Keçiören Gezilecek Yerler – En Güzel 18 Yer

Keçiören Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Ankara’ya bağlı Keçiören ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Keçiören ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

Ankara’nın metropol ilçelerinden olan Keçiören Doğu ve Kuzeydoğusunda Pursaklar, Kuzey ve Kuzeydoğusunda Çubuk, Kuzeybatı ve Batısında Kahramankazan, Güneybatısında Yenimahalle, Güney ve Güneydoğusunda da Altındağ ilçeleri ile komşudur.

Keçiören 1953 yılında Altındağ ilçesine bağlı iken 30 Kasım 1983 tarihinde ilçe olmuştur. Bünyesinde Türkiye’nin en büyük yapay şelalesini, 4 bin adet balık içeren akvaryumu, doğal güzelliğe sahip Botanik bahçesini, mesire alanlarını, parkları barındırmaktadır. Doğal güzelliğin yanında müzesi ve kalesiyle de kültürel güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

Keçiören Gezilecek Yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Keçiören Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Keçiören Şelalesi

Keçiören Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan şelale1400 metrekare büyüklüğündeki Ziya Akkuzu Parkın içerisinde bulunmakta olup Hünkar Şelalesi olarak da bilinmektedir. 1996 yılında inşa edilen şelale 2000 yılında genişletilmiş olup şu anda 27 metre boya 180 metre genişliğe sahiptir. Ziya Akkuzu Parkına gelerek çocuklarınız oyun parkında doyasıya eğlenebilir sizlerde kamelya ve oturma banklarında görsel şölen sunan şelalenin doyumsuz manzarasını izleyebilir ya da şelalenin üzerindeki cam terasa çıkarak Keçiören’in manzarasına şahitlik edebilirsiniz.

Dünya’nın en büyük yapay şelalesi olan Keçiören Şelalesi Ankara’nın sembollerinden olup mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasındadır.

Keçiören Gezilecek Yerler Keçiören Şelalesi

2.Ihlamur Vadisi

Toplam 3 bin 100 metrekare alana sahip olan park yeşil ve geniş alanı Ankaralıların uğrak mekanlarından olmuştur. İçerisinde yer alan koşu ve yürüyüş parkuru, kaykay parkuru, bisiklet yolu, akülü araba yolu, futbol sahası, spor alanları, çocuk oyun alanları, dinlenip soluklanabileceğiniz oturma bankları ve piknik yapabileceğiniz kameriyeler ile 7’den 70’e birçok yaş grubuna hitap etmektedir.

Ihlamur Vadisi

3.Özbek At Çiftliği

Şehrin gürültüsünden uzak doğal yaşamla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin tercih ettiği at çiftliğinde atın yanı sıra koyun, kuzu ve kümes hayvanlarıda bulunmaktadır. Çiftliği ziyaret ederek Tatar mutfağından lezzetler sunan restoranında farklı lezzetleri tadabilir, İngiliz, Arap ve midilli atlarını yakından görerek binicilik dersi alabilirsiniz. 

4.Keçiören Gezilecek Yerler Akvaryum

Toplam 4 bin metrekare alana sahip olan akvaryum Türkiye’nin eğitim veren ilk ve tek akvaryumu olup ilçenin Şevkat Mahallesinde yer almaktadır.

4 ana bölümden oluşan tesiste Hint, Pasifik, Atlas Okyanusu gibi yerlerden yaklaşık 150 türden 4000 adet balık barındırmaktadır. Özellikle 1,5 metre uzunluğundaki 2 adet nil timsahı canlılar arasında en çok ilgi çekeni olup yoğun ilgi görmektedir.

Engelli özel çocukları da unutmayan tesiste sadece onlara yönelik dokunma havuzları bulunmak ve bu havuzlarda kendi elleri ile Koi balıklarını besleme imkanı yaratmaktadır.

Tesiste yer alan seminer salonunda da ilkokul öğrencilerine denizdeki doğal yaşam ve deniz canlıları hakkında belgesel izletme imkanı sağlamaktadır.

