Karakoçan Nerede? Elazığ Karakoçan’a Nasıl Gidilir?

Karakoçan nerede

Karakoçan Nerede? Elazığ Karakoçan ilçesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karakoçan ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 29 bindir. Karakoçan ilçesine komşu ilçeler güneyde Elazığ’ın Kovancılar ilçesiyle birlikte kuzeyde ve doğuda Bingöl’ün Merkez, Kiğı ve Yayladere, batı ve kuzeybatıda da Tunceli’nin Nazımiye ve Mazgirt ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1049 kilometrekaredir. Elazığ’ın merkez ilçesine olan uzaklığı 102 kilometredir. Karakoçan İlçesi harita konumu olarak 38° 57′ 20.8080” Kuzey ve 40° 2′ 9.4056” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Karakoçan’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 962 metredir. Karakoçan ilçesinde toplamda 7mahalle vardır.

Karakoçan Nerede? Karakoçan Haritası

Karakoçan nerede

Karakoçan’a Nasıl Gidilir?

Karakoçan’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Karakoçan merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Karakoçan merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Karakoçan Nerede, Karakoçan Yol Tarifi, Karakoçan’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Karakoçan Nerede? Karayolu ile Karakoçan’a Ulaşım

Elazığ merkez ilçesinden Elazığ Bingöl Yolu/D300 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 23 dakikada Karakoçan ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Ağın ilçesinden D260 ve D300 Yolu üzerinden yaklaşık 2 saat 39 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Keban ilçesinden D260 ve D300 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 59 dakikada Karakoçan ilçesine erişim sağlanabilir. Palu İlçesinden Elazığ Bingöl Yolu/D300 Yolu üzerinden yaklaşık 37 dakikada Karakoçan’a ulaşım sağlanmaktadır. Arıcak ilçesinden de Alacakaya Arıcak Yolu, Alacakaya Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 33 dakikada Karakoçan’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Karakoçan’a Ulaşım

Karakoçan ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Karakoçan’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Karakoçan ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Karakoçan Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Karakoçan Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Kovancılar ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Karakoçan’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Karakoçan’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Karakoçan ilçe merkezinden Elazığ merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Karakoçan İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Elazığ Karakoçan ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elazığ ili Merkez ilçesinde yer alan Elazığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Karakoçan ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Elazığ Bingöl Yolu/D300 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 16 dakikada Elazığ Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Karakoçan Nereye Bağlı? Karakoçan Hangi Bölgemizdedir?

Karakoçan İlçesi Doğu Bölgesinde Elazığ kentinde yer almaktadır. Karakoçan farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Karakoçan İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Elazığ’ın en kuzey ve batı bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hakimdir. Yazlar, genellikle çok sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Karakoçan nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Elazığ İstanbul arası 1.209 kilometre, Elazığ Ankara arası 781 kilometre, Elazığ Mardin arası 256 kilometre ve Elazığ Van arası 466 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*