AYVALIK GEZİLECEK YERLER

Ayvalık Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir iline bağlı Ayvalık ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Ayvalık ilçesiyle ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Tarih boyunca Cisthna, Taliani ve Kydonia isimleriyle anılmış olan Ayvalık birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgeye ilk yerleşenlerinde Misyalılar olduğu bilinmektedir. Bunlar Yunan adalarından göçmüş ve Edremit Körfezi’ndeki adalarda koloniler kurmuşlardır. Daha sonrada zamanlarda da Ayvalık ve çevresi Makedonyalıların, Romalıların, ve Bizanslıların egemenliğine girmiştir.

Ayvalık gerek Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olması gerekse de doğal ve tarihi güzellikleri içerisinde barındırması sebebiyle gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

YAZI İÇERİĞİNİ

DOĞAL GÜZELLİKLER

1.Ayvalık Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Cunda Adası

Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası Alibey Adası olarak da bilinmektedir. Cunda Adası Ayvalık Adaları olarak isimlendirilen irili ufaklı 22 adanın içerisinde yerleşime açık olan tek adadır. Aynı zamanda Ayvalık Adalarının en büyüğü, Türkiye’nin Ege Denizi’nde ki de 4. Büyük adasıdır.  

Cunda Adasında ki yerel halk çoğunlukla Girit ve Midilli adalarından Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi ile göç eden Türklerden oluşmaktadır. Bu yüzden de özellikle yaşlı halk Yunancayı iyi bilmektedir.

Cunda Adası içerisinde barındırdığı doğal güzellikleri ve tarihi yapıları sebebiyle koruma altına alınmıştır. Adada yazımızda da yer verdiğimiz Rum Ortodoks’ dan kalma birçok kilise ve manastır yer almaktadır. Tarihi yapıları dışında sahip olduğu manzarası doğal güzelliği ve yeme içme mekanları da dikkat çekmektedir.

Ayvalık Gezilecek Yerler Cunda Adası

2.Cunda Sahili

Cunda Sahili trafiğe kapalı olup, günün her saati kalabalık bir ortama sahiptir. Sahil bünyesinde ünlü birçok mekân barındırmaktadır. Balık restoranlarından, Tarihi Taş Kahve mekânına, lokmacılardan, kafelere, tuzlu badem satan seyyar satıcılardan dondurmacılara kadar birçok yeme içme seçeneği bulunmaktadır. Sizlerde Cundaya gelmişken sahilini mutlaka turlamalı ve meşhur mekânlardan birisine oturarak lezzet şöleni yaşamalısınız.

Ayvalık Gezilecek Yerler Cunda Sahili

3.Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

Tabiat Parkı Ayvalık Adaları’nın 19 tanesini kapsamaktadır. Tabiat Parkı 1.179 ha hazine arazisi, 1.930 hektar orman, 872 hektar özel mülk, 13.969 hektar deniz olmak üzere toplam 17.950 hektar alana sahiptir. Tabiat parkında restore edilmiş manastır ve kiliseler, kumsallar ve koylar yer almaktadır.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı

4.Sarımsaklı Tabiat Parkı

Ayvalık ilçe merkezine yaklaşık 10 kilometre mesafede yer alan tabiat parkı 1,5 hektar alana sahiptir. 11.07.2011 yılında tabiat parkı ilan edilen alanda 12 adet bungalov, 1 adet kır kahvesi, 1 adet büfe ve 1 adet bekçi kulübesi bulunmaktadır.  Denize sıfır doğa ile iç içe bir konumda olan Sarımsaklı Tabiat Parkı gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Sizlerde Sarımsaklı Tabiat Parkına gelerek çadır ve karavan kampı yapabilir, doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz, denize girebilir ve plajda güneşlenebilirsiniz.

5.Ada Camping

Ada Camping Cunda adasının midilliye bakan sahilinde yer almaktadır. Ada Camping yeşilliklerin içinde denize sıfır konumu Türkiye’nin en iyi kamp alanları arasında yer almaktadır. Buraya geldiğinizde ücretsiz olarak sıcak duşu, soyunma kabinini, plajdaki şezlong şemsiye ve minderleri ücretsiz olarak kullanabilir, gazlı ocağı olan mutfakta kendi yemeklerini hazırlayabilirsiniz. Bütün imkanların sunulduğu kamp alanında ister karavan ve çadır kampı yapabilir isterseniz de alandaki bungolav evlerde veya otelde konaklayabilirsiniz.

Ada Camping

6.Ayvalık Gezilecek Yerler Madra Dağları

Madra Dağları, Balıkesir ilinin İvrindi, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçeleri ile İzmir ilinin Bergama ilçesi topraklarında yer almaktadır. Yaklaşık 1500 metreye kadar uzanan yüksekliği ile dikkat çeken Madra Dağları dağcılık sporu ile ilgilenenlerin uğrak noktasıdır.

MANZARA NOKTALARI

7.Şeytan Sofrası

Ayvalık ilçe merkezine 8 kilometre mesafede yer alan şeytan sofrası yüksek tepede konumlanan bir manzara noktasıdır. Tepeden bütün Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası net olarak gözükmektedir. Yuvarlak sofra görünümünde olan tepe eski lav birikintileriyle oluşmuştur.  Tepede demir korkuluklarla kafes içine alan ayak izi ise Şeytanın Ayak İzi olarak bilinmektedir. Buraya gelenler ayak izi şeklinde ki çukura dilek dileyip para atmaktadır.

Şeytan Sofrası gerek hikâyesi gerekse de sahip olduğu muhteşem manzarası ile görmeniz mutlaka görmeniz gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Şeytan Sofrası

8.Cennet Tepesi

Ayvalık’ın en yüksek tepelerinden birisi olan Cennet Tepesi muhteşem körfez ve adalar manzarasına sahiptir. Tepede birde belediye tarafından işletilen bir kafeterya bulunmaktadır. 101 m² kapalı, 430 m² açık teras alanı bulunan kafeteryada soluklanarak bir şeyler içebilir sonrasında da seyir terasında körfez ve adalar manzarasını izleyebilirsiniz.

Cennet Tepesi

9.Aşıklar Tepesi

Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adasında yer alan Aşıklar Tepsi harika manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Tepede önce kilise olan daha sonra restore edilerek Sevim ve Necdet Kent Kitaplığına çevrilen bir kütüphanede bulunmaktadır. Aşıklar Tepesine gelerek hem bu manzaranın keyfini sürebilir hem de bir çok kaynak bulunan kütüphane de kitap okuyabilir ve araştırmalar yapabilirsiniz.

MÜZELER ve KÜLTÜR MERKEZLERİ

10.Taksiyarhis Anıt Müzesi

Ayvalık’ın ilk kilisesi olan Taksiyarhis Kilisesi ilk olarak 15. yüzyılda küçük bir kilise olarak inşa edilmiş, 1753 yılında büyütülmüş, 1844 yılında da yeniden inşa edilmiştir. 1927 yılından itibaren de tekel deposu olarak kullanılan yapı ne yazık ki daha sonra atıl kalmış ve kaderine terkedilmiştir.  2012 yılında da Kültür Bakanlığında restore edilen yapı 2013 yılında “Taksiyarhis Anıt Müzesi” adıyla Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi’ne bağlı birim olarak hizmete sunulmuştur.

