Keban Nerede? Elazığ Keban’a Nasıl Gidilir?

Keban nerede

Keban Nerede? Elazığ Keban ilçesi Türkiye’nin doğusunda bulunan Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Keban ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 7 bindir. Keban ilçesine komşu ilçeler, Elazığ’ın ilçelerinden kuzeyde Ağın, güneyde Baskil ve doğuda Merkez ilçeleriyle birlikte kuzeybatıda Malatya’nın Arapgir ilçesiyle komşudur. Ayrıca kuzey ve kuzeydoğusunda Fırat nehri üzerinden Tunceli’nin Çemişgezek ve Pertek ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 641 kilometrekaredir. Elazığ’ın merkez ilçesine olan uzaklığı 47 kilometredir. Keban İlçesi harita konumu olarak 38° 47′ 37.9968” Kuzey ve 38° 44′ 40.3476” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Keban’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 798 metredir. Keban ilçesinde toplamda 3 mahalle vardır.

Keban Nerede? Keban Haritası

Keban nerede

Keban’a Nasıl Gidilir?

Keban’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Keban merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Keban merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Keban Nerede, Keban Yol Tarifi, Keban’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Keban Nerede? Karayolu ile Keban’a Ulaşım

Elazığ merkez ilçesinden D260 Yolu üzerinden yaklaşık 45 dakikada Keban ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Ağın ilçesinden D260 ve Ağın Yolu üzerinden yaklaşık 35 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Sivrice ilçesinden Diyarbakır Elazığ Yolu/D885 ve D260 Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 5 dakikada Keban ilçesine erişim sağlanabilir. Kovancılar İlçesinden D300 ve D260 Yolu üzerinden yaklaşık 1 saat 29 dakikada Keban’a ulaşım sağlanmaktadır. Palu ilçesinden de D300 ve D260 Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 42 dakikada Keban’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Keban’a Ulaşım

Keban ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Keban’da yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Keban ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Keban Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Keban Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Ağın ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Keban’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Keban’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Keban ilçe merkezinden Elazığ merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Keban İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Elazığ Keban ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Elazığ ili Merkez ilçesinde yer alan Elazığ Havalimanı’na gidebilirsiniz. Elazığ Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Keban ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile D260 Yolu Üzerinden yaklaşık olarak 51 dakikada Elazığ Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz.

Keban Nereye Bağlı? Keban Hangi Bölgemizdedir?

Keban İlçesi Doğu Bölgesinde Elazığ kentinde yer almaktadır. Keban farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Keban İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Elazığ’ın kuzeybatı bölümünde yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hakimdir. Yazlar, genellikle çok sıcak ve kurak geçer. Kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçmektedir.

Keban nerede

Elazığ Nerede? Elazığ Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin doğusunda Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Kuzeyinde Tunceli, doğusunda Bingöl, güneyinde Adıyaman ve Diyarbakır illeri, batısında ise Malatya iliyle komşudur. Topografik yapısı eğimlidir ve genellikle ormanlık ve dağlık alanlarla kaplıdır. Elazığ İstanbul arası 1.209 kilometre, Elazığ Ankara arası 781 kilometre, Elazığ Mardin arası 256 kilometre ve Elazığ Van arası 466 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*