Kızılcahamam Gezilecek Yerler – En Güzel 10+ Yer

Kızılcahamam Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde yer alan Ankara’ya bağlı Kızılcahamam ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Kızılcahamam ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İlk çağlardan günümüze kadar uzanan tarihi ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ilçe tarihi boyunca şifalı suları ile ön plana çıkmıştır. Çam ormanları ile çevrili olan Kızılcahamam eşsiz doğal güzellikleri ve şifalı suların dışında tarihi güzelliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler aşağıda yer almaktadır.

1.Kızılcahamam Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Soğuksu Milli Parkı

Kızılcahamam Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında bulunan ve volkanik bir saha içerisinde yer alan park 1959 yılında milli park ilan edilmiştir. İçerisinde barındırdığı şifalı kaplıcaları, hamamları, enfes güzellikteki ormanları ve içinde barındırdığı canlıları ile doğal ve tarihi güzelliği bir arada sunmaktadır. Çam ağaçlarının çevrelediği milli park özellikle piknik yapmak isteyen, temiz hava ve doğanın tadını çıkartmak isteyenlerin uğrak alanlarındandır. Girişi ücretsiz olan milli parka gelerek kamp kurabilir, bisiklet sürebilir, trekking yapabilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. 

Kızılcahamam Gezilecek Yerler Soğuksu Milli Parkı

2.Şahinler Tabiat Parkı

Kızılcahamam ilçesi sınırları içerisinde yer alan park yaklaşık 40 hektar alana sahip olup 2009 yılında hizmete açılmıştır. Tabiat parkında kamp yaparak doğanın ve temiz havanın tadını çıkartabilir, gölet çevresinde pikniğinizi yaparak manzaranın keyfini sürebilir ya da trekking yaparak doğa fotoğrafları çekebilirsiniz.

Şahinler Tabiat Parkı

3.Karagöl Tabiat Parkı

2011 yılında Tabiat Parkı olan Karagöl küçük ama çok derin bir krater gölü olup Ankara’nın Çubuk ile Kızılcahamam ilçesi arasında yer almaktadır. Etrafı çam ve dağ kavağı ile çevrili olan gölün çevresi doğa yürüyüşü ve doğa fotoğrafçıları için oldukça idealdir. Ayrıca göl kenarında ormanların içerisinde kaynak suları bulunmakta olup çıkış noktaları oldukça soğuktur. Hatta çok soğuk olmasından dolayı Ağustos ayında dahil donduğu görülmektedir. Ormanlık alanında av hayvanlarına rastlamak mümkün olmakta ve tepelerde yaz aylarında bile kar görülmektedir. Ayrıca 1402 yılında yapılan Ankara Savaşında Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt’ın orduları burada iskân etmişler ve su ihtiyaçlarını karşılamışlardır.

Sizlerde Karagöl Tabiat Parkına gelerek sahip olduğu muhteşem manzarasının keyfini çıkartabilir ve pikniğinizi yaparak sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

Kızılcahamam ilçesinde volkanik bir saha içerisinde yer alan park 1959 yılında milli park ilan edilmiştir. İçerisinde barındırdığı şifalı kaplıcaları, hamamları, enfes güzellikteki ormanları ve içinde barındırdığı canlıları ile doğal ve tarihi güzelliği bir arada sunmaktadır. Çam ağaçlarının çevrelediği milli park özellikle piknik yapmak isteyen, temiz hava ve doğanın tadını çıkartmak isteyenlerin uğrak alanlarındandır. Girişi ücretsiz olan milli parka gelerek kamp kurabilir, bisiklet sürebilir, trekking yapabilir ve harika doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. 

Karagöl Tabiat Parkı

4.Abacı Peri Bacaları

İlçenin Abacı Mahallesinde yer alan Peri Bacaları Ankara’nın Kapadokyası olup Gelin Kayaları olarak da bilinmektedir. Yaklaşık 5 bin metrekare alana yayılan peri bacaları volkan tüflerinin yağmur, rüzgâr gibi dış etkenlerle aşınması sonucu oluşmuştur. Geçmişi M.Ö 1700 yılına kadar uzanan bu doğa harikası yeri mutlaka görmeli ve seyir terasında manzaranın keyfini çıkartmalısınız.

