Çorum Bayat Nerede? Çorum Bayat’a Nasıl Gidilir?

Çorum Bayat nerede

Çorum Bayat Nerede? Çorum Bayat Türkiye’nin iç bölgesinde bulunan İç Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Çorum Bayat ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 19 bindir. Çorum Bayat ilçesine komşu ilçeler Doğusunda ve güneyinde Çorum’un İskilip ve Uğurludağ ilçeleriyle birlikte batısında Çankırı’nın Merkez ve Yapraklı, kuzeyinde de Kastamonu’nun Tosya ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 717 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 83 kilometredir. Çorum Bayat İlçesi harita konumu olarak 40° 38′ 40.2180” Kuzey ve 34° 15′ 46.3068” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Çorum Bayat’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 697 metredir. Çorum Bayat ilçesinde toplamda 7 mahalle vardır.

Çorum Bayat Nerede? Çorum Bayat Haritası

Çorum Bayat nerede

Çorum Bayat’a Nasıl Gidilir?

Çorum Bayat’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Çorum Bayat merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Çorum Bayat merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Çorum Bayat Nerede, Çorum Bayat Yol Tarifi, Çorum Bayat’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Çorum Bayat Nerede? Karayolu ile Çorum Bayat’a Ulaşım

Çorum merkez ilçesinden D180 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 2 dakikada Çorum Bayat ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Osmancık ilçesinden D785 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 24 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Laçin ilçesinden D180 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 11 dakikada Çorum Bayat ilçesine erişim sağlanabilir. Boğazkale İlçesinden Kızılırmak Sungurlu Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 41 dakikada Çorum Bayat’a ulaşım sağlanmaktadır. Mecitözü ilçesinden de D180 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 27 dakikada Çorum Bayat’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Çorum Bayat’a Ulaşım

Çorum Bayat ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Çorum Bayat’ta yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Çorum Bayat ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Çorum Bayat Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Çorum Bayat Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

İskilip ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Çorum Bayat’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Çorum Bayat’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Çorum Bayat ilçe merkezinden Çorum merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Çorum Bayat İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Çorum Bayat ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Amasya Merzifon ilçesinde yer alan Amasya Merzifon Havalimanı’na gidebilirsiniz. Amasya Merzifon Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Çorum Bayat ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Samsun Çorum Yolu/D795 ve D180 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 44 dakikada Amasya Merzifon Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı bi alternatif olarak D765 ve Çorum Çankırı Yolu/D180 Yolu kullanılarak yaklaşık olarak 2 saat 25 dakikada Kastamonu Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Çorum Bayat Nereye Bağlı? Çorum Bayat Hangi Bölgemizdedir?

Çorum Bayat İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Çorum kentinde yer almaktadır. Çorum Bayat farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Çorum Bayat İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Söz konusu olan ilçe tarım için elverişli alanları bulunmaktadır ve yatırım için uygun alanlar barındırmaktadır. Çorum Bayat İçesinin turizm noktaları da vardır. Ayrıca tarihi, doğal ve kültürel gezilecek yerleri de barındırmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Çorum’un en batı bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. Çorum Bayat ilçesi kuzeyinde yer alan dağlık ve ormanlık kesimde Karadeniz iklimi, güneyde ise, karasal iklim etkisi altındadır. İlçe iki iklim arasında geçiş bölgesinde yer almaktadır. Kışlar soğuk, yazlar sıcak ve kuraktır.

Çorum Bayat nerede

Çorum Nerede? Çorum Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin kuzeyinde ve İç Anadolu Bölgesinde, kuzeyinin bir kısmı ise Orta Karadeniz Bölgesinde yer alan Çorum kenti, Kuzeyinde Sinop ve Kastamonu illeri, doğuda Amasya, güneyinde Yozgat, batısında ise Çankırı illeri komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Çorum İstanbul arası 622 kilometre, Çorum Ankara arası 235 kilometre, Çorum İzmir arası 980 kilometre ve Çorum Konya arası 420 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*