Batman Merkez Nerede? Batman Merkez’e Nasıl Gidilir?

Batman Merkez Nerede

Batman Merkez Nerede? Batman Merkez Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğusunda yer alan Batman ilinin bir ilçesidir. Batman Merkez ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 408 bindir. Batman Merkez iline komşu ilçeler; Batman’ın ilçelerinden güneyde Gercüş, güneydoğuda Hasankeyf ve doğuda Beşiri ilçeleri, batıda da Diyarbakır’ın Bismil ilçeleridir. Batman Merkez’in yüzölçümü yaklaşık olarak 653 kilometrekaredir. Batman Merkez İli harita konumu olarak 37° 53´ 22.6536″ Kuzey ve 41° 7´ 43.8708″ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Batman Merkez’in ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 550 metredir.

Batman Merkez Nerede? Batman Merkez Haritası

batman merkez nerede

Batman Merkez’e Nasıl Gidilir?

Batman Merkez’de ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Batman Merkez merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Batman Merkez merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Batman Merkez Nerede, Batman Merkez Yol Tarifi, Batman Merkez’e rota oluşturmak için tıklayınız…

Batman Merkez Nerede? Karayolu ile Batman Merkez’e Ulaşım

Karayolu ile Beşiri İlçesinden Batman-Siirt Yolu üzerinden yaklaşık 21 dakikada Batman Merkez’e ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Gercüş ilçesinden Batman-Mardin Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 8 dakikada Batman Merkez’e ulaşım sağlanmaktadır. Hasankeyf ilçesinden ise Batman-Mardin yolunu kullanarak 1 saat 10 dakikada ulaşılabilir. Sason ilçesinden ise Batman-Sason yolunu kullanarak 1 saat 12 dakikada ulaşılabilir. Kozluk ilçesinden ise D-360 yolunu kullanarak 1 saat 4 dakikada ulaşılabilir.

Toplu Taşıma ile Batman Merkez’e Ulaşım

Batman Merkez ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Batman Merkez’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Batman Merkez kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Batman Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Batman Merkez’den Batman İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Sason ilçesinin Batman Merkez’e sınırı bulunmaktadır. Sason ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Batman Merkez’e ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Hasankeyf ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Batman Merkez’e ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Batman Merkez’e kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Beşiri ilçe merkezinden Batman Merkez’e hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Batman Merkezden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Turgut Özal Bulvarı üzerinden yaklaşık olarak 27 dakikada Batman Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-955 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 24 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-380 Otoyolunu kullanarak 2 saat 30 dakikada Mardin Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak D-370 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 2 saat 5 dakikada erişim sağlayabilirsiniz.

Batman Merkez Nereye Bağlı? Batman Merkez Hangi Bölgemizdedir?

Batman İli Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Batman farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Batman İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Batman’a tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. Batman bitki örtüsü olarak karasal özellik göstermektedir. Yağışların az olmasından kaynaklı bitki örtüsü bozkır olmuştur. Yüksek kesimlerde ise ardıçlara rastlanmaktadır. Batman’ın ekonomisi madencilik, tarım ve ticarete dayalıdır. Kırsal kesimlerde en temek gelir kaynağı hayvancılıktır. Batman’da farklı gezilecek yerler bulunmaktadır. Hasankeyf,  Hasankeyf Yolgeçen Hanı, Batman Müzesi ve Tov Sanat Merkezi bazılarıdır.

batman merkez nereye bağlı

Batman Nerede? Batman Hangi Bölgemizdedir?

Batman Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Batman iline komşu iller; Kuzeyde Muş, kuzeydoğuda Bitlis, doğuda Siirt, güneydoğuda Şırnak, güney-güneybatıda Mardin ve batıda da Diyarbakır illeridir.  Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Batman İstanbul arası 1540 kilometre, Batman Ankara arası 1105 kilometre, Batman Muş arası 181 kilometre ve Batman Mardin arası 141 kilometredir.

Gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*