MANAVGAT GEZİLECEK YERLER

Manavgat Gezilecek Yerler yazımızda Türkiye’nin Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya iline bağlı Manavgat ilçesinde gezilecek yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Manavgat ile ilgi birkaç genle bilgileri sizlere aktaralım.

Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi olan Manavgat kuzeyde Toros dağları ile çevrilidir. Manavgat 1220 yılında Selçuklu, 1472 yılında da Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Manavgat içerisinde; Dünyaca ünlü Manavgat Şelalesini, Türkiye’nin en düzenli akarsuyu olan Manavgat Nehrini, Side, Selge, Seleukia gibi önemli antik kentleri içerisinde barındırmaktadır. Bunun yanı sıra Manavgat sahip olduğu kanyonları, plajları, mağaraları, müzeleri ve eğlence alanları ile gezi rotanıza eklemeniz gereken ilçeler arasındadır.

Manavgat Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

DOĞAL GÜZELLİKLER

1.Manavgat Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Manavgat Şelalesi

Manavgat Nehri üzerinde yer alan şelale, yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki falezlerden süzülmektedir. Şelale az bir yükseklikten dökülmesine rağmen geniş bir alan üzerinde yüksek bir akım ile akmaktadır.

Sizlerde Manavgat Şelalesine gelerek kano ve rafting gibi su sporları yapabilir, yada çevresinde yer alan dinlenme tesislerinde çayınızı yudumlayarak doğanın keyfini sürebilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler Manavgat Şelalesi

2.Değirmendere Şelalesi

Değirmendere Şelalesi Antalya merkeze 105 kilometre mesafede Manavgat ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Şelale ismini burada bulunan eski bir değirmenden almıştır. Şelale Gizli Cennet Şelalesi olarak da bilinmektedir. Alanda büyüklü küçüklü toplam 4 şelale yer almaktadır. Buraya gelerek şehrin gürültüsünden uzak doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

3.Köprülü Kanyon Milli Parkı

366.140 dekarlık bir alan 1973 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın kaynak değerini oluşturan Köprüçay’ın Bolasan köyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarma vadi, 14 kilometre uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir.  

Sizlerde Köprülü kanyon Milli Parkında yaz kış yüksek bir debiye sahip olmasından dolayı rafting, ve su sporları yapabilir, yine Milli park içerisinde 400 hektarlık alana sahip olan Akdeniz Bölgesi’nin en büyük doğal sevi ormanında yürüyüş yapabilirsiniz. Tarihi yapı olarak da M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuş olan antik Selge kentinin tiyatrosu, agorası, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemerleri; Köprüçay nehri ve Koca Çay üzerinde bulunan Oluk ve Büğrüm köprüleri ile Selge’yi Pamfilya’nın sahil şehirlerine bağlayan taş kaplamalı tarihi yolunu yakından inceleyebilirsiniz. Ayrıca sahip olduğu zengin fauna ve florası ile de birçok canlıyı içerisinde barındıran güzelliğe sahiptir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı, içerisinde barındırdığı doğal, tarihi ve kültürel güzellik ve değerleri ile gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasındadır.

Manavgat Gezilecek Yerler Köprülü Kanyon Milli Parkı

4.Titreyen Göl

Yaklaşık 3 bin metrekare alana sahip olan Titreyen Göl Antalya’nın en ünlü göllerinden bir tanesidir. Tatlı su ile deniz suyunun birleşimi ile oluşan Titreyen göl ismini en ufak rüzgarda dahi suyun titremesiyle almıştır. Ayrıca Titreyen Göl ile alakalı bir efsanede yer almaktadır.

Manavgat çayına açılan bir kolu bulunan titreyen göl denize de oldukça yakın bir konumda bulunmaktadır.  Denize dökülen bir göl olan Titreyen Göl geniş bir alana sahiptir. Gölün çevresinde birçok canlı çeşitliliği ile 220 tane farklı sosyal tesis bulunmaktadır.

Titreyen Göl

5.Manavgat Boğazı

Manavgat Boğazı, Manavgat ilçesine bağlı Sorgun mahallesinde konumlanmaktadır. Manavgat nehrinin denizle buluştuğu yer olan boğaz diğer boğazlara göre farklı bir görünüme ve güzelliğe sahiptir. Denizin ve nehrin farklı pırıltılarının birleşmesi ile ortaya çok güzel bir görüntü çıkaran Manavgat Boğazının her karesi farklı güzelliktedir. Buraya gelerek balık tutabilir ya da kızıllığı ile etrafı boyayan gün batımını izleyerek görsel şölene şahitlik edebilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler Manavgat Boğazı

6.Manavgat Nehri

Dünyanın en uzun yeraltı akarsularından olan nehir tek kaynaktan beslenmektedir. Üzerinde Oymapınar ve Manavgat Barajı yer almaktadır.