Sade bir dış görünüme ve süslemelerle zengin iç mekana sahip olan müze ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Taksiyarhis Anıt Müzesi

11.Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

Ayvalık ilçesine bağlı Cunda da yer alan Taksiyarhis Kilisesi restorasyondan geçerek 3 Haziran 2014 yılında Rahmi M. Koç Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İstanbul ve Ankarada yer alan Rahmi M. Koç Müzesinin bir benzeri olarak hazırlanan müzede teneke oyuncaklardan buharlı modellere, bebek arabalarından zaman ölçüm aletlerine kadar birçok eser sergilenmektedir.

Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi)

12.Küçükköy Kent Müzesi

Ayvalık ilçesine bağlı Küçükköy’de yer alan müze köyün geçmişini, Rum tarihini ve Balkan göçünü çeşitli objelerle anlatmaktadır. Bölge halkının bağış ve gayretleri ile kurulan müze köy meydanında bir taş evde konumlanmaktadır.

Küçükköy Kent Müzesi

13.Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi

Küçükköy’de yer alan kültür merkezinde düğün, nişan, kına, parti,  bayi toplantısı, sünnet düğünü, baby shower, mezuniyet törenleri, kurumsal etkinlikler, davet,  kabul töreni, açılışlar ve doğum günü gibi etkinlikler düzenlenmektedir.

Küçükköy Cumhuriyet Kültür Merkezi

14.Küçükköy Kıraarthane

Yüksek tavanlar ve renkli pencereleri ile dikkat çeken kıraarthanede çocuklar ve gençler için söyleşiler, seminerler, kodlama dersleri ve atölyeler düzenlenmektedir.

Ayvalık Gezilecek Yerler Küçükköy Kıraarthane

15.Ayvalık Gezilecek Yerler Artura

Küçükköy’ün hemen girişinde yer alan Artura hem bir sanat galerisi hem de bir baskı müzesidir. Ressam, heykeltraş Rabia-Uğur Çalışkan çifti tarafından taş bina restore edilerek galeri ve müzeye dönüştürülmüştür.  Hatta yapının bir kısmı da kafe olarak düzenlenmiştir. Kafe olarak düzenlenen kısmında Rabia Çalışkan’ın imzasını taşıyan resimlerinin yer almaktadır.  Müzede ki eserler dünyada sayılı örnekleri bulunan, Ortaçağ’da uygulanan metotlarla yüksek baskı ve 150-200 yıllık aletler kullanılarak yapılmaktadır.

16.Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Aşıklar Tepesinde yer alan yapı aslında savaş dönemlerine ait tarihi bir kilise ve değirmen idi. Kilise Edremitli iki keşiş tarafından, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethinden kısa bir süre sonra kurulmuş ve Aziz Yahya’ya atfedilmiştir.

Daha sonra burası 2007 yılında Rahmi Koç’un girişimleri ile restore edilmiş ve kitaplığa dönüştürülmüştür. Kitaplık ismini Emekli Büyükelçi Necdet H. Kent ve eşinden almıştır.

Sizlerde Sevim ve Necdet Kent Kitaplığına gelerek kitap okuyabilir, giriş katında yer alan hediyelik eşya ve yörenin özel zeytinyağlarına bakıp satın alabilirsiniz. Ayrıca konumu itibariyle de Cunda Adası’nın her iki yakasının da panoramik olarak izleyebilirsiniz.

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

17.Ayvalık Amfi Tiyatro

Ayvalık ilçesinde yer alan ve klasik Roma tiyatrolarına benzer bir şekilde inşa edilmiş olan tiyatro 4500 kişi kapasitelidir. Çam ağaçları arasında yer alan amfi tiyatro birçok sosyal kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ayvalık Amfi Tiyatro

DİNİ YAPILAR

18.Saatli Camii

Ayvalık merkezde yer alan cami 1850’li yıllarda Agai(Ayos) İanni Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Kilise 1928 yılından sonra camiye dönüştürülmüştür. Kilise cami olarak kullanılınca çan kulesi de saat kulesini çevrilmiştir. Bu yüzden camide Saatli Camii ismi ile anılmıştır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Saatli Camii

19.Çınarlı Camii (Alibey Cami)

Kent merkezinde yer alan yapı 19. Yüzyılın ilk yarısında Ayvalıkta ikamet eden Rumlarca Agia Iorgi Kilisesi olarak inşa edilmiştir. Cumhuriyetin ilanından sonra camiye dönüştürülen yapı mimarisi ile dikkat çekmektedir. Yapı Ayvalık’ta bulunan tarihi yapıların en görkemlisidir.

Dikdörtgen planlı olan eserin yapımında moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır. Yapıda yer alan ikiz pencereler, zarif sütunlar, sarımsak taşından yapılmış olan dış cephe ve Barok tarzında ki iç süslemeler fazlasıyla dikkat çekicidir.

Çınarlı Camii (Alibey Cami)

20.Hamidiye Camii

Ayvalık ilçesine bağlı Cunda da konumlanan camii II. Abdülhamid tarafından 1897 ya da 1898 yılları arasında yaptırılmıştır. Cami inşa edildiğinde Cunda Adasının tek camisi olma özelliğine sahipti. Tek minareli kagir olan yapı ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Hamidiye Camii

21.Hayrettin Paşa Camii

Ayvalık ilçesine bağlı Hayrettin Paşa Mahallesinde yer alan yapı ilk olarak 1850 yılında kilise olarak inşa edilmiştir. Ayvalık’ın ilk kiliselerinden olan yapı o dönemde dini nitelikte eğitim veren okulların kilisesidir. Kilise Cumhuriyet Dönemi’nde camiye çevrilerek Hayrettin Paşa Camisi ismini almıştır.

Hayrettin Paşa Camii

TARİHİ YAPILAR

22.Tarihi Ayvalık Evleri

Yaklaşık 100-150 yıllık olan Ayvalık Evleri Eski Roma ve Helen yapı izlerini taşıyan bir mimariye sahiptir. Yapımında sarımsak taşı kullanılan bu neoklasik tarzda ki yapılar genellikle iki yada üç kattan meydana gelmektedir. Yapının zemin katları işlik görevini görürürken orta katlar genellikle kışlık, üst katlar da yazlık mekânları olarak kullanılır.

Ayvalık evlerinde genellikle iki giriş kapısı bulunmaktadır. Bunlardan biri işlik olarak kullanılan bölüme, diğeri de oturma mekânına açılmaktadır. Bu kapılar zarif işçiliği ile dikkat çekmektedir.

Pembe renkli sarımsak taşı ve ahşabın en güzel yansıması olan Tarihi Ayvalık Evleri gezi rotanıza ekleyip mimarisini yakından inceleyip bol bol fotoğraf çektireceğiniz yerler arasındadır.

Tarihi Ayvalık Evleri

23.Ayvalık Ayazması (Panagia Phaneromeni Ayazması)

Panagia Phaneromeni Ayazması o dönemde Ayvalık’taki en ünlü ve en önemli dini yapı olmuştur. Bölgede anlatılan hikâyelere göre, Panagia’nın İkona’sı 16 yaşında ki bir kızın rüyası sonrasında yapılan kazı ile 28 Haziran 1852 yılında bulunmuş ve bulunan kutsal su kaynağının üzerine 1867 yılında birinci ayazma inşa edilmiştir. 1890 yılında da Khioslu Kaptan Mihalis Papazis’in harcamalarıyla ayazma büyütülmüş ve buraya ikinci bir havuz ilave edilmiştir.  

