Başakşehir Gezilecek Yerler – En Muhteşem 14 Yer

başakşehir gezilecek yerler

Başakşehir Gezilecek Yerler, yazımızda Başakşehir ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Başakşehir ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Avrupa yakasında yer alan Başakşehir, İstanbul’un en yeni ilçelerinden birisidir.2008 yılında Küçükçekmece ve Esenler ilçelerinden ayrılan mahalleler ile oluşmuştur.  Spor tesisleri, park ve bahçeleri, alışveriş merkezleri, tarihten izler taşıyan yapıları ve cafe- restoran alanlarına sahip yaşam merkezidir.

Başakşehir gezilecek yerler aşağıda yer almaktadır.

Bahçeşehir Gezilecek Yerler yazımızı okumak için tıklayınız.

Başakşehir Kahvaltı Mekanları için tıklayınız.

1.Başakşehir Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Bahçeşehir Göleti

Toplam 26 bin metrekare alan üzerine kurulan Bahçeşehir Göleti, İstanbul’un ilk en büyük ve suni göletidir. İçerisinde farklı temalı oyun alanları, yürüyüş yolları, açık spor alanları, özel kulüpler çay bahçesi ve restoranlar bulunmaktadır.

Bahçeşehir Göletin hemen ilerisinde açık AVM’de yer almaktadır. Birçok ünlü restoran, cafe vb. markaların yer aldığı AVM ye gitmişken mutlaka Do&Ka ismindeki Dondurma ve Kahve mekanına gitmenizi öneririz.

Günlük, taze meyvelerle üretilen, katkı maddesiz, her biri birbirinden sağlıklı ve leziz 20 çeşit dondurması ve size özel çekilen ve isteğinize göre hazırlanan muhteşem kahvesiyle Do&Ka (Dondurma ve Kahve)’ya mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Bahçeşehir Gölet; Ramazan ayında oldukça kalabalık olan bölgede çocuklar için kukla ve tiyatro, Hacivat – Karagöz gösterileri, ilahi, Türk Sanat ve Halk Müziği konserleri, çeşitli sahne yarışmaları gibi etkinlikler yapılmaktadır. Ayrıca açılan stantlarda farklı ürünler sergilenmekte, macun, helva, pamuk şeker gibi sokak alanları yer almaktadır.

Yaz aylarında da oldukça kalabalık olan bölgede ‘Bahçeşehir Yaz Akşamları Şenliği’ adı altında açılan stantlarda farklı ürünler sergilenmekte, sokak çalgıcıları, konserler, ip cambazları animasyon gösterileri birçok etkinliğe ve eğlenceye ev sahipliği yapmaktadır.

Başakşehir gezilecek yerler Bahçeşehir Göleti

Bahçeşehir Göleti yol tarifi için tıklayınız.

2.Hoşdere Millet Bahçesi

Toplam 142 bin metrekare alan üzerine kurulan millet bahçesi, cami merkezli olup, caminin üç tarafı sularla çevrilidir. Türkiye’de ilk olarak uygulanan mimarisi ile inşa edilen cami 2500 kişi kapasitelidir.

İçerisinde 80 bin metrekare yeşil alanı, etkinlik çayırı, biyolojik göleti, tematik bahçesi, sayısız bitki ve 34 farklı türden 900 ağacı, yürüyüş ve bisiklet yolu, piknik alanları, basketbol sahası yer almaktadır.

Başakşehir gezilecek yerler Hoşdere Millet Bahçesi

Hoşdere Millet Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

3.Şamlar Tabiat Parkı

Toplam 50 bin dönümlük alan üzerinde olan Şamlar Ormanında, fıstık çamları ve farklı birçok ağaç türü yer almaktadır. 6 giriş kapısı bulunan Tabiat Parkında piknik için ayrılan masalar, bisiklet ve koşu parkuru, açık spor alanları, çocuk oyun alanları bulunmaktadır.

Ailecek hem dinlenip hem eğlenebileceğiniz parkta pikniğinizi yaparak güne başlayabilir, yürüyüş yolunda oksijen depolayarak yürüyüşünüzü yapabilirsiniz. Sizler dinlenirken çocuklar kendileri için ayrılan oyun alanında doya sıya eğlenebilir.

5 bin metrekare etkinlik çayırında çocuklar doyasıya koşup eğlenip farklı etkinlikler yaparken sizlerde piknik için ayrılan kamelyalarda pikniğinizi yapabilir, ya da çocuklar oyun alanında oynarken, sizlerde görsel şölen sunan gölete karşı tüm haftanın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Başakşehir gezilecek yerler Şamlar Tabiat Parkı

Şamlar Tabiat Parkı yol tarifi için tıklayınız.

