Kırıkkale Merkez Nerede? Kırıkkale Merkez’e Nasıl Gidilir?

Kırıkkale Merkez Nerede

Kırıkkale Merkez Nerede? Kırıkkale Merkez Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinin kuzeyinde yer alan Kırıkkale ilinin bir ilçesidir. Kırıkkale Merkez ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 197 bindir. Kırıkkale Merkez ilçesine komşu ilçeler; Kırıkkale’nin ilçelerinden güneyde Keskin, doğuda Balışeyh, batıda da Yahşihan ve Bahşili ilçeleridir. Kırıkkale Merkez’in yüzölçümü yaklaşık olarak 432 kilometrekaredir. Kırıkkale Merkez İli harita konumu olarak 39°50′23″ Kuzey ve 33°30′32″ Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Kırıkkale Merkez’in ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 740 metredir. Kırıkkale Merkez ilçesinde toplamda 31 mahalle bulunmaktadır.

Kırıkkale Merkez Nerede? Kırıkkale Merkez Haritası

kırıkkale merkez nerede

Kırıkkale Merkez’e Nasıl Gidilir?

Kırıkkale Merkez’de ulaşım için en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Kırıkkale Merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Kırıkkale Merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Kırıkkale Merkez Nerede, Kırıkkale Merkez Yol Tarifi, Kırıkkale Merkez’e rota oluşturmak için tıklayınız…

Kırıkkale Merkez Nerede? Karayolu ile Kırıkkale Merkez’e Ulaşım

Karayolu ile Yahşihan ilçesinden D-200 Otoyolu üzerinden yaklaşık 12 dakikada Kırıkkale Merkez ilçesine ulaşılabilmektedir. Farklı olarak E-88 Yolunu kullanarak yaklaşık 15 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Delice İlçesinden Kırıkkale Çorum Yolu üzerinden yaklaşık 32 dakikada Kırıkkale Merkez’e ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Çelebi ilçesinden Kırıkkale -Kırşehir Yolunu kullanarak yaklaşık 50 dakikada Kırıkkale Merkez’e ulaşım sağlanmaktadır. Karakeçili ilçesinden ise D-753 yolunu kullanarak 40 dakikada ulaşılabilir. Sulakyurt ilçesinden ise E-88 yolunu kullanarak 53 dakikada ulaşılabilir.

Toplu Taşıma ile Kırıkkale Merkez’e Ulaşım

Kırıkkale Merkez ilçesinde şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Kırıkkale Merkez’de yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Kırıkkale Merkez ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Kırıkkale Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Kırıkkale Merkez’den Kırıkkale İline halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Sulakyurt ilçesinin Kırıkkale Merkez’e sınırı bulunmaktadır. Sulakyurt ilçesinden halk otobüsleri kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Kırıkkale Merkez’e ulaşılabilir. Yine aynı şekilde Delice ilçesinden farklı otobüs ve minibüs hatları ile Kırıkkale Merkez’e ulaşmak mümkündür.

Kentin farklı noktalarından Kırıkkale Merkez’e kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Yahşihan ilçe merkezinden Kırıkkale Merkez’e hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.


Kırıkkale Merkez İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile D-200 Yolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 11 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak D-140 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 1 saat 15 dakikada erişim sağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde aracınız ile D-753 Otoyolunu kullanarak 2 saat 43 dakikada Konya Havalimanı’na ulaşılabilir. Farklı alternatif olarak D-715 otoyolu üzerinden yaklaşık olarak 3 saat 28 dakikada erişim sağlayabilirsiniz.

Kırıkkale Merkez Nereye Bağlı? Kırıkkale Merkez Hangi Bölgemizdedir?

Kırıkkale Merkez İlçesi İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Kırıkkale Merkez farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Kırıkkale Merkez İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. Kırıkkale Merkez’e tarih boyunca farklı uygarlıklar hakim olmuştur. Kırıkkale Merkez bitki örtüsü olarak karasal özellik göstermektedir. Yağışların az olmasından kaynaklı bitki örtüsü bozkır olmuştur. Yüksek kesimlerde ise ardıçlara rastlanmaktadır. Kırıkkale Merkez’in ekonomisi tarım ve ticarete dayalıdır. Kırsal kesimlerde en temel gelir kaynağı hayvancılıktır. Kırıkkale Merkez’de farklı gezilecek yerler bulunmaktadır. Sulu Mağara, Hasandede Camii ve Silah Sanayi Müzesi bazılarıdır.

kırıkkale merkez nereye bağlı

Kırıkkale Nerede? Kırıkkale Hangi Bölgemizdedir?

Kırıkkale Türkiye’nin güneydoğusunda bulunan İç Anadolu Bölgesinin kuzeyinde yer almaktadır. Kırıkkale iline komşu iller; Kuzeyde Çankırı, kuzeydoğuda Çorum, doğuda Yozgat, güney-güneydoğuda Kırşehir ve batıda da Ankara illeridir.  Topoğrafik yapısı eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Kırıkkale İstanbul arası 525 kilometre, Kırıkkale Ankara arası 72 kilometre, Kırıkkale Konya arası 250 kilometre ve Kırıkkale Eskişehir arası 321 kilometredir.

Gezilecek yerler ile ilgili yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*