BURHANİYE GEZİLECEK YERLER

Burhaniye Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir iline bağlı Burhaniye ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Burhaniye ilçesiyle ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Burhaniye Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Marmara Bölgesinde yer alan Balıkesir iline bağlı Burhaniye ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Burhaniye ilçesiyle ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Burhaniye M.Ö. 2500 yılından günümüze kadar önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Yapılan kazılar sonucu bölgenin M.Ö. 1443 yılında Misya’lılar tarafından kurulduğu anlaşılmıştır. Burhaniye gerek deniz kenarında bir limana sahip olması gerekse de ulaşım yolları üzerinde olması sebebiyle yüzyıllar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Bölge 1361 yılında da Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir.

Burhaniye plajları, piknik alanları, müzeleri ve tarihi yapıları ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Burhaniye Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

TARİHİ YAPILAR

1.Burhaniye Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Şahinler Köyü Cami

Yaklaşık 150 yıllık olan cami farklı yapım tekniği ve mimarisi ile dikkat çekmektedir. Caminin yapımında kök boya ve yumurta akı kullanıldığı için günümüzde halen parlaklıklarını ve canlılıklarını korumaktadır. İç mimarisinde ise hat sanatı bulunmamasına rağmen çeşitli doğa ve meyve fresklerinden oluşan süslemeli kubbesi kendisine hayran bırakmaktadır. Bu süslemelerde İstanbul Boğaziçi manzaraları, Mısır Piramitleri, doğa görüntüleri, üzüm, incir, kavun ve ananas gibi meyveler tasvir edilmiştir.

1993-94 yılları arasında restore edilen camiyi mutlaka ziyaret etmeli ve bu muhteşem mimariyi yakından incelemelisiniz.

Burhaniye Gezilecek Yerler Şahinler Köyü Cami

2.Adramytteion Antik Kenti

Antik Mysia bölgesinin en önemli ve en büyük kentlerinden olan kent, Burhaniye ilçe merkezine 2 kilometre mesafede Ören Mahallesin de yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan kent içerisinde barındırdığı eserler nedeniyle ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Burhaniye Gezilecek Yerler Adramytteion Antik Kenti

3.Kaya Sunakları

Türkiye de oldukça az görülen kaya sunakları oluşumları ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu sunakların en önemlileri Bahadırlı Köyü’ndeki Dedekaya Ana Tanrıça Kültü, Hisarköy’deki Hisar Altarı ve Dutluca Köyü’ndeki Deliktaş’tır.

Burhaniye Gezilecek Yerler Kaya Sunakları

4.Pazarbaşı Hamamı

Tarihi Hamam Burhaniye ilçesine bağlı Koca Cami Mahallesi’nde, Kavak Dibi Sokak’ta yer almaktadır. 15. Yüzyılda yapıldığı tahmin edilen dikdörtgen planlı hamam soyunmalık, ılıklık, sıcaklık, halvet, su deposu ve külhandan meydana gelmektedir.

5.Okuf Köprüsü

Çoruk Deresi üzerinde konumlanan köprünün Geç Osmanlı Döneminde inşa edildiği düşünülmektedir. Günümüzde 4 kemeri açıkta, bir kemeri toprak altında kalmış 5 geçişli köprü görmeniz gereken eserler arasındadır.

Okuf Köprüsü

DOĞAL GÜZELLİKLER

6.Ören Piknik Alanı

Piknik Alanı, Ören Mahallesinde halk plajının hemen yanı başında bulunaktadır. Alanda 1 adet büfe ve yeşil alan üzerine kurulu piknik gölgelikli piknik masaları bulunmaktadır. Ören Piknik Alanına gelerek hem pikniğinizi yapabilir hem de denize girerek yazın bunaltıcı sıcağında serinleyebilirsiniz.

Burhaniye Gezilecek Yerler Ören Piknik Alanı

7.Taylıeli Piknik Alanı

Yaklaşık 10 dönüm arazi üzerinde bulunan Taylıeli Piknik Alanı çam ağaçlarıyla çevrili harika bir deniz manzarasına sahiptir. İçerisinde kamelyalar, banklar, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları gibi birçok alan bulunmaktadır.

