Çankaya Nerede? Ankara Çankaya’ya Nasıl Gidilir?

Çankaya nerede

Çankaya Nerede? Çankaya Türkiye’nin merkezinde bulunan İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Çankaya ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 914 bindir. Çankaya ilçesine komşu ilçeler; Ankara ilçelerinden kuzeyinde Altındağ, doğusunda Mamak, güneydoğusunda Bala, güneyinde Gölbaşı, batısında Yenimahalle ve kuzeybatısında da Keçiören ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 483 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 5 kilometredir. Çankaya İlçesi harita konumu olarak 39° 50′ 42.6624” Kuzey ve 32° 55′ 16.4172” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Çankaya’nın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1099 metredir. Çankaya ilçesinde toplamda 107 mahalle vardır.

Çankaya Nerede? Çankaya Haritası

Çankaya nerede

Çankaya’ya Nasıl Gidilir?

Çankaya’ya ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Çankaya merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Çankaya merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Çankaya Nerede, Çankaya Yol Tarifi, Çankaya’ya rota oluşturmak için tıklayınız…

Çankaya Nerede? Karayolu ile Çankaya’ya Ulaşım

Ankara merkez ilçesinden NATO yolu Caddesi üzerinden yaklaşık 37 dakikada Çankaya ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Keçiören ilçesinden Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu kullanılarak yaklaşık 41 dakikada Çankaya ilçesine erişim sağlanabilir. Çubuk ilçesinden ise Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 1 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Gölbaşı İlçesinden Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolu üzerinden yaklaşık 38 dakikada Çankaya’ya ulaşım sağlanmaktadır. Polatlı ilçesinden de Ankara- Isparta Yolu/Dumlupınar Blv./D200/E90 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 16 dakikada Çankaya’ya ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Çankaya’ya Ulaşım

Çankaya ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ankara’da metro ve tramvay hatları da mevcuttur. Aktif Çankaya-Çayyolu metro hattı (M1-M2-M3) Sincan’dan başlayarak Koru-Çayyolu durağına kadar devam etmektedir. Çankaya’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını ve metro ile entegre ederek daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Çankaya ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Çankaya Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Çankaya Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Etimesgut ilçesinden halk otobüsleri ve metro hattı kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Çankaya’ya ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Çankaya’ya kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Çankaya ilçe merkezinden Ankara merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Çankaya İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Ankara Çankaya ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Çubuk ilçe merkezinde yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı’na gidebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Çankaya ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Özal Bulvarı üzerinden yaklaşık olarak 34 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çankaya Nereye Bağlı? Çankaya Hangi Bölgemizdedir?

Çankaya İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Çankaya farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Çankaya İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Ankara’nın içinde merkez bölümünün doğusunda yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk, kar yağışlı ve parçalı bulutludur.

Çankaya nerede

Ankara Nerede? Ankara Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin merkezinde İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara kenti, Kuzeyinde Bolu ve Çankırı, doğusunda Kırıkkale ve Kırşehir, güneyinde Konya ve Aksaray, batısında ise Eskişehir illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. Ankara İstanbul arası 444 kilometre, Ankara Bursa arası 387 kilometre, Ankara İzmir arası 589 kilometre ve Ankara Konya arası 271 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*