Keçiören Gezilecek Yerler Akvaryum

5.Kartaltepe Aquapark

Keçiören’in Ovacık Mahallesinde bulunan Aquaparkın içerisinde 7’den 70’e her yaşa hitap eden alanlar bulunmaktadır. 4 havuzun ve 10 kaydırağın yanı sıra eğlencenin tadına varabileceğiniz çarpışan botlar, oyun parkı, yemek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz cafe alanı mevcuttur.

Yaz aylarında kaçamak yapabileceğiniz Kartaltepe Aquaparkta sınırsızca eğlenebilir ve yazın bunaltıcı sıcağından kaçarak serinleyebilirsiniz.

6.Kartaltepe Kent Ormanı

Toplam 1.126.000 metrekare alana sahip olan park ilçenin ilk mesire alanlarından olup 2015 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde görsel şölen sunan 4500 metrekare büyüklüğünde göleti ve 23 metre yüksekliğinde şelalesinin yanı sıra çocuk oyun alanları, çim futbol sahaları, plaj voleybol sahası, bisiklet parkuru, yürüyüş parkurları, piknik ve mangal alanları, içilebilir yer altı suyu ve 500 araç kapasiteli otaparkı bulunmaktadır.

Kartaltepe Kent Ormanı

7.Şair Yazar Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezi ve Bağlum Mesire Alanı

Sahip olduğu doğası ve temiz havası ile Ankaralıların uğrak alanlarından olan Bağlum mesire alanı pikniğin dışında spor aktiviteleri içinde tercih edilmektedir, İçinde barındırdığı kameriyelerinde ve piknik masalarında ailecek güzel bir gün geçirirken, 1 adet büyük, 1 adet mini futbol sahası, pentatlon alanı, plaj voleybol sahası, bisiklet yolu, koşu yolu ve fitness alanında da spor yapma imkânı yaratmaktadır. Bunun dışında çocuklar içinde oyun alanının bulunduğu mesire alanında süs havuzu ve çeşitli bitkilerde görsel şölen sunmaktadır.

Şair Yazar Abdurrahim Karakoç Kültür Merkezi ve Bağlum Mesire Alanı

8.Atatürk Botanik Parkı

1996 yılında inşa edilen ve 42 bin 600 metrekare alana sahip olan park her mevsimde farklı güzelliği ile gözlerinizi büyülüyor. Parkın içerisinde yürüyüş ve koşu parkuru, çocuk oyun alanı, masalar, kamelyalar, oturma bankları, şelale, spor alanı, wc, mescit, Kazak Şair Magcan Cumabay’ın anıtı ile her mevsim farklı güzelliğe sahip olan 8500 adet bitki bulunmaktadır.

Atatürk Botanik Parkı

9.Doğal Yaşam Parkı

2002 yılında inşa edilen park alışılagelmiş parkların dışında bünyesinde birçok canlıya ev sahipliği yapıyor. İçerisinde Ankara keçisi, tavuk, kanguru, maymun, eşek, ceylan, keçi, midilli, valabi, tavus kuşu, emu kuşu, sülün, geyik, lama ve birçok kanatlı hayvan bulunmaktadır. Doğal yaşam parkına gelerek çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayabilir ve hem sizin hem de onlar için farklı bir deneyim yaratarak doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Doğal Yaşam Parkı

10.Keçiören Gezilecek Yerler Gökçek Parkı

Ankara’nın Keçiören ilçesinde yer alan park toplam 53.746 metrekare alana sahiptir.  Parkın içerisinde çocuk oyun alanı, örümcek oyun alanı, tenis masası, futbol sahası, kapalı oturma grupları, pergole, oturma bankları, şelale, fiskiye havuzu ve yeşil alan bulunmaktadır.

Keçiören Gezilecek Yerler Gökçek Parkı

11.Aliya İzzetbegoviç Parkı

İlçenin Subayevleri Mahallesinde yer alan park toplam 3 bin 108 metrekare alana sahip olup 2004 yılında inşa edilmiştir.

