Silivri Gezilecek Yerler – En Güzel 10+ Yer

Silivri Gezilecek Yerler yazımızda, Silivri ilçesinde gezilebilecek yerleri ve gezi rotası detaylarını açıklayacağız. Yazımıza başlamadan önce Silivri ilçesi ile ilgili bazı genel bilgileri sizlere aktaralım.

İstanbul iline bağlı Silivri ilçesi Avrupa Yakasında olup Marmara denizinin kıyısında yer almaktadır. Özellikle yazları oldukça kalabalık olan Silivri sahil kenti olup denizi, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ile ön plana çıkmaktadır.

1.Silivri Gezilecek Yerler de İlk Rotamız; Silivri Sahil

Silivri Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında yer alan Silivri Sahili oldukça uzun bir kordona sahip olup yaz aylarında kalabalıklaşmaktadır. Farklı alternatiflerin bulunduğu sahilde cafe ve balık restoranlarında lezzetleri tadabilir, dilerseniz sandal kiralayarak balık tutabilirsiniz.

Uzanan sahil boyunca yürüyüşünüzü veya koşunuzu yapabilirsiniz. Yaz aylarında kurulan lunaparkıyla keyifli vakit geçirebilir, açılan küçük sergi tezgahlarından alışveriş yapabilirsiniz.

Silivri gezilecek yerler Silivri Sahil

Silivri Sahil yol tarifi için tıklayınız.

Avcılar gezilecek yerler ile alakalı yazımızı okumak için tıklayınız.

2.Masal Köy

Hem dinlenmek hem eğlenmek isteyenlerin keyifle vakit geçireceği Masal Köy girer girmez sizi doğal güzelliğiyle büyülemeye başlayan bir alana sahiptir. Etrafını çevreleyen yeşil alan ile oldukça bol oksijene sahiptir. İçerisinde yer alan botanik bahçesinde farklı bitki çeşitleri bulunmaktadır. Sizler kahvaltınızı yapıp dinlenirken, çocuklar kendileri için ayrılmış oyun alanında eğlenceli vakit geçirebilir. İçerisinde yer alan hayvanat bahçesinde çocuklarınız yakından hayvanları tanıyabilir. Etkinlik alanı da bulunan Masal Köyde ailecek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Silivri gezilecek yerler Silivri Masal Köy

Masalköy yol tarifi için tıklayınız.

3.Sinekli Gölü

Şehir gürültüsünden uzak ailecek vakit geçirebileceğiniz Sinekli Gölünde kamp, yürüyüş, piknik gibi aktiviteleri yapabilir, doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz. Bol oksijene sahip Sinekli Gölünde çocuk oyun alanlarının olması birlikte güzel vakit geçirmenize olanak sağlamaktadır.

Silivri gezilecek yerler Sinekli Gölü

Sinekli Göl yol tarifi için tıklayınız.

4.Silivri Plajları

Geniş plaj kitlesine sahip olan Silivri halk plajlarıyla ve farklı yapı ve özellikleriyle oldukça fazla alternatif sunmaktadır.

Hem denize girip hem dinlenmek isteyenlerin adresi olan Silivri Plajında deniz, kum ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz. İsterseniz çevresinde bulunduğu cafe ve restoranlarda farklı lezzetleri tadabilirsiniz.

Bunun yanı sıra Selimpaşa Sahili, Demirören Sahili, Duruman Sahili, Gümüşyaka Halk Plajı, Papatya Plajı, Çamcıoğlu Plajı, Semizkumlar, Saraçoğlu Sahil Sitesi Plajı, Bizimköy Fire Beack, Summer Beach Silivride yer alan plajlar olup çoğu halk plajıdır.

Silivri Plajları

Silivri Plajları yol tarifi için tıklayınız.

5.Mimar Sinan Köprüsü

İstanbul-Edirne yolu üzerinde bulunan Mimar Sinan Köprüsü, Silivri çayı üzerinde bulunmakta olup, bazı kaynaklarda 1568 yapımı olduğu bilinmektedir. Yılar içerisinde onarımdan geçen köprü Mimar Sinan’ın eşsiz mimari yapısını sunmaktadır. Günümüze kadar ulaşmayı başaran köprü mimari özelliğini kaybetmemesi için trafiğe kapatılmıştır. Tarihe ilgi duyan her bireyin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.

Silivri gezilecek yerler Mimar Sinan Köprüsü

Mimar Sinan Köprüsü yol tarifi için tıklayınız.

6.Silivri Kalesi

Tarihten izler taşıyan Silivri Kalesi Selymbra Kalesi olarak da bilinmektedir.1509 yılı depreminde zarar gören kale II. Beyazıt tarafınfan onarılmıştır. Belirli bir bölümü günümüze kadar ulaşamasada kurtarılan kısım onarılmıştır. Tarih severlerin ziyaret etmesi gereken yerler arasında yer alan kale yanında bulunan şehir surları da görülmesi gereken yerler arasındadır.

Silivri Kalesi

Silivri Kalesi yol tarifi için tıklayınız.

7.Silivri Kale Park

Silivri kalesi kalıntılarının sütun olarak sergilendiği Park ‘Açık Hava Müzesi’ olarak sergilenmektedir.2016 yılında restore edilen park Sosyal Tesis olarak hayata geçirilmiştir. Dilerseniz tarihten izler taşıyan alanı gezebilir ardından tesislerde dinlenerek sevdiklerinizle hoş sohbet edebilirsiniz. Dilerseniz çevresinde yer alan piknik alanlarında piknik yapabilir çocuklar için ayrılmış oyun alanlarında ailecek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Silivri Kalesi

Silivri Kale Park yol tarifi için tıklayınız.

8.Piri Mehmet Paşa Külliyesi

Kanuni Sultan Süleyman’ın ilk sadrazamı olan Piri Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Tarihten kalıntılar taşıyan külliyeden günümüze camii, han, sıbyan mektebi ve muvakkithane ulaşmıştır.

Silivri Piri Mehmet Paşa Külliyesi

Piri Mehmet Paşa Külliyesi yol tarifi için tıklayınız.

9.Selimpaşa Tarihi Evler

Silivri’nin tarihini yansıtan Selimpaşa evlerinin geçmişi 1800 lü yıllara dayanmaktadır. Ahşap yapıdaki evler tarihten izler taşıyan Selimpaşa evlerini görüp harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Silivri Selimpaşa Tarihi Evler

10.Silivri At Çiftlikleri

Kılıçpaşa At Çiftliği ve Erkanlı At Çifliği bölgenin çiftliklerinden olup, binicilik sporuna ilgi duyan veya ilgilenen bireylerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerler arasındadır. Kılıçpaşa at çiftliği daha küçük bir işletme iken Erkanlı at çiftliği daha büyük bir alana sahip binicilik dersi veren bünyesinde konaklama ve spa imkânı sağlayan otel konumundadır.

Silivri At Çiftlikleri

Kılıçpaşa At Çiftliği yol tarifi için tıklayınız.

Erkanlı At Çiftliği sitesi için tıklayınız.

11.Silivri Gezilecek Yerler de Son Rotamız; Silivri Golf Alanları

Golf severlerin hem dinleneceği hem stres atabileceği konuma sahip olan Klassis Golf Country Clup ve Marmara Golf oldukça geniş alana sahip, sakinliğini koruyan konumdadır.

Silivri Golf Alanları

Klassis Golf Country yol tarifi için tıklayınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*