Ayazmanın sifalı suları dillere destan olmuş ve 1850-1920 yılları arasında bir çok yöreden ziyaret almıştır. Buraya gelen hastalar yedi gün burada kalıp sudan içiyorlar ve bu suyla dolu olan havuza giriyorlardı. Körler, sağırlar, dilsizler, epilepsi hastalar, felçliler gibi bir çok hasta burada şifa aramaya gelmiştir.

Yapıldığı yıldan 1920 yılına kadar kentin dini yaşantısına egemen olan ayazma 1922 yılından sonra, bölgenin tamamıyla Türklerin eline geçmesiyle etkinliğini tamamen yitirmiştir. 1940 yılında bir zeytinyağı fabrikasına dönüştürülen ayazma fabrikanın da terkedilmesiyle harap olmuştur. 

2016 yılında restorasyondan geçen ve 2018 yılında ziyarete açılan ayazma ayazma binası gerek iç mimarisi gerek dış mimarisi gerekse de 2011 yılında ayazma içerisinde yapılan kazılarda gün yüzüne çıkmış 1867 ve 1890 yıllarına ait ayazmalarının havuzları ile ziyaret edilmesi gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Ayazması (Panagia Phaneromeni Ayazması)

24.Taşlı Manastır (Tımarhane Adası)

Türklerin Taşlı Manastır Rumların Tımarhane Adası olarak adlandırdıkları yer Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklıda ki Çamlık Koyu’nun sonunda, Şeytan Sofrasının eteklerinde ve yarımadanın ucunda konumlanmaktadır. Yer hem ismiyle hem de tepede bulunan ilginç yapılı kayalarıyla dikkat çekmektedir. Bu kayalar rüzgarda uğultu ve sesler çıkarmaktadır. Adaya ismini veren Taşlı Manastırdan geriye ise kemerli pencereler ve arkasındaki koridor kalmıştır.

Taşlı Manastır (Tımarhane Adası)

25.Ayışığı Manastırı

Cunda) Adası’nın kuzey yönündeki Pateriça Yarımadası’nın en uç noktasında yer alan Ayışığı Manastırı denizden 299 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Manastırın kesin inşa tarihi belli olmasa da 18. yüzyılda veya daha öncesinde inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Manastırı da içinde kapsayan 17.950 hektar alan birinci derece doğal SİT alanı ve Tabiat Parkı ilan edilmiştir. 21.04.1995 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile koruma altına alınan Tabiat Parkında 752 çeşit otsu bitki, 140 balık türü, 230 kuş türü bulunmaktadır.

Günümüzde Sabancı ailesine ait özel bir mülk olarak restore edilmiş olan tarihi yapı Salı ve Çarşamba günü saat 15:00’a kadar ziyarete açıktır.

Ayışığı Manastırı

26.Ayvalık Gezilecek Yerler Panaya Kilisesi

Ayvalık ilçesine bağlı Cunda’da yer alan kilisenin ilk yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak yapı Yunan İsyanı sırasında hasar görmüş, 1834 yılına kadar süren çalışmalarla da yeniden inşa edilmiştir. 1865 yılında da bir çan kulesi eklenen kilise 1873 yılında Taksiyarhis Kilisesi’nin inşası ile önemini yitirmiştir. Zaman içinde de kullanılamayacak halde olup harabeye dönüşmüştür. 1883 yılında da yıkılarak aynı arsa üzerinde yeniden inşa edildi. Cumhuriyetin ilanından sonra da yeniden harap olmuştur.

Günümüzde kiliseden geriye üç duvarı ve apsisi kalmıştır. Kilisenin yapımında yöreye özgü sarımsak taşı ve dayanıklı granit taşı kullanılması, duvarlarındaki döneme özgü motifleri ve iç kısmında da freskler dikkat çekmektedir.

27.Cunda Despot Evi

Ayvalık ilçesine bağlı Cunda’da yer alan ev Despot(din adamı) tarafından 1862 yılında yaptırılmıştır. Despot’un ölümünden sonra Osmanlı Devleti evi Sine Kilisesi’nden satın almış ve burayı Hükümet Binası olarak kullanmaya başlamıştır. Cumhuriyetten sonrada Öksüzler Yurdu” olarak kullanılan yapı Kurtuluş savaşının kazanılmasıyla mübadele ile gelen Türkler tarafından hem ilkokul hem de öksüzler yurdu olarak hizmet vermeye devam etmiştir. 1980 li yıllara gelindiğinde Öksüzler yurdu yeni binasına taşınınmış ve Despot Evide kaderine terkedilmiştir. Yıllar içinde bir çok deprem yangın ve yağmalama gören ev her şeye rağmen Yeşilçam sinemasının yüzü olmuştur.

2015 yılına gelindiğinde otel olarak tasarlanan bu tarihi simgesel yapının özgün haline zarar vermeden restorasyondan çalışmaları başlanmış ve 2019 yılında restorasyon tamamlanarak otel olarak hizmete açılmıştır.

Yeni görünümü ve kimliği ile Cunda’da uğramanız gereken yerlerden olan Despot Evi sahip olduğu tarihi geçmişi ve mimarisi ile konaklayabileceğiniz yerler arasındadır.

Cunda Despot Evi

28.Anelemmatik Güneş Saati

Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adasının sahil kıyısında taş kaldırımların üzerinde yer alan saat bölgenin tek Anelemmatik Güneş saatidir. Saat 2004 yılında, Cundalı Erol lakabıyla da tanınan Ahmet Erol Keskin’in ölümünün ardından Ayvalık Belediyesi tarafından yapılmıştır. Saat yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte ve önünde kuyruklar oluşmaktadır. Sizlerde yolunuz düşerse saatin yanında yer alan tabelaya bakarak saati uygulamalı ve doğruluğunu teyit etmelisiniz.

Anelemmatik Güneş Saati

29.Macaron Mahallesi

Ayvalık’ın en eski yerlerinden olan Macaron Rum ustaların imzasını taşıyan tarihi evleri ve dar sokakları ile sizleri kendisine hayran bıraktırıyor. Macaron günümüzde Ayvalık’ın bir mahallesidir. Türkçe karşılığı Mercanköşk olan bitki zamanında burada çok yetiştirildiği için Rumca da Macaron ismine dönüştürülerek bu ismi almıştır.

Mahalle gerek tarihi evleri gerekse de Karamanlar Unlu Mamülleri, Camlı Kahve, Mor Salkım Kafe gibi mekânları ile harika gezi ve yeme-içme yerleri arasında bulunmaktadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Macaron Mahallesi

30.Küçükköy

Köyün eski ismi Yeniçarohori’dir. Bu isim Osmanlı Dönemi’nde Midilli adasının alınması sonrası 1400’lerde çıkan isyanları bastırmak için yeniçerilerin geçici bir süreyle buraya yerleştirilmesi sonucu Rumlar tarafından koyulmuştur. Zamanla Rumların yaşamaya başladığı bir yer olan köy mübadele zamanı yapılan değişimle Boşnak köyüne dönüşmüştür. Ancak buda çok uzun sürmemiş. Çünkü Boşnaklarda çeşitli sebepten köyü terk etmişlerdir.

