Bulanık Nerede? Muş Bulanık’a Nasıl Gidilir?

Bulanık Nerede

Bulanık Nerede? Bulanık Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Muş kentinde yer almaktadır. Bulanık ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 81 bindir. Bulanık’a doğuda Malazgirt, batıda Varto, güneybatıda Merkez ve Korkut ilçeleriyle birlikte güneydoğuda Bitlis’in Ahlat, kuzeybatıda da Erzurum’un Karaçoban ve Hınıs ilçeleri komşudur. İl merkezine 101 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 1.948 kilometrekaredir. Bulanık ilçesi harita konumu olarak 39° 5′ 47.6196” Kuzey ve 42° 16′ 5.0124” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Bulanık’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1.488 metredir. Bulanık ilçesinde toplamda 29 mahalle vardır.

Bulanık Nerede? Bulanık Haritası

Bulanık Nerede

Bulanık’a Nasıl Gidilir?

Bulanık’ta ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Bulanık merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Bulanık merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Bulanık Nerede, Bulanık Yol Tarifi, Bulanık’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Bulanık Nerede? Karayolu ile Bulanık’a Ulaşım

Karayolu ile Muş-Ağrı Yolu kullanılarak yaklaşık 25 dakikada Malazgirt ilçesine ulaşılabilmektedir. Varto ilçesine Bulanık Varto Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 37 dakikada, Korkut ilçesine Muş-Ağrı Yolu üzerinden yaklaşık 59 dakikada ve Muş Merkez ilçesine de Muş-Ağrı Yolu ile 1 saat 28 dakikada Bulanık’tan ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Bitlis Merkez’den ise D-300 Karayolu üzerinden yaklaşık 1 saat 58 dakikada, Bingöl Merkez ilçesinden ise E99 Karayolu ile 1 saat 45 dakikada ve Ağrı Merkez ilçesinden ise D-965 Karayolu ile 2 saat 32 dakikada Bulanık’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Bulanık’a Ulaşım

Bulanık ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve terminalden kalkan uzun yol otobüsleri kullanılmaktadır. Bulanık’ta yaşayanlar genellikle minibüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksiler de şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Bulanık ilçesinde gün boyu uzun yol otobüsleri hizmet etmektedir. Muş Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.

Bulanık İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Muş-Ağrı Yolu ile yaklaşık olarak 1 saat 19 dakikada Muş Sultan Alparslan Havalimanı’naulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınız ile D-975 Karayolu kullanarak 3 saat 1 dakikada Van Ferit Melen Havalimanı’na, Muş Hakkari Yolu kullanarak 2 saat 25 dakikada Bingöl Havalimanı’na ve D-965 Karayolu ile 1 saat 53 dakikada Ağrı Havaalanı’na da ulaşabilirsiniz.

Bulanık Nereye Bağlı? Bulanık Hangi Bölgemizdedir?

Bulanık İlçesi Doğu Anadolu Bölgesinde olan Muş kentinde yer almaktadır. Bulanık farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Bulanık ilçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlçe geneline baktığımızda yüzey şekillerinin engebeli yapıda olduğu görülmektedir. Bulanık ilçesi Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat-Van Bölümü’nde yer alır. İlçede Karasal iklim hüküm sürer. Yazları çok sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Bulanık Nerede

Muş Nerede? Muş Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Muş kenti, kuzeyde Erzurum; doğuda Ağrı; güneybatıda Batman ve Diyarbakır; güneydoğuda Bitlis ve batıda Bingöl illeriyle komşudur. Topografik olarak eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muş İstanbul arası 1.412 kilometre, Muş Ankara arası 1.028 kilometre, Muş İzmir arası 1.548 kilometre ve Muş Antalya arası 1.331 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*