Manavgat nehri gerek turkuaz yeşili suyu gerek mineraller bakımından zengin olması gerekse de berrak ve temiz olması ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Birçok balık ve kuş türüne de ev sahipliği yapan nehir zengin bitki çeşitliliğiyle de kendisine hayran bıraktırmaktadır. Sizlerde Manavgat Nehrine gelerek sıcak yaz günlerinde serinleyebilir yada kano ile nehri keşfedebilirsiniz.

Manavgat Nehri

7.Oymapınar Barajı-Oymapınar Gölü

Manavgat Nehri üzerinde yer alan baraj elektrik üretimi amacı ile 1977-1984 yılları arasında inşa edilmiştir. Baraj üzerinde yer alan santral Türkiye’nin 42. Antalya’nın da 3. büyük enerji santralidir.

Manavgat Nehri üzerinde bulunan barajın arkasına kalmış olan Oymapınar Barajı-Gölü çok güzel bir görünüme sahiptir. Saklı kalmış olan Oymapınar Gölüne gelerek tekne turu, rafting yada trekking yapabilir ve bu muhteşem manzaranın keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Oymapınar Barajı-Oymapınar Gölü

8.Manavgat Barajı

Baraj 1987 yılında Manavgat Nehri üzerine elektrik üretmek amacı ile kurulmuştur. Yüksekliği 29 metre olan baraj çok güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Manavgat Baraj gölünün suları Oymapınar Barajı Gölüne göre daha yeşildir.

Manavgat Baraj gölünde yüzmek yasak ancak sizler balık tutabilir, piknik yapabilir ve harika manzarada doğanın keyfini sürebilirsiniz. 

Manavgat Barajı

9.Naras Barajı

Baraj, Şişeler Köyü’nün 3 kilometre kuzeyinde Naras Çayı üzerine 2010-2014 yılları arasında sulama amaçlı inşa edilmiştir. Naras Barajının üç tarafının ormanlarla çevrili olması ve ormanların kıyıya kadar inmesi baraja çok güzel bir görünüm sağlamaktadır.

Naras Barajı

10.Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu Manavgat ilçesine bağlı Beşkonak Mahallesi Gaziler Köyü içerisinde yer alan bir kanyon vadidir. Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer alan Tazı Kanyonu,  Köprüçay Akarsuyunun vadiyi aşındırması ile oluşmuştur. 4 kilometre uzunluğunda ve 30-50 metre genişliğinde olan kanyonun kenar genişliği ise 300-400 metre civarındadır.

Kanyonun oluşumunun buzul çağına dayandığı düşünülmektedir. Kanyon yerel halk tarafından bilinse de gezginciler tarafından son 4-5 yıldır keşfedilmiştir. Keşfedildikten sonrada her yaz sezonu boyunca turizm şirketleri, oteller, doğa grupları Tazı kanyonuna bireysel geziler düzenlemeye başlamışlardır. Sizlerde Tazı Kanyonuna gelerek dağ tırmanışı, trekking gibi doğa sporları yapabilir uçurum manzarasında harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler Tazı Kanyonu

11.Ahmetler Kanyonu

Manavgat ilçesine bağlı Ahmetler Mahallesinde konumlanan kanyonun etrafı dik yamaç ve kayalıklarla çevrilidir. Çevresini saran sarp yamaç ve kayalıklardan dolayı da güneş görmemekte ve bu yüzden oldukça serin olmaktadır. 

Yaklaşık 12 kilometre uzunluğu ve yer yer 400 metreyi bulan derinliği ile Türkiye’nin en derin üçüncü kanyonu olma özelliği taşımaktadır. Kanyon içerisinde Toroslardan gelen soğuk su kaynakları ile beslenmektedir. Kanyonun içerisinde şelaleler, düdenler, dereler, dar kaya dehlizleri ve mağaralar yer almaktadır.

Sizlerde Ahmetler Kanyonuna gelerek sevdiklerinizle piknik yapabilir, küçük derelerde yüzerek serinleyebilir, trekking yapabilir ve kamp kırarak doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

12.Manavgat Gezilecek Yerler Green Kanyon

Tekne turlarının uğrak noktalarından olan yeşil kanyon doğası, manzarası ile sizleri kendisine hayran bırakıyor. İsmini suyun renginden alan kanyonda tekne turlarına katılarak yüzebilir, muhteşem manzara eşliğinde doğanın keyfini çıkartabilir ve harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz.