Abacı Peri Bacaları

5.Alicin Manastırı

Sümela Manastırından daha da önceye dayanan tarihi ve görünümü ile yoğun ilgi gören Manastır 70 metre yükseklikte bir vadinin yamacında konumlanmıştır. Roma İmparatorluğu döneminde sığınma amaçlı inşa edilen manastıra ulaşım zor olsa da mutlaka görmeli uzaktan da olsa bu güzelliğe tanık olmalısınız.

Alicin Manastırı

6.Ağsar Kalesi

300 metre yükseklikteki bir vadinin tepesinde konumlanan kale halk arasında Gavur kalesi olarak da bilinmektedir. İlk çağlarda inşa edilen ve   Osmanlı Döneminde de karakol olarak kullanıldığı düşünülen kale dik bir yamaçta yer aldığı için yalnızca profesyonel tırmanıcılar tarafından çıkılabilmektedir.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler Ağsar Kalesi

7.Kızılcahamam Gezilecek Yerler Başköy Kalesi

İlçeye 35 kilometre mesafede yer alan kale bir kitabesi olmadığından kim tarafından ve ne zaman yapıldığı kesin olarak bilinemese de mimarisi ile Galatlar Döneminde yapıldığı düşünülmektedir. Doğal taşların oyulması ile inşa edilmiş olan kale altında birçok mağara barındırmakta bu mağaralarında Osmanlı Döneminde korunma ve savuma amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir. Özellikle gün batımındaki manzarası ile hayranlık uyandıran kaleyi Kızılcahamam gezi rotanıza dahil edebilirsiniz.

8.Kızılcahamam Kaplıcaları

Ortalama sıcaklığı 75 derece olan kaplıca suları böbrek ve idrar yolu hastalıkları, romatizmal hastalıklar, sindirim sistemi rahatsızlıkları, deri hastalıkları, kemik ve eklem rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa şia olmaktadır.

Kızılcahamam Kaplıcaları

9.Kızılcahamam Gezilecek Yerler Mahkemağacin Köyü

İlçeye 18 kilometre mesafede yer alan köyde mağara, kilise ve eski yerleşim yerleri gibi birçok jeolojik özelliğe sahip alanlar bulunmaktadır. Bölgedeki en eski mağaranın Roma İmparatorluğu Döneminde Hristiyanlar tarafından saklanabilmek amacı ile kurulduğu düşünülmektedir.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler Mahkemağacin Köyü

10.Pazar Köyü

İçerisinde barındırdığı tarihi evleri, camileri, çeşmeleri ile dikkat çeken ve Roma Döneminden bu zamana kadar sağlam olarak ulaşabilmiş olan köy birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bölgedeki en dikkat çeken yapı ise 19. yüzyılda inşa edilen Halil Ağa Cami olup günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Kendine özgün mimarisi ve tarihi yapıları ile dikkat çeken köyü ziyaret etmeli ve bu yapıları yakından incelemelisiniz.

Pazar Köyü

11.Kızılcahamam Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe Türbesi

Anadolu’nun Türk-İslam yurduna dönüşmesinde büyük emekleri geçen Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe Horasan erenlerinden olup türbeleri Taşlıca Köyünde yer almaktadır.

Kırmızı Ebe’nin oğlu olan Oruç Gazi’nin türbesi köyün batı ucundaki mezarlığın içinde bulunmakta ve türbenin içerisin de Oruç Gazi dışında ailesi olduğu düşünülen 3 mezar daha yer almaktadır.

Kırmızı Ebe’nin türbesi de köyün doğu çıkışında bir tepe üzerinde Selçuklu mimarisine sahip bir türbe de bulunmaktadır.

Gerek emekleri gerek hikayeleri ile evliyalardan olan Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe’ye ait türbeleri Kızılcahamam gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Kızılcahamam Gezilecek Yerler Oruç Gazi ve Kırmızı Ebe Türbesi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*