Batman Nerede? Batman’a Nasıl Gidilir?

Batman Nerede

Batman Nerede? Batman Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Batman ilinin nüfusu yaklaşık olarak 608 bindir. Batman ilinde toplamda 7 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Batman Merkez, Beşiri, Gercüş, Kozluk, Sason ve Hasankeyf ilçeleridir. Batman iline komşu iller; Kuzeyde Muş, kuzeydoğuda Bitlis, doğuda Siirt, güneydoğuda Şırnak, güney-güneybatıda Mardin ve batıda da Diyarbakır illeridir. Batman’ın yüzölçümü yaklaşık olarak 4654 kilometrekaredir. Batman İli harita konumu olarak 37° 29′ ve 38° 31′ Kuzey ve 40° 59′ ve 41° 49′ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Batman’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 550 metredir.

Batman Nerede? Batman Haritası

batman nerede

Batman’a Nasıl Gidilir?

Batman’da ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Batman merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Batman merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Batman Nerede, Batman Yol Tarifi, Batman’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Batman Nerede? Karayolu ile Batman’a Ulaşım

Karayolu ile Merkez ilçesinden D-955 Otoyolu üzerinden yaklaşık 32 dakikada Batman iline ulaşılabilmektedir. Farklı olarak Mardin-Batman Yolunu kullanarak yaklaşık 35 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Beşiri İlçesinden Belediye Caddesi üzerinden yaklaşık 24 dakikada Batman’a ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Gercüş ilçesinden Batman-Mardin Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 13 dakikada Batman’a ulaşım sağlanmaktadır. Hasankeyf ilçesinden ise Batman-Mardin yolunu kullanarak 1 saat 15 dakikada ulaşılabilir. Sason ilçesinden ise Batman-Sason yolunu kullanarak 1 saat 32 dakikada ulaşılabilir.

Toplu Taşıma ile Batman’a Ulaşım

Batman ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Batman’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Batman kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Batman Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Batman Merkez’den Batman İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Sason ilçesinin Batman’a sınırı bulunmaktadır. Sason ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Batman’a ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Hasankeyf ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Batman’a ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Batman’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Beşiri ilçe merkezinden Batman’a hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Batman İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Batman-Oğuz Yolu üzerinden yaklaşık olarak 44 dakikada Batman Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-370 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 53 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-380 Otoyolunu kullanarak 2 saat 33 dakikada Mardin Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak D-370 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 2 saat 48 dakikada erişim sağlayabilirsiniz.

Batman Nereye Bağlı? Batman Hangi Bölgemizdedir?

Batman İli Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Batman farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Batman İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Batman’a tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. Batman bitki örtüsü olarak karasal özellik göstermektedir. Yağışların az olmasından kaynaklı bitki örtüsü bozkır olmuştur. Yüksek kesimlerde ise ardıçlara rastlanmaktadır. Batman’ın ekonomisi madencilik, tarım ve ticarete dayalıdır. Kırsal kesimlerde en temek gelir kaynağı hayvancılıktır. Batman’da farklı gezilecek yerler bulunmaktadır. Hasankeyf,  Hasankeyf Yolgeçen Hanı, Batman Müzesi ve Tov Sanat Merkezi bazılarıdır.

batman nereye bağlı

Batman Nerede? Batman Hangi Bölgemizdedir?

Batman Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin doğusunda yer almaktadır. Batman iline komşu iller; Kuzeyde Muş, kuzeydoğuda Bitlis, doğuda Siirt, güneydoğuda Şırnak, güney-güneybatıda Mardin ve batıda da Diyarbakır illeridir.  Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Batman İstanbul arası 1540 kilometre, Batman Ankara arası 1105 kilometre, Batman Muş arası 181 kilometre ve Batman Mardin arası 141 kilometredir.

Gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*