13.Aslanlı(Yaren) Mağarası

Manavgat ilçesine bağlı Kirazlı Köyün ’de konumlanan mağara 110 metre uzunluğunda olup kuru bir mağaradır. Hem dikey hem de yatay olarak uzanan mağaranın içerisinde ki sarkıt, dikit ve duvarda ki travertenler mağaranın güzelliğine güzellik katmaktadır. Mağara ismini dikitlerden birisinin görüntüsünün aslana benzemesinden almıştır.

Aslanlı(Yaren) Mağarası

14.Tilkiler Mağarası

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan mağara 6.650 metrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun 3. mağarasıdır. Tilkiler Mağarası 1976 yılında yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılmıştır. Günümüzde aktif olarak kullanılan mağarada ilkbahar mevsiminde dağlardaki karların erimesi ile su miktarı yükselerek göl oluşur.

Tilkiler Mağarasının içinin bir kısmı kireçtaşı ve bir kısmı da konglomeradır. Mağaranın iç kısımlarına gittikçe kum alanlara ulaşabilirsiniz. Hatta ilk araştırmaların yapıldığı dönemlerde yapılan kumdan dört kale bugün hala korunmaktadır. Bu alana Şatolar Salonu ismi verilmiştir.

15.Mahrumçalı Mağarası

Manavgat ilçesinin Gebece Köyü yakınlarında yer alan mağara yaklaşık 157 metre uzunluğundadır. En derin noktası -36 metre olan mağara yarı aktif olarak kullanılmaktadır.

16.Manavgat Gezilecek Yerler Alabalık Vadisi

Alabalık Vadisi Manavgat ilçe merkezine 25 kilometre mesafede konumlanmaktadır. Vadinin en önemli özelliklerinden bir tanesi Manavgat Nehri’ni besleyen önemli kaynaklardan birinin, Alabalık vadi içerisinde yer alan mağaradan çıkıyor olmasıdır. Sizlerde Alabalık Vadisine yemyeşil doğasında trekking yapabilir yada oltanızla balık tutarak sevdiklerinizle hoş sohbet vakit geçirebilirsiniz.

17.Manavgat Belediyesi Mesire Alanı

Manavgat ilçesine bağlı Side Mahallesinde Yemişli mevkiinde yer alan mesire alanı 21 Temmuz 2017 yılında hizmete açılmıştır. Toplam 33 bin 220 metrekare alan üzerine kurulan mesire alanının 25 bin metrekaresi çim ve yeşil alandan oluşmaktadır. Mesire alanının içerisinde 72 adet kamelya, 3 adet çeşme, 10 adet bank, yürüyüş yolu ve seyir terasları, 2 adet teleskop,  7 kademeli yapay kayadan tasarlanan su gösterisi havuzu, 2 adet büfe, 1 adet giriş kontrol binası, 51 araç kapasiteli otopark yer almaktadır. Manavgat Belediyesi Mesire Alanına gelerek ailecek piknik yapabilir ve doyasıya eğlenerek günü sonlandırabilirsiniz.

Manavgat Belediyesi Mesire Alanı

PLAJLAR

18.Evrenseki Halk Plajı

Manavgat bölgesinde bulunan Evrenseki Halk Plajı, 2010 yılında mavi bayrak alan 150 metre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip olan plajlardan biridir. Sığ bir denizi, ince bembeyaz kumla kaplı bir sahili bulunmaktadır. Bölgenin en temiz, berrak, masmavi rengi ile beğenilen yerlerden biridir. Ücretsiz bir şekilde giriş yapılan plajda tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong kiralama imkânı bulunmaktadır.

Ayrıca yapılan düzenleme ile engelli vatandaşların kullanımına yönelik olarak “Özgür Plaj” hayata geçirilmiştir. Plaj içerisine engelli vatandaşlar için bir engelli rampası, yüzen şezlonglar, tekerlekli sandalyeler, soyunma kabinleri ve duşlar yapılmıştır.

Manavgat Gezilecek Yerler Evrenseki Halk Plajı

Bulunduğunuz Konumdan Evrenseki Halk Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

19.Sorgun Plajı

Antalya’da Manavgat ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıkta bulunan Sorgun Plajı, mavi bayrak sahibi, plajı kum ve çakıllarla kaplı sığ ve dalgasız bir denizi bulunan yerlerdendir. Belediyeye ait olan Sorgun Plajına ücretsiz bir şekilde giriş yapabilir, tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong kiralama yapabilirsiniz. Yiyecek ve içecek için plaj çevresinde bulunan büfe, market gibi işletmelerden de ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Sorgun Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