Bir süre boş kalan ve kaderine terk edilen köy daha sonra restore edilen Rum evleri, sanat atölyeleri, galerileri, tasarım dükkanları, yerel pazarı, Boşnak böreği ve mantısının da sunulduğu lezzet duraklarıyla hem bir sanat köyü hem de bir lezzet durağı olmuştur.

1970 yılında Ayvalık ilçesine bağlı bir köy olan ve 2013 yılında mahalle statüsüne kavuşan Küçükköy mutlaka gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Küçükköy

TARİHİ YEME-İÇME MEKANLARI

31.Şeytanın Kahvesi

Ayvalık’ın simgelerinden olan mekan yaklaşık 155 yıllık bir binada bulunmaktadır. Bina dededen babaya, babadan oğula, oğuldan toruna geçerek bugünlere kadar ulaşmıştır. 1865 yılından beri faaliyette olan mekan 1950 den beri Midillili Şeytan Halil’in torunları Dede Suat Kaçak ve ailesi tarafından işletilmektedir. Özellikle koruk suyu ile meşhur olan Şeytan Kahvesine mutlaka uğramalı ve bu inanılmaz lezzeti tatmalısınız. Koruk suyu olgunlaşmamış üzümlerin ezilip suları çıkartılarak hazırlandığı için özel bir lezzete sahiptir. Koruk suyu dışında karadut suyu kahve ve çay gibi içecek seçenekleri de bulunmaktadır.

Şeytan Kahvesi gerek tarihi yapısı ve nostaljik havası gerekse de lezzetli içecek seçeneği ile uğramanız gereken yerler arasındadır.

32.Taş Kahve Cunda

1923 yılında Cundaya gelen Hüseyin Bey 1927 yılında şimdiki Taş Kahveyi satın alır. Yapı dönemin en güzel mimari yapısına sahiptir.  Gerek yapının inşasında kullanılan doğal sarımsak taşı, taş işçiliği, yüksek tavanı gerekse de kolonsuz inşası yapının mükemmel bir mimariye sahip olduğunu gösterir.

Kahve Hüseyin Bey vefat edince eşi daha sonrada oğlu Ali Barış tarafından işletilmeye devam etmiştir. Günümzde Ali Barış ve ailesi tarafından işletilen Taş Kahve ‘Dededen-toruna’ uzanan bir tarihi mirastır.

Yaklaşık 95 yıldır bu tarihi mekanda işlevini sürdüren Taş Kahve ye mutlaka uğramalı ve enfes kahvelerini yerinde tatmalısınız.

Ayvalık Gezilecek Yerler Taş Kahve Cunda

33.İmren Pastanesi

Ayvalık için önemli bir yer sahip olan İmran Pastanesi 1954 yılından günümüze dek hizmetini sürdürmektedir. İlk olarak yaptığı sakızlı dondurmasıyla nam salan İmren Pastanesi, lezzetlerinin arasına lor tatlısını da ekleyerek ününe ün katmıştır.

Günümüze kadar aynı tat ve kalitede ilerlemiş olan İmren Pastanesine sizlerde mutlaka uğramalı ve bu lezzetleri yerinde tatmalısınız.

İmren Pastanesi

34.Güler Tatlıhanesi

Güler Tatlıhanesi Ayvalık Çarşıda konumlanmakta olup 1942 yılından günümüze dek hizmetini sürdürmektedir. Tarihi tatlıhane Lor tatlısı, damla sakızlı dondurma, cevizli ev baklavası, sakızlı ve zeytinyağlı kurabiye gibi kendisine has birçok lezzeti içerisinde barındırmaktadır.

Güler Tatlıhanesi

ALIŞVERİŞ

35.Ayvalık Bit Pazarı

İlk olarak Ayvalık’taki Gümrük Meydanında açılan pazar 2009 yılında şimdiki yeri olan Antikacılar Çarşısı içine taşınmıştır. Cumartesi günleri açılan Bit Pazarı Barboros Caddesi 8 ve 9. Sokaklarda konumlanmaktadır.

Özellikle antika severlerin ve koleksiyonerlerin mutlaka uğraması gereken yerlerden olan Bit Pazarında birçok eşya yer almaktadır.

Ayvalık Bit Pazarı

36.Ayvalık Çarşısı

Tarihi Ayvalık Evlerinin çevrelediği çarşıda antika eşyalardan takıya, hediyelik eşyadan giyime kadar bir çok dükkan yer almaktadır. Ayrıca bir çok yeme içme mekanınında bulunduğu çarşıda alışveriş yapabilir, farklı lezzetleri tadabilir ve Ayvalık’ın tarihi ve nostaljik sokaklarında gezebilirsiniz.

37.Cunda Sahil Çarşısı

Sahil kıyısını takip ederek ulaşabileceğiniz çarşıda hediyelik eşyadan tekstil ürünlerine, takılardan yöresel ürünlere kadar birçok ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Cunda Sahil Çarşısı

38.Ayvalık Gezilecek Yerler Paragon AVM

Ayvalık ilçesinin ilk yaşam merkezi olan Paragon AVM 24.06.2016 yılında hizmete açılmıştır. Paragon AVM 11.000 m² kapalı alanı 750 Araçlık ücretsiz otoparkı, cafe, restoran, sinema salonları ve çocuklar için oyun alanlarıyla tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaktadır. Yerli-yabancı bir çok mağazanın ve yeme içme mekânının bulunduğu AVM’de hem doyasıya alışveriş yapabilir hem bir şeyler yiyip içebilir hem de bünyesinde düzenlenen etkinliklere katılarak sınırsızca eğlenebilirsiniz.

39.Kırlangıç Yaşam Merkezi

İlk olarak 19. yüzyılda ‘Kırlangıç Zeytinyağı ve Sabun Fabrikası’ olarak inşa edilen yapı 2001 yılında ekonomik nedenlerle kapanmıştır. 20 dönümlük arazi üzerinde yer alan bu yapı daha sonra geçmiş dönem belediye başkanı Mesut Ergün öncülüğünde satın alınarak tarihi dokusu bozulmadan restore edilmiştir. 15.10.2021 yılında da Kırlangıç Yaşam Merkezi olarak hizmete açılmıştır.

Kırlangıç Yaşam Merkezi bünyesinde bir çok mağaza ve yeme içme mekanları bulunmaktadır. Sizlerde Ayvalık’a gelmişken Kırlangıç Yaşam Merkezine uğramalı ve bu tarihi yapıda alışverişin keyfini çıkartmalısınız.

Kırlangıç Yaşam Merkezi

EĞLENCE

40.Sarımsaklı Lunapark

Lunapark Ayvalık ilçesine bağlı Sarımsaklı beldesinde yer almaktadır. Lunapark içeirsinde Uçan Halı, Gondol ( Viking) Ranger, Tumble, Crazy Dance, Ayvalık Güneşi gibi her yaşa hitap eden birçok oyun ünitesi bulunmaktadır.

Sarımsaklı Lunapark

PLAJLAR

41.Sarımsaklı Plajı

Ayvalık ilçesine 8 kilometre uzaklıkta Küçükköy beldesinde bulunan Sarımsaklı Plajı, bölgenin en uzun plajlarından biridir. Plaj 7 kilometre uzunluğa ve 100 metre genişliğe sahiptir. Plajda hizmet veren birçok özel işletmede bulunmaktadır. Özel işletmeleri tercih ettiğiniz zaman tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz. Halk plajına ait bölümde tuvalet, duş gibi imkânlar yoktur. Plajın denizi sığ, dalgasız, tertemiz ve berraktır. Su sporları içinde uygundur.

