden kuzeyinde Palu ve batısında Alacakaya ilçeleriyle birlikte doğusunda Bingöl’ün Genç, güneyinde de Diyarbakır’ın Dicle ve Hani ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 354 kilometrekaredir. Elazığ’ın merkez ilçesine olan uzaklığı 108 kilometredir. Arıcak İlçesi harita konumu olarak 38° 33′ 48.6396” Kuzey ve 40° 8′ 4.6464” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Arıcak’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1090 metredir. Arıcak ilçesinde toplamda 4 mahalle vardır.

Arıcak Nerede? Arıcak Haritası

Arıcak nerede

Arıcak’a Nasıl Gidilir?

Arıcak’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Arıcak merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Arıcak merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Arıcak Nerede, Arıcak Yol Tarifi, Arıcak’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Arıcak Nerede? Karayolu ile Arıcak’a Ulaşım

Elazığ merkez ilçesinden Elazığ Bingöl Yolu/D300, Alacakaya Yolu ve Alacakaya Arıcak Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 35 dakikada Arıcak ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Ağın ilçesinden D260 Yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 44 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Keban ilçesinden D260 ve D300 Yolu kullanılarak yaklaşık 2 saat 6 dakikada Arıcak ilçesine erişim sağlanabilir. Kovancılar İlçesinden Alacakaya Yolu ve Alacakaya Arıcak Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 9 dakikada Arıcak’a ulaşım sağlanmaktadır. Palu ilçesinden de Alacakaya Palu Yolu, Alacakaya Yolu ve Alacakaya Arıcak Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 4 dakikada Arıcak’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Arıcak’a Ulaşım

Arıcak ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Arıcak’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Arıcak ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Arıcak Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Arıcak Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Alacakaya ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Arıcak’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Arıcak’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Arıcak ilçe merkezinden Elazığ merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Arıcak İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Elazığ Arıcak ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elazığ ili Merkez ilçesinde yer alan Elazığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Arıcak ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Elazığ Bingöl Yolu/D300, Alacakaya Yolu ve Alacakaya Arıcak Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 33 dakikada Elazığ Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Arıcak Nereye Bağlı? Arıcak Hangi Bölgemizdedir?

Arıcak İlçesi Doğu Bölgesinde Elazığ kentinde yer almaktadır. Arıcak farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Arıcak İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Elazığ’ın güneydoğu bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hakimdir. Yazlar, genellikle çok sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Arıcak nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Elazığ İstanbul arası 1.209 kilometre, Elazığ Ankara arası 781 kilometre, Elazığ Mardin arası 256 kilometre ve Elazığ Van arası 466 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*