Burhaniye Gezilecek Yerler Taylıeli Piknik Alanı

8.Ayaklı Piknik Alanı

Burhaniye ilçesinde geniş bir alan üzerinde yer alan piknik alanı çınar ağaçları ile çevrili harika bir ortama sahiptir. İçerisinde piknik yapmak için masalar, çocuk oyun alanları,  botanik doğal bahçe, kümes hayvanları ve toplu organizasyonlar için kapalı alan bulunmaktadır.

9.Madra Dağları

Madra Dağları, Balıkesir ilinin İvrindi, Havran, Burhaniye, Gömeç ve Ayvalık ilçeleri ile İzmir ilinin Bergama ilçesi topraklarında yer almaktadır. Yaklaşık 1500 metreye kadar uzanan yüksekliği ile dikkat çeken Madra Dağları dağcılık sporu ile ilgilenenlerin uğrak noktasıdır.

MÜZELER

10.Kuvayi Milliye Kültür Müzesi

Burhaniye ilçesinde yer alan 18. yüzyıldan kalma yapı restore edilmiş ve 24 Kasım 2008 yılında Kuvayi Milliye Kültür Müzesi olarak hizmete açılmıştır.  Müzenin içerisinde çoğunlukla Adramytteion Antik Kentinden çıkan buluntular sergilenmektedir. Bunun dışında müzenin Madeni para ve seramikler bölümünde; cımbız, broş, küpe, kolye ve iğneler, diğer bir bölümde de göz damlası şişesi gibi cam eşyalar da sergilenmektedir.

Burhaniye Gezilecek Yerler Kuvayi Milliye Kültür Müzesi

11.Bizim Köy Müze Hareketli Etnoğrafya Galerisi

Anadolu’da eski insanlarının bütün yaşantılarının hareketli ve sesli şekilde anlatıldığı müze 2007 yılında Nurtaç Yılmaz’ın öncülüğünde kurulmuştur. Buraya gelerek hem bu farklı müzeyi gezebilir hem de müzenin yanı başında yer alan restoran güzel bir kahvaltı yapabilirsiniz.

Bizim Köy Müze Hareketli Etnoğrafya Galerisi

TATİL BELDELERİ

12.Pelitköy

Burhaniye ilçesine bağlı bir mahalle olan Pelitköy İzmir-Çanakkale karayolunun 2 kilometre içerisinde yer almaktadır. Sahil şeridine sahip olan Pelitköy içerisinde barındırdığı plajları ve koyları ile yazları oldukça kalabalık olmaktadır. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu Pelitköy gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Burhaniye Gezilecek Yerler Pelitköy

13.Ören

Ören, Burhaniye ilçesinde sahil şeridine sahip dört büyük mahalleden biridir. Ayrıca Burhaniye ilçesinin en turistik yeridir. Eski antik Adrimittion Kentinin üzerine kurulmuş olan Ören Mahallesi ismini de bu kalıntılardan almıştır.

Sizlerde Ören’e gelerek mavi bayraklı ve altın sarısı kumlu plajında deniz kum ve güneşin keyfini çıkartabilir, antik kenti gezebilirsiniz.

Burhaniye Gezilecek Yerler Ören

14.Taylıeli Köyü

Burhaniye ilçe merkezine 7 kilometre mesafede, İskele Mahallesine de 1,5 kilometre uzaklıkta konumlanan Taylıeli Köyü muhteşem bir körfez manzarasına sahiptir. Taylıeli Köyü gerek içinde barındırdığı yeşil alanı gerekse de körfez manzarası ile yeşil ve maviyi bir arada sunmaktadır.

Burhaniye Gezilecek Yerler Taylıeli Köyü

15.İskele Mahallesi

Burhaniye ilçesinde sahil şeridine sahip mahallelerden birisi olan İskele Mahallesi sessiz sakin güzel bir konuma sahiptir. Körfez bölgesinin en büyük yat limanı içinde barındıran İskele Mahallesi şirin bir balıkçı köyü görünümündedir.

