Korkut Nerede? Muş Korkut’a Nasıl Gidilir?

Korkut Nerede

Korkut Nerede? Korkut Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Muş kentinde yer almaktadır. Korkut ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 25 bindir. Korkut’a kuzeydoğusunda Bulanık, batısında Merkez ve güneyinde Hasköy ilçeleriyle birlikte doğusunda da Bitlis’in Ahlat ve Güroymak ilçeleri komşudur. İl merkezine 28 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 775 kilometrekaredir. Korkut ilçesi harita konumu olarak 38° 44′ 18.9096” Kuzey ve 41° 47′ 8.9808” Doğu koordinatları arasında yer almaktadır. Korkut’un ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi 1.315 metredir. Korkut ilçesinde toplamda 7 mahalle vardır.

Korkut Nerede? Korkut Haritası

Korkut Nerede

Korkut’a Nasıl Gidilir?

Korkut’ta ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Korkut merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Korkut merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Korkut Nerede, Korkut Yol Tarifi, Korkut’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Korkut Nerede? Karayolu ile Korkut’a Ulaşım

Karayolu ile Muş-Ağrı Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 20 dakikada Malazgirt ilçesine ulaşılabilmektedir. Varto ilçesine Erzurum Muş Yolu kullanılarak yaklaşık 1 saat 10 dakikada, Hasköy ilçesine Muş-Korkut Yolu üzerinden yaklaşık 12 dakikada ve Muş Merkez ilçesine de D-300 Karayolu ile 26 dakikada Korkut’tan ulaşım sağlanmaktadır. Aynı şekilde Bitlis Merkez’den ise D-300 Karayolu üzerinden yaklaşık 50 dakikada, Bingöl Merkez ilçesinden ise D-300 Karayolu ile 1 saat 53 dakikada ve Ağrı Merkez ilçesinden ise D-965 Karayolu ile 2 saat 50 dakikada Korkut’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Korkut’a Ulaşım

Korkut ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve terminalden kalkan uzun yol otobüsleri kullanılmaktadır. Korkut’ta yaşayanlar genellikle minibüs hatlarını daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksiler de şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Korkut ilçesinde gün boyu uzun yol otobüsleri hizmet etmektedir. Muş Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir.

Korkut İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Aracınız ile Muş-Korkut Yolu ile yaklaşık olarak 35 dakikada Muş Sultan Alparslan Havalimanı’naulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca aracınız ile D-300 Karayolu kullanarak 2 saat 37 dakikada Van Ferit Melen Havalimanı’na, D-300 Karayolu kullanarak 1 saat 52 dakikada Bingöl Havalimanı’na ve D-965 Karayolu ile 2 saat 44 dakikada Ağrı Havaalanı’na da ulaşabilirsiniz.

Korkut Nereye Bağlı? Korkut Hangi Bölgemizdedir?

Korkut İlçesi Doğu Anadolu Bölgesinde olan Muş kentinde yer almaktadır. Korkut farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Korkut ilçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır. İlçe geneline baktığımızda yüzey şekillerinin engebeli yapıda olduğu görülmektedir. Korkut ilçesi Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alır. İlçede Karasal iklim hüküm sürer. Yazları çok sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır.

Korkut Nerede

Muş Nerede? Muş Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Muş kenti, kuzeyde Erzurum; doğuda Ağrı; güneybatıda Batman ve Diyarbakır; güneydoğuda Bitlis ve batıda Bingöl illeriyle komşudur. Topografik olarak eğimlidir ve genellikle dağlarla kaplıdır. Muş İstanbul arası 1.412 kilometre, Muş Ankara arası 1.028 kilometre, Muş İzmir arası 1.548 kilometre ve Muş Antalya arası 1.331 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*