20.Manavgat Gezilecek Yerler Kumköy Plajı

Antalya’da, Side’ye 6 kilometre uzaklıkta olan Kumköy Plajı, oldukça temiz, berrak bir denize sahiptir. Denizi sığdır bu nedenle de yüzme bilmeyenler ve çocuklu aileler için tercih edilecek en iyi yerlerdendir. Sahili ince kumlarla kaplı olan, denizin ve güneşlemenin keyfini çıkarabileceğiniz bir plajdır. Ücretsiz bir şekilde giriş yapılan plajda şemsiye ve şezlong kiralayabilir, tuvalet, soyunma kabini, duş yerlerini kullanabilirsiniz. Plaj çevresinde bulunan market, büfe gibi işletmelerden yeme-içme ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bulunduğunuz Konumdan Kumköy Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

21.Çolaklı Plajı

Manavgat ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Çolaklı Plajı, mavi bayrak özelliğine sahip Antalya denizlerinden biridir. Tertemiz, berrak, sığ ve dalgasız denizi, 100 metre uzunluğa 50 metre genişliğe sahip altın sarısı ince kumla kaplı sahili ile güneşlenmek, yüzmek için tercih edebileceğiniz ideal plajlardan biridir. Özellikle hafta sonları yoğun ilgi gören plaj hafta içi daha sakin olmaktadır. Çolaklı Plajında ziyaretçilerin yararlanabileceği tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong kiralama, yeme-içme ihtiyaçlarını için büfe, market gibi olanaklar bulunmaktadır.

Bulunduğunuz Konumdan Çolaklı Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

22.Kızılot Halk Plajı ve Mesire Alanı

Manavgat ilçesine bağlı Kızılot Mahallesinde yer alan Kızılot Halk Plajı ve Mesire Alanı 2020 yılı Haziran ayında hizmete açılmıştır.  Toplam 125 dönüm alan üzerine kurulan tesis içerisinde 19 adet mangalsız pikniğe elverişli kamelya, 1 çocuk parkı, açık spor alanı, 2 çeşme, 2 cankurtaran kulesi, 2 büfe, wc’ler, duş yerleri, soyunma kabinleri, 150 araçlık otopark, yürüyüş yolları ve 15 bin m2’lik yeşil alan bulunmaktadır. Sizlerde Kızılot Halk Plajı ve Mesire Alanına gelerek hem deniz kum ve güneşin hem de piknik yaparak doğanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Kızılot Halk Plajı ve Mesire Alanı

23.Boğaz Plajı

Manavgat ilçesinin Sorgun Mahallesinde yer alan Boğaz Halk Plajı düzenlemelerle çok güzel bir görünüme kavuşmuştur. Mavi bayraklı bir plaj olan Boğaz plajına ücretsiz bir şekilde giriş yapılmaktadır. plajda tuvalet, soyunma kabini, duş, şemsiye ve şezlong kiralama imkânı bulunmaktadır.

Ayrıca yapılan düzenleme ile engelli vatandaşların kullanımına yönelik olarak “Özgür Plaj” hayata geçirilmiştir. Bunun için plaj içerisine engelli vatandaşlar için bir engelli rampası, yüzen şezlonglar, tekerlekli sandalyeler, soyunma kabinleri ve duşlar yapılmıştır.

Boğaz Halk Plajı 1 kilometrelik Boğaz Sahil bandıyla,  Boğaz Kafesiyle, gidiş-geliş düzenlenmiş araç yoluyla, pergoleli piknik masalarıyla, seyir banklarıyla, ücretsiz otoparkıyla, engelli vatandaşlarımız için oluşturulan Özgür Plajıyla harika bir ortama sahiptir.

Boğaz Plajı

24.Titreyen Göl Plajı

Titreyen göl sonundaki otellere bitişik olan plaj 100 metre uzunluğa 50 metre genişliğe sahiptir. Ayrıca plajı ince kum ve çakıllarla kaplıdır.

Bulunduğunuz Konumdan Titreyen Göl Plajı’na Ulaşmak İçin Tıklayınız.

25.Çamişi Halk Plajı

Manavgat ilçesine bağlı Sorgun Mahallesinde yer alan plaj bir halk plajı olup girişi ücretsizdir. İçerisinde 2 adet tuvalet, 4 adet duş ve 2 adet soyunma kabini ve cankurtaran kulesi olan plajda deniz kum ve güneşin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz.

Çamişi Halk Plajı

TARİHİ YAPILAR

26.Side Antik Kenti

Antik dönemde Pamfilya Bölgesinin en önemli liman kenti olan Side Manavgat İlçesi’nin sahil kısmında bir yarım ada üzerinde kurulmuştur. Nar anlamına gelen Side’nin tarihi geçmişi M.Ö 7. yüzyıla dayanmaktadır.

Side M.Ö 8. yüzyılda tüm Pamfilya Bölgesi ile birlikte Lidya Krallığının egemenliği altına girmiştir. Daha sonrada Pers ve Büyük İskender himayesine giren Side M.Ö. 78 yılında Romalı konsül Publius Servilius tarafından bölge korsanlardan temizlenmiş böylelikle Side de Pamfilya’nın diğer kentleri gibi Roma İmparatorluğu’na bağlanmıştır.

