Bostancı Gezilecek Yerler

Bostancı Gezilecek Yerler yazımızda İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan Kadıköy ilçesine bağlı Bostancı da Gezilecek Yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Bostancı ile ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Kadıköy’ün doğu ucunda yer alan Bostancı bünyesinde Bostancı Gösteri merkez, lunaparkı, sahili ve birkaç tarihi yapıyı baındırmaktadır.

Bostancı Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

1.Bostancı Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Bostancı Sahil

Bostancı Sahile gelerek sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, banklarda oturarak gün batımını izleyebilirsiniz. Dilerseniz de sahil çevresinde yer alan cafe ve restoranlarda farklı lezzetleri tadarak manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Bostancı Gezilecek Yerler Bostancı Sahil

2.Bostancı İskelesi

1912-1913 yılları arasında yığma kagir olarak inşa edilen iskelenin üstünde küçük bir kubbe bulunmaktadır. Bostancı İskelesi,  Adalar hattı vapurlarının başlangıç noktası olduğundan kıyının önemli iskeleleri arasında yer almaktadır. 1978 ve 2006 yılında onarımdan geçen iskelenin sudan yüksekliği 1,5 metredir.

Bostancı Gezilecek Yerler Bostancı İskelesi

Bostancı İskelesi yol tarifi için tıklayınız.

3.Bostancı Lunapark

Kadıköy’ün Bostancı Semtine bağlı Mehmet Şevki Paşa Caddesinde konumlanan park yaklaşık 40 yıldır hizmet vermektedir.1983 yılında Savaş ve Ümit Celasun Kardeşler tarafından kurulan Bostancı Lunapark geçmişten günümüze halen işlevini sürdürmektedir. Lunapark içerisinde yer alan oyuncaklar İtalyan yapımı olup her yıl yenilenmektedir. Atlı karınca, korku tüneli, çarpışan araba, salıncak, çocuk treni, ahtapot, star fire, gondol gibi geniş oyuncak kitlesine sahip olan Bostancı Lunapark 7’den 70’e her yaşa hitap etmektedir.

Bostancı Gezilecek Yerler Bostancı Lunapark

Bostancı Lunapark yol tarifi için tıklayınız.

4.Bostancı Gösteri Merkezi

1991 yılında hizmete açılan gösteri merkezi Kadıköy’ün Bostancı Semtine bağlı Mehmet Şevki Paşa Caddesinde konumlanmaktadır. Yerli ve yabancı birçok etkinliğe, konserlere ev sahipliği yapan Bostancı Gösteri merkezi bünyesinde Sezen Aksu, Hande Yener, Zülfü Livaneli, Serdar Ortaç, Candan Erçetin gibi birçok ünlü ismi ağırlamıştır.

Bostancı Gösteri Merkezi

Bostancı Gösteri Merkezi yol tarifi için tıklayınız.

5.Bostancı Gezilecek Yerler Bağdat Caddesi

İstanbul’un en ünlü caddelerinden olan Bağdat Caddesi günün her saati kalabalıktır. Bünyesinde barındırdığı ünlü restoran zincirleri, kafeleri, yeme içme mekanları, alışveriş dükkanları ile sizlerin hem farklı lezzetleri tatmanıza hem de doyasıya alışveriş yapmanıza olanak sağlıyor.

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi yol tarifi için tıklayınız.

6.Bostancı İstasyon Camii

1913 yılında Mimar Kemaleddin Bey tarafından yapılan cami Bostancı tren istasyonu yakınında Vukala Caddesin de konumlanmaktadır. Tek minareli ve tek şerefeli olan cami halk arasında Bostancı Cami olarak da bilinmektedir.

Bostancı İstasyon Camii

7.Cavit Paşa Köşkü

18. yüzyıl sonlarında inşa edilen köşk Yıldız Sarayı kumandanı Cavit Paşa’ya ait tarihi bir köşktür.  1933 yılına kadar Cavit Paşa tarafından kullanılan köşk, Cavit Paşa’nın ölümü ile uzun süre boş kalmıştır. 1. derece tarihi eser statüsünde olan yapı yakın zamanda restorasyondan geçerek yeniden kazandırılmıştır.  

Bostancı Gezilecek Yerler Cavit Paşa Köşkü

Cavit Paşa Köşkü yol tarifi için tıklayınız.

8.Çatalçeşme

Suadiye ile Bostancı arasında, Cavit Paşa Köşkü önündeki kaldırım üzerinde konumlanan çeşme 1550 yılında yaptırılmıştır. Klasik uslüpta inşa edilen çeşme 1766 yılında Hace Nerkerap Kalfa tarafından onarımdan geçmiştir. Günümüze kadar iki kere onarımdan geçen çeşme zamanınız varsa görebileceğiniz yerler arasında bulunmaktadır.

Bostancı Gezilecek Yerler Çatalçeşme

Çatalçeşme yol tarifi için tıklayınız.

9.Bostancı Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Bostancıbaşı Derbendi Köprüsü

1523 yılında Bostancı deresi üzerine inşa edilen köprü derbentten dolayı uzun zaman Cisr-i Derbend ismini taşımıştır. 1709 yılında fırtına sebebi ile yıkılan köprü sadrazamlığa kadar yükselen Bostancı Haci Ali Ağa tarafından yeniden yaptırılmıştır.

İstanbul’da Osmanlı Döneminden kalma bu mimariye sahip tek örnektir.  Ant niteliğinde olan Bostancıbaşı Derbendi Köprüsünün yapımında kesme taş kullanılmıştır. 37,5 metre uzunluğunda olan köprü ne yazık ki günümüze ilk hali ile ulaşamamıştır. Tamamıyla yok olmayan köprü yinede görülmeye değer eserler arasındadır.

Bostancı Gezilecek Yerler Bostancıbaşı Derbendi Köprüsü

Bostancıbaşı Derbendi Köprüsü yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*