Ayvalık Gezilecek Yerler Sarımsaklı Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Sarımsaklı Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

42.Badavut Plajı

Ayvalık ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Badavut Plajı, 2 kilometre uzunluğa ve 60 metre genişliğe sahip ücretsiz halk plajlarından biridir. Merkeze yakın konumda olması yerli yabancı birçok ziyaretçinin ilgisini çekmektedir. Plajın orta kısımlarında özel işletmelerce hizmet veren beachler bulunmaktadır. Özel işletmelerden duş, tuvalet, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Plajın denizi sığ, dalgasız, suyu ılık, çevresi temiz ve bakımlıdır.

Bulunduğunuz Konumdan Badavut Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

43.Pateriça (Patriça) Koyu

Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda Adası’nın batı kısmında bulunan Pateriça (Patriça) Koyu, Patriçya Burnu olarak da bilinen yer sit alanı olarak ilan edilen doğal bir koydur. Denizi sığ, temiz ve berraktır. Koyda ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong ve yeme-içme ihtiyaçlarının karşılanacağı birkaç özel işletme bulunmaktadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Pateriça (Patriça) Koyu

Bulunduğunuz Konumdan Pateriça (Patriça) Koyu’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

44.Cennet Dalan Koyu

Ayvalık ilçesinde bulunan Cennet Dalan Koyu, masmavi denizin ve yemyeşil çam ormanlarının bir arada olduğu muhteşem bir manzaraya sahiptir. Koy Tabiat parkı içerisinde yerleşim yerlerinden uzakta bulunmaktadır. Tekne turları ve özel araçlarınızla koya ulaşım sağlayabilirsiniz. Doğanın içinde tertemiz, el değmemiş bir ortama sahip olan Cennet Dalan Koyunda ziyaretçilerin yararlanabileceği herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bu nedenle koya gelmeden önce ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz. Koyun dalgasız, sığ bir denizi vardır.

Cennet Dalan Koyu

Bulunduğunuz Konumdan Cennet Dalan Koyu’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

45.Cunda Adası( Alibey Adası)

Ayvalık ilçesine bağlı olan Cunda ya da bilinen diğer adı ile Alibey Adası, Ege denizindeki bulunan 4. Büyük adadır. Alibey adasında tarihi ve doğal birçok güzellik, masmavi deniz, altın sarısı kumsallar bulunmaktadır. Ayvalık’ta yerleşim yeri bulunan tek yer Cunda’dır. Adaya ulaşımı deniz dolmuşları ile sağlayabilirsiniz. Etrafta hem konaklama hem yeme-içme ihtiyaçları için olanaklar bulunmaktadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Cunda Adası( Alibey Adası)

Bulunduğunuz Konumdan Cunda Adası( Alibey Adası)’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

46.Şirinkent Plajı

Ayvalık bölgesinde bulunan Şirinkent Plajı, merkeze 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde olan tertemiz, masmavi bir denize sahip tatil yerlerinden biridir. Denizin etrafı yemyeşil zeytin ağaçları ile çevrili muhteşem bir doğaya sahiptir. Plajın sitelere ve özel işletmelere ayrılan bölümleri olduğu gibi ücretsiz bir şekilde giriş yapılan bölümleri de bulunmaktadır. Plajda şemsiye, şezlong kiralayabileceğiniz özel işletmeler vardır. Ayrıca bu işletmelerden tuvalet, soyunma kabini, duş, kafe, restoran, market gibi olanaklar karşılanabilmektedir. Plajın sahili kumlu, denizi sığ ve tertemizdir.

Bulunduğunuz Konumdan Şirinkent Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

47.Duba Plajı (Belediye Plajı)

Ayvalık ve Cunda Adasının ortasında yer alan, iki adayı birbirine bağlayan Lale Adası’nın Ayvalık’a geçen köprüsünün hemen girişinde Duba Plajı (Belediye Plajı) yer almaktadır. Duba Adası, Ayvalık ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Plaj 400 metre uzunluğa, 10 metre genişliğe sahiptir. Ulaşımı kolay bir şekilde sağlanan plaj hafta sonları yoğun ilgi görmektedir. Belediye tarafından işletilen diğer adı da Belediye Plajı olan Duba Plajına girişler ücretsiz bir şekilde sağlanmaktadır. Denizi mavi bayrak sahibi, tertemiz, berrak ve sığdır. Plajı da kumluktur. Plaj alanında yararlanabileceğiniz tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, büfe gibi olanaklar uygun bir ücretle ziyaretçilerine sunulmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Duba Plajı (Belediye Plajı)’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

48.Ayvalık Gezilecek Yerler Kapri Plajı

Ayvalık ilçesine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Kapri Plajı, 200 metre uzunluğa, 2 metre genişliğe sahip etrafı kayalık yapıda ancak yeşil, çimler üzerine yerleştirilen şemsiye ve şezlongları ile güzel bir deniz tatili imkânı sağlamaktadır. Ailelerin rahat bir şekilde tercih ettiği, mavi bayrak sahibi plajda ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya, büfe gibi olanaklar bulunmaktadır. Denizi sığ ve hafif dalgalı bir yapıdadır. 

Ayvalık Gezilecek Yerler Kapri Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Kapri Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

49.Çataltepe Plajı

Ayvalık da Cunda Adasının doğusuna bakan kıyılarında bulunan Çataltepe Plajı, popüler plajlardan biridir. Ayvalık ilçe merkezinden kolay ve kısa şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz Çataltepe Plajı daha çok bölge halkı tarafından tercih edilen sakin plajlardan biridir. Ücretsiz bir şekilde giriş yapılabilen halk plajlarından olan Çataltepe Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır. Tertemiz berrak denizinde dalışlar yapabilir suyun altında bulunan güzellikleri keyfedebilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Çataltepe Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

50.Altınova Plajı

Ayvalık ilçesinde 15 kilometre uzaklıkta bulunan Altınova Plajı, yazlıkların yer aldığı bölgede olan, sakin, tertemiz bir plaj alanıdır. Mavi bayrak sahibi olan Altınova Plajı, daha çok yazlıkçılar tarafından tercih edilmektedir. Ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz plajda ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar vardır. Denizi sığ, plajı kumlu bir yapıdadır.

Altınova Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Altınova Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

51.İğdeli Plajı

Ayvalık bölgesinde bulunan İğdeli Plajı, eskiden iğde ağaçlarının burada bulunmasından dolayı bu isimle anılmaktadır. Çoğunlukla bölge halkı tarafından tercih edilen İğdeli Plajı, ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz halk plajlarında biridir. Plaj alanında ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar vardır. Plaj çakıl taşları ile kaplı, denizin girişi de kayalık bir yapıdadır.

Bulunduğunuz Konumdan İğdeli Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

52.Aya Yorgi Beach

Ayvalık ilçesinde Cunda merkezine 3 kilometre uzaklıkta bulunan Aya Yorgi Beach, ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz, imkânlardan da ücretli bir şekilde yararlanabileceğiniz plajlardan biridir. Burada hem denize girebilir hem de bölgede bulunan bungalov evlerde konaklayabilir, çadırınızı kurup kampçılık yapabilirsiniz. Kumlu bir plaja ve sığ bir denize sahiptir. Aya Yorgi Beach alanında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong, loca, konaklama imkânı, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır.

