Eğirdir Nerede? Isparta Eğirdir’e Nasıl Gidilir?

Eğirdir nerede

Eğirdir Nerede? Eğirdir Türkiye’nin güneyinde bulunan Akdeniz Bölgesi sınırları içerisinde kalmaktadır. Eğirdir ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 33 bindir. Eğirdir ilçesine komşu ilçeler Isparta’nın ilçelerinden batıda Merkez, güneyde Sütçüler, doğuda Aksu, Yenişarbademli ve Şarki Karaağaç, kuzeyde Gelendost, Senirkent ve Atabey ilçeleriyle birlikte güneybatıda da Burdur’un Ağlasun ve Bucak ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1315 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 34 kilometredir. Eğirdir İlçesi harita konumu olarak 37° 52′ 26.6340” Kuzey ve 30° 51′ 3.2004” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Eğirdir’in ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 924 metredir. Eğirdir ilçesinde toplamda 24 mahalle vardır.

Eğirdir Nerede? Eğirdir Haritası

Eğirdir nerede

Eğirdir’e Nasıl Gidilir?

Eğirdir’e ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Eğirdir merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Eğirdir merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Eğirdir Nerede, Eğirdir Yol Tarifi, Eğirdir’e rota oluşturmak için tıklayınız…

Eğirdir Nerede? Karayolu ile Eğirdir’e Ulaşım

Isparta merkez ilçesinden D330 Yolu üzerinden yaklaşık 33 dakikada Eğirdir ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Sütçüler ilçesinden Eğirdir Yolu üzerinden yaklaşık 54 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Gönen ilçesinden Atabey Gönen Yolu ve D330 Yolu kullanılarak yaklaşık 39 dakikada Eğirdir ilçesine erişim sağlanabilir. Gelendost İlçesinden D330 Yolu üzerinden yaklaşık 44 dakikada Eğirdir’e ulaşım sağlanmaktadır. Uluborlu ilçesinden de D320 ve Isparta Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 11 dakikada Eğirdir’e ulaşım sağlanmaktadır. Yenişarbademli ilçesinden ise Aksu Eğirdir Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 24 dakikada Eğirdir’e ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Eğirdir’e Ulaşım

Eğirdir ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Eğirdir’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Eğirdir ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Eğirdir Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Eğirdir Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Atabey ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Eğirdir’e ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Eğirdir’e kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Eğirdir ilçe merkezinden Isparta merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Eğirdir İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Isparta Eğirdir ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Isparta Keçiborlu mahallesi mevkiisinde yer alan Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na gidebilirsiniz. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Eğirdir ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile D330 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 48 dakikada Isparta Süleyman Demirel Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D320 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 47 dakikada Denizli Çardak Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Eğirdir Nereye Bağlı? Eğirdir Hangi Bölgemizdedir?

Eğirdir İlçesi Akdeniz Bölgesinde Isparta kentinde yer almaktadır. Eğirdir farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Eğirdir İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Isparta’nın Güney batı ve merkezi bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede genellikle Karasal iklim ile Akdeniz iklimi arasında geçişler hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçmektedir.

Eğirdir nerede

Isparta Nerede? Isparta Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde yer alan Isparta kenti, Kuzeyinde Afyon, doğusunda Konya, güneyinde Antalya, batısında ise Burdur ve Denizli illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. Isparta İstanbul arası 572 kilometre, Isparta Ankara arası 381 kilometre, Isparta İzmir arası 404 kilometre, Isparta Antalya arası 127 kilometre ve Isparta Konya arası 240 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*