Çanakkale Nerede? Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale Nerede

Çanakkale Nerede? Çanakkale Türkiye’nin batısında bulunan Marmara ve Ege Bölgelerinin kesiştiği yerde, Türkiye’nin batısında yer almaktadır. Çanakkale ilinin nüfusu yaklaşık olarak 541.548 bindir. Çanakkale ilinde toplamda 12 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Çanakkale Merkez, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice ilçeleridir. Çanakkale iline komşu iller; Kuzeyinde Edirne ve Tekirdağ, doğusunda ise Balıkesir ilidir. Batısında ve Kuzeydoğusunda ise deniz ise sınır oluşturmaktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 9.955 kilometrekaredir. Çanakkale İli harita konumu olarak 40° 8′ 48.1956” Kuzey ve 26° 24′ 30.9132” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Çanakkale’nin ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 12 metredir.

Çanakkale Nerede? Çanakkale Haritası

Çanakkale Nerede

Çanakkale’ye Nasıl Gidilir?

Çanakkale’de ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Çanakkale merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Çanakkale merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir. Ek olarak Çanakkale’nin Eceabat-Çanakkale Merkez, Kilitbahir-Çanakkale Merkez, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Eceabat, Gökçeada-Çanakkale Merkez ve Bozcaada-Ezine feribot hatları şehir içi ulaşım alternatifleri arasında en çok kullanılanları olarak öne çıkmaktadır.

Çanakkale Nerede, Çanakkale Yol Tarifi, Çanakkale’ye rota oluşturmak için tıklayınız…

Çanakkale Nerede? Karayolu ile Çanakkale’ye Ulaşım

Karayolu ile Ezine ilçesinden İzmir Çanakkale Yolu ve E-87 Otoyolu üzerinden yaklaşık 48 dakikada Çanakkale iline ulaşılabilmektedir. Gelibolu’dan ise Gelibolu-Lapseki Feribotu ve E-90 Otoyolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 12 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Biga İlçesinden D-200 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 20 dakikada Çanakkale’ye ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Yenice ilçesinden Çan-Çanakkale Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 16 dakikada Çanakkale’ye ulaşım sağlanmaktadır. Balıkesir ilinden D-555 Karayolu ve Çan-Çanakkale Yolu kullanılarak yaklaşık 2 saat 55 dakikada Çanakkale’ye ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Tekirdağ ilinden Edirne-Çanakkale Yolunu kullanarak yaklaşık 3 saat 6 dakikada Gelibolu’ya ulaşıldıktan sonra Gelibolu-Lapseki Feribotu kullanılarak Çanakkale Merkez’e ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Çanakkale’ye Ulaşım

Çanakkale ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle feribotlar, halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Çanakkale’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Çanakkale kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Çanakkale Merkez’den otobüsler ve feribotlar gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.

Ezine ilçesinden feribotlar ve halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Çanakkale Merkez’e ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Gelibolu ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Çanakkale Merkez’e ulaşmak mümkündür. Kentin farklı noktalarından Çanakkale’ye kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır.

Çanakkale İlinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Çanakkale Merkez’den yaklaşık olarak 10 dakikada Çanakkale Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak E-87 Otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 2 saat 7 dakikada Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Çanakkale Nereye Bağlı? Çanakkale Hangi Bölgemizdedir?

Çanakkale İlinin bir kısmı Marmara Bölgesinde yer alırken bir kısmı da Ege Bölgesinde yer almaktadır. Çanakkale farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Çanakkale İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Yüzey şekilleri engebeli ve dağlık yapıdadır ve il tarihi kaynakların önemli mekanlarından Çanakkale Boğazı tarafından ikiye bölünmektedir. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlin bir kısmı Ege Bölümü’nde ve bir kısmı da Güney Marmara Bölümü’nde yer alır. Anadolu’nun eski yerleşim alanlarından biridir. Truvalılar başta olmak üzere çeşitli uygarlıkların merkezi olmuştur. Bu anlamda çok güçlü bir tarihi çekim merkezidir. Şehitler Anıtı yerli ve yabancı turistler tarafından en fazla ziyaret edilen tarihi lokasyonlardan biridir. Çanakkale Ege ve Marmara Denizi’nin kıyısında yer alır. Türkiye’nin tatil cenneti iki önemli adasını bünyesinde bulunduran Çanakkale’de demiryolu bulunmamaktadır. İlde çoğunlukla Akdeniz İklimi hüküm sürer ancak iç kesimlerinde Karasal İklim özellikleri de gözlenebilmektedir. Genellikle yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer.

çanakkale nerede

Çanakkale Nerede? Çanakkale Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin batısından Marmara bölgesinde yer alan Çanakkale kenti, Kuzeyde Edirne ve Tekirdağ; doğuda Balıkesir illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Çanakkale İstanbul arası 317 kilometre, Çanakkale Ankara arası 659 kilometre, Çanakkale İzmir arası 366 kilometre ve Çanakkale Antalya arası 689 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*