Aya Yorgi Beach

Bulunduğunuz Konumdan Aya Yorgi Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

53.Rainbow Plajı

Ayvalık ilçesinde Cunda Adasının merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Rainbow Plajı, girişi ücretsiz ancak olanakların ücretli bir şekilde karşılandığı mekânlardan biridir. Rainbow tatil köyüne ait olan plajda konaklama için 64 adet oda bulunmaktadır. Tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya, restoran gibi birçok imkân da ziyaretçilere sunulmaktadır. Sakin, kumlu sahili, sığ denizi ile birlikte keyifli bir deniz tatili imkânı sunulmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Rainbow Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

54.Ortunç Koyu

Ayvalık da Cunda Adasının batı kısmında yer alan Ortunç Koyu, Ayvalık Tabiat Parkı içinde bulunmaktadır. Ücretsiz bir şekilde giriş yapılabilen plaj bölgede bulunan Ortunç Oteli’ne aittir. Muhteşem bir manzara ve ortama sahip olan koy, hem denizin hem de doğanın keyfini çıkarabileceğiniz bir yerdir. Koya tekne turları ve karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Denizi aniden derinleşen bir yapıda olduğu için dikkatli olmalısınız. Ortunç Koyunda ihtiyaçlarını otelden karşılayabilir ya da yanınızda getirebilirsiniz.

Ayvalık Gezilecek Yerler Ortunç Koyu

Bulunduğunuz Konumdan Ortunç Koyu’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

55.Ayvalık Gezilecek Yerler Paşa Koyu

Ayvalık ilçesinde bulunan Paşa Koyu, ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz, ilçe merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz koylardan biridir. Paşa Koyunda ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, çevresinde de otel ve restoranlar bulunmaktadır. Plaj çevresinde bulunan özel ücretli işletmeler ihtiyaçlarınızı karşılamak için olanak sunmaktadır. Doğa ile iç içe, sakin, güzel bir deniz keyfi geçirebilir, kamp kurabilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Paşa Koyu’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

56.Kumru Koyu

Ayvalık ilçesinde Küçükköy mevkiinde bulunan Kumru Koyu, bilinen diğer bir adı ile de Cennet Ada Koyu, saklı kalmış doğal güzelliklerin barındırıldığı koylardan biridir. Yeşil bir doğa alanı ile masmavi, berrak bir denizin bir arada olduğu Kumru Koyu’na hem karayolu ile hem de tekne turları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Koyda herhangi bir işletme ya da olanak bulunmamaktadır. Doğal yapısını koruyan koya gelirken hazırlıklı olmalı, ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz.

Kumru Koyu

Bulunduğunuz Konumdan Kumru Koyu’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

57.Enguru Plajı

Ayvalık ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Enguru Plajı, 3 kilometre uzunluğundaki plajı ile mavi bayrak sahibi olma özelliğine sahiptir. Tertemiz, hızlı derinleşen ve dalgalı denize sahiptir. Ücretsiz bir şekilde giriş yapılan halk plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Enguru Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

58.Pınar Adası

Ayvalık ilçesinde bulunan Pınar Adası, Cunda Adasının yanında Ortunç Koyu’nun da karşısında yer almaktadır. El değmemiş doğası ile sakin, bakir bir yer olan Pınar Adası ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz tekne turları ile ulaşım sağlanan plajlardan biridir. Ada üzerinde herhangi bir tesis bulunmadığı için yararlanabileceğiniz bir olanak da bulunmamaktadır. Bu nedenle adaya gelirken hazırlıklı olmalı ihtiyaçlarınızı temin etmelisiniz. Yeşilin ve mavinin bir arada olduğu ada tertemiz akvaryumu andıran suyu ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Pınar Adası

Bulunduğunuz Konumdan Pınar Adası’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

59.Çıplak Ada

Ayvalık ilçesinde Sarımsaklı Yarımadası’nın batısında yer alan Çıplak Ada, ağaç yetişmediği için bu adı almıştır. Ada günübirlik geziler, tekne turları, deniz tatili için tercih edilen yerlerden biridir. Ada da çok fazla tavşan vardır. Adaya geldiğinizde tavşanlarla karşılaşmanız mümkün. Sadece tekne turları ile ulaşım sağlayabileceğiniz Çıplak Ada’sında ziyaretçilerin yararlanabileceği herhangi bir olanak bulunmamaktadır. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı adaya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Çıplak Ada

Bulunduğunuz Konumdan Çıplak Ada’sına Ulaşmak İçin Tıklayınız.

60.Balık Adası

Balıkesir’in Erdek ilçesine 25 kilometre uzaklıkta, Ayvalık ilçesine oldukça yakın konumda bulunan Balık Adası, bölgenin sessiz, sakin, rahat alanlarından biridir. Farklı birçok balık türünün bulunduğu adada balıkçılık aktiviteleri yapılmaktadır. Ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz Balık Adası’nda herhangi bir olanak ya da işletme bulunmamaktadır. Bu nedenle adaya hazırlıklı bir şekilde giriş yapmalısınız.

Bulunduğunuz Konumdan Balık Adası’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

61.Altınkum Plajı

Şeytan Sofrası tepesinin hemen altında yer alan plaj 200 metre uzunluğa sahiptir. İsmini altın renkli kumlarla süslü sahilinden alan Altınkum Plajı akvaryum berraklığındaki suları ve etrafını çevreleyen çam ormanları ile yeşili ve maviyi bir arada sunmaktadır.

Altınkum Plajı sığ olduğu için acemi yüzücüler ve çocuklu aileleri tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Plajda ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, çardak, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır.

Ücretli Plaj Yerleri

62.Bıyıklı Beach

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Cunda Adasında özel bir işletme tarafından hizmet veren Bıyıklı Beach, Pateriça mevkiinde konumlanan koylardan biridir. İşletme kendisine ait özel kumlu plajı, iskelesi, sığ ve tertemiz denizi ile ziyaretçilerine keyifli bir deniz tatili imkanı sunmaktadır. Konaklama imkanı bulunan işletmede dışarıdan gelen misafirler ücretli bir şekilde giriş yapıp olanaklardan yararlanır iken konaklayan misafirler tüm plaj olanaklarından ücretsiz yararlanır. Tabiat parkı içerisinde bulunan Bıyıklı Beach, yeşilin ve mavi denizin muhteşem uyumunda bir plajdır. Bıyıklı Beach alanında ziyaretçilerin yararlanabileceği, tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, restoran, bar, dinlenme alanları gibi rahat edeceğiniz her türlü olanak sunulmaktadır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Bıyıklı Beach

Bulunduğunuz Konumdan Bıyıklı Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

63.Sobe Plajı

Ayvalık ilçesinde bulunan Sobe Plajı, burada bulunan Sobe oteli bünyesinde hizmet veren özel işletmelerden biridir. Yorucu ve bunaltıcı şehir hayatından uzaklaşıp, rahat, keyifli, konforlu bir deniz tatili isteyenler için uygun bir tercih olan Sobe Plajında hem konaklama imkanı hem de günübirlik tatil imkanı vardır. Otel müşterileri plaj olanaklarında ücretsiz bir şekilde yararlanabilir iken dışarıdan gelen misafirler ücretli bir şekilde bu olanaklardan yararlanabilmektedir. Ayrıca plaja girişlerde 12 yaş sınırı bulunmaktadır. Masmavi denizin, yeşil doğanın, güzel ve rahat bir ortamın olduğu plajda restoran, bar, kafe, iskele, şemsiye, şezlong, duş, tuvalet, soyunma kabini, konaklama imkanı gibi birçok olanak bulunmaktadır. Sığ bir denize sahip olan plajda sığ denizi tercih etmeyenler için iskele alanı da vardır.