4. Başakşehir Gezilecek Yerler; Başakşehir Millet Bahçesi

Başakşehir Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında, toplam 280 bin metrekare alan üzerine kurulu olan millet bahçesi geniş kent meydanının hemen yanında yer almaktadır. İçerisinde yapay göleti, tematik bahçesi, sayısız bitki ve ağacı, yürüyüş ve bisiklet yolu, açık spor alanları, oyun parkları, oturma alanları, okuma salonu ve kafeterya yer almaktadır.

30 bin metrekare alana sahip tematik bahçesinin içerisinde 24 farklı türdeki bitki ve çiçekler yer almakta olup, görsel şölene, renk cümbüşüne ve etrafa yayılan harika kokusuna şahit olabilirsiniz.

42 bin metrekarelik oldukça geniş alana sahip etkinlik çayırında çocuklar doyasıya koşup eğlenebilir, uçurtma uçurabilir. İsterlerse kendileri için ayrılan oyun alanlarında oynarken, sizlerde oturma alanı olan kamelyalarda dinlenebilirsiniz. Yine içerisinde yer alan Millet Kıraathanesinin içerisinde okuma salonu ve dinlenebileceğiniz kafeteryası bulunmaktadır.

Başakşehir gezilecek yerler Başakşehir Millet Bahçesi

Başakşehir Millet Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

5.Başakşehir Sular Vadisi

Toplam 550 bin metrekare alan üzerine kurulan Sular Vadisinin içerisinde koşu ve yürüyüş yolları, temalı oyun alanları, kay kay pisti, açık spor alanları, restoran ve cafeler, Sular Vadisi Sosyal Tesisi gibi birçok alan yer almaktadır. Ailecek hem dinlenebileceğiniz hem de eğlenebileceğiniz Sular Vadisi 12 bin metrekare dere ve süs havuzlarıyla adeta görsel şölen sunmaktadır. Genel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz market, farklı lezzetleri tadabileceğiniz çeşitli cafe ve restoranları ve anfi tiyatrosu olan bir açık hava sosyal alanı olan Sular Vadisi görmeniz gereken yerler arasındadır.

Başakşehir Sular Vadisi

Başakşehir Sular Vadisi yol tarifi için tıklayınız.

6.Ayazma Millet Bahçesi

41 bin metrekare alan üzerine kurulan millet bahçesinin vadi görünümü korunmakta olup yaklaşık 32 bin metrekaresi yeşil alandır. İçerisinde çiçek bahçeleri, çocuk oyun alanları, piknik için masalar, oturma bankları, spor alanları, yürüyüş ve bisiklet yolu yer almaktadır. Yine içerisinde Ayazma Sosyal Tesisi, çay bahçesi, dinlenme ve seyir terasları bulunmaktadır. Ayrıca Millet Kıraathanesinin içerisinde okuma salonu bulunmakta olup her yaştan okuyucuyu bir araya getiriyor.

Ayazma Millet Bahçesi

Ayazma Millet Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

7.Kayaşehir Millet Bahçesi

4 etaptan oluşan millet bahçesinin 1. Etabı tamamlanmış bulunmaktadır. Diğer 3 etabı da tamamlandığında 1 milyon 267 bin alana sahip İstanbul’un en büyük korusu olacaktır.

Tamamlanan 350 bin metrekarelik 1. Etabın içerisinde koru alanları, piknik ve dinlenme alanları, seyir terası, parklar, koşu, yürüyüş ve bisiklet yolları, tematik bahçeler, biyolojik gölet, etkinlikler için platformlar ve genel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar yer almaktadır.

Kayaşehir Millet Bahçesi

Kayaşehir Millet Bahçesi yol tarifi için tıklayınız.

8.Şelale Park Sosyal Tesisi

2016 yılından bu zamana hizmet veren Sosyal Tesisin bahçesi ağaçlarla çevrili olup içerisinde bir havuz ve ahşap oturma alanları mevcuttur. Farklı lezzetleri tadabileceğiniz Sosyal tesiste İtalyan mutfağından Karadeniz mutfağına birçok seçenek bulunmaktadır. Farklı lezzetleri tadarak güne başlayabilir, sonrasında bahçesinde yeşiller içindeki oturma alanlarında haftanın yorgunluğunu atarken çocuklarda kendileri için ayrılmış mini çocuk oyun alanında vakit geçirebilir.

Şelale Park Sosyal Tesisi

Şelale Park Sosyal Tesisi yol tarifi için tıklayınız.