KAPLICALAR

16.Karaağaç Kaplıcası

Burhaniye ilçe merkezine 16 kilometre uzaklıkta Karaağaç Köyü yakınlarında yer alan kaplıca birçok hastalığa şifa olmaktadır. Kaplıca suyu banyo suyu olarak kullanıldığında başta uyuz olmak üzere bir çok deri hastalığına ve solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

17.Bostancı Köyü Kaplıcaları

Kaplıca, Bostancı Köyü sınırları içinde Edremit-Burhaniye karayolu üzerinde konumlanmaktadır. Yaklaşık 40-57 ºC sıcaklığa sahip olan kaplıca suyu,  içme suyu olarak kullanıldığında beslenmeye bağlı fluor noksanlığı, diş çürüğü proflaksisi gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Banyo kürü olarak kullanıldığında da hareket sistemi rahatsızlıklarına, dejenaratif ve inflamatuar romatizmal hastalıklara, sinir sistemi hastalıkları, psikomatik hastalıklar, kardio vasküler sistem hastalılarına, esansiyel hipertansiyon, cilt hastalıklarına, yaşlılık, siklus bozuklukları aterosklerotik damar hastalıklarına şifa olmaktadır.

Bostancı Köyü sınırlarında Adramis ve Entur Otel olmak üzere kaplıca suyuna sahip iki adet otel bulunmaktadır.

18.Pelitköy Zeytin Pınarı İçmesi

Burhaniye ilçe merkezine 12 kilometre mesafede Pelitköy’e de 2 kiometre uzaklıkta yer alan içmece yaklaşık 20 derece sıcaklığa sahiptir. İçmece suyu safra yolu hastalıklarına, karaciğer hastalıklarına ve bağırsak rahatsızlıklarına şifa olmaktadır.

19.Dutluca Köyü İçmeleri

Burhaniye ilçesine bağlı Dutluca Köyünde yer alan içmece aslında kaynayan bir maden suyudur. İçme suyu olarak kullanılan Dutluca Köyü İçmeleri bazı hastalıklara şifa olmaktadır.

PLAJLAR

20.Ören Halk Plajı

Burhaniye ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Ören Halk Plajı, 2007 yılından bu yana mavi bayrak sahibi olan ücretsiz olarak giriş yapılan plajlardan biridir. Plaj 300 metre uzunluğa ve 25 metre genişliğe sahiptir. İnce kumlu sahili ve sığ, masmavi, berrak bir suya sahip denizi ile güzel bir plaj deneyimi sunmaktadır. Hem bölge halkı hem de yerli-yabancı birçok turist halk plajını tercih etmektedir. Ören Halk Plajı içerisinde ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, yeme-içme ihtiyaçları için işletmeler yer almaktadır.

Ören Halk Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Ören Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

21.Öğretmenler Mahallesi Plajı

Burhaniye ilçesine 5 kilometre uzaklıkta bulunan Öğretmenler Plajı, 2012 yılından bu yana mavi bayrak sahibi olan ücretsiz şekilde giriş yapılan plajlardan biridir. Öğretmenler Plajı bölge de yer alan Ören plajına yakın bir konumdadır. Plaj 400 metre uzunluğa ve 15 metre genişliğe sahiptir. Denizi sığ, temiz, kumlu bir sahile sahiptir. Öğretmenler Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya, büfe gibi olanaklar bulunmaktadır. Plaja hem özel araçlarınızla hem de Burhaniye merkezinden kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Öğretmenler Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

22.Bağlarburnu Sahil Ve Plajı

Burhaniye ilçesine 12 kilometre uzaklıkta, Pelitköy Mahallesinde yer alan Bağlarburnu Sahil ve Plajı, belediye tarafından her sene bakımı yapılan, güneşin, kumsalın ve doğanın keyfini çıkarabileceğiniz yerlerden biridir. Plaj 700 metre uzunluğa ve 25 metre genişliğe sahiptir. Sahili kum ve yuvarlak taşlarla kaplıdır. Sadece denize girmek ve güneşlenmek için değil, piknik yapmak, deniz karşısında oturmak, yürüyüşler yapmak için de imkan sunulmaktadır. 2020 yılında mavi bayrak ödülüne sahip olan Bağlarburnu Sahil Ve Plajı, tertemiz berrak, sığ, buz gibi suyu ile herkes için uygundur. Plajda ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong, kafeterya, büfe gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bağlarburnu Sahil Ve Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Bağlarburnu Sahil Ve Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

