İzmir Nerede? İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir nerede

İzmir Nerede? İzmir Türkiye’nin batısında bulunan Ege Bölgesinde yer almaktadır. İzmir ilinin nüfusu (2020) yaklaşık olarak 4.428.875 dir. İzmir ilinde toplamda 30 ilçe bulunmaktadır. Bunlar Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menderes, Menemen, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla ilçeleridir. İzmir merkez ilçeleri Balçova, Bayraklı, Bornova, Buca, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karışıyaka, Konak ve Narlıdere ilçeleridir. En kalabalık nüfusa sahip ilçeleri sırasıyla Buca, Karabağlar ve Bornova ilçeleridir. En az nüfusa sahip ilçeleri ise sırasıyla Karaburun, Beydağ ve Kınık ilçeleridir. İzmir iline komşu iller; Kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Manisa, güneyinde Aydın ilidir. Ayrıca batısında Ege denizi yer almaktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 12.007 kilometrekaredir. İzmir İli harita konumu olarak 38° 25′ 25.4388” Kuzey ve 27° 8′ 34.1736” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. İzmir’in ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 11 metredir.

İzmir Nerede? İzmir Haritası

İzmir nerede

İzmir’e Nasıl Gidilir?

İzmir’de ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. İzmir merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. İzmir merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

İzmir Nerede, İzmir Yol Tarifi, İzmir’e rota oluşturmak için tıklayınız…

İzmir Nerede? Karayolu ile İzmir’e Ulaşım

Karayolu ile Menderes ilçesinden D300/D550 Yolu üzerinden yaklaşık 49 dakikada İzmir iline ulaşım sağlanmaktadır. Urla ilçesinden O-32/E881 Yolu kullanılarak yaklaşık 50 dakikada İzmir il merkezine erişim sağlanabilir. Kemalpaşa ilçesinden D300 Yolu üzerinden yaklaşık 52 dakikada İzmir il merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Aliağa ilçesinden de O-33 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 9 dakikada İzmir il merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Çeşme ilçesinden O-32/E881 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 9 dakikada İzmir il merkezine erişim sağlanabilir. Ödemiş ilçesinden E87 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 49 dakikada İzmir il merkezine ulaşım sağlanmaktadır. Bergama ilçesinden de O-33 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 34 dakikada İzmir il merkezine ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile İzmir’e Ulaşım

İzmir ilinde şehir içi ulaşımlarda genellikle belediye otobüsü, minibüs ve halk otobüsleri kullanılmaktadır. Raylı sistem olarak metro ve tramvay hatları mevcuttur. Aktif İzmir metro hattı Üçkuyular Metro durağından başlayarak Bornova durağına kadar birçok mahalleden erişim sağlanmaktadır. Aynı şekilde şehirdeki tramvay hatları da Üçkuyular Meydan ile Halkapınar istasyonuna, Karşıyaka Alaybey durağından ise Mavişehir durağına kadar devam etmektedir. Ayrıca Kentte bulunan İZBAN Banliyö trenleri de merkez ilçeler dahil birçok çevre ilçeye toplu ulaşımda erişim sağlamak için kullanılmaktadır. İzmir’de yaşayanlar genellikle şehir merkezinden de geçen otobüsler ile birlikte ilin bir çok noktasına erişim sağlayabilecekleri metro ve tramvayları daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

İzmir kentinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. İzmir Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. İzmir Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Menderes ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede İzmir’e ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Urla ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile İzmir’e ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından İzmir’e kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. İzmir il merkezinden Kemalpaşa, Menemen, Çeşme, Seferihisar gibi ilçelere hem özel araç hem de otobüsler ile rahatça ulaşabilirsiniz.


İzmir İlinden Havalimanı’na Ulaşım

İzmir Merkezden aracınız ile İzmir-Aydın Otoyolu/O-31/E87 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 16 dakikada İzmir Selçuk Efes Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D300/D550 Yolunu kullanarak 39 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşılabilir. Yine aracınız ile D550 Yolunu kullanarak 44 dakikada Adnan Menderes Havalimanı’na ulaşılabilir.  Her iki havalimana da toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşmak da mümkündür.

İzmir Nereye Bağlı? İzmir Hangi Bölgemizdedir?

İzmir İli Ege Bölgesinde yer almaktadır. İzmir farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. İzmir İlinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İzmir ilinin alan olarak Türkiye’nin yirmi üçüncü en büyük ilidir. Eski adıyla İzmir (Smyrna) kenti, körfezin kuzeydoğusunda yer alan ve yüzölçümü yaklaşık on hektar olan bir yarım adacık şeklinde yerleşilmişti. Sonraki yüzyıllar boyunca Meles Çayı’nın ve bugünkü Yamanlar Dağı’ndan gelen sellerin getirdikleri mil ile bugünkü Bornova ovası oluşturdu ve yarım adacık, bir tepe hâline dönüştü. İzmir ilinin ekonomik yapısını sanayi, tarım, hizmet ve turizm sektörleri oluşturmaktadır. Çalışan nüfusun yarısı tarım ile uğraşmaktadır. Büyük kent oluşu ve turistik açıdan çok fazla birikim barındıran kent olduğundan ekonomide önemli yeri bulunmaktadır.

Yüzey şekilleri oldukça engebeli ve dağlık yapıdadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. Batı Ege Bölümü’nde yer alır. İlin batısı, Ege Denizi ile çevrelenmiştir. İzmir ve çevresinde genellikle Akdeniz iklim hâkimdir. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kışları ise ılık ve yağışlı seyretmektedir.

İzmir nerede

İzmir Nerede? İzmir Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin batısında Ege bölgesinde yer alan İzmir kenti, batısında Ege Denizi, Kuzeyinde Balıkesir, doğusunda Manisa, güneyinde Aydın illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. İzmir İstanbul arası 479 kilometre, İzmir Ankara arası 588 kilometre, İzmir Bursa arası 352 kilometre ve İzmir Konya arası 561 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*