Bulunduğunuz Konumdan Sobe Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

64.Sandık Beach Club

Ayvalık ilçesinde Sarımsaklı plajında yer alan ücretli plajlardan biri olan Sandık Beach Club, denizi, sahili, dekorasyonu, sunmuş olduğu olanakları ile ziyaretçilerine güzel, rahat bir deniz tatili imkanı sunmaktadır. Kendinizi, konforlu, lüks, rahat bir dizayn içinde bulacağınız Sandık Beach Club, gece ve gündüz ayrı bir eğlenceye sahiptir. Sığ denizi, kumlu sahili, özel locaları bulunmaktadır. Ayrıca ziyaretçilerin yararlanabileceği şemsiye, şezlong, duş, soyunma kabini, tuvalet, restoran, kafeterya imkanları da sunulmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Sandık Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

65.Muzo Beach Club

Ayvalık ilçesinde bulunan Muzo Beach Club, gündüzleri denizin ve sahilin, geceleri de eğlencenin keyfini çıkarabileceğiniz mekanlardan biridir. Ulaşımın kolay olmasından dolayı hem ilçede bulunan yerli hem de yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Mekana giriş için belirlenen limitte harcama yapmanız gerekmektedir. Sığ denizi ve kumlu plajı ile Muzo Beach Club da yararlanabileceğiniz, tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, restoran, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır.

Muzo Beach Club

Bulunduğunuz Konumdan Muzo Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

66.Yazevi Beach

Ayvalık ilçesinde Küçükköy Mahallesi’nde bulunan Yazevi Beach, mor renkli şemsiye ve şezlong minderleri ile göz alıcı, şirin bir görüntü ve rahatlık sunmaktadır. Sığ denizi yüzme bilmeyenler ve çocuklar için uygun, kumlu plajı ise güneşlenmek için güzel bir imkan sunmaktadır. Tertemiz berrak denizi ile suyun altında bulunan doğal güzellikleri ve canlıları görebilirsiniz. Kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz Yazevi Beach, yerli yabancı birçok ziyaretçinin tercih ettiği plajlardan biri olmuştur. Ziyaretçilerin yararlanabileceği şemsiye, şezlong, duş, soyunma kabini, tuvalet, restoran, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır.

Yazevi Beach

Bulunduğunuz Konumdan Yazevi Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

67.Copacabana Sarımsaklı

Ayvalık ilçesinde Sarımsaklı Plajı alanında bulunan Copacabana Sarımsaklı, özel, geniş bir alana sahip olan, sığ, tertemiz denizi ve kumlu altın sarısı sahili ile ziyaretçilerini ağırlayan plajlardan biridir. Belirlenen harcama limiti ile plaj alanına girebilir ve burada yer alan tuvalet, şemsiye, şezlong, duş, soyunma kabini, restoran, kafeterya, masa ve sandalye gibi olanaklardan yararlanabilirsiniz. Plajın restoranında güzel, lezzetli, zengin yemek menülerini tadabilirsiniz. Denizi o kadar berrak, temizdir ki akvaryumu andıran bu şeffaflıkta su altında bulunan canlıları dalış yaparak gözlemleyebilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Copacabana Sarımsaklı’ya Ulaşmak İçin Tıklayınız.

68.Enderin Beach

Ayvalık ilçesinde bulunan Enderin Beach, Sarımsaklı Plajının batı yakasındaki sakin, rahat, huzurlu bir ortam sunan plajlardan biridir. Tertemiz berrak denizinin ve kumlu plajının arkasında bulunan palmiye ağaçları ve çimler ayrı bir hava kazandırmaktadır. Plaj burada bulunan Beyaz Taş Oteli bünyesinde hizmet vermektedir. Hem otel müşterileri hem de dışarıdan gelen ziyaretçileri plaj alanından yararlanabilmektedir. Dışarıdan gelen ziyaretçiler olanaklardan ücretli bir şekilde yararlanabilir. Enderin Beach alanında tuvalet, şemsiye, şezlong, duş, soyunma kabini, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır. Enderin Beach, sakin ve huzurlu ortamı, sığ denizi ve kumlu plajıyla çocuklu aileler için oldukça idealdir.

Enderin Beach

Bulunduğunuz Konumdan Enderin Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

69.El Turco Beach

Ayvalık ilçesinde bulunan El Turco Beach, bölgenin uygun bir ücretlendirme ile ziyaretçilerini ağırladığı, hem kumluk hem de çim alanlarına sahip plajlarından biridir. Bir aile ortamı havası bulunan, sakin, salaş bir görüntüye sahip olan El Turco Beach, 12 yaş altındaki çocuklar için ücretsizdir. Hem ortamı hem denizi ile ziyaretçilerini etkileyen plaj alanında tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır. Denizi sığ, plajı kumludur. Ayrıca sığ denizden hoşlanmayanlar için de iskele bulunmaktadır. Mavinin ve yeşilin bir arada olduğu bu doğa harikası ücretli plaj alanında ziyaretçiler keyifli bir tatil geçirebilirler.

Bulunduğunuz Konumdan El Turco Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

70.Elma Beach Club

Ayvalık ilçesinde masmavi denizin keyfini çıkarabileceğiniz Elma Beach Club, mavi bayrak sahibi olan gitmeden önce rezervasyon yaptırılması gereken ücretli plajlardan biridir. Masmavi deniz, yeşil çim alanı ve palmiye ağaçları ile ziyaretçilerine güzel bir ortam sunmaktadır. Yerli-yabancı birçok turisti ağırlayan plaj alanında canlı müzikler, DJ performansları, yemeklerini yiyip içeceklerinizi alabileceğiniz restoran ve kafeteryalar, güneşlenebileceğiniz şezlonglar, şemsiye, duş, soyunma kabini gibi olanaklar bulunmaktadır. Kumsal bir alanı bulunmayan plajın özel locaları da bulunmaktadır. Sığ ve berrak denizi yüzme bilmeyenler içinde uygundur. Gündüzleri denizin keyfini çıkarabileceğiniz plaj alanında geceleri de müzik eşliğinde eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Ayvalık Gezilecek Yerler Elma Beach Club

Bulunduğunuz Konumdan Elma Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

71.Şımarık Beach

Ayvalık ilçesinde Altınova beldesinde bulunan Şımarık Beach, sığ ve dalgasız denizi, ince, yumuşacık kumlarla kaplı sahili ile ziyaretçilerin ücretli bir şekilde yararlanabileceği plajlardan biridir. Plaj diğer ücretli plajlara göre daha pahalıdır. Ancak sunduğu olanaklar ile plaja gelen yerli-yabancı tüm ziyaretçilere rahat, konforlu bir ortam sunmaktadır. Denizi bazı yerlerde derinleşebilmektedir. Bu nedenle de dikkatli olmakta fayda vardır. Şımarık Beach alanında gün boyu yemek-içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz restoran ve kafeteryalar, eğlenebileceğiniz müzikler, şemsiye ve şezlonglar, tuvalet, duş, soyunma kabinleri, denize ulaşabileceğiniz bir iskele de bulunmaktadır. Plaj giriş ücretli biraz yüksek olsa da sunulan olanaklar daha uygun bir ücretlendirmeye sahiptir. Rahat edebileceğiniz keyifli bir plaj alanı vardır.