23.Badem Plajı

Burhaniye ilçesinde Pelitköy mevkiinde bulunan Badem Plajı, ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz halk plajlarından biridir. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Badem Plajı, tertemiz berrak denizi, kumsalı, zeytin ağaçları gölgesinde piknik yapabilme olanağı, muhteşem bir manzara ile güneşin batışını izleyebilme imkanı sunmaktadır. Halk plajında şemsiye, şezlong gibi olanaklar yoktur. Ancak plaj alanında bulunan özel işletmelerden bu olanakları sağlayabilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Badem Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

24.Pelitköy Sahil Plajı

Burhaniye ilçesinde Pelitköy mevkiinde bulunan Pelitköy Sahil Plajı, daha çok bölge halkı ve yazlıkçılar tarafından tercih edilen plajlardan biridir. Özel araçlarınızla ve Burhaniye’den kalkan toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Sahil çevresindeki zeytin ağaçlarının gölgesinde dinlenebilirsiniz. Ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz plaj alanında gerekli olan ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmelerden tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, kafeterya gibi olanaklar vardır. Denizi sığ ve sakin bir yapıdadır. Denizin güneşin, kumsalın keyfini kolayca yaşayabilirsiniz.

Pelitköy Sahil Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Pelitköy Sahil Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

25.Pelitköy İçmeler Plajı

Burhaniye ilçesinde bulunan Pelitköy İçmeler Plajı, ücretsiz bir şekilde giriş yapabileceğiniz, yazları yoğun bir ilgi gören kalabalık plajlardan biridir. Çam ağaçlarını ile çevrili olan plajda gölgesinde dinlenebilir, denizin havasının ve manzarasının keyfine varabilirsiniz. Denizin suyu oldukça berrak, dibi ve yaşayan canlıları görme imkanı sunan, buz gibi serinletici suyu vardır. Taşlı bir yapıya sahip denizde, denizkestanesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli olmalı ve deniz ayakkabısı giymelisiniz. Ücretsiz ve ücretli bir şekilde giriş yapabileceğiniz plaj alanında duş imkanı ücretsiz plajda bulunmuyor. Ücretli plaj alanında bu ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Tuvalet, soyunma kabini, şemsiye ve şezlong gibi olanaklar vardır.

Burhaniye Gezilecek Yerler Pelitköy İçmeler Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Pelitköy İçmeler Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Ücretli Plaj Yerleri

26.Mirza Pasha Beach

Burhaniye ilçesinde bulunan Mirza Pasha Beach, burada bulunan Pelitköy Mahallesinin en güzel koyunda yer almaktadır. Bir kumsal alanına sahip olmayan denizin çim ve platform alanı bulunmaktadır. Denize bu iskele ve platformlar üzerinden giriş yapılabilmektedir. Çocuklar içinden bu yüzden uygun olamayabilir. Plaj giriş ücretleri çim alanı, iskele ve loca olarak değişiklik göstermektedir. Mirza Pasha Beach alanında tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, localar, restoran gibi olanaklar bulunmaktadır. Ağaç altında gölgeliklerde şezlonglar ve hamaklar vardır.

Mirza Pasha Beach

Bulunduğunuz Konumdan Mirza Pasha Beach’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

27.Burhaniye Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Otantik Beach Club

Burhaniye ilçesinde bulunan Otantik Beach Club, etrafı zeytin ağaçları ile çevrili olan ve ağaçların gölgesinde dinlenebileceğiniz ücretli plajlardan biridir. Plajda ziyaretçilerin rahat, konforlu bir deniz tatili geçirebilmesi için birçok olanak sunulmaktadır. Ailelerin çocukların tercih edebileceği Otantik Beach Club alanında geniş çim alanlar, kumlu plajlar, tertemiz, berrak deniz vardır. Çim alan ve kumsal alanı girişler farklı bir ücretlendirmeye sahiptir. Otantik Beach Club alanında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, duş, soyunma kabini, şemsiye, şezlong, gün boyu zengin menüye sahip olan restoran, içecekler için bar gibi olanaklar vardır.

Bulunduğunuz Konumdan Otantik Beach Club’a Ulaşmak İçin Tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*