Park ismini Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı olan Aliya İZZETBEGOVİÇ den almış olup içerisinde Bosna-Hersek savaşında hayatını kaybedenler anısına yapılmış anıt, Bosna’nın sembolü olan Zambak heykeli, 2 adet süs havuzu, 1 adet kafeterya ve oturma alanları bulunmaktadır.

Keçiören Gezilecek Yerler Aliya İzzetbegoviç Parkı

12.Halide Edip Adıvar Parkı

İlçenin Yayla Mahallesinde yer alan park toplam 10 bin 300 metrekare alana sahip olup 2005 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde yürüyüş ve koşu parkuru, çocuk oyun alanı, fitness alanı ve kamelyalar bulunmaktadır.

Halide Edip Adıvar Parkı

13.Şehit Jandarma Komutan Teğmen Osman Ercüment Köse Parkı

İlçenin Yayla Mahallesinde yer alan park toplam 10 bin 297 metrekare alana sahip olup 2014 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde yürüyüş ve koşu parkuru, çocuk oyun alanı, fitness alanı ve kamelyalar bulunmaktadır.

Şehit Jandarma Komutan Teğmen Osman Ercüment Köse Parkı

14.Keçiören Gezilecek Yerler Kalaba Yürüyüş Yolu

İlçenin Subayevleri Mahallesinde yer alan park toplam 8 bin 164 metrekare alana sahip olup 2003 yılında inşa edilmiştir. 1400 metre uzunluğundaki yürüyüş yolunda yürüyüşünüzü yaparak güne başlayabilir veya fitness alanında sporunuzu yaparak sağlıklı bir güne adım atabilirsiniz. Çocuk oyun alanının, şelalenin, wcnin ve mescidinde yer aldığı alanda ailecek de güzel bir vakit geçirebilirsiniz.

Keçiören Gezilecek Yerler Kalaba Yürüyüş Yolu

15.Estergon Kalesi (Türk Kültür Merkezi)

Macaristandaki Estergon Kalesinin bir kopyası olarak 29 Mayıs 2005 yılında inşa edilen yapı Estergon Türk Kültür Merkezi olarak da bilinmektedir. Beş kattan oluşan bu yapı Alanya Kalesindeki Kızıl Kule’nin örnek alınmasıyla sekizgen bir yapı üzerine inşa edilmiştir. Keçiören ilçesinde yer alan kültür merkezi Türk tarihi ve kültürünün yaşatıldığı önemli merkezlerden olup bu yapıyı ziyaret etmeli ve hem mimarisini hem de içerisinde barındırdığı eserleri incelemelisiniz.

Keçiören Gezilecek Yerler Estergon Kalesi (Türk Kültür Merkezi)

16.Keçiören Gezilecek Yerler Meteoroloji Müzesi

Keçiören ilçesinde yer alan müze meteoroloji alanında Türkiye’deki gelişmeleri sergilemek ve nereden nereye geldiğimizi gelecek kuşaklara aktarmak amacı ile kurulmuştur. İki bölümden oluşan müzenin birinci bölümünde; yazılı ve görsel tarihi belgeler, dokümanlar ikinci bölümde de meteorolojik cihaz ve aletler sergilenmektedir.

17.Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi

Keçiören ilçesinde yer alan Sanat ve Gösteri Merkezi ismini merhum ozanımız Neşet Ertaş’tan almıştır. İçerisinde konserler, halk ve tiyatro oyunları, resim ve fotoğraf sergileri, paneller, konferanslar ve sempozyumlar düzenlenmektedir. Çeşitli kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan Sanat ve Gösteri Merkezinde 800 kişilik çok amaçlı kapalı salon açık hava parkı ve 500 araç kapasiteli açık otopark bulunmaktadır.

Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi

18.Keçiören Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Fatih Caddesi

İlçenin en işlek caddelerinden olan Fatih Caddesi günün her saati yoğun olup Tepebaşı Mahallesinde yer almaktadır. Caddede ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz ve alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*