Mamak Nerede? Ankara Mamak’a Nasıl Gidilir?

Mamak nerede

Mamak Nerede? Mamak Türkiye’nin merkezinde bulunan İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Mamak ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 588 bindir. Mamak ilçesine komşu ilçeler; Ankara’nın ilçelerinden kuzeyinde Altındağ, batısında Çankaya, güneyinde Bala ve doğusunda da Elmadağ ilçeleridir. İlçenin yüzölçümü yaklaşık olarak 321 kilometrekaredir. İlçenin il merkezine olan uzaklığı 9 kilometredir. Mamak İlçesi harita konumu olarak 39° 54′ 44.6652” Kuzey ve 33° 3′ 23.0148” Doğu gps koordinatları arasında yer almaktadır. Mamak’ın ortalama deniz seviyesine göre yükseltisi1159 metredir. Mamak ilçesinde toplamda 64 mahalle vardır.

Mamak Nerede? Mamak Haritası

Mamak nerede

Mamak’a Nasıl Gidilir?

Mamak’a ulaşım en kullanışlı ve rahat olarak tercih edilebilecek toplu taşıma alternatifinde otobüs yer almaktadır. Mamak merkeze kentin pek çok farklı bölgesinden farklı ulaşım alternatifleri ile erişim sağlanabilmektedir. Mamak merkeze ayrıca, özel araç kullanarak da ulaşım sağlanabilmektedir. Pek çok farklı noktada halk otobüsleri ve minibüs hatları da kullanılabilmektedir.

Mamak Nerede, Mamak Yol Tarifi, Mamak’a rota oluşturmak için tıklayınız…

Mamak Nerede? Karayolu ile Mamak’a Ulaşım

Ankara merkez ilçesinden Talatpaşa Blv ve Mamak Cd. üzerinden yaklaşık 14 dakikada Mamak ilçesine ulaşılabilmektedir. Aynı şekilde Keçiören ilçesinden Turgut Özal 2 Blv/D200 Yolu kullanılarak yaklaşık 24 dakikada Mamak ilçesine erişim sağlanabilir. Çubuk ilçesinden ise Özal Bulvarı üzerinden yaklaşık 45 dakikada ulaşım sağlanmaktadır. Gölbaşı İlçesinden Doğukent Cd. üzerinden yaklaşık 32 dakikada Mamak’a ulaşım sağlanmaktadır. Polatlı ilçesinden de Dumlupınar Blv./D200Yolunu kullanarak yaklaşık 1 saat 5 dakikada Mamak’a ulaşım sağlanmaktadır.

Toplu Taşıma ile Mamak’a Ulaşım

Mamak ilçesine şehir içi ulaşımlarda genellikle halk otobüsleri ve minibüsler kullanılmaktadır. Ankara’da metro ve tramvay hatları da mevcuttur. Aktif Mamak-Çayyolu metro hattı Sincan’dan başlayarak Koru-Çayyolu durağına kadar devam etmektedir. Mamak’ta yaşayanlar genellikle otobüs hatlarını ve metro ile entegre ederek daha aktif kullanmaktadır. Kentte bulunan taksilerde şehir içi ulaşımda bir diğer alternatif olarak tercih edilebilir.

Mamak ilçesinde gün boyu halk otobüsleri hizmet etmektedir. Günün her saati belirli aralıklarla halk otobüsleri kullanılabilir. Mamak Merkez’den otobüsler gün boyu farklı ilçe ve mahallere hareket etmektedir. Mamak Merkez’den çevre ilçelerine halk otobüsleri ve minibüsler kullanarak farklı aktarma araçları ile rahatlıkla ulaşılabilir.

Altındağ ilçesinden halk otobüsleri ve metro hattı kullanılarak gün içinde rahatlıkla ve kısa sürede Mamak’a ulaşılabilir. Kentin farklı noktalarından Mamak’a kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Mamak ilçe merkezinden Ankara merkez ilçesine de hem özel araç hem de halk otobüsleri ile rahatça ulaşabilirsiniz.

Mamak İlçesinden Havalimanı’na Ulaşım

Ankara Mamak ilçesine ulaşım için hava yolunu tercih edecek olursanız, bulunduğunuz şehrin havalimanından Çubuk ilçe merkezinde yer alan Ankara Esenboğa Havalimanı’na gidebilirsiniz. Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla Mamak ilçesine ulaşım sağlayabilirsiniz.

Aracınız ile Özal Bulvarı Yolu üzerinden yaklaşık olarak 32 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Farklı alternatif olarak Özal Bulvarı ve Ankara Çevre Yolu/O-20 Yolunu kullanarak yaklaşık olarak 33 dakikada Ankara Esenboğa Havalimanı’na erişim sağlayabilirsiniz.

Mamak Nereye Bağlı? Mamak Hangi Bölgemizdedir?

Mamak İlçesi İç Anadolu Bölgesinde Ankara kentinde yer almaktadır. Mamak farklı kültürel ve geleneksel ögeleri yansıtan bir yerdir. Mamak İlçesinin tarihi oldukça eski dönemlere dayanmaktadır.

Yüzey şekilleri ovalık ve dağlık yapıdadır. Ankara’nın içinde merkez bölümünün doğusunda yer almaktadır. İklim çeşitliliği yönünden oldukça yoğun bir iklim yapısı görülmektedir. İlçede karasal iklim hâkim olup, yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk, kar yağışlı ve parçalı bulutludur.

Mamak nerede

Ankara Nerede? Ankara Hangi Bölgemizdedir?

Türkiye’nin merkezinde İç Anadolu bölgesinde yer alan Ankara kenti, Kuzeyinde Bolu ve Çankırı, doğusunda Kırıkkale ve Kırşehir, güneyinde Konya ve Aksaray, batısında ise Eskişehir illeriyle komşudur. Topoğrafik yapısı dağlık ve ovalık alanlardan oluşmaktadır. Ankara İstanbul arası 444 kilometre, Ankara Bursa arası 387 kilometre, Ankara İzmir arası 589 kilometre ve Ankara Konya arası 271 kilometredir.

 Gezilecek yerler yazılarımızı okumak için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*