M.S. 7. Yüzyıldan itibaren Arap akınları, Rodos, Venedik, Ceneviz korsanlarının saldırıları, talanları ve Kıbrıs Krallarının saldırıları ile Haçlı Seferleri sırasındaki yağmalarla zayıflayan Side Antik Kenti; 12. yy’dan sonra tamamen terk edilmiş ve yerli halkı Antalya’ya göç etmiştir.

Side Antik Kentin günümüze ulaşan kalıntıları şehir surları, şehir kapısı, Nymphaeum, su yolu, sütunlu caddeler, evler, Ticaret Agorası, Antik Tiyatro, Agora Hamamı (Side Müzesi), Vespasian Çeşmesi ve Anıtsal Kapı, Dionysos Tapınağı,  Zafer Takı, bazilika, liman hamamı, Büyük Hamam, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, Güney Bazilkası, Devlet Agorası, Vaftizhane, Philippus Attius Suru, Piskoposluk Sarayı ve Bazilikasıdır.

Manavgat Gezilecek Yerler Side Antik Kenti

27.Side Antik Tiyatrosu

Side Antik Kentin parçalarından olan tiyatro Roma mimarisine göre inşa edilmiştir. Diğer Roma Döneminde yapılan tiyatrolar dağ yamacına yaslanırken Side Antik tiyatrosu kemerli mekânlar üzerine kurulmuştur. Bu da tiyatroyu Anadolu’da yapı ve plan olarak tek kılmaktadır.

Yaklaşık 17 bin kişilik kapasiteye sahip olan tiyatro Cavea, Oskestra ve Scene olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.  Bu şeklide tiyatroyu Pamphylia Bölgesi’nde inşa edilen en büyük ve anıtsal tiyatro ünvanı kazandırmıştır. Antik tiyatro, orkestra yeriyle, sahne binasıyla, agorasıyla, podyumuyla ve Dionysos konulu resimler bulunan mermer frizleriyle zengin bir görsellik sunmaktadır.

Ayrıca Side Antik Tiyatrosu’nda Geç İmparatorluk Dönemi’nde hayvan mücadeleleri ve gladyatör savaşlarına yer verilirken, Bizans Devri’nde açık hava kilisesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise açık hava konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Manavgat Gezilecek Yerler Side Antik Tiyatrosu

28.Side Apollon Tapınağı

M.S 150 yıllarında Roma Döneminde inşa edilen iki tapınaktan biri olan Apollon Tapınağı ismini Side’nin baş tanrılarından kabul edilen Apollon’dan almıştır. Dikkat çekici bir mimariye sahip olan tapınağın üzerinde Korint başlıklı sütunlar yer almaktadır. Zamanla bir kısmı tahrip olan tapınağın restarosyon çalışmaları 1982-1990 yılları arasındaki yapılmış ve tahrip olan sütunlar tekrar dikilmiştir.

Manavgat Side’nin simgesel yapılarından olan tapınak yılda birçok yerli ve yabancı turist ağırlamaktadır. Özellikle gün batımında harika fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz tapınak çok güzel bir mimariye ve ahenge sahiptir.

Side Apollon Tapınağı

29.Side Anıtsal Çeşmesi (Nymphaeum)

Side Antik Kentinin giriş kapısının ön kısmında yer alan Anıtsal Çeşme M.S 2. Yüzyılda yapılmış olan bir Roma dönemi eseridir. Anadolu’nun ve Pamfilya Bölgesinin en büyük ve en muhteşem çeşmesi olarak kabul edilen Anıtsal Çeşme günümüzde bile güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Dokuz Çeşme olarak da bilinen tarihi çeşme normalde üç katlı olup 3 geniş kemerden, 21 sütundan oluşmaktadır. Üç katlı ve önünde havuzu olan anıtsal çeşme mermer kaplama yüzeyleri, kabartmalar, balık ve medusa başlarıyla bezeli sütunlar, sütun aralarında oluklar, tavan levhaları, kabartma yunus balığı süslemeleri, ayı pençesi yaprağı bezemesi ile dikkat çekmektedir. Ancak anıtsal çeşmenin günümüze 1 katı ulaşmış olup bazı süseme ve heykelleri Side Müzesinde sergilenmektedir. Bu görünümüyle dahi etkileyici görünen çeşme gezi rotanıza eklemeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır.

Side Anıtsal Çeşmesi (Nymphaeum)

30.Tyche Tapınağı (Tüke Tapınağı)

Side Antik Kentte ki ticari agoranın içerisinde yer alan Tüke Tapınağı Anadolu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü ve Side Kazı Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Alanyalı tarafından yeniden ayağa kaldırılmıştır. Antik çağdan kalma önemli eserlerden birisi olan tapınağın yapılış tarihi M.S 2. yüzyılın ikinci çeyreğidir.