Bulunduğunuz Konumdan Şımarık Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

72.Cunda Club Sedef

Ayvalık ilçesinde Cunda Adası’nda bulunan Cunda Club Sedef, Ayvalık ilçe merkezine 6 kilometre, Balıkesir il merkezine ise 42 kilometre uzaklıkta olup hem doğası hem de denizi ile ziyaretçileri ile güzel bir ortam sunan plajlardan biridir. Plaj alanı adını aldığı otel ile konaklamak için ziyaretçilerine olanaklarda sunmaktadır. Ücretli bir şekilde giriş yapabileceğiniz plaj alanında kumluk ve yeşil çimlik bir alan bulunmaktadır. Denizin, kumsalın, güneşin ve temiz sakin doğanın keyfini çıkarabileceğiniz alanda şemsiye, şezlong, tuvalet, duş, soyunma kabini, restoran, kafeterya, özel localar vardır. Hem otel misafirleri hem de dışarıdan gelen günübirlik ziyaretçiler plaj alanından yararlanabilirler.

Cunda Club Sedef

Bulunduğunuz Konumdan Cunda Club Sedef’e Ulaşmak İçin Tıklayınız.

73.Ayayorgi Beach Club

Ayvalık ilçesinde Cunda Adasında bulunan Ayayorgi Beach Club, Cunda merkeze 3 kilometre uzaklıkta zeytin ağaçları içerisinde konumlanan ücretli plaj alanlarından biridir. Plaj alanında konaklama yapabileceğiniz bungalov evler, otel odaları, karavan, villa gibi imkanlar vardır. Ayayorgi Beach Club şehrin gürültülü havasında uzakta sakin, sessiz, doğa ile iç içe geçirebileceğiniz bir plajdır. Burada bulunan tesiste konaklayan ziyaretçiler olanaklardan ücretsiz bir şekilde yararlanabilir, dışarıdan gelen günübirlik ziyaretçiler de ücret karşılığı plajdan yararlanabilirsiniz. Etrafı yemyeşil çimlik alanlar ve ağaçlarla çevrili olan Ayayorgi Beach Club da ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, restoran, bar, dinlenme alanları,  hamak, kafeterya, sabah kahvaltısı gibi olanaklar vardır. Plajın denizi sığ, berrak, sahili ise kumlu bir yapıdadır.

Bulunduğunuz Konumdan Ayayorgi Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

74.Mola Beach Club

Ayvalık’ta Cunda Adası’nda bulunan Pateriça Koyu’nun doğu kıyısında yer alan Mola Beach Club, Ada merkezine yaklaşık 25 dakika kadar uzaklıkta olan ücretli plajlardan biridir. Bölgenin lüks yerlerinden biri olan Mola Beach Club, kalabalık ortamdan uzakta sakin, güzel bir plaj alanıdır. Plaj alanı iki kattan oluşmaktadır. Birinci katta çim ikinci katta ise restoran ve kafeteryalar bulunmaktadır. Özel localarında bulunduğu plaj alanında bu localar rezervasyon ile tutulabilir. Mola Beach Club alanında tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, bar, dinlenme alanları, açık havuz, konaklama yerleri, elektrik gibi olanaklar vardır.

Ayvalık Gezilecek Yerler Mola Beach Club

Bulunduğunuz Konumdan Mola Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

75.Minas Beach

Ayvalık ilçesinde bulunan Minas Beach, hem kültürel hem de deniz turizmi açısından oldukça önemli olan bölge bir plajlarındandır. Pateriça Koyu’nda bulunan Minas Beach, merkezden yaklaşık 20 dakika kadar uzakta olan ücretli bir şekilde giriş yapabileceğiniz sakin, huzurlu plajlarından biridir. Bölgede bulunan diğer plajlara göre daha sakin olsa da belirli zamanlarda kalabalık olmaktadır. Yeşil çim alanı, locaları, doğa ile iç içe güzel bir manzara sunan ortamı ziyaretçilerin beğenisini almaktadır. Minas Beach alanında bulunan tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, loca, bar, restoran gibi olanaklar ziyaretçilerine daha rahat bir tatil imkânı sunmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Minas Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

76.Gümüşlü Beach Club

Ayvalık ilçesinde özel araçlarınızla ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabileceğiniz özel ücretli işletmelerden biri olan Gümüşlü Beach Club, gece ve gündüz ayrı bir keyif sunan plajlardan biridir. Gümüşlü Beach Club, çevresinde yer alan Altınoluk merkezine 8 kilometre, Edremit merkezine 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çevre ilçelerden de yabancı turistlerce de ilgi gören plaj alanı hem denize girebileceğiniz hem gece ve gündüz deniz manzarasında yemeğinizi yiyebileceğiniz hem de müzik işliğinde eğlenceli vakit geçirebileceğiniz mekanlardan biri olarak hizmet vermektedir. Denizi aniden derinleşmeyen, sakin bir yapıda, sahili ise geniş kumlu bir alandır. Ayrıca ziyaretçiler için yararlanabileceği şemsiye, şezlong, duş, soyunma kabini, tuvalet, kafeterya, restoran gibi olanaklar da sunulmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Gümüşlü Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

77.Kesebir Beach

Ayvalık ilçesinde tarihi ve doğal güzellikleri ile dolu olan Kesebir Beach, bölgenin popüler ücretli plajlarından biridir. Plaj hem altın sarısı kumsalları hem de sığ, tertemiz denizi ile samimi, rahat bir deniz tatili geçirme imkanı sunmaktadır. Kesebir Beach, Cunda Adası merkezine 10 dakikalık mesafede bulunmaktadır. Plajı kumludur ancak denizin tabanı taşlıktır. Bu nedenle de deniz ayakkabısı giymek ve dikkatli olmakta fayda vardır. Özel locaların olduğu plajda tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, restoran, kafeterya, iskele gibi imkanlarda bulunmaktadır. Ege denizinde unutulmaz bir deniz tatili için Kesebir Beach plajı tercih edebilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Kesebir Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

78.Ayvalık Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Long Beach Sarımsaklı

Ayvalık ilçesinde Küçükköy Mahallesinde Sarımsaklı Plajı’nda bulunan popüler clublardan biri olan Long Beach Sarımsaklı, tertemiz bir denize, geniş kumlu bir plaja, sığ ve çabuk derinleşmeyen bir denize sahiptir. Ulaşımın kolay bir şekilde sağlandığı plajda yerli-yabancı birçok ziyaretçi konforlu, rahat bir tatil geçirmektedir. Geniş bir alana sahip olduğu için plajda rahatsız olmadan vakit geçirebilirsiniz. Long Beach Sarımsaklı plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, restoran, kafeterya gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Long Beach Sarımsaklı’ya Ulaşmak İçin Tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*