Poyrazköy Gezilecek Yerler

Poyrazköy Gezilecek Yerler yazımızda İstanbul’un Anadolu Yakasında yer alan Beykoz ilçesine bağlı Poyrazköy de Gezilecek Yerler ve rotasını aktaracağız. Yazımıza başlamadan önce Poyrazköy ile ilgili birkaç genel bilgileri sizlere aktaralım.

Tarihi geçmişi 600 yıl öncesine kadar uzanan Poyrazköy’e ilk yerleşenler Cenevizliler olmuştur. Hatta içerisinde yer alan kale de Cenevizlilere ait olup o dönemde inşa edilmiştir. Kale Cenevizlilerden sonra sırasıyla Bizans ve Osmanlı hâkimiyetine geçmiştir. Poyrazköy Osmanlının hâkimiyetine geçmesi ile çevresi de değişmiş ve Türk nüfusu çoğunluk olmuştur.

Günümüzde Beykoz’un bir mahallesi konumunda olan Poyrazköy içerisinde barındırdığı limanı, plajları, deniz manzaralı evleri, camisi ile şirin mi şirin bir yerdir.

Poyrazköy Gezilecek Yerler ve Rotası aşağıda yer almaktadır.

1.Poyrazköy Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Poyrazköy Kalesi

Cenevizliler dönemine ait olan bu kale yaklaşık 600 yıllık tarihi geçmişe sahiptir. Kale Cenevizliler tarafından boğazın Karadeniz’e açıldığı noktada boğazın güvenliği için inşa edilmiştir.

Kale Tarih boyunca Cenevizlilerin dışında Bizans ve Osmanlıların da kontrolü altına girmiştir.  Kalenin Bizans ve Osmanlı Devleti’nde de amacı ise Karadeniz’den girişte boğazın güvenliğini sağlamak olmuştur. Günümüzde ise özellikle sahip olduğu manzarası ile yılda birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Eşsiz boğaz manzaralı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü manzarasına sahip kale gezi rotanıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır.

Poyrazköy Gezilecek Yerler Poyrazköy Kalesi

Poyrazköy Kalesi yol tarifi için tıklayınız.

2.Poyrazköy Camii

Yaklaşık 500 yıllık geçmişi olan cami edinilen bilgilere göre 1441 yılında inşa edilmiştir. Askeri Tabur tarafından yapıldığı düşünülen yapı toplam 200 metre kare bir alanı kapsamaktadır. Üç bölümden oluşan cami kubbeli ve çinili ahşap döşemeli bir mimariye sahiptir. Günümüze kadar birçok kez onarımdan geçse de tüm ihtişamı ile halen ayaktadır. Ayrıca cami Poyrazköy de yer alan tek cami olma özelliğine sahiptir.

Poyrazköy Gezilecek Yerler Poyrazköy Camii

Poyrazköy Camii yol tarifi için tıklayınız.

3.Poyrazköy Limanı

Anadolu Yakasının Karadeniz’e açılan en son noktası olan liman gerek doğası gerekse de sessiz, sakin oluşuyla dikkat çekmektedir. İstanbul’un bozulmadan günümüze ulaşabilmiş nadir yerlerinden olan ve yeşilin her tonunu barındıran Poyrazköy Limanı hem boğaz manzarası hem de içerisinde yer alan balık restoranları ile her yıl gezginciler tarafından rotaya eklenmektedir.

Sizlerde Poyrazköy Limanına gelerek sahilinde yürüyebilir, harika doğa fotoğrafları çekebilir ve balık restoranlarında harika bir lezzet şöleni yaşayabilirsiniz.

Poyrazköy Gezilecek Yerler Poyrazköy Limanı

Poyrazköy Limanı yol tarifi için tıklayınız.

4.Poyrazköy Plajı

Köprünün çıkışında yer alan plaj 1000 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahiptir. Plajın çoğunluğu kayalık olsa da yer yer kumluk alanları da bulunmaktadır. Sığ olmasından dolayı genelde çocuklu aşleler tarafından ziyaret edilen plajda şezlong, şemsiye, soyunma kabini, duş, tuvalet, gözetleme kulesi, cankurtaran, bayrak uyarısı ve otopark gibi hizmetlerde bulunmaktadır.

Poyrazköy Plajı

Poyrazköy Plajı yol tarifi için tıklayınız.

5.Poyrazköy Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Poyrazköy Kadınlar Plajı

Yeşilin ve mavinin birleştiği yer olan plaj yaklaşık 150 metre uzunluğa sahiptir, İnce kuma sahip kumsalı ile çocuklar için harika bir oyun alanı olan plajın denizi ise taşlıktır. Taşlık olmasından dolayı da su oldukça berrak ve sığdır. Çalışanların kadından oluştuğu bu plaj haftanın 7 günü kadınlara hizmet vermektedir. 0-6 yaş çocuk girişinin ücretsiz olduğu yanınızda getirdiğiniz yiyeceklerle piknik yapmanıza da olanak sağlamaktadır. Sizler de dilerseniz pikniğinizi yapabilir, dilerseniz de deniz kum ve güneşin keyfini çıkartarak harika bir gün geçirebilirsiniz.

Poyrazköy Kadınlar Plajı yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*