9.Azatlı Baruthanesi

1795-1796 yılları arasında Baruthane Nazırı Mehmet Şerif Efendi’nin önerisiyle kurulmuştur. 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşına kadar çeşitli onarımlardan geçerek sağlam olarak gelen yapı, daha sonra tahrip olmuştur. Günümüze büyük bir havuzu ve yapının yıkıntıları yer almaktadır. Ne yazık ki günümüze kadar sağlam ulaşamasa da, ilk hali gibi olmasa da yeşillerin arasında tarihten izler taşıyan yapıyı ziyaret edebilirsiniz.

Azatlı Baruthanesi

Azatlı Baruthanesi yol tarifi için tıklayınız.

10.Yarımburgaz Mağarası

İlk yaşam belirtilerine ait izler taşıyan mağarada tarih öncesi çağdan buluntular olup, buraya yerleşen ilk insanların avcılık ve balıkçılıkla yaşamlarını sürdürdükleri düşünülmektedir.

2001’li yılların başında 1. derece Arkeolojik- Doğal Sit alanı olarak ilan edilmiştir. Tarihi ve arkeoloji severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır.

Yarımburgaz Mağarası

Yarımburgaz Mağarası yol tarifi için tıklayınız.

11.Mall Of İstanbul

Türkiye’nin en büyük alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olan Mall Of İstanbul ‘Dünyanın En İyi Avm’ si seçilmiştir.

2014 yılından bu zamana hizmet veren yerli ve yabancı 350 mağaza ve birçok markanın yer aldığı alışveriş merkezinde alışverişten yeme içmeye, eğlenceye hem dinlenebileceğiniz hem eğlenebileceğiniz alanlar mevcuttur.

İsterseniz alışverişinizi yapabilir isterseniz de cafe ve restoranlarında farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Dilerseniz de Moi Sahnedeki etkinliklere katılabilir yada Moi Parkta doyasıya eğlenceli ve adrenalin dolu bir gün geçirebilirsiniz.

İçerisinde yer alan MOİ Sahne de birçok sanatçının konserleri, Türk Ve Dünya tiyatrosu eserleri sergilenmekte olup bu etkinliklere katılarak vakit geçirebilirsiniz. Vizyondaki filmleri Türkiye’nin en büyük sinema kompleksi olan Cinetechda izleyebilirsiniz.

Başakşehir gezilecek yerler Mall Of İstanbul

Mall Of İstanbul yol tarifi için tıklayınız.

Mall Of İstanbul internet sitesi için tıklayınız.

12.MOİPARK

Mall Of İstanbul içerisinde yer alan Türkiye’nin ilk ve Avrupanın en büyük kapalı temalı parkı olan MOİPARK 12 bin metrekare alana sahip olup iki kattan oluşmaktadır. Alt katta 10 yaş üstü, üst katta 4 ile 10 yaş arasına hitap eden oyun alanları, salıncaklar ve üniteler yer almaktadır.

İçerisinde Türkiye’nin ilk ve tek korku konseptli oteli, adrenalın oyunları, dev salıncaklar, eğlence tünelleri, oyun üniteleri, canlı sahne şovları ve gösterileri yer almakta olup her yaşa hitap etmektedir. Ailecek doyasıya hem eğlenip hem de adrenalin dolu anlar geçirebilirsiniz.

MOİPARK

MOİPARK yol tarifi için tıklayınız.

13.Deposite Outlet

2008 yılından bu zamana kadar hizmet veren Deposite Outlet bölgenin ilk Outlet alışveriş merkezidir.  Yerli ve yabancı birçok mağaza ve markanın yer aldığı alışveriş merkezinde tüketicilere yılın her günü kazançlı alışveriş imkanı sağlıyor. Gerçek outlet imkanlarının sunulduğu alışveriş merkezinde sıra dışı Türk mimarisi ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

Deposite outlette ister alışverişinizi yapabilir isterseniz de ferah bahçesinde yer alan cafe ve restoranlarında farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Deposite Outlet

Deposite Outlet yol tarifi için tıklayınız.

14.Başakşehir Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Olimpa AVM

2010 yılından bu zamana hizmet veren yerli ve yabancı birçok markanın yer aldığı alışveriş merkezi Türkiye’nin ilk ‘Bölgesel Alışveriş Merkezi’ olma özelliğine sahiptir.

Olimpa Yaşam Merkezinde isterseniz alışverişinizi yapabilir isterseniz de cafe ve restoranlarda vakit geçirebilirsiniz. Bünyesinde düzenlediği etkinliklerle ailenizle birlikte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Olimpa Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Olimpa AVM yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*