Tyche Tapınağı (Tüke Tapınağı)

31.Selge Antik Kenti

Manavgat ilçesine bağlı Altınkaya (Zerk) Mahallesi’nde yer alan antik kent Pisidya Bölgesi’nin önemli kentlerindendir. M.Ö 547 yılına kadar Lidya Krallığına bağlı olan kent, daha sonra Pers egemenliğine girmiş, M.Ö 334 yılında da şehri ele geçiren Makedonyalı Büyük İskender tarafından M.Ö 330 senesinde bağımsızlığına kavuşmuştur. En parlak zamanını ise Roma Dönemi’nde yaşayan kent M.S 13. yüzyılda Türklerin egemenliği altına girer.

Kentten günümüze Gymnasium, stoa, stadium ve bazilika kalıntıları, iki tapınağın temel hatları ile tiyatro ulaşabilmiştir. İçlerinden günümüze en sağlam ulaşan yapı M.S 3. yüzyılda restore edilen tiyatro olmuştur.

Selge Antik Kenti Köprülü Kanyon Milli Parkı içerisinde yer almasından dolayı hem doğal güzelliği hem de tarihi yapıyı bir arada bulabileceğiniz güzelliğe sahiptir.

Selge Antik Kenti

32.Seleukia (Lybre) Antik Kenti

Şıhlar Köyü içerisinde yer alan Seleukia Büyük İskender’in haleflerinden Suriye Kralı I. Selevkos Nikator adına kurulmuş olan 9 kentten biridir Kentin bilinen diğer adı ise Lyrbe dir. Kent 1972 ile 1979 yıllan arasında Prof. Dr. Jale İnan ve ekibi tarafından kısmen kazılıp, onarılmıştır. Kentte yer alan kalıntıların çoğu Helenistik ve Roma Dönemine aittir. Kentin en önemli eseri ise Yedi Bilgeler Mozaiği olup Antalya Müzesinde sergilenmektedir.

Seleukia (Lybre) Antik Kenti

33.Etenna Antik Kenti

Manavgat’ın Sırtköy mevkiinde yer alan antik kent deniz seviyesinden 900 metre yükseklikte konumlanmaktadır. Pisidya kenti olma özelliği taşıyan Etennanın kuruluşu hakkında kesin bir bilgi olmasa da M.S 1. veya 2. yüzyıla ait olduğu düşünülmektedir.

Yöre halkı tarafından ‘’Dedekalesi’’ olarak da bilinen kentten günümüze çok az bir kalıntı ulaşabilmiştir. Şehir surları, bazilika, agora, kilise, Heron hamam ve sarnıçlar kentten günümüze ulaşan kalıntılardır.

34.Oluk Köprü

Oluk Köprü Köprüçay nehri üzerinde yer alan tarihi Roma Köprüsüdür. Antik dönemde ismi Eurymedon olan köprü günümüze kadar oldukça iyi korunmuştur. 14 metre uzunluğa ve 3,5 metre genişliğe sahip olan köprü yüksekliği ile dikkat çekmektedir. Köprüde kullanılan yapı tekniği ve taş işçiliği köprünün Selge’nin parlak dönemi olan M.S. 2. yüzyılda yapılmış olduğuna işaret etmektedir.

Manavgat Gezilecek Yerler Oluk Köprü

35.Side Demirhan Hamam

Manavgat ilçesine bağlı Side de yer alan hamam 2012 yılından bu yana hizmet vermektedir. İçerisinde 2 adet sauna, 2 adet hamam, 2 adet vitamin bar, buhar odası, jakuzi, kese-köpük masajı, tuz terapi odası, kozmetik, yüzme havuzu, tek kişilik masaj odaları yer almaktadır.

DİNİ YAPILAR

36.Merkez Külliye Camii

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan cami Merkez Külliye Camisi olarak da bilinmektedir. Türkiye Diyanet Vakfı Manavgat Şubesince 2002-2004 yılları arasında inşa edilmiştir. Caminin açılışı 24 Eylül 2004 yılında Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın tarafından yapılmıştır.

Manavgat’ın Sultanahmet’i olarak bilinen cami Selçuklu ve Osmanlı mimarisi tarzında Konyalı Hasan Hazer tarafından yapılmıştır. Cami bir ana kubbe, 4 yarım ay şeklinde kubbe ve 27 adet küçük kubbeden meydana gelmektedir. Ana kubbenin yerden yüksekliği ise toplam 30 metredir.

Ayrıca 4 minaresi ve üç şerefesi bulunan caminin minarelerinin yüksekliği 60 metredir. Cami içerisinde yer alan çiniler el yapımı taş çinidir. Caminin dikkat çeken bir eseri ise bir yıllık el işçiliği ile yapılmış olan meşe üzerine armut ağacı işlemeli kapısıdır.

Merkez Külliye Camii

MÜZELER

37.Side Müzesi

Müze Side Antik Kentinin içerisinde yer alan ve 1959-1961 yılları arasında restorasyondan geçerek müzeye dönüştürülen Roma Hamam binasında yer almaktadır.

Müzenin içerisinde Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler yer almaktadır. Bu eserlerin birçok kısmı da 1946-1966 yılları arasında Prof. Dr. Arif Müfid MANSEL başkanlığında yürütülen Side kazılarından çıkan eserlerden oluşmaktadır.

Side Müzesi

38.Side Sualtı Müzesi

Manavgat ilçesine bağlı Side tatil beldesinde kıyıdan 1,5mil açıkta ve ortalama 12 ila 20 metre derinlikte bulunan müze, Türkiye’nin ilk sualtı müzesidir.

Müzede Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı temsilleri, Mevlana ve semazenleri, Apollon Tapınağı ve Deniz Tanrısı Poseidon, geçmişte Side’den ticaret amacıyla tahıl ve gıda taşıyan deve kervanları ile Suriye savaşında ülkeden kaçmak için çıktıkları yolculuk sırasında denizde yaşamını yitiren çocukların anısına yaptırılan çiçek bahçesi olmak üzere 5 farklı tema bulunmaktadır. Müzede 5 farklı tema ve Türk heykeltıraşlar tarafından yapılmış olan 117 heykel yer almaktadır. Heykeller arasında en ilgi çeken heykel üç buçuk metre uzunluğundaki ve 50 ton ağırlığındaki dev Poseidon heykelidir. Müzeyi ziyaret edebilmeniz için profesyonel dalış sertifikası şartı aranmaktadır.

Side Sualtı Müzesi

39.Manavgat Belediyesi Kent Müzesi

Manavgat ilçe merkezindeki Rauf Denktaş Köprüsü hisar ayağında 1200 metrekarelik alanda oluştrulan müze 3 Ağustos 2018 yılında ziyarete açılmıştır. Müze içerisinde14 bölüm, 50 sahneleme ve 3 bin parça eser yer almaktadır. Müze 1 adet kütüphane, 2 sinevizyon bölümü, 1 zanaat bölümü, 1 yörük çadır bölümü, 1 tarımsal üretim bölümü,  1 tarım bölümü, 1 gelenek görenek, dokuma ve müzik bölümü, 1 yemek kültürü bölümü, 1 Manavgat’ın doğal zenginlikleri bölümü ve 1 müze kafe olamk üzere toplam 14 odadan oluşmaktadır.

Manavgat Belediyesi Kent Müzesi

40.Özel Yörük Müzesi

16 Haziran 2012 yılında ziyarete açılan müze Manavgat ilçesine bağlı Evren Mahallesinde konumlanmaktadır. Yaklaşık 4000 metrekare alan üzerine kurulan müzede 1000’e yakın etnografik eser sergilenmektedir. Özel Yörük Müzesini ziyaret ettiğinizde Yörüklerin Mekânları, Yörüklerde Sosyal Hayat, Hayvancılık, Tarım, Mutfak Kültürü, Dokumacılık ve El Sanatları gibi konular sizlere tanıtılmaktadır. Ayrıca müzenin açık hava sergi alanında 3 tip Yörük çadırı sizler tarafından izlenebilmektedir.

Özel Yörük Müzesi

41.Ters Villa (Upside Down House)

Manavgat ilçesine bağlı Sorgun beldesinde yer alan villa 2018 yılında ziyarete açılmıştır. Yerçekimine meydan okuyan ve içerisindeki herşeyin baş aşağı durduğu ev hem siz yetişkinlere hem de çocuklara farklı bir deneyim yaşatarak eğlenmenizi sağlıyor. Girişi ücretli olan villayı ziyaret edebilir ve harika fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler Ters Villa (Upside Down House)

EĞLENCE

42.Discovery Park

Manavgat ilçesinde yer alan Discovery Park Antalya, 50 dönümlük büyük bir alan üzerine kurulmuştur. İçerisinde 65 kişi kapasiteli Sinema Salonu, 120 kişi kapasiteli Su Gösterileri Merkezi, müze, Dinopark, Timsah Parkı,  Cartoon Park, Akvaryum, Terrarium, restaurant, üzeri bitkilerle örtülü ve özel serinletici pulverize su sistemli yürüyüş yolları ile çocukların bütün parkı gezebilecekleri çocuk trenleri yer almaktadır.

Discovery Park hayvan dostlarımızın sevgi ve bakım ile yaşamlarını sürdürebilecekleri bir yuva ve rehabitilasyon merkezi olarak tasarlanmıştır. Discovery Park ta hem Anadolu’dan hem de dünyanın çeşitli yerlerinden gelmiş, doğada ya da insan eliyle zarar görmüş hayvanlar öncelikli olmaktadır. Bunun yanı sıra nadir türlerin üremesi içinde üreme programları da yapılmaktadır.

Sizlerde Discovery Parka gelerek Su Gösterileri Merkezi’nde eğlenceli etkinliklere katılabilir ve Timsah Parkı’nda dünyanın en tehlikeli avcılarından birinin beslenmesini izleyebilirsiniz. Yada gerçek boyutlarda tasarlanmış sesli ve hareketli dinozor modelleri ile çizgi film karakterlerini ziyaret edebilir ve onlarla fotoğraf çektirebilirsiniz.

Discovery Park

43.Aquajoy Su Parkı

1 Temmuz 2019 yılında açılan Aquajoy Su ParkıManavgat’ın en büyük ve en modern su parkı olma özelliğini taşımaktadır. Parkın içerisinde eğlence tutkunu yetişkin ve çocuklar için birçok su kaydırağı, farklı aktiviteler yapabileceğiniz alanlar ile yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz restoran-bar yer almaktadır. Özellikle Dünya’nın ödüllü kaydırağı ve su kaydıraklarının kralı olan Kıng Kobra büyük ilgi görmektedir. Bunun yanı sıra 200 metre uzunluğunda ki Uphill Navigatour ve korsan temalı Aquatower de ilgi çeken diğer kaydıraklardır.

Manavgat Gezilecek Yerler Aquajoy Su Parkı

44.Turan Prince Aquapark

Türkiye’nin en kapsamlı su parklarından biri olan Turan Prince Aquapark, Turan Prince World Hotel bünyesinde hizmet vermektedir. İçerisinde yer alan rengârenk su kaydırakları özellikle çocukların ilgisini çekmektedir.  

Sizler dilerseniz otel de kalabilir ve otelin diğer hizmetlerinden yararlanabilir dilerseniz de otelin sadece aquaparkını kullanabilirsiniz. Çünkü bu aquaparktan faydalanabilmek için otelde konaklama şartı aranmamaktadır.  Otel içerisinde yine çocuklar için hayvanat bahçesi ve lunapark gibi eğlence merkezleri de yer almaktadır. Ailenizle güzel bir haftasonu geçirmek için Turan Prince Aquaparkı tercih edebilir ve doyasıya eğlenmenin keyfini sürebilirsiniz.

Turan Prince Aquapark

45.Aktur Lunapark

Aktur Lunapark 40’ı aşkın eğlence ünitesi ve 300 kişilik aile çay bahçesi ile 1997 yılından beri günümüzde ki konumunda hizmet vermektedir. İçerisinde karnaval oyunları, kostümlü fotoğraf kabinleri, yetişkinler ve çocuklar için ayrı tasarlanmış olan trambolin, Tren, Top Havuzu, Mini Maxx, Salto, Küçük Kanguru, Küçük Sekolin, Köpekbalığı, Kule, Katlı Konvoy, Dondolino, Çocuk gondol, Atlıkarınca ve Çarpışan araba gibi oyuncak üniteleri bulunmaktadır.

Ayrıca 1997 yılından beri de her yıl 23 Nisan Şenlikleri düzenlenmekte ve bu şenliklerde yaklaşık 30.000 çocuğumuzu ücretsiz olarak eğlendirmektedir.

Aktur Lunapark

ALIŞVERİŞ

46.Manavgat Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Novamall Alışveriş Merkezi

Manavgat ilçesinde yer alan alışveriş merkezi bölgenin en büyük alışveriş ve yaşam merkezidir. Novamall Alışveriş Merkezi 120 yerli ve yabancı markaya ev sahipliği yapmaktadır.

Novamall Alışveriş Merkezinde mağazalar,  1000 m²’lik bölgenin en büyük çocuk-yetişkin eğlence alanı, 4.000 m² yeme – içme alanı yer almaktadır. Ayrıca alışveriş merkezi kadın ve çocuklara özel kulüp aktivitelerinden, ünlü şarkıcı ile sanatçıların mini konser ve imza günlerine, çocuk etkinliklerinden alternatif şovlara kadar birçok aktiviteye de ev sahipliği yapmaktadır.

Sizlerde Novamall Alışveriş Merkezine gelerek doyasıya alışverişin sınırsız eğlencenin keyfini sürebilirsiniz.

Manavgat Gezilecek Yerler Novamall